10 nepravdivých mýtov o opaľovaní

Niekoľko faktov, ktoré vyvracajú prevládajúce mylné zvyky a názory v súvislosti s pobytom na slnku.

1. So slnečným blokátorom môže na slnku zostať každý. Omyl, ktorý môže byť nebezpečný predovšetkým pre deti.  Pojem „blokátor“ alebo „úplná ochrana“ nespĺňa žiadne mlieko na opaľovanie – takéto označenie na etikete by viedlo k zákazu produktu EU komisiou. Ako  „blokátor“ smú byť označované prostriedky s ochranným faktorom 20 – ešte aj vtedy preniká 20tina slnečného žiarenia.

2. Mlieko na opaľovanie je potrebné vmasírovať. Opak je pravdou, čím viac mlieko rozotrieme a masírujeme, tým dosiahneme horší efekt. Britskí vedci preukázali: Po silnej masáži je pokožka takmer tak nechránená ako bez krému. UV – filtre sú účinné iba na povrchu – v nižších vrstvách sú neúčinné.

3. Riziko pre ženy a mužov je rovnaké.  Ďalší omyl. Opaľovanie je pre mužov omnoho nebezpečnejšie ako pre ženy. Z jednej štúdie Ohio State University v Columbuse vyplýva, že na rakovinu kože ochorie trikrát viac mužov ako žien, pretože v pokožke vytvárajú menej antioxidantov, ktoré môžu predchádzať tvorbe tumoru.

4. Čím drahší prípravok, tým lepšie: Opak je pravdou – ako dokazuje  „Stiftung Warentest“.  V teste z roku 2010 získalo DM mlieko na opaľovanie Sun Dance Kids známku 1,9, kým značka Daylong Kids iba 3,3 – a pritom  100 ml Daylong stojí 16-krát viac ako 100 ml DM. Lacné značky dosiahli v teste omnoho lepšie výsledky ako fajnové prípravky Ambre Solaire či L’Oréal.

5. S neurodermatitídou nesmieme na slnko. Ďalšie nepravdivé tvrdenie.  Ultrafialové lúče pomáhajú: liečia zápaly, zmierňujú svrbenie. Avšak ochrana pred slnkom je nevyhnutná.

6. Mlieko na opaľovanie z minulého roka je už nepoužiteľné. Štúdie dokazujú, že UV-filtre v prostriedkoch na opaľovanie zostávajú funkčné minimálne tri roky – za predpokladu, že boli riadne skladované. Odborníci odporúčajú skladovanie v chladničke. Pred použitím treba prípravkom dobre potriasť, platí to nielen pre sprej ale i pre mlieka.

7. Predopaľovanie v soláriu pomáha, koža vytvára pigment melanin, ktorý ochráni bunky. V skutočnosti pigment odchytí iba minimum lúčov a slnko v soláriu škodí pokožke. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča minimálny vek pre soláriá 18 rokov.

8. Ošatenie poskytuje 100percentnú ochranu: UV žiarenie preniká i cez textil. Biele tričko má ochranný faktor 10 – jedna desatina lúčov preniká na pokožku. Lepšie chráni tmavé oblečenie. Najbezpečnejšie je oblečenie s UV ochranou.

9. Infračervené lúče poškodzujú pokožku. Teplé lúče nevyvolávajú rakovinu kože. Americká biologička Liee Applegate vyvrátila názor, že infračervené lúče spôsobujú starnutie pokožky a rakovinu. Preto sú ochranné prostriedky s infračerveným filtrom, ktoré ponúkajú niektorí výrobcovia – úplne zbytočné.

10. Hlava sa nemôže spáliť. Veľký omyl. Ani vlasy slnko nezadržia. Chovatelia o tom vedia svoje, nejedno zvieratko už utrpelo úpal. Lúče prenikajú i cez dlhé vlasy a hrubé ochlpenie. Noste klobúky!

Zdroj: http://www.welt.de

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.