Hračky na 1. narodeniny – Časť prvá: Niekoľko postrehov na úvod

Vybrať hračky na prvé narodeniny pre bábo je podľa mňa najťažší oriešok zo všetkých narodenín, ktoré nás čakajú. Pretože vybrať hračku pre novorodeniatko je jednoduché – nech je to látka, najlepšie niečo bio a organické, neskôr pár plyšových hrkáliek, možno nejakú reťaz na zábavku do kočíka, ak veľmi chcete – nie je tam veľa možností, jednak preto, že to dieťatko je malinké a jednoduché a jednak preto, že tie hračky majú byť bezpečné a jednoduché. A po 6. mesiaci, keď sa posadí, môže dostať nejaké to drevo do ručičky či prvé leporelo.

Od druhého roka začína mať stále viac záujmov a preferencií a sami poznáte, čo by chcelo, čo ho začína baviť. A neskôr to i samo povie.

Ale na prvé narodeniny už tu máte človiečika, ktorý sa začína zaujímať o svet, ale neviete ako rýchlo sa bude vyvíjať a ktorým smerom sa budú uberať jeho záujmy. Toto tu nie je zoznam vecí od jeden po desať s tým, že 1. je „naj“. Iba pár návrhov a postrehov.

Niekoľko vecí, čo zohľadniť:

1. Na štyroch.
Väčšina detí v prvom roku ešte nechodí po dvoch, sú i výnimky, napríklad naše druhorodené, ale prvé i tretie ešte na prvé narodeniny veselo behali po štyroch. Takže vyslovene, ak chcete niečo na prvé narodeniny, čo v tej sekunde využije, tak napríklad všetky hračky na ťahanie nie sú ktovie aký nápad. Kým menšie hračky na tlačenie či pyramídy sú fajn.

2. Nepreháňať.
Medzi prvými a druhými narodeninami je obrovský skok a pravdepodobne dieťatku aj tak niečo počas roka kúpite. Hračky, ktoré budú zodpovedať jeho vývinovému štádiu. Závisí to aj od toho kedy sa dieťatko narodilo (ak v decembri tak má chúďa trochu smolu, že do ďalších narodenín a Vianoc je to ďaleko). Moje dievčatá napríklad sú obe jesenné (sept a nov), čo je dosť blízko Vianoc, ale na jar majú meniny a je tam Deň detí začiatkom leta. Je tam 6 mesiacov rozdiel a to je ohromný skok vo vývine dieťatka do 3 rokov. Takže je to na Vás, či chcete kúpiť na prvé narodeniny aj hračky, ktoré využije až o pol roka, keď bude chodiť po dvoch, napríklad. Alebo sa rozhodnete počas roka na nejakú príležitosť čo-to prikúpiť (meniny, Veľká noc, Deň detí, prechladnutie, iba tak pre radosť…)

3. Bezpečnosť.
Hračka má byť bezpečná. Nehovorím o materiály, opracovaní, prevedení, to je samozrejmosť. V prvom roku ešte všetko ide do pusy. Takže to je vec, na ktorú naozaj musíte dbať. Ale hračka má byť bezpečná nielen pre samotného budúceho majiteľa, ale i jeho súrodencov. Starších i mladších, ak už nejaké sú alebo sa tlačia na svet. Niektoré deti sú pokojnejšie – moje dcéry nikdy neohrozovali babkinu sklenenú vytrínu drevenými kockami, iné – ako môj drahý synáčik – hračkami mlátia a hádžu cez celú izbu, keď to na nich príde. Takže u nás napríklad okrem kociek mu drevené hračky do rúk nedávam bez dozoru. Lebo jednak ich zhodí dolu schodmi – na to má k dispozícii a po ruke na poličke plastové hračky do vody a piesku (hoci v poslednom čase ho zhadzovanie prestalo už baviť) a jednak nimi tresne svoje sestry po hlave (to ho ešte neprestalo baviť). Nieže by ho neprovokovali vždy, keď mu niečo zoberú či nedajú.. A keby to hodil malému bábu do postieľky na hlavičku?

4. Plyš a plast nad drevo.
Teraz ma niektorí fanúšikovia drevených hračiek ukameňujú. Mám rada drevené hračky, naozaj. Ale ako bolo spomenuté v predchádzajúcom odstavci, pustite si drevenú kačicu na nohu a potom to skúste s plastovou. Ktorá viac bolí a vydrží?

5. Umývateľná, prateľná.
Deti v tomto veku všetko strkajú do pusinky. A tú pusinku a ručičky nemajú vždy najčistejšie – behanie po štyroch, chytanie zaprášeného nábytku, kobercov, snaha samostatne papkať, idú im zúbky, slintajú.. Nemôžete ich umývať každých päť minút. Nuž, tie hračky potrebujú občas umyť, oprať, hlavne aby neplesniveli. Blato je jedna vec, zvyšky jedla druhá. A zas mínus bod pre drevo v tomto veku, plyš a plast sa ľahšie čistia ako drevo.

Plastové hračky vs drevené hračky

Dal by sa o tom napísať román. Vždy som začala, nikdy sa mi to nechcelo dopísať. Tak aspoň pár poznámok.
Uvažovala som, prečo sa hračky vyrábajú z plastu. Nuž plast je ľahký. Snáď by ste nechceli, aby sa dieťa hralo s oceľou.
Už som to spomínala vyššie. Pustite si plastovú bábiku na palec. Skúste to isté s drevenou .. a ešte môžete schytať triesky.
Plastové hračky sa dajú vyrábať masovo vo formách v krátkom čase. To isté sa nedá robiť s drevom. A čo by to stálo.
Sú antialergické – je zriedkavé mať na ne alergiu.
Môžete mať vyrobené farebné tak, že sa farba neodlupuje.
Ľahko sa umývajú a dezinfikujú.
S hračkami sa trieska, žujú sa, hádže, jazdí sa na nich..
Nuž, vyberajte si plast v potravinárskej kvalite a žiadajte od neho, aby bol rovnako kvalitný ako miska v kuchyni.

Také Lego a Playmobil obišli v testoch v roku 2011 výborne (Stiftung Warentest 2011)

Keď som už pri tých testoch…

Stiftung Warentest

Každoročne v Nemecku testujú nezávislé organizácie hračky. A každoročne neobídu drevené hračky najlepšie. Nájde sa v nich formaldehyd, ftaláty, naftalín a iné jedovaté látky. Týka sa to hlavne doplnkov, farieb a lakov. O oddeliteľných častiach nehovoriac. Vždy však môžete vybrať nefarbené drevené hračky – vyhnete sa pár problémom.

V roku 2013 (Stiftung Warentest november 2013) obišlo dobre iba 14 z 30 testovaných hračiek pre deti do 3 rokov. V týchto nenašli jedovaté látky:

Haba Greifling “Tut-Tut”
Goki “Greifauto rot”
Selecta Wagenkette “Rasselbande”
Brio “Magnetic Boat”
Spiele Max/ Smiki “My first puzzle Elefant”
Goula Holzpuzzle “4 Farben”
Ravensburger “Kunterbunter Bauernhof”
Walter “Trollinchen”
Plantoys “Alligator”
Haba Basisbausteine “Extragroße Grundpackung”
Heros Holzbausteine “50x”
Haba “Erste Steine”
Karstadt / Babalu “Mein erster Holz-LKW Abschlepper
Thomas & Friends “Wooden Railway Hiro”

V Selecta Spedino myške na tlačenie našli olovo, rovnako v Ostheimer jeepe.
Ikea Mula vozíček s kockami bol síce v poriadku, ale v šnúre našli biocid.
V Brio laku na vláčik našli naftalín, rovnako v Eichhorn vláčku…

A tu je jeden z najväčších „prúserov“ minulých Vianoc – Tschibo drevené hračky s obsahom ftalátov a formaldehydu.

 

Schnelltest Stiftung Warentest www.test.de  Holzspielzeug Tchibo

4642254_schnelltest_holzspielzeug_zoowagen_tchibo_gross

Takže tu sú moje „top“ kategórie pre dieťatko medzi prvým a druhým rokom v rôznych vývojových štádiách, ktoré zahŕňajú niekoľko veľmi klasických hračiek na prvé narodeniny. Oni sa samozrejme medzi sebou prelínajú:

Niečo na rozmýšľanie alebo Môj prvý hlavolam

Miesto na súkromie alebo Moja prvá skrýša

Niečo na tlačenie a ťahanie alebo Moje prvé autíčko

Niečo na pritúlenie a ponášanie alebo Plyšáčikov nikdy nie je dosť

Niečo na pozeranie a zaujatie alebo Daj mame chvíľu pokoj

Vychádzky bez kočíka alebo Moje prvé hračky von

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.