mamstartgreenPred narodením môjho prvého dieťatka som bola proti dudlíkom. Nepáčilo sa mi dávať niečo dieťatku zbytočne do pusy. Pravda, keďže to bolo uvrieskanča, skúsili sme všetko, i dudlík. Odmietlo. Dnes som zmierená s tým, že niektoré detičky dudlíky potrebujú, iné nie. Voľba je aj tak na nich. My iba rozhodujeme o tom, aby dudlík, ktorý si dajú do pusinky bol bezpečný a zdravotne nezávadný.

Cumlík či dudlík?

Nikdy som nezisťovala ako je to s pravidlami slovenského pravopisu. Pravdu povediac, nazývam “tento tu” dudlík, aby som ho odlíšila od cumlíka na fľaše, keďže slovenčina to nerozlišuje tak ako iné jazyky. A tak u nás to zostalo dudlíkom.

Dudlík. Áno alebo nie?

Voľba nie je na Vás ale na dieťatku. Mám tri deti, ktoré sa nesmierne výzorovo podobajú a pritom sú odlišné vo všetkých ostatných aspektoch. I čo sa týka dudlíka. Prvé dudlíky odmietalo a nezaškodilo by ucpať tú večne ziapajúcu pusu (pre spravodlivosť musím poznamenať, že dnes, po troch rokoch je to naše najtichšie a najposlušnejšie dieťatko), tak sme ju nenútili. Druhé je “notorický dudlíkovač”. Zo začiatku mávala dudlík iba na zaspanie, žiaľ nepodarilo sa nám jej ho vyberať potom čo zaspala, takže spáva dodnes (18 mesiacov) s dudlíkom a plače, ak jej v noci vypadne. Ale cez deň ho nepotrebuje, iba občas keď sa jej prerezávajú zúbky a je umrnčaná, tak jej ho strčíme aj počas dňa na pár minúť. Pomáha jej ukludniť sa. Čoskoro jej však vypadne, keďže sa jej ústočká nezastavia. A naše najmladšie dudlík odmietalo od začiatku, ale ohryzáva si palčeky, tak ho nútime dudlíkovať a keď zaspí tak mu ho vyberieme, alebo mu zväčša vypadne i sám.

PICT5924a

 Výhody:
* Deti milujú cmúľať – cumlík upokojuje a pomáha nočnému buntoškovi zaspať naspäť samému. V angličtine má výstižnejší názov pacifier alebo soother – upokojujúci, utešujúci.
* Cumlík poskytuje rozptýlenie, vďaka nemu si rodič kupuje čas, aby mohol ohriať fľašu či dokončiť rozhovor s lekárom. A cumlík robí divy pri očkovaní.
* Podľa niektorých výskumov používanie cumlíka znižuje riziko syndrómu náhleho úmrtia novorodencov (SIDS).
* Zlozvyk cmúľať cumlík možno odnaučiť ľahšie ako cmúľanie palcov. Cumlíky sa dajú odhodiť, keď je čas…

 Nevýhody:
* Použitie cumlíka priskoro môže narušiť dojčenie, keďže cmúľanie bradavky vyžaduje inú techniku než satie cumlíka (platí i pre fľašu). Odborníci odporúčajú dojčeným bábätkám čakať mesiac pred použitím cumlíka, aby sa naučili najskôr používať bradavku.
* Ak dieťa používa cumlík v noci, môže sa prebrať a protestovať, keď mu vypadne z úst a nemôže ho nájsť samo.
* Použitie cumlíka môže zvýšiť výskyt ušných infekcií. Ale treba pripomenúť, že ušné infekcie sú najnižšie počas prvých šiestich mesiacov, keď je riziko SIDS najvyššie.
* Použitie cumlíka počas bdelého stavu bráni dieťatku v brblaní a džavotaní, čo je prípravou na rozvoj reči.

Silikón alebo latex?

Silikón je umelý materiál, elastický a gumový, menej odolný voči hryzeniu a menej elastický ako latex. Keď som sa po prvý raz rozhodovala či silikón alebo latex, chcela som latex. Veď je to prírodný materiál, napadlo ma. Je veľmi elastický, odolný voči prehryznutiu, priateľský životnému prostrediu a antistatický – nepriťahuje žiaden prach. Predsa však používame silikón a o latexe nechcem ani počuť…

Silikón je

* odolný voči vysokým teplotám a môže sa vyvárať, ľahko sa sterilizuje, je veľmi hygienický a hypoalergénny
* nestarne
* bez chuti a zápachu,
* odolný voči baktériám, nemá žiadne póry, na ktorých by sa baktérie zachytili

Prečo som si nevybrala latex

Od latexu ma odradili dve veci. Po prvé, že existuje alergia na latex. “Doteraz neexistujú žiadne jednoznačné vedecké dôkazy o súvislosti medzi latexovými cumlíkmi a alergiami na latex.”, hovorí sa na stránkach výrobcu cumlíkov MAM. Dobre teda, neexistujú “jednoznačné dôkazy”, ale alergia na latex existuje a žijeme vo svete alergií, načo riskovať. Niektorí tvrdia, že vystavenie sa latexu v rannom veku vyvolá alergiu. Asi som priopatrná, ale ide o zdravie mojich detí, mám nato právo.

Druhá vec čo ma odradila, a to definitívne, sú nitrosamíny.
Nitrosamíny sú chemické zlúčeniny, ktoré sa vyskytujú v mnohých latexových produktoch (napr. balóny), spotrebnom materiály (napr. kondómy) a potravinách. V potravinách sa nitrosamíny produkujú za určitých podmienok kombináciou dusitanov a amínov, ktoré sa vyskytujú vo forme bielkovín. Za určitých podmienok, napríklad pri silne kyslom prostredí v žalúdku alebo pri vysokých teplotách akým je vyprážanie sa produjú nitrosamíny. Nitrosamíny sú i v tabakovom dyme, ale čo v ňom nie je… Problémom nitrosamínov je, že bola dokázaná ich súvislosť s rakovinou u rôznych živočíšnych druhov, od potkanov po hospodárske zvieratá, a niekoľko štúdií naznačuje ich súvislosť s rakovinou žalúdka i u ľudí.

Na stránkach známeho výrobcu cumlíkov MAM sa píše “Nitrozamíny a nitrózne látky sú chemické zlúčeniny, ktoré a okrem iného nachádzajú v pripálenej slanine, údenom mäse a výrobkoch z gumy ako napr. latexových cumlíkoch. Pri cmúľaní cumlíkov sa môžu malé množstvá tejto látky uvoľňovať. – Latex obsahuje však oveľa menej nitrozamínov ako napríklad grilované mäso alebo kozmetika. “ … Takže i výrobcovia priznávajú, že v latexe sú nitrosamíny a tie sa uvoľňujú.

“MAM podporuje zdravý vývin bábätiek: Z tohto dôvodu sú všetky naše suroviny prísne kontrolované, aby mali čo najnižší obsah nitrozamínov a nitróznych látok.” .. Fajn, takže MAM kontroluje svoje latexové cumlíky na obsah nitrosamínov

“Všetky cumlíky sú pri výrobe „vylúhované“. Zjednodušene povedané, znamená to že sú umývané pomocou špeciálneho postupu po dobu 48 hodín. Tento tzv. „leaching“ odstráni väčšinu nitrozamínov a nitróznych látok. Popritom sa zredukuje riziko alergie na latex. MAM pravidelne podrobuje kontrole celé náklady cumlíkov, teda kompletné prevádzkové množstvá, prostredníctvom nezávislého laboratória.” … O.K., takže ich luhuju a “väčšinu” odstránia. Slovo väčšina však neznamená všetko.

Je jedna vec mať hračky z latexu, s ktorými sa dieťatko chvíľku pohrá, pohryzie ich a odhodí, druhá vec je ak má v ústach cumlík napr. počas spánku celé hodiny. Takže pre mňa bola odpoveď jednoznačná – silikón od spoľahlivého výrobcu, pri dudloch MAM, pri chráničoch prsníkov Medela.

NUK a Hevea priznávajú, že v latexe sú nitrosamíny, ale tvrdia, že dudlíky testujú a detekujú nepatrné alebo žiadne množstvo. Takisto priznávajú možnosť alergie na latex. Ostatných výrobcov som nenašla, Chicco sa tvári, že je všetko v poriadku ak napíše  “bez obsahu BPA” a Avent nemá latexové dudlíky, pokiaľ viem.

“Do NUK latex teats really have no harmful effect on health?
We guarantee it! Our latex teats are regularly tested by various renowned independent institutes (e.g. Fresenius) and fulfil all statutory requirements far in excess of what is demanded. One example is the N-nitrobased substances which were declared to be carcinogenic by the media some time ago. Something which they often failed to mention: These substances are to be found in many foodstuffs and are only determined to be carcinogenic if a certain chemical reaction takes place. A portion of fish, for example, contains 10 mg of this substance. In order to ingest the same amount using a NUK latex teat, 20,000 teats would need to be sucked (a new teat each day) for around 55 years! This clearly shows the standard of safety provided by NUK teats and why they receive the rating “very good” in nearly all quality tests.”

http://en.nuk.de/expertinterviews/faqs_main

HEVEA

It is correct that nitrosamines is to be found in natural rubber, but Hevea passes all the test and regulations for pacifiers, which also test for the amount of nitromines. If the limit is too high it can be dangerous, but we have NOT detected any in our products, and we have them tested randomly.

http://www.heveababy.com/q-and-a

Zaujímavé, ako sa výrobcovia radi oháňajú výrazmi ako “neškodné množstvo” a “dodržujeme predpisy”…, keď ide o malé bábätká. Nebolo to tak desaťročia aj s polykarbonátovými fľaškami obsahujúcimi BPA, ktoré nedávno zakázali?

BPA?

Plastová časť dudlíka sa v dnešnej dobe vyrába zvyčajne z polypropylénu. Ešte pred troma rokmi to tak nebolo, väčšina plastových častí cumľov bola z polykarbonátu, podobne ako kojenecké fľaše, teda obsahovala neslávnu látku nazývanú Bisfenol A alebo BPA. Takže, nech si vyberiete akýkoľvek dudel od známejšej značky, s BPA si starosti robiť nemusíte. Samozrejme, vždy je dobré , ak je na krabičke napísané BPA Free. Človek by si myslel, že všetok polykarbonát zmizol z potravinárskeho priemyslu, keď som však prehľadávala domáce potreby na slušný umelý hrnček do škôlky, našla som plno starých polykarbonátových hrnčekov na polici. Myslím, že tetušky v obchode o BPA nikdy nepočuli. Takže ak nájdete niekde staré Avent či Chicco dudlíky v obchodoch alebo Vám ich daruje milý príbuzný s tým, že jeho dieťatko to nestihlo použiť, odhoďte ich do zberovej nádoby. Pre spravodlivosť treba dodať, že aj oni však už prešli na polypropylén (potom, čo vypredali staré zásoby a zákon a verejnosť ich prinútili), takže ich fľašky a dudlíky sú v poriadku.

Prečo sme si vybrali silikónové MAM dudlíky?

Po prvé preto, lebo keď sa moja dcérka narodila pred vyše troma rokmi, svet bol síce plný varovných správ o BPA uvoľnujúcom sa z polykarbonátových fliaš a dudlíkov. V zámorí a v západnej Európe sťahovali polykarbonát z trhu, ale u nás sa veselo ďalej predávali polykarbonátové produkty, ako by sa nič nedialo. Dokonca sme dostali polykarbonátové dudlíky a Avent fľašku darom a keď som ich s rozhorčením odmietla, tak som ja bola tá nezdvorilá a nešetrná.

MAM a Medela boli jediní výrobcovia na našom trhu, ktorí mali produkty bez obsahu BPA v tom čase. Produkty vyrábali a dodnes vyrábajú zo silikónu a polypropylénu. A rovnako ako do všetkého sa dá primiešať jed, tak je to i so silikónom – treba si vybrať výrobcu, ktorému sa dá dôverovať.

Po druhé, MAM dudlíky sú vyrábané v Európe, zo silikónu vyrábaného v Európe, ktorý bol testovaný nezávislými organizáciami.

Po tretie, silikónové MAM dudlíky získali niekoľko ocenení v Nemecku i vo Veľkej Británii.

Po štvrté, ich silikón je jemný, dizajn pekný a priedušný. A tá priedušnosť nie je zanedbateľná, čím menej má dieťatko pusinku zakrytú tým lepšie, aj tak sa mu vytvoria otlaky a potničky pod dudlíkom, hlavne keď sa začnú otáčať. Naša malá tak rada spinká na brušku…

A po piate. Nemajú pútko na uväzovanie. Viem, pre niekoho je to možno hrozná nevýhoda, ale nevidím dôvod, prečo by som mala dudlík o niečo uväzovať, keď má byť používaný iba na noc. A už vonkoncom nie o dieťatko. A ak náhodou vypadne z postieľky, tak ho opláchneme čistou vodou, nič sa nedeje. Na transport mimo domu k doktorovi na očkovanie má MAM praktickú sterilizačnú krabičku. Takto sa mi zdá dudlík “ľahší”.

Mimochodom, to delenie na chlapčenské a dievčenské dudlíky je hlúpe. Naša malá má radšej modrý ako ružový :)

mam-air-pacifier-blue_l

Ktorý druh MAM dudlíka si vybrať?:

Na začiatok rozhodne MAM Start, sú najmenšie. Ako zálohu na stratu a kvôli prenosnej sterilizačnej krabičke jeden MAM Perfect 2+ alebo MAM Pearl 2+, ktorý je nasledovníkom MAM Start.

PICT8215
Môžete do šiestich mesiacov zostať i s MAM Start výlučne, potom mu už naozaj začne byť dosť malý. Ak si ho dieťatko obľúbilo, má veľa “nasledovníkov” v krásnych dizajnoch: 2+ MAM Clear , Trends, Fairy – názvy sú iba o obrázkoch) bez sterilizačného boxu.

Môžete vyskúšať i MAM Perfect je veľmi jemný a skvelý tak do jedného roka, potom keď dieťatku začnú rásť predné zúbky tak to tenké hrdlo začnú prehryzávať, i nechtiac. Niektoré detičky ho ľúbia viac, iné uprednostňujú pevnejšie dudlíky.

Okolo jedného roka  je dobré MAM Perfect nahradiť ich iným modelom, mojim favoritom sú MAM Air kvôli priedušnosti, majú minimálnu plastovú časť.

Niekoľko tipov na záver:
* Voľba nie je ani tak na Vás ako na dieťati. Ak dojčíte a bojíte sa ohrozenia dojčenia, počkajte mesiac a potom skúste cumlík. Ak ho dieťa prijme dobre. Ak nie, odhoďte ho.
* Ak si cmúľa palčeky, snažte sa aby si vybral cumlík, je to lepšia voľba. Cmúľanie cumlíka sa dá ľahšie odnaučiť ako cmúľanie prstov.
* Nikdy nepriväzujte cumlík dieťatku dlhými šnúrami o odev, mohlo by sa šnúrou zadusiť.
* Nedávajte dieťatku cumlík počas bdelého stavu, ústočká sú na hovorenie. Dajte dieťatku príležitosť na džavotanie a vyjadrenie svojich pocitov a myšlienok.
* Nechajte dieťatku cumlík kým nezaspí a potom mu ho skúste tajne vybrať.
* Nenamáčajte dieťatku cumlík do medu, sladkých nápojov a podobne. Môžete mu spôsobiť zubný kaz. Dbajte o čistotu cumlíka.
* Silikón alebo prírodný latex. Pre mňa je to silikón, iný môže uprednostniť “žltý” prírodný latex. A samozrejme v žiadnom prípade nie umelý latex.
* Výlučne od známeho výrobcu, pri ktorom viete, že dudlíky sú testované na škodlivé látky.

MAM dudlíky dostať v každom DM-ku, v mnohých obchodoch s dojčenským tovarom i online.

Výrobky švajčiarskej spoločnosti Medela dostať na Medela stránkach, ktoré by mala navštíviť každá nastávajúca mamička kvôli dobrým radám na dojčenie a starostlivosť o dieťatko, a majú ich i mnohé lekárne.

Produkty MAM v e-shope

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>