Koleso farieb

Farby zohrávajú v našom svete významnú úlohu. Sú fascinujúce a sú dôležitou súčasťou života každého z nás. A často si neuvedomujeme, koľko málo o nich vieme. Čierne mačky vraj prinášajú smolu, traduje sa. Ako kde, pretože v Japonsku sú čierne mačky symbolom šťastia. A vedeli ste, že kožušina ľadového medveďa nie je biela, ale priesvitná? Každý chlp je bez pigmentu a transparentný. Je to dutá rúrka, ktorá rozptyľuje a odráža viditeľné svetlo rovnako ako je to s ľadom a snehom.

Farbami sa zaoberali v minulosti mnohí známi myslitelia a umelci, akými boli Newton či Goethe. Vytvorili prvé farebné kolesá farieb, ktoré sa používajú v každej tvorivej práci na kombináciu farieb. Niektoré farebné kolesá majú viac odtieňov, zatiaľ čo iné majú menej. Na niektorých farebných kolesách vidíme i rôzne odtiene, ktoré indikujú intenzitu farby. Pri práci s farebným kolesom môžeme použiť farby na rôznych úrovniach sýtosti. Týmto spôsobom je možné vytvárať nekonečné variácie, ktoré sa niektorým daria viac, iným menej.

Color_star-en

Tradičné koleso farieb z 18. storočia,ktoré používali i Monet či van Gogh.

„Každá žena môže nosiť každú farbu, ale nie všetky odtiene danej farby. Žiara nastane, ak sa kombinácia vašich vlasov, pokožky a očí stretne s tým správnym odtieňom farby.

Michelle Miles, zakladateľka Infinite Beauty

http://colormetrue.tumblr.com/

Každý, kto sa trochu zaoberal farbami, grafikou pozná teóriu farieb Alberta Munsella. Z jeho palety farieb vychádza aj väčšina grafických editorov. Ak ste sa s ním nikdy nestretli, stačí ak si na svojom počítači otvoríte Paint a kliknete na edit colors.

Farby vychádzajú z troch aspektov
Hue (samotná farba, odtieň),
Chroma (aj Saturation sýtosť farby),
Value (jas, svetlá, tmavá).

Hue =
5 základných farieb (červená red R, žltá yellow Y, zelená green G, modrá blue B a fialová purple P)
+
5 medzifarieb, napríklad žlto-červená yellow-red (YR), t.j. oranžová „po našom“.

5

Munsellov systém farieb.

Value = jas farby,
má hodnoty od 0 (perfektná čierna) po 10 (perfektná biela).
Hodnoty 0 a 10 sú iba teóriou. Nedajú sa dosiahnuť pigmentami.
Farby s nízkymi hodnotami sú tmavé, farby s vysokými hodnotami sú svetlé.
Mená farieb sa tradujú, niektoré nás môžu prekvapiť, napríklad olivová zelená je v skutočnosti tmavožltá a hnedá je v skutočnosti tmavá žlto-oranžová.

HueValue&Chroma

Hue je samotná farba, Value je jej intenzita. Nakoľko je farba tmavá alebo svetlá. 0 – čierna, 10 – biela

Chroma = sýtosť farby,
začína na 0 (žiadna sýtosť = biela, čierna alebo sivá).
Zvýšením jej hodnoty zvyšujeme intenzitu farby.
Ľudské telo má zvyčajne sýtosť 3, zrelý pomaranč sýtosť 10, niektoré žiarivé kvety môžu dosiahnuť sýtosť 16 a viac.

Označenie farieb v Munsellovom systéme je jednoduché, i keď jeho použitie vyžaduje trochu praxe. Pravda, pre výber svojho každodenného oblečenia či makeupu nepotrebujeme vedieť čísla farieb.

Pre ukážku, na Wikipédii je klasický obrázok Munsellovho systému. Jeho označenie farby určuje úplne všetko, čo o danej farbe potrebujeme vedieť.
Napríklad 5YR 6/14.
5YR naznačuje, že je to stredná farba, medzi žltou a červenou (oranžová);
jej value je 6, teda je mierne nad stredom na škále 0-10 (mierne svetlejšia ako čisto stredná farba);
chroma 14 znamená, že je extrémne živá farba, takže farba oranžového kvetu či veľmi jasne zafarbeného vtáka.

600px-Munsell-system.svg

Munsellov systém číslovania farieb

colorcharttintsandhughes

Munsellova sýtosť farby (Chroma). Pridaním bielej, šedej alebo čiernej meníme sýtosť čistej farby (pure color)

Takže, zhrnieme obrázok. Hue a Color znamenajú to isté – farba, vzťahujú sa na farebnú rodinu určitého odtieňa. Napríklad modrá je koreňovou, základnou farbou navy, námorníckej modrej.

Tint, svetlý odtieň – sú naše pastelové farby. To je akákoľvek farba, do ktorej bola pridaná biela, čo má za následok bledšiu verziu základnej farby.

Shade, tmavý odtieň (angličania majú trochu exaktnejšie pomenovania, u nás je odtieň „odtieň“). Tmavý odtieň je opakom farby – odkazuje sa na akúkoľvek farbu s pridaním čiernej.

Tóny sú vytvorené pridaním čiernej aj bielej do farby. Farby zmiešané so šedou sú nazývané aj tlmené. Tóny môžu byť upokojujúce pre oko, pretože nie sú príliš silné. Niektorí ľudia ich považujú za jemnejšie a sofistikovanejšie.

Ak sa niekto zaoberal analýzou farieb a rozdelením ľudí na ročné obdobia, jasné farby, v závislosti na ich teplote (teplé alebo studené), nájdete vo všetkých ročných obdobiach, ale hlavne v palete zimnej a obzvlášť v „clear“ typoch. Farby s prímesou šedej sú letné, pretože oni potrebujú farby mäkké, prašné, tlmené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.