Dočkáme sa konečne zákazu testovania kozmetiky na zvieratách v EÚ?

bunnylogoZdá sa, že 23 ročná kampaň ECEAE (European Coalition to End Animal Experiments) za ukončenie testovania kozmetiky na zvieratách v Európe sa blíži ku koncu. Podľa zákazu, ktorý nadobudne účinnosť dňom 11. marca, je nezákonné používať zvieratá na testovanie konečných kozmetických výrobkov alebo ich prísad. Zákaz už bol posúvaný a odkladaný viac ako desaťročie. Samozrejme výrobcovia kozmetiky budú i naďalej zodpovední za testovanie svojich výrobkov pred uvedením kozmetiky na trh v EÚ, avšak musia využívať alternatívne „osvedčené metódy bez použitia pokusov na zvieratách“.

Nový európsky komisár pre politiku zdravia a spotrebiteľov Tonio Borg sa na stretnutí s ECEAE osobne zaručil, že zákaz nadobudne účinnosť 11.marca tohoto roku ako bolo pôvodne plánované. Bývalý európsky komisár bol skôr naklonený odporúčaniam kozmetického priemyslu zákaz oslabiť alebo oneskoriť. Dúfajme teda, že zákaz naozaj nadobudne platnosť a zvieratkám už nebudú natierať na pokožku ľudskú kozmetiku či kvapkať im ju do očičiek. Ktovie, čo sa stane s tou hordou kozmetiky testovanej na zvieratách doteraz ponúkanej v našich predajniach a aké „vedľajšie“ cestičky predaja svojho braku nájdu spoločnosti ako Procter&Gamble, Johnson&Johnson či L’Oreal. Nezabúdajme, že ich pokusy na zvieratách v Spojených štátoch či v iných krajinách zastavené neboli. Nieže by bolo až také ťažké nepoužívať jedovaté látky v kozmetike, ich zoznamy existujú a ich účinok je všeobecne známy. V USA je veľmi populárna databáza Skin Deep, ktorá vedie zoznamy nebezpečných látok používaných v kozmetike aj s ich podrobným popisom a účinkami na ľudské zdravie.

bunny11

V USA žiaľ neexistujú žiadne predpisy či obmedzenia týkajúce sa testovania kozmetiky. Štátny úrad Food and Drug Administration (FDA), ktorý dohliada na tento priemysel, neschvaľuje kozmetické výrobky pred tým, ako sa dostanú na trh. Podľa FDA je zodpovednosť ponechaná na výrobcovi kozmetiky. Výrobca kozmetiky má dohliadnuť na to, že jeho výrobky a zložky produktu „sú bezpečné pre ľudskú spotrebu“. Akékoľvek stiahnutie výrobku z trhu je taktiež ponechané na uváženie výrobcu. Podľa FDA je na výrobcovi alebo distribútorovi podniknúť „dobrovoľné kroky odstrániť z trhu výrobky, ktoré predstavujú riziko alebo hrubý podvod alebo ktoré sú poškodené.“ FDA iba viac-menej iba „kontroluje balenie a správne označenie produktu„.

!!! Prosím nefinancujte pokusy v zahraničí kúpou produktov výrobcov akými sú

* Procter & Gamble – značky Always, Braun, Christina Aguilera Perfumes, Gilette, Head & Shoulders, Herbal Essences, Max Factor, Old Spice, Pampers, Pantene, Tide a ďalšie
* Johnson & Johnson – značky Aveeno, Carefree, Clean & Clear, Johnson’s Baby, Lubriderm, Neutrogena a ďalšie
* L’Oreal – značky Biotherm, Garnier, Giorgio Armani, L’Oreal, LaRoche Posay, Maybelline, Vichy a ďalšie
* Avon
* Calgon
* Mary Kay
* Dove

Na európskom trhu je dostatok kozmetických značiek so sídlom v Európe, ktorá už nie je (od roku 2009) alebo nikdy nebola testovaná na zvieratách:

http://www.kosmetik-ohne-tierversuche.de/

dekoratívna kozmetika

telová kozmetika

certifikovaná prírodná kozmetika – BDIH

certifikovaná prírodná kozmetika – Natrue

vlastné značky DM – Balea, Alverde

stanovisko dm k testom na zvieratách

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.