Je naozaj dôležité nájsť pre plienky vhodný prací prostriedok. Bez neho sa môžu vo Vašich plienkach začať hromadiť detergenty, plienky začnú smrdieť, môžu spôsobiť dieťatku podráždenie pokožky, popáleniny a pľuzgiere, a začať prepúšťať.  Veľmi odporúčam vybrať si prací prostriedok určený špeciálne pre látkové plienky. Tieto produkty sú určené na to, aby si poradili s problémami, ktoré sa pri praní plienok môžu vyskytnúť. Ovšem, nemusíte si zvoliť z takýchto pracích prostriedkov. Je tu však niekoľko faktov, ktoré by ste pri výbere vhodného produktu mali zohľadniť.

* Vačšina bežných syntetických pracích prostriekov obsahuje optické zjasňovače - malé čiastočky, ktoré zostávajú na povrchu Vašich šiat, dávajúc im efekt jasnejších farieb. Optické zjasňovače sú syntetické chemikálie, vďaka ktorým látka za prítomnosti ultrafialového svetla žiari. Nemajú nič spoločné s vyčistením našich vecí – sú pridávané do pracích prostriedkov iba na to, aby nám dávali pocit, že naše prádlo je jasnejšie a belšie ako v skutočnosti naozaj je. Sú vysoko toxické. Navrhnuté tak, aby zámerne zostávali na šatách a plátne, optické zjasňovače Vám zošúchávajú pokožku a môžu spôsobiť reakciu, ktorá pripomína spálenie.
* Enzýmy v bežných pracích prostriekoch slúžia na degradáciu bielkovinových molekúl. Síce to môže byť užitočné na odstránenie škvŕn, ale ak enzýmy nie sú dôkladne vyplákané z plienok (alebo ošatenia), tak budú pokračovať vo svojej práci nielen na prádle ale aj pokožke a doslova ju “zjedia”.
* Mnohí ľudia to nevedia, ale umelé vône sú vyrábané z ropy.
* Zatiaľ čo bielenie chlórom je výborné na zabíjanie choroboplodných zárodkov, nechcete ho použiť na svoje látkové plienky, vlastne nechcete používať vysoko toxický chlór vôbec. V každom prípade chlór zníži životnosť a savosť Vašich plienok a bude ujedať z ich vlákien. Existuje veľa iných spôsobov dezinfekcie.
* Keď kupujete prací prostriedok majte na pamäti, že tekutina potrebuje viac prísad ako prášok, aby zostala v kvapalnej suspenzii.
* Vyhnite sa pracím prostriedkom, ktoré obsahujú priveľa “skutočného mydla”. Zanechá udsadeniny na plienkach, čo môže zapríčiniť ich odpudzovanie vlhkosti.  Používajte pracie prostriedky bez mydla alebo s redukovaným obsahom mydla (menej ako 15% Sodium Soap)
* Používajte 1/2 až 1/4 odporúčanej dávky pracieho prostriedku.
* Používajte zmäkčovač vody, aj keď nemáte tvrdú vodu, aby ste si vystačili s minimálnym množstvom pracieho prostriedku. To znižuje riziko, že na plienkach zostanú zvyšky pracieho prostriedku.
* Ak niektoré z Vašich plienok majú jemné škvrny po praní nie je všetko stratené, sušenie na priamom slnečnom svetle odstráni 99% škvŕn.

Na trhu je množstvo vhodných ekologických pracích prostriedkov bez obsahu ropných derivátov, fosfátov, chlóru, syntetických parfémov, farbív, enzýmov, odpeňovačov a optických zjasňovačov. tots-bot-potion-laundry-powder-960-p seifenkraut-wm Bambino Mio MioCare Laundry Powder-700x725

Ekologické pracie prostriedky vhodné na všetky druhy textílií:
(podľa nemeckého oficiálneho zoznamu)

· TotsBots Potion
· Ecover tekutý (bez vône)
· Rockin Green / FuzziBunz
· Ulrich natürlich
· Klar AlmaWin (bez vône)
· Sonett neutral

Čo zohľadniť:

KONOPE, ĽAN – uprednostniť tekuté pracie prostriedky, pretože pri praní ľan zväčší svoj objem pri praní asi o 30% a v jeho dutinách sa usadzuje potom jedna z častých látok nachádzajúcich sa v práškových pracích prostriedkoch – kremelina, protihrudkujúca látka

BAMBUS – prať výlučne s pracími prostriedkami bez enzýmov (hlavne enzým cellulase) a sódy bikarbóny, ktoré rozkladajú celulózu, z ktorej je bambus viskóza vyrábaná (platí aj o tenceli od Popolini) – nepoužívať žlčové mydlo na škvrny

PUL – stačí opláchnuť z času na čas čistou vodou a voľne vysušiť, nedávať do sušičky, nepoužívať bielidlo, soľ na škvrny.

Fľaky

Fľaky je najlepšie nechať vybieliť na slniečku. V prípade potreby ich pred praním ošetrite žlčovým alebo olivovým mydlom. Na bambus a syntetické tkaniny uprednostnite odstraňovač škvŕn s kvilájou mydlovou (Ulrich alebo Sonett).

2 reakcie na Výber pracieho prostriedku pre látkové plienky

 1. Darina hovorí:

  Dobrý deň,
  chcela by som sa spýtať…čo si myslíte o praní plienok v mydlovom slize? Je to vhodné či nie?
  Vopred dakujem za odpoved

  • electra hovorí:

   Dobrý deň, bavlnené sú v poriadku, ak to nepreženiete a riadne preplákate. Pre PUL a mikroflís to nie je veľmi prospešné, môžu mať povlak, ale to cítiť na dotyk, hlavne pri flíse to budete cítiť, pre PUL je najlepšia obyčajná voda alebo voda + trochu prostriedku na riad. Bambus a konope to tiež prežijú, to uvidíte, či im to nevadí, ak áno, vždy sa to dá vyprať znovu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>