Naša drevená stavebnica Brico

Táto stavebnica sa dá skutočne nazvať ekologickou a bezpečnou v tom pravom slova zmysle. Je vyrábaná na Slovensku. Žiadne zbytočné náklady a znečisťovanie nášho ovzdušia ďalekým dovozom. Drevo pochádza z obhospodarovaných európskych lesov a nevyrúbali kvôli nemu žiadne dažďové pralesy. A je v prírodnom prevedení, nemusíme sa obávať olova či iných toxických látok vo farbách.

My sme kúpili veľké balenie tieto Vianoce malému pod stromček, samozrejme sa so stavebnicou môžu hrať i jeho sestry.

P1080002

P1070996

Drevená stavebnica sa nazýva Brico a vyrábaná pod značkou Veva. Je to malá sympatická rodinná firma so sídlom v Huncovciach v Spišskom regióne s malými deťmi. Ako inak, veľa rodičov sa dostane k výrobe hračiek, e-shopom s detským tovarom či blogom ako je tento narodením dieťatka.

Stavebnica je pomerne jednoduchá, vyrezávané tyčky a iné prvky, ktoré sa jednoducho dajú pospájať do stavbičiek. Drevo je naozaj vynikajúco opracované, žiadne ostré kúsky alebo triesky, ktorých by ste sa museli obávať.

P1070970

Materiál

Materiál iba odpíšem:

Drevené stavebnice Veva sú vyrábané z bukového dreva z malokarpatských lesov. Plastové boxy sú vyrobené v Poľsku a drevené krabičky (taktiež bukové drevo) sú vyrábané v Levoči.

Stavebnica je certifikovaná ako hračka pre deti od troch rokov, vlastní CE certifikát a je testovaná na nezávadnosť Inštitúciou pre testovanie a certifikáciu v Zlíne.

Veľkosť

Stavebnica sa vyrába v 4 veľkostiach, mini, midi, ak chcete na odskúšanie. My máme maxi verziu v počte 284ks, 10 rôznych drevených dielcov, ktoré sa mi nechce odpisovať, tak iba foto z boxu.

P1070952

P1070981

P1070983

Najväčšia verzia je síce skôr určená pre škôlky, ale nič Vám nebráni zakúpiť si ju. Na odskúšanie však odporúčam menšie verzie, nie je isté, že z Vášho dieťatka bude malý stavbár, možno ho viac budú baviť akčné figúrky, kreslenie, hranie sa s bábikami alebo demontáž Vášho domova.

Drobné stavbičky

Deti stavajú hlavne menšie ohrádky, cestičky a chlieviky pre plyšákov. Tu je domček pre kuriatko, ohrádka pre zajaca a dáky výbeh pre potkany. Nepýtajte sa prečo máme plný dom plyšových potkanov a myší, čestné slovo, že sme to nekupovali, ale podostávali.

P1070956

P1070957

P1070958

P1070964

P1070968

P1070973

P1070975

Garáž pre autíčko

Túto garáž pre McQueena som stavala ja, dostala rovnú striešku, aby bola stabilnejšia. Keďže už dochádzali drobné spoje, tak som niekde nechala otvory, aspoň má autíčko „vetranie“, iba okraje som spevnila. Ja som taký nekreatívny lenivý stavbár, na niečo kreatívnejšie sú tu ocko a moja najstaršia dcérka. A napokon z nej bola šmýkaľka pre autíčka, čo ona napokon navrhla.

P1070977

P1070989

P1070991

Väčšie stavby

Takéto niečo zložité postavil ocko, bol to tiež akýsi chlievik pre plyšákov, čo iné, ale deti boli zatiaľ iba pri tých menších stavbách samostatne.

A prosím, nepleťte si stavebnicu s Legom. Neviete tie stavby chytiť a odniesť. Kúsok posúvať by ste snáď vedeli, menšie časti samozrejme, ale sú to „klasické“ drevené kocky v trochu inom prevedení. Takže tam kde stavbu postavíte tam ju budete mať.

P1070522a

P1070523

P1070524

Nedostatky

Najviac ma asi vyrušuje nestabilná strieška. Ak chcete urobiť klasickú šikmú strechu, tak ju síce spravíte, ale hneď ako dieťatko prebehne okolo, tak strecha spadne. Držia to naozaj iba malé zárezy. Preto som aj malému spravila na garáž rovnú strechu, nechcelo by sa mi každých päť minút ju opravovať kým sa s tým hrá. Neviem, akoby sa to dalo navrhnúť inak či lepšie, takže toto je nekreatívna kritika. Ak Vás napadne iné riešenie, pokojne navrhnite výrobcovi.

P1070986

P1070987

P1070988

Malé spojové dielce nie sú dĺžkou rovnaké. To by nevadilo, ak ide o funkčnosť stavby. Nie je kvôli tomu nestabilná. Dielce sú určené na spájanie ostatných častí, na tie sedia keďže stred je stále rovnaký. Jedine ak ich dáte vedľa seba tak uvidíte, že nie sú rovnaké. Nie je to chyba dizajnu, pravdepodobne je to chybou rôzneho nastavenia stroja, čo to vyrába, prípadne by to vyriešilo to, ak by do jednej krabice šli dielce z jednej várky. Ale takisto treba chápať, že to do krabíc nenadeľujú ručným počítaním, ale váhou. Ak budete stavať „normálne“ stavy tak si to nevšimnete. Ak by Vaše primalé dieťa začalo robiť vysoké vežičky iba z týchto dielcov, tak by nemuseli byť stabilné. Alebo ak ste puntičkári, tak Vám to bude vadiť.

P1070971

P1070972

Plastový box je akurát. To neznie ako chyba, že? Ide o to, že ak dáte dieťaťu uložiť, „upratať“, kocky do krabice, tak ju určite nezavriete. Treba si dať trochu námahy a tie veľké rovné časti uložiť naspodok, potom sa krabica dá jednoducho zavrieť. Ak to deti začnu nahadzovať, čo im pod ruku príde, tak to skončí vypuklou kopou. Takže plastový box je síce praktický, ale tak pre nás rodičov, ak si chceme hračku upratať my sami, nie je tým myslené, že pre dieťa je praktický.

Chápem, že sa to nedá vyriešiť väčším boxom, hlavne kvôli doprave, potom by tam museli dávať výplň, aby tie kocky po krabici nebehali a nepoškodili sa. Takže box je akurát. Ale ak Vám to vadí, JYSK má takéto polypropylénové boxy a sú o trošku väčšie. A čo je na nich skvelé je, že majú dieru na rúčky / uchopenie, takže sa Vám vlastne kocky aj vetrajú, čo nikdy nie je zlé.

P1070950

P1070951

P1080315a
Iné naše drevené stavebnice?

My máme už len TOPA kocky, celú kopu, väčšinu sme „zdedili“ z babičkinej školskej družiny. Boli vyraďované a ona všetky priniesla domov, keď šla do dôchodku. Sú veľké, o niečo väčšie ako dnes vyrábané modely a deti ich majú veľmi radi. Dali by sa z nich poskladať ešte aj obrázky, možno to raz vytriedime, ale teraz radšej stavajú.

Máme aj jednu krabicu Detoa farebných kociek, ale tie sú také malé, že z nich veľa nepostavíte, ak neinvestujete do viacerých krabíc. Sú tak naozaj pre malé batoľa, ktoré sa chce chvíľku pohrať z kockami a rodičia mu postavia mini vežičky a mini mostíky a mini domčeky – robili sme aj to…

P1080017

P1080308a

Pre porovnanie

Pre predstavu veľkosti foto s Lego Duplom, Topa kockami a Detoa kockami.

P1080314a

Prečo sa oplatí kúpiť

1. Vynikajúca kvalita za slušnú cenu.

Rozhodne sa oplatí investovať do slovenskej alebo aspoň českej drevenej stavebnice. Ak Vás pokúša zahraničná, nemecká, francúzska.. tak si pozrite veľkosť, aby ste neboli nemilo prekvapení, že za vysokú cenu neuvidíte tú drobnú stavbu na dne krabičky. Vždy si skontrolujte veľkosť nielen kociek, ale aj veľkosť tej peknej stavičky, čo Vás tak očarila na obrázku, a vezmite si k tomu krajčírsky meter, ten úplne postačí, ak chceme byť zlomyseľní, tak často i malé školské pravítko. Deti majú radi veľké a rozsiahle stavby, aspoň tie moje, a čím väčšie tým lepšie.

2. Skutočne ekologická.

Máme zlozvyk nazývať všetko drevené ekologické. Ale je naozaj hračka ekologická iba preto, že je drevená?
– Náklady na dopravu z Ázie a s tým spojené znečistenie prostredia často negujú akúkoľvek ekologickosť hračky. A drevo váži pomerne veľa, ďaleko viac ako textil.
– Má certifikát, že bola vyrobená z obhospodarovaných lesov? Ak kvôli nej vyrúbali chránené alebo dokonca dažďové lesy, tak má od ekologickej hračky veľmi ďaleko.
– Na Slovensku a v Čechách je vyrábaných množstvo drevených hračiek z našich drevín (Detoa, TOPA, Walachia, Aba Factory, Makovský, MIK…..), naozaj nie je potrebné kupovať drevené hračky vyrábané v Ázii a zaťažovať životné prostredie ich dovozom.

3. Bezpečná.

Našim druhým predsudkom je to, že všetko drevené je pre dieťa bezpečné a všetko plastové nebezpečné. A často v drevených hračkách nájdu kontrolné orgány množstvo nebezpečných látok pochádzajúcich hlavne z náterov – farieb a lakov, ktoré boli na hračku použité. Ak chcete bezpečnú hračku, uprednostnite tú nefarbenú. Pri stavebnici je to menší problém, pri ťahacej hračke by už deti asi radšej uprednostnili veselú a farebnú postavičku či zvieratko. Pravda, aj nefarbené hračky majú svoje negatíva, aj v nich možno nájsť toxické látky, ak stromy, z ktorých pochádzajú rástli v príliš znečistenom prostredí, prípadne prešli nevhodným opracovaním alebo skladovaním.

4. Spravodlivá.

Bola vyrobená na Slovensku a nemusíme sa obávať toho, že robotníci, ktorí ju vyrobili boli nespravodlivo platení alebo robili viac ako zákon povoľuje. A jej kúpou podporíme naozaj nás, našich pracujúcich a našu krajinu.

5. Jedinečná.

Drevených stavebníc v prírodnom prevedení sa v susedných Čechách vyrába pomerne veľa, z tých známejších značiek menujem aspoň Walachiu či Ceeda Cavity, u nás je ich pomenej. Brico vyhrala i národnú cenu za dizajn
„Drevená stavebnica zložená z jednoduchých prvkov, ktoré rozvíjajú jemnú motoriku, technické myslenie a duševné schopnosti detí od troch rokov. Porota pozitívne hodnotila návrat k výrobe drevenej hračky, ktorá okrem didaktických kvalít rozvíja aj estetické cítenie detí a ich vzťah ku klasickému materiálu.“

6. Jednoduché rožšírenie stavebnice či zakúpenie náhradných dielcov, prípadná reklamácia.

Jednoduché reklamovanie častí stavebnice či zakúpenie ďalších stavebných prvkov v prípade potreby. S akýmikoľvek návrhmi či problémami sa môžete obrátiť priamo tu na výrobcu. Majitelia sú veľmi milí a ochotní.

Iné produkty

Veva ponúka ešte ďalšie dve stavebnice pre staršie deti, tie obsahujú aj plastové dielce. Za pomoci nich sa dajú vyrobiť aj dopravné prostriedky, zvieratká a pod. Volajú sa GRINDO a PEDRO a tie plastové spojky sú vyrobené z polyetylénu v  Českej republike. Sú vhodnejšie pre väčšie deti, treba tam už akú-takú šikovnosť prstíkov a väčšiu dávku 3D predstavivosti. Niečo podobné ponúkajú i iné spoločnosti, napr. SES Creative či niektoré nemecké značky. Ale SES Creative to má trochu v jednoduchšom a horšie opracovanom prevedení, nemecké verzie som nevidela.

Záverečné hodnotenie

Ak hľadáte drevenú stavebnicu v prírodnom prevedení pre dieťatko a prepáčite jej drobné chybičky hore spomenuté, tak toto je jedna, do ktorej sa oplatí investovať. Ak ho bude baviť, tak vždy môžete dokúpiť ďalšie časti stavebnice a ak sa z neho neprejaví stavbár, tak bude mať občasnú zábavku na jedno dažďové popoludnie či hračku v prípade návštevy kamarátov – stavať v spoločnosti je vždy zábavnejšie. Veľa miesta nezaberie.

P1070994

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.