Nepriľnavý povrch ILAG

Ak chceme niečo vedieť o nepriľnavom povrchu riadu, je lepšie ísť za výrobcom samotného povrchu, ako výrobcom riadu. Švajčiarska spoločnosť ILAG Industrielack AG ponúka výrobcom riadu niekoľko druhov povrchov určených na varenie a pečenie, ktoré môžu byť s PTFE alebo bez PTFE:

– CERALON
– CORFLON
– DURIT
– GRANITEC
– ILACOLOR
– ILAFLON

Všetky ich povrchy sú bez obsahu PFOA, i tie, ktoré sú na základe PTFE.
„All cookware and bakeware non-stick coatings are PFOA free.“

Na ich stránkach je zoznam produktov v .pdf-ku i zoznam výrobcov používajúcich ich povrchy.
http://www.housewares.org/HousewaresConnect365/Detail?com_uid=77273#products

Tu je menší prehľad, je to iba kópia a zhrnutie z ich pdf informácií. Keď si ťuknete na originál pdf máte všetko krásne zobrazené v tabuľkách. Ospravedlňujem sa za rýchly preklad. Tie obrázky sú trochu rozsiahle, pri kliknutí sa Vám zväčšia.

Výrobca riadu určeného na varenie (cookware), pečenie (bakeware) alebo elektroniku si vyberie, ktorý povrch chce, teda či chce Durit, Ceralon, Ilaflon… a konečný spotrebiteľ, t.j. my kupujúci, dostane zvyčajne iba značku s obrázkom, ktorý mu bez popisu nemusí veľa povedať.

ilagprehlad

Neviem, nakoľko si uvedomujeme, že nepriľnavé povrchy sa používajú aj v elektrických spotrebičoch, ako napr. sendvičovače. A všetky momentálne na trhu sú na báze PTFE, môžeme si jedine vybrať, či chceme „originál“ Teflón alebo iný druh PTFE. Ilag očividne ponúka Ceralon povrch i na elektroniku, ale ešte som taký sendvičovač nevidela. Takže, ak ste sa zbavili teflónových panvíc, ešte stále máte teflón v sendvičovači alebo na forme na pečenie.

Durit je základný ILAG povrch na báze PTFE. (alebo laicky povedané, ILAG „verzia teflónu“.)
Ilaflon je základný ILAG povrch určený na pečenie, povrch je na báze PTFE alebo silikón polyesteru.

Môžu mať však aj iný základ pri farebných odtieňoch (dekorativ verzii)
PTFE
PTFE / Resin (R Resin, živica)
SP (Silikón polyester)
ETS (epoxy, epoxydovaná živica)
PE (akrylát, akrylátová živica, polyester akrylát)

Ceramic (zelený) Ceralon je jediný povrch bez obsahu PTFE.

Granitový povrch je o výzore a môže byť na báze PTFE alebo na báze keramiky.
granitelook

Rôzne Pro, Plus či Resist verzie sa odlišujú množstvom a druhom vrstiev a odolnosťou voči oderu a poškriabaniu.

vrstvydurit

vrstvyilaflon

vrstvyceralon
Nasledujúci obrázok ukazuje (pri kliknutí sa zväčší), nakoľko je povrch vhodný pre riad určený na varenie (cookware) alebo pečenie (bakeware)

Obrázok je pre keramický Ceralon povrch, ale na domovských ILAG stránkach nájdete podobné tabuľky pre ostatné povrchy.

Zelené punktíky ukazujú či je povrch vhodný na
hliník (aluminium)
oceľovú zliatinu zinka alebo hliníka
nerez (stainless steel)
keramiku

Čísla ukazujú
počet nanesených vrstiev (number of layers)
hrúbku povrchu v mikrometroch (SI symbol: µm), čo je jedna milióntina metra 1×10−6 metra; alebo jedna tisícina milimetra, 0.001 mm

Hviezdičky ukazujú
nakoľko ľahko sa povrch čistí (easy clean)
odolnosť voči odretiu (abrasion resistance)

ilagceramic

Ceralon Advanced je 1-2 vrstvový povrch so zvýšenou odolnosťou voči oderu v porovnaní s pôvodným Ceralon.

Ceralon Cookware je dvojvrstvový povrch kombinujúci odolnosť voči vysokým teplotám s dobrou nepriľnavosťou a veľmi ľahkým čistením. Pri vysokých teplotách nevylučuje jedovaté látky .

Ceralon Bakeware je 1-2 vrstvový povrch s vysokou odolnosťou voči sladkému cestu, kyselinám a znečisteniu pri pečení.

Tu je prehľad povrchov určených pre riad na varenie, okrem vyššie uvedených je tam navyše základ (basis), odolnosť voči poškriabaniu (scratch resistance), teplota vypálenia (curing temperature)

ilagcooking

Ako bolo spomenuté, granit je o výzore a môže byť na báze PTFE (Durit) alebo bez PTFE (Ceralon). Ak kliknete na pdf granitového povrchu na ILAG stránkach (úplne dolu, obrázky s katalógmi), tak si môžete pozrieť i proces nanášania.

ilaggranit

19 Responses to Nepriľnavý povrch ILAG

  1. Ludmila píše:

    kupila som dnes formu na babovku, na ktorej je znacka ILAG Special (ocelovy plech s neprilnavym povrchom)je svetlo sedej farby. je to podla Vas bezpecny material na pecenie alebo by ste to radsej vratili? dakujem! inak, velmi zaujimavy blog, obdivujem kolko casu tomu urcite venujete/

    • electra píše:

      Dobry den, dali sme mi tazsiu otazku, nez si myslite. Pecenie je trochu problematickejsie ako panvice, pri ktorych mame toho viac na vyber. Poviem to tak, je to PTFE a ja by som uz PTFE v zivote vedome nekupila (pravdu povediac ja som ptfe nikdy nekupila, ja ho iba vyhadzujem po rodicoch..). Aj ked pecieme na 180 stupnoch zvycajne, aspon u nas doma a teflon uvolnuje okolo 200+, nemam z toho dobry pocit. Pri babovke staci vymastit a vysypat, nepotrebuje neprilnavy povrch.

      Na druhej strane, nechcem byt pokrytecka a povedat, ze v nasej kuchyni je vsetko super bezpecne. Mam kuchynu po matke s mnohymi problematickymi vecami, ktore postupne menim, od najhorsich – polystyren, teflon.. po menej nebezpecne. A naraz to vyhadzat nemozem z jednoducheho hladiska – nemozem si to financne dovolit. A stale je tam plno veci, ktore potrebuju zamenit, vratane takej chladnicky, napriklad, uvedomujem si, ze tie dva plastove boxy na zeleninu su polystyren a nepouzivam ich na nezabalene potraviny…

      Ale odbocujem, vratme sa k babovke.. bezpecnejsia forma by bola keramika a sklo teoreticky, ktore su tiez bezne dostupne. Ale babovka je hlboka a pri skle a keramike sa mi stava, ze vrch je prepeceny a stred nie. Konkretne babovky, kedze nie su specialne plnene, podla mna nepotrebuju neprilnavy povrch, obycajny cisty nehlineny ocelovy plech + vytriet maslom a hrubou mukou a nemalo by sa to priskvarit. Aspon nam sa to neprilepuje.

      Ale ak trvate na neprilnavom povrchu, silikon je mensie zlo ako ptfe.. tiez je to zlo v mojich ociach (mozno sa niekedy dostanem k clanku a potom ma budu chciet upalit nielen vsetci predajcovia teflonu ale aj silikonovych foriem), ale ak nie je na vyber nic ine, alebo ak je na vyber iba ptfe a silikon, tak si vyberte silikon, niektore plechy su pokryte silikonovou vrstvou a su bezne dostupne (napr v tescu som minule videla, ked som studovala povrchy plechov, ze mali popis silikononovy povrch, hoci to vyzeralo uplne tak isto ako teflon na dotyk vratane ciernej farby)

  2. Adriana píše:

    Podľa všetkého čo som si vašom webe prečítala to vyzerá, že česká firma Kolimax je s panvicami na tom veľmi dobre. Okrem FLONAX COMFORT sú všetky bez PTFE.
    Keď som sa spočiatku začítala do článku mala som obavy, či na trhu ešte vôbec nejaký panvica bez PTFE vôbec je.
    Ďakujem vám, že ste „obyčajnej“ panvicu venovala toľko času. Naozaj ste mi otvorila oči.

  3. Hmm píše:

    Našiel som sendvičovač bez PTFE 🙂 euronakupy.cz/beem-multi-star-5v1-multifunkcni-keramicky-sendvicovac/sendvicovace/
    heureka.sk/?h[fraze]=vaflovac+keramicky&min=&max=&o=3
    Zatiaľ som našiel iba tejto značky.

    • electra píše:

      wow vďaka, už chvíľu taký hľadám, pravda budem si musieť naštudovať biolon čo je to zač a má svoju cenu, ale má plno nástavcov.. dala by som si povedať.. a jupii, prišiel k nám pokrok :D.. o.k. do čiech prišiel pokrok ale to je skoro ako tu.. inokedy, musím do postele, najmenší ráno so mnou nemá zľutovanie, dievčatá by si aj pospali, prípadne dali pokoj ale on…

  4. Jana píše:

    Dobry den, rada by som sa spýtala na vás názor,velmi sa mi páčia tieto plechy od výrobcu Berghoff.
    homeware.cz/kuchynske-nadobi/ctvercovy-plech-na-peceni-s-nastrojem-na-krajeni
    Nie som si ale istá nezavadnostou povrchu a ten polystyrénovy krajac?? V podstate ten krajac má najviac zaujal, keďže sa mi to zdá veľmi praktické, ale keď som videla z akého materiálu je vyrobený … dakujem vopred

    • electra píše:

      Dobry den, chcete odo mna „pozehnanie“ na plech, z ktoreho vlastne nemate 100% dobry pocit Myslim, ze ste si uz odpovedali.. 🙂
      Fernogreen je vlastny patentovany neprilnavy povrch BergHOff, hovoria, ze je bez PFOA, ale netvrdia bez ptfe, moze a nemusi to byt keramika. Nemyslim, ze to niekto vie urcite okrem nich. Polystyren sa snazim drzat co najdalej od potravin, kuchyne a svojho domu vobec. Pocitajte s tym, ze je to vyrobene v Cine, podla http://www2.berghoffworldwide.com/US/en/FAQ.aspx
      It’s important for our customers to know that with over 4,000 products designed in Belgium, and factories throughout Europe, it is not always possible to say with certainty what product batches come from what facilities or at what time. We can, however, tell you that our stainless steel items are constructed from German grade steel and assembled in Belgium while our glassware is made in Bohemia, Czech Republic and our porcelain is manufactured in Sri Lanka. Although some of our promotional products are manufactured in China, all of them undergo vigorous inspections to ensure that they meet or exceed U.S. and European quality and safety standards.

      • Jakub Křivánek píše:

        Dobrý den milé dámy,

        těší nás Váš zájem o zboží BergHoFF, které prodáváme. Osobně bych se o povrch Ferno Green nebál, ani opravdu staré teflonové pánve z časů před vypuknutím paniky z těkavých látek nebyly nebezpečné – respektive začaly uvolňovat jedovaté výpary až při teplotách, kdy docházelo k jejich zničení. Snědla byste jídlo ze spálené pánve, kterou byste potom musela vyhodit? To asi nikdo.

        V anglickém textu, který přiložila paní / slečna Electra se píše v poslední větě toto: Ačkoliv některé PROPAGAČNÍ předměty vyrábíme v Číně, všechny podstupují přísné testy, aby byla jistota, že odpovídají nebo převyšují bezpečnostní a kvalitativní standardy US a EU.

        Pouze propagační, čili reklamní předměty se vyrábějí v Číně.

        I plastový kráječ má atesty pro EU a US, přirozeně. A váš strach z kontaktu jakéhokoliv plastu s potravinami příliš nechápu. Vodu v bytě pijete pravděpodobně z plastového potrubí, prakticky všechny potraviny na trhu jsou s plasty v kontaktu někdy během výroby a mezi námi – jedna procházka centrem většího města Vám do těla přes plíce dostane víc škodlivin, než kdybyste si plastový kráječ celý nastrouhala a snědla.

        Celkově jsem ze zboží belgické firmy BergHOFF nadšený, dobře se prodává, lidé jsou spokojení, těch několik málo reklamací se podařilo s dodavatelem bez problému vyřídit. Manželce jsem koupil dvě keramické pánve a je s nimi také spokojená.

        Mějte se hezky a všeho se tak hrozně nebojte, nebezpečí se často skrývá úplně někde jinde, než byste čekaly 🙂

        S pozdravem
        Jakub Křivánek
        Marketingový manažer
        Homeware.cz

  5. Jana píše:

    A ešte som našla takúto tortovú formu, čo na to poviete, to by mohlo byť celkom ok , dakujem 🙂
    kulina.sk/rozkladacia-forma-24-cm-home-kaiser/d-84916/

    • electra píše:

      Nemam nic pro ani proti kaiser keramike, myslim, ze moja sestra je fanusikom, alebo to bola nejaka podobna nemecka znacka nikdy si ich nepamatam 🙂
      Ja pecenie az tak neriesim, pretoze my sme doma fanusikovia pecenia v plechu a-z.sk/detail/forma-tort22cm-nersp-4476 co je podla mna jednoduche, a bez povrchov, z ktorych by ma bolela hlava.

  6. Jana píše:

    Dakujem vam pekne, veľmi rada čítam vase články, ušetríte mi kopec prace,keby som to mala sama všetko prehľadávať na nete, za čo vám fakt dakujem, som vás veľký fanúšik

  7. Ado píše:

    Dobry deň mam doma sendvicovac z nepriľnavou vrstvov ilag a 2 pouzitiacj sa začala sa odľupovať. Umyl som ho vodou a “purom” lebo ma odnýmateľne platne.
    Ja chcem vedieť prečo.

  8. Romy píše:

    Dobrý den elektro, jsem moc ráda, že jsem našla váš web. Je opravdu zajímavý a smekám, jak zpracovaný. Co tomuselo dát práce při tolika dětech. Obdivuji vás. Nenašla jsem zde zmínku o jednom výrobci pánví Green Pan, kterou vlastním. Možná ale špatně hledám, v tom případě se omlouvám a prosím o navedení kde bych tu našla, pokud tu je někde o těchto pánvích diskuze.Chovám papoušky, doma, jako mazlíčky, používámí teflonu v domácnosti je pro ně smrtelný. Připomenu tu jeden z mnoha smutných příběhů, kdy majitelé si udělali na chalupě krásnou novou kuchyň a nedošlo jim co se stane, když pustí samočistění v nové troubě, které probíhá s teflonových povrchem vysokou teplotou. Jejich žako byl do pár minut na dně klece mrtvý. Papouška měli mnoho let. Je to opravdu trestuhodné co se dnes všude prodává. Já mám tedy panev Green Pan a dlouho jsem myslela že ostatní panve jsou v pohodě, pokud nejsou koupeny někde u činana, a mají napsaný keramický povrch. Nyní vidím, že je to opravdu složité a budu si dávat velký pozor a pánve vyhodím i ty keramické co jsem nakoupila. Nepřipalovat, to je cesta.. ovšem bydlí se starou maminkou a tomu se člověk nevyhne.. Moc děkuji za spoustu podnětů k přemýšůení. Ještě jsem tu někde zachytla informaci o grilu s keramickým povrchem, kdybyste zde mohla třeba někde uvést, co se dá koupit a co máte vyzkoušené, event. od výrobce potvrzené že je bezpečné… Asi možná chybí takový to web, kde by byli tyhle věci dohromady na jednom místě. Jinak opravdu i já se bojím koupit toustovač na ranní snídaně, i když vypadá mnohdy nerezově, bojim se že tam teflon je a to mi za risk nestojí. Moc děkuji jestli odpovíte. Omlouvám se že jsem se rozpepsala více. Otázka je, žda je Green Pan bezpečná, a zda nemáte nějaké vyzkoušené spotřebiče nebo značky spotřebičů, které lze bezpečně v domácnosti bez zabijáka teflonu používat…
    amazonia.cz/?p=113

  9. Petra píše:

    Dobrý den, v čem je zdravotní problém PTFE? Myslela jsem, že problém je PFOA. Ale pokud je pánev bez PFOA, proč vadí, že je na bázi PTFE? Děkuji.

  10. Petra píše:

    Dobrý den, v čem je prosím zdravotní problém PTFE? Myslela jsem, že problém je PFOA. A že pokud je pánev bez PFOA, tak to je to nejdůležitější. A že je na bázi PTFE nevadí. Děkuji.

    • electra píše:

      Dobrý večer, máte pravdu, že ozajstný problém je PFOA a nie samotné PTFE. Problém PTFE je ten, že ešte stále je to nejaká chemikália natiahnutá na kov. A ako každý povrch môže niečo púšťať do jedla. To isté však samozrejme platí i o železnom, nerezovom či vypaľovanom povrchu. Je na nás, čo si zvolíme ako „menšie zlo“. Nie vždy to ide bez jedného z týchto povrchov. My doma napríklad 90% mäsa pečieme v trúbe smaltovaných panviciach alebo sklenených jenských misiach. Ale to je naozaj každého osobná vec, čo používa. Dobré je, že PFOA takmer vymizlo z našich obchodov. Treba upozorňovať na problémy, aby výrobcovia boli opatrnejší, čo „napália“ do riadu a kontrolné orgány prísnejšie.

  11. Lucie píše:

    Dobrý den,
    našla jsem výrobky ILAG s označením ILAG® Granistone HL, možná se jedná o nový povrch? Nevíte o něm, prosím, něco z pohledu bezpečnosti? Je to jen další “teflon”?
    Děkuji za osvětu, kterou v této věci děláte!

  12. Rafael píše:

    Super popis. Jen jako laik na konci už z toho nic nevím. Ale palec nahoru, to se jen tak nevidí. Peču pravidelně žitný chléb v nějaké vaničce Zenker a chci se vyvarovat teflonu a jiným “ pochutinám“. Takže si mám koupit asi s tím Ceralonem? Nebo také ne?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.