Prečo hračky vo vode rastú alebo najhoršia hračka čo som kúpila

Vajíčko ukrývajúce zvieratko, ktoré sa vyliahne. Nájdeme ho v rôznych odrodách i veľkostiach: dinosaurov, plazy, hmyz, kuriatka, kačky, dokonca mimozemšťanov. Pokyny sa líšia, ale väčšina hračiek vyžaduje niekoľko dní vo vode, aby sa vyliahli, resp. zväčšili. A navyše sú veľmi lacné, niečo do dvoch Eur. Hoci to na prvý pohľad vyzerá zaujímavo a lákavo, ich rast sa zakladá na čistej chémii. Hračky sú vyrobené zo superabsorbčných polymérov, ktoré nasajú a zadržiavajú veľké množstvo tekutiny v pomere k vlastnej hmotnosti.

Presne pred rokom sme boli v ZOO v Bratislave a dievčatá si vypýtali vajíčko dinosaura. Je normálne, že deti si z výletu chcú niečo doniesť a tak som v návale veľkodušnosti privolila. Ja vôbec nepozerám reklamy ani telku, zriedka sa dostanem do obchodu a tak mi to nič nehovorilo. Ani som nevedela, pravdu povediac, že také hračky existujú, niečo sa mi síce marilo, že dievčatá pozerali na youtube, ale mne bolo tak vajíčko ako vajíčko. Akurát potom som celú cestu z Bratislavy domov uvažovala, že aká som hlúpa a ani neviem, z čoho je to vyrobené a či to nie je jedovaté. Prečo sa vlastne tá hračka „vyliahne“ z vajíčka. A žiaľ moje obavy boli opodstatnené.

P1080534a

Dinosaurus liahnúci sa vo vode zo Zoo. Teda krabica.

Pokiaľ som pochopila z rozličných vysvetlení, „z vajíčok liahnúce sa zvieratká“, ktoré sú tak rozmnožené v hračkárstvach, sú dva typy: chemické alebo robotické. Vo vode rastúce hračky sú chemického pôvodu, presnejšie dosť nepríjemnou a pre deti nevhodnou zmesou troch chemikálií. Sú to lacné plastové hračky, ktoré sa zväčšujú, keď ich necháte vo vode. Každá hračka je zmesou polyakrylátu sodného, polyvinylacetátu (polyméru používaného ako spojivo) a etylénvinylacetátu, ktorá sa môže formovať do akéhokoľvek tvaru.

Kto občas číta moje články, tak vie, že existuje niečo, čo sa volá SAP, superabsorpčný gél v plienkach, ktorý treba v styku s dieťatkom čo najviac obmedziť (aj preto sa odporúča používať ekoplienky, ktoré ho majú minimum alebo látkové plienky). A takisto sa SAP „neslávne preslávil“ v menštruačných dámskych vložkách a tampónoch Procter&Gamble, ekovložky ako Natracare ho dnes vôbec neobsahujú.

Technológia superabsorbčných polymérov, ktorá je potrebná na výrobu rastúcich hračiek, siaha do začiatkov šesťdesiatych rokov, keď sa vedci USDA (United States Department of Agriculture, ministerstvo poľnohospodárstva) snažili vyvinúť polymér, ktorý by pomohol pôde zachovať vodu. Použitím škrobového štiepenia – proces pripojenia akrylonitrilového polyméru na hlavnú štrukúru škrobových molekúl – a pridaním vody zistili, že polymér dovolil pôde absorbovať viac ako 400-násobok svojej hmotnosti. USDA predstavil svetu polymér, zvaný Super Slurper, a umožnil vedcom v chemických spoločnostiach, aby experimentovali s touto technológiou. Vedci spoločnosti Dow Chemical potom rozšírili prácu USDA , objavili polyakrylát sodný, superabsorpčný polymér, ktorý dokáže absorbovať až 300-násobok svojej hmotnosti vo vode.

V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch sa technológiia superabsorpčných polymérov, pôvodne určená pre poľnohospodárstvo, začala používať aj na niečo úplne iné. Spoločnosti v USA, Japonsku a v Európe, začali predávať jednorázové výrobky na osobnú hygienu založené na polyakryláte sodnom. Spoločnosti Procter&Gamble (Pampers, Always) a Kimberly-Clark dali superabsorpčné polyméry do jednorázových menštruačných vložiek, tampónov a plienok, aby udržali čo najviac kvapaliny. Odvtedy sa veľa výrobcov hygienických potrieb odkláňa od používania polyakrylátov, hlavne kvôli zdravotnému riziku syndrómu toxického šoku. Tak to dopadne, ak vedci niečo vymyslia a potom sa to zneužije na účel, pre ktorý to pôvodne vôbec nebolo určené.

Aplikácia
Polyakrylát sodný a ďalšie deriváty kyseliny polyakrylovej majú širokú škálu komerčných a priemyselných použití:

v pracích prostriedkoch a prostriedkoch na riad – viažu tvrdé vodné prvky ako je vápnik a horčík.
v géloch na vlasy – zahusťovadlo
v jednorazových plienkach pre deti (vrátane plienok pre NASA astronautov) – viaže tekutiny
v lubrikačných géloch
umelý sneh
obväzy na rany, chirurgické podušky

Počas posledných rokov boli rôzne značky hračiek rastúcich vo vode stiahnuté z trhu pre riziko ohrozenia zdravia. Podľa wikipédie, počnúc 15. januárom 2007, Írsko, Poľsko, Cyprus, Litva, Maďarsko a Spojené kráľovstvo odvolali Magic Grow Reptile a Dinosaur Eggs Wild World kvôli riziku udusenia. Tvrdia, že výrobky predstavujú riziko dusenia v dôsledku skutočnosti, že po 72 hodinách vo vode sa rozširujú o viac ako 500% v troch smeroch a tým nespĺňajú smernicu o hračkách a príslušnú európsku normu EN 71.

Aj Americká pediatrická spoločnosť sa zaoberala ich potencionálnymi nebezpečenstvami. Tieto hračky sú nebezpečnejšie ako bežné hračky, pretože ak ich dieťa prehltne, čo i len kúsok, zväčšia sa v zažívacom trakte pri zmiešaní s vodou a inými tekutinami. Došlo i k prípadu, keď 8-mesačné dieťa, ktoré prehltlo maličkú guličku potrebovalo chirurgickú operáciu.

Napriek varovaniam pediatrov a sťahovaniu z trhu, mnohé ázijské spoločnosti naďalej vyrábajú a predávajú vo vode rastúce hračky. A európski distribútori ich radi privážajú a predávajú za niekoľkonásobnú cenu výroby, ako inak.

P1080538a

český dovozca.

P1080537a

Distribútor pre dino park. Ale tipujem, že ich vyrábajú v tej istej čínskej továrni pre všetkých a každý predajca si proste vyrobí vlastnú krabicu.

Takže ako veľmi môže hračka narásť. Podľa mnohých zdrojov v závislosti od toho, ako dlho ju udržíte vo vode. Rozdiel je i v iónovej koncetrácii vody z vodovodu oproti destilovanej vode. V destilovanej vode dokáže hračka absorbovať až 10-násobok v porovnaní s vodou z vodovodu.

Zanechajme však chémiu a wikipédiu a pozrime sa na našich dinosaurov.

Po návrate domov sme podľa návodu ponorili vajíčka do vedierok od piesku plných vody. Na druhý deň začali praskať, na tretí už bolo niečo vidieť. Jeden dinosaurus vystrčil hlavu na tretí deň, druhému pomohla moja netrpezlivá dcérka.

P1080535a

Lacná plastová hračka zo superabsorbčného polyméru. Podstatou je, že má schopnosť absorbovať až 200 až 300-násobok svojej hmotnosti vo vode. Niektorí tvrdia, že 500-násobok, v destilovanej vode i viac.

P1080536a

Návod tipu „nechajte to vo vode a jupiii budete mať krásne zvieratko ako prekvapenie“. No krásne to rozhodne nie je. Neverme reklamám a krabiciam…

P1080543a

Vajíčko vo vode.

P1080545a

Tie vajíčka sa veľmi drobili. Neviem, z čoho je to vyrobené, ale rozkladá sa to pod vplyvom vody.

P1080547a

Vykúkajúci dinosaurus. A veľmi zakalená voda plná drobných častí z rozkladajúceho vajíčka.

P1080549a

Vodou nasatý triceratops. Po dvoch-troch dňoch. Veľmi slizský, zanechávajúci na rukách divný maz.

P1080550a

Taký kus niečoho, asi z časti lepidla, mali obaja na zadku, neskôr sa to odlepilo z T Rexa.

P1080659a

Odlúpený malý kus, možno zvyšky lepidla zmiešaného s plastom. Veľký pozor pri takýchto odlupujúcich sa častiach hlavne pri batoľatách, ktorým rastú zúbky.

P1080551a

Vodou nasatý T-Rex. Tie škaredé biele fľaky mu zostali, neviem či je to lepidlo alebo farba po vajíčku.

P1080552a

Aj on mal ten kus plastu na nohách a zadku.

P1080553a

Po troch dňoch rozpadnuté vajíčka.

P1080555a

Zmenšujúci sa dinosauri.

Ako vidno na obrázkoch, čím dlhšie sú vo vode, tým viac narastú. Ani nie do výšky, nemyslím, že ak ich dieťa zabudne v piesku a týždeň na ne bude pršať, tak narastú do výšky domu. Ale pomerne dosť mohutnejú.

Keď ich odlúčite od vody, ako vieme voda sa vyparuje, tak časom sa scvrknú naspäť. Kým sú maličkí a suchí, tak na dotyk sú takí drsne šupinatí, dá sa ich chytiť bez problémov. Keď naberú vodu, tak sú nepríjemne slizkí, zanechávajú na rukách šmykľavý sliz, ktorý sa rýchlo suší, ale je jemne lepkavý. Keď si po nich umývate ruky, tak treba mydlom ten sliz dať dolu. Ja som ich pri fotení a mojich pokusoch chytala iba dvoma prstami a vždy som si utekala umyť ruky, je mi to nechutne nepríjemné.

Naši dinosauri, ktorí mimochodom stáli v ZOO asi trojnásobok tých istých vajíčok, čo predávajú kamenné hračkárstva, skončili po týždni v pivnici. Dievčatá si ich síce po vyliahnutí už nevšímali, ale môj synček má slabosť na T-Rexov a keďže začal pobehovať s jedným dinosaurom, tak som sa postarala o to, aby zmizli z dohľadu. Už sú tam rok, neviem čo s nimi, keďže deťom ich nechcem dať do rúk a neviem kam to vyhodiť, pochybujem, že by sa to dalo recyklovať.

Z čoho je vajíčko to neviem, pravdepodobne nejaký krehký materiál, čo podlieha rozkladu vo vode. Veľmi skoro sa začne drobiť a tá biela je všade a voda je zakalená. Rozhodne nie je vhodné nechať dieťa strkať prsty do tej vody, v ktorej je vajíčko namočené

Pokus s dinosaurami som robila až teraz po roku, keď som sa k tomu dostala, takže tu je aj s obrázkami prvý až piaty alebo šiesty deň, než ma to prestalo baviť 🙂

P1110299a

Tu sú dinosauri 14.6.2018, niekoľko mesiacov bez vody v pivnici. Ako vidno, nemajú ani 10cm. A zo zadku triceratopsa sa ten divný priesvitný kus ešte neodlúpil.

P1110300a

Bývajú v tomto vedierku.

P1110302a

Dinosauri v deň 0.

P1110309a

T-Rexa som dala do vody. Deň 1 – 15.6.2018 – po 24 hodinách.

P1110311a

T-Rex po prvom dni vo vode. Triceratops pre porovnanie zostal suchý.

P1110325a

Deň 2 vo vode, 16.6.2018. T-Rex po 48 hodinách vo vode. Má asi 12cm.

P1110370

20.6.2018, šesť dní vo vode. Už sa nezmestí ležato na spodok vedierka.

P1110371

Má asi 14 a niečo, necelých 15cm.

P1110372

A stojí tak divne naklonený do boku. Koniec pokusu.

Nuž, tieto dve vajíčka sú asi to najhoršie, čo som kedy kúpila deťom. Podobné vajíčko už určite nekúpim a vôbec nebudem mať výčitky svedomia či cítiť sa ako zlý rodič, keď odmietnem. Deti pred Vianocami síce otravovali s Hatchimals, keďže toho bol plný youtube, ale odolala som. Napokon dostali ako odškodnenie robotického psíka a môj syn T-Rexa, o ktorých možno napíšem.

P1100875

Otvorené vajíčko s T Rexom.

P1100874

Vajíčka a dinovia.

http://mentalfloss.com/article/71324/history-and-science-behind-expandable-water-toys-aka-grow-monsters
https://en.wikipedia.org/wiki/Sodium_polyacrylate
https://en.wikipedia.org/wiki/Expandable_water_toy

One Response to Prečo hračky vo vode rastú alebo najhoršia hračka čo som kúpila

  1. Dasa píše:

    Super suhlas.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.