Oficiálny zákaz formaldehydu vo všetkej kozmetike

6. júna 2014 EU zmenilo zaradenie formaldehydu. Od 1. januára 2016 je v celej Európe klasifikovaný ako karcinogénny. K tomuto dátumu bol formaldehyd zaraďovaný medzi látky podozrivé zo spôsobenia rakoviny.

Formaldehyd bol donedávna povolený v kozmetike vo viacerých prípadoch
– v lakoch a tužidlách na nechty (pridáva sa do tvrdidiel pre svoju funčnosť s keratínom)
– ako konzervačná látka s maximálnou koncetráciou 0,1 percenta (v prostriedkoch pre ústnu hygienu)
– 0,2 percenta v iných kozmetických výrobkoch

Zaradenie formaldehydu medzi karcinogénne látky Európa posúvala dosť dlho, Japonsko či Švédsko ju predbehli už dávno. Rozhodnutie z júna 2014 s okamžitou platnosťou ovplyvnilo i kozmetiku. Látky s vlastnosťami CMR (karcinogénne, mutagénne, reprodukčná toxicita) sú totiž zakázané nariadením EU o kozmetike, ibaže by EU komisia povolila výnimku do 15 mesiacov (t.j. koniec septembra 2015).

V rámci priemyslu bola podaná žiadosť o výnimku pre používanie formaldehydu v prípravkoch na nechty – ako inak. Posúdenie záviselo od Vedeckého výboru EU pre bezpečnosť spotrebiteľov (SCCS). SCCS ráčilo dospieť k názoru, že voľný formaldehyd môže byť používany v lakoch až do koncentrácie 2,2 percenta.

Vo svojom hodnotení SCCS poznamenala, že riziko lokálnych účinkov na pokožku možno minimalizovať, ak sú produkty používané „korektne“ a podľa označených pokynov. SCCS zároveň otvorila konzultačné obdobie, do 8. decembra, než vydá konečné stanovisko.

Dátum zákazu formaldehydu v kozmetike bol tak posunutý o niekoľko mesiacov, z konca septembra 2015 na január 2016.

(Myslíte si to, čo ja, o členoch komisie? Keď nič iné, tak aspoň kozmetický priemysel dopredal čo sa dalo).

To, že kozmetiku by sme v kozmetike od začiatku roka nemali mať formaldehyd neznamená, že všetka kozmetika je teraz už bezpečná. Žiaľ sa zákaz nevzťahuje na všetky ingrediencie, ktoré môžu formaldehyd vylučovať. A takých sa z času na čas v kozmetike nájde hojne.

A samozrejme to ani neznamená, že formaldehydu nie je okolo nás ešte stále dosť. Formaldehyd je napríklad súčasťou cigaretového dymu, čo naša fajčiarska verejnosť nerada počúva. Vždy ma desí, keď vidím rodiča tlačiť kočík s bábätkom alebo držať dieťa za ruku a v druhej cigareta.

Nová klasifikácia formaldehydu ovplyvní viaceré oblasti, napr. právo životného prostredia a ochranu spotrebiteľa (ochrana matky pri práci, výuka mladistvých, limity koncentrácie formaldehydu v miestnosti).

Formaldehyd sa používa v chemickom priemysle pomerne často pri výrobe, napríklad pri dokončovaní výroby textilu, pri výrobe vakcíny, polyméru (bakelit, melamín). Pri konzervovaní farieb alebo lepidla. A tieto produkty a látky dlhú dobu formaldehyd uvoľňujú.

Kde všade ešte nájdeme formaldehyd?

Možno sa čiastočne zbavíme formaldehydu i v textile a nebudeme sa musieť hľadať značku Okotex Standard na každom výrobku.

Európska komisia začala verejnú konzultáciu o možnom zákaze alebo obmedzení látok CMR v textíliách. Zúčastnené strany môžu vyjadriť svoj názor na
https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/REACHtextiles2015

Komisia identifikovala 291 nebezpečných látok v oblečení a iných textíliách. Mali by vraj byť regulované prvýkrát v skrátenom konaní. Dôvodom je vysoká pravdepodobnosť, že spotrebiteľ sa dostáva cez oblečenie do kontaktu s látkami CMR. Konzultácia je otvorená pre všetkých a potrvá do 22. januára 2016.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.