Čo je to BPS
Počuli ste už o BPS? Nie, nie je to preklep. Nechcela som napísať BPA. Chcela som napísať BPS. Bisfenol S.
Viete ako najjednoduchšie nahradiť BPA a legálne si ponechať nápis „bez obsahu BPA“ na upokojenie spotrebiteľa? Nahradíme ho podobnou zlúčeninou. A tou je momentálne BPS. Nedávne štúdie poukazujú nato, že aj keď sa nevylučuje tak ľahko ako BPA, spôsobuje podobné problémy ako BPA. A dokonca môže byť ešte škodlivejší ako samotný BPA, podľa novej štúdie zverejnenej na Univerzite v Calgary. A kde nájdeme BPS? Doteraz predovšetkých v účtenkách, avšak v USA sa BPS začalo už objavovať aj v plastových fľašiach a nádobách na skladovanie potravín (materiál Tritan, u nás „zdravá eko-fľaša“ Equa). A keďže je vynikajúcou látkou proti korózii, nájdete ho i na povrchu konzerv.
Bisfenol S (BPS) je organická zlúčenina so zložitým vzorcom, ktorý bežný človek nepotrebuje. Dôležité je vedieť, že ako i názov naznačuje, je to „príbuzný“ bisfenolu A s veľmi podobným zložením a žiaľ i s podobným negatívnym pôsobením na naše zdravie.
BPS tiež narušuje endokrinný systém. Čo robí z BPS a BPA endokrinných disruptorov je prítomnosť alkoholovej skupiny benzénového kruhu. Nazýva sa fenolový kruh a umožňuje BPA a BPS napodobňovať estradiol. V štúdii ľudského moču bol BPS nájdený v 81% testovaných vzorkách. Pre porovnanie BPA bol nájdený u 95% vzoriek moču. Ďalšie štúdie naznačujú, že tepelné účtenky sú momentálne najväčším, až 88%, zdrojom expozície ľudí bisfenolu S.
BPS bol prvýkrát vyrobený v roku 1869 ako farbivo. A bol až donedávna bežne používaný na ošetrenie rýchloschnúcich epoxidových lepidiel a ako inhibítor korózie. Keď bol BPA pre obavy z jeho estrogénnych vlastností vytlačený z výroby polykarbonátu, tak ho mnohí výrobcovia nahradili BPS. V posledných rokoch sa BPS stále bežnejšie používa pre celý rad spotrebiteľských výrobkov. Podľa wikipédie ho v niektorých prípadoch používajú tam, kde právny zákaz BPA umožňuje označiť výrobky obsahujúce BPS ako „BPA – Free“
V súlade s obmedzeniami a predpismi o BPA vzhľadom k jeho toxicite, výrobcovia postupne nahradzujú BPA príbuznými zlúčeninami, hlavne bisfenolom S.
Nedávna štúdia analyzujúca obsah BPS v papierových výrobkoch po celom svete, zistila BPS u 100% vstupeniek, obálok, palubných vstupeniek na lietadlá, štítkoch na batožinu na letiskách. V tejto štúdii boli nájdené vysoké koncetrácie BPS v termo účtenkách z miest v Spojených štátoch, Japonsku, Kórei a Vietname. Koncentrácia BPS bola veľká, ale rozdielna, od niekoľkých desiatok nanogramov na gram až po niekoľko miligramov na gram. Avšak koncentrácia BPS bola nižšia ako v porovnaní s tými obsahujúcimi BPA.
Registračné pokladnice dnes tlačia všetky účtenky termo (tepelnou) tlačou, ktorá nahradila ihličkovú, keďže je spoľahlivejšia, rýchlejšia, tichšia a lacnejšia. A účtenky sú tlačené na termopapiere a termopásky, ktoré sú o niečo drahšie ako obyčajný papier, ale ešte vždy lacnejšie ako atrament a farba do starších typov tlačiarní. Sú to špeciálne papiere, ktorých povrch je potiahnutý zmesou farbiva a vhodnou matricou, ktorej súčasťou je kyselina reakčnej zložky, a tou kyselinou bol až donedávna BPA. Teraz je ňou BPS. BPS i BPA sa do tela dostávajú prostredníctvom pokožky, po dotyku s papierom. Preto aj ľudia, ktorí boli veľa v styku s účtenkami majú v tele viac BPA ako ostatné obyvateľstvo.
Problémom je, že recyklácia termálneho papiera môže zaviesť BPS do cyklu výroby papiera a kontaminovať iné typy papierových produktov. Nedávna štúdia ukázala prítomnosť BPS vo viac ako 70% vzorkách domového odpadu papiera.
Ako sa vyhnúť BPS?
1. Nespoliehajte sa na nápis „bez obsahu BPA“, sledujte recyklačné čísla. Vyberte si nádoby vyrobené z plastov, ktoré nikdy neobsahovali BPA v prvom rade, akými sú polypropylén (PP, recyklačné číslo 5), polyetylén HDPE/LDPE (recyklačné čísla 2,4) a ak nemáte na výber tak aj silikón. Majú dodnes lepšiu dlhodobú bilanciu ako akýkoľvek iný plast.
2. Skontrolujte, z čoho sú vyrobené doplnkové nádoby pre kuchynské spotrebiče – mixéry, váhy a podobne.
3. Vyhýbajte sa každému jasne priehľadnému tvrdému plastu typu sklá na okuliare.
4. Vyhýbajte sa neoznačenému plastu.
5. Vyhýbajte sa plastu označenému #3, #6 a #7. POZOR na fľaše na vodu vyrobené z TRITANU.
A v neposlednej rade, dôkladne si umývajte ruky po účtenkách a bankovkách a nedávajte ich do rúk malým deťom.
Dobrý deň,
ďakujem za ďalší super poučný článok. Hneď rozmýšľam, či nechať malého dudlať silikonový dudlík – má aj kaučukový, ale zrejme kvôli inému tvaru, ho nechce. A bez dudla to nejde. Prečo píšete – ak nemáte na výber tak aj silikón? Nie je ok?
A druhá vec, ktorou ste mi nasadili chrobáka do hlavy sú moje okuliare. Jasné že sú plastové. A napadá mi teraz, či tie suché oči nemôžem mať aj z toho…….Takže by som ich mala radšej vymeniť za sklenené však?
A tie bločky – no mám dosť, to je zlé, veľmi zlé !
vďaka
Vela otazok 🙂
pokusim sa to zodpovedat po rade
tak najskor ten bps
u nas este nie je vela bps v kuchyni podla mna, aj ked neviem, vynimkou su flase na vodu
mnohi tvrdia, ze tritan je v podstate polykarbonat s obsahom BPS namiesto BPA – takze si moze ponechat nazov bez obsahu BPA
vyzera to ako PC, na dotyk je to ako PC, a ani za svet neprezradia z coho to je
a u nas tritan = plno novych flias bez obsahu BPA.. Equa, Karrior, Nalgene
takze od tych by som sa drzala velmi daleko
male domace spotrebice u najznamejsich us znaciek, u nas neviem ci su rozsirene alebo sa vobec predavaju
Cusinart (tritan a/alebo polykarbonat)
Bellini (nerez/polypropylen/polykarbonat)
Hamilton (tritan)
Delongi (tritan)
Robot Coupe (polykarbonat)
NutriBullet (tritan)
okuliare
nuz tym sa nevyhneme, ak ich potrebujeme, ja som na okuliaroch a aj s nimi slepa, tak viem o com hovorim
pred rokom som obetovala dost vela penazi na nove ani nie kvoli bpa, skor preto, ze moje uz boli desat rokov stare, puknute, doskriabane.. a dali mi o trochu silnejsie
vybrala som si daky taliansky kovovy ram, lebo sa mi lubil akosi viac ako tie plastove a jediny, co nebol hranaty, vraj hranaty je teraz modne, mne sa to velmi nepacilo a sice nemali az take okruhle ako som chcela, ale toto bolo najokruhlejsie a pekne lahke
nuz a najviac stali skla, uz som si dala tie super lahke, clovek si kupuje okuliare na 20 hodin denne nemusi ho boliet nos, skutocne sklo je tazke a nuz neviem..
takze iba chcem povedat, ze nerobila som super hlboky vyskum na okuliare, pretoze aj tak si musim vziat iba to co je dostupne, ale 10 rokov je taka rozumna doba na vymenu, mozno by sa patrilo aj skor
a pokial ide o deti, zatial som to na stastie nemusela riesit, ale urcite by 100% dostali super lahke, pretoze deti su vo vyvoji a vsetky deti, co volakedy rastli s okuliarmi, s tymi tazkymi, maju otlacky pod ocami nad licnymi kostami, to tam zostane na tvaricke a ten otlacok neviem ako inak by sa dal redukovat ako dostat tie najlahsie okuliare na svete
silikon to je na velmi dlho
zjednodusene povedane je rozdiel medzi silikonovym dudlikom a silikonovym riadom
a je rozdiel medzi silikonovym riadom na skladovanie+silikonovym naradim a silikonovymi formami na pecenie
tak narychlo povedane, myslim, ze ohrievat silikon nie je v poriadku, silikon inak je v poriadku
zatial je o tom dost malo studii ale par veci uz zistili
ak vas to upokoji aj moje dve mladsie deti su na silikonovych dudloch, skor sa mi nepacia latexove
a hoci maju zakazane behat s dudlom po dome, aj tak kazdu chvilku ako mali pecivali sa vyvalia do postele a vezmu si k tomu cumel do pusy
Dobrý večer, ďakujem Vám veľmi pekne za napísanie tohto článku a aj ostatných na Vašom, webe. Pomohli mi objasniť informácie, ktoré som aktuálne hľadala. 🙂 Prajem Vám všetko dobré.
Dobrý deň prajem,
chcem Vás požiadať o radu,ohľadne kúpi fľašky na vodu pre 5rocne dieťa.
Čo vravíte na švajčiarsku značku Sigg?
Vopred ďakujem s pozdravom Jozef
Asi Vas nepoteším:
maju 4 druhy materialov podľa svojej stránky
https://sigg.com/en/recycling
hlinik (aluminium)
tritan (BPS)
nerez (stainless steel)
sklo (glass)
Hlinik a tritan rozhodne nie
Nerez a sklo o.k.
Viečka majú polypropylénové, to je o.k.
A detske na mall.sk či lidl.sk, čo som našla sú hliník alebo tritan (BPS). Ja by som to dieťaťu nedala. Ale to som tak narýchlo vygooglila.
Mám rada lidl a vždy ma mrzí, že pred začiatkom školského roku je plný hliníkových detských fliaš. bleh..
Ešte som si pozrela ich eshop. Majú 4 modely nerezových stainless steel, tie by mali byť o.k. aj keď všetko je Made in China. Ale malo by to byť testované, takže v pohode.
https://sigg.com/en/kids-water-bottles/?type=Stainless+Steel
Tefal má peknú nerezovú fľašu drink2go
https://www.tefal.sk/Riad-%26-kuchynsk%C3%A9-pom%C3%B4cky/Termosky–hrn%C4%8Deky-a-f%C4%BEa%C5%A1e-na-pitie/DRINK2GO-NEREZ/p/RANGE-90AE-Y
https://www.nay.sk/tefal-k3192312-flasa
https://www.nay.sk/tefal-k3190412-flasa
https://www.mall.sk/detske-flase-na-vodu/tefal-iso2go-vakuova-nerezlahev-035-l-035-zelena
https://www.mall.sk/detske-flase-na-vodu/tefal-drink2go-nerezlahev-04-l-ruzova
https://www.alza.sk/tefal-vakuova-nerezova-flasa-05-l-iso2go-biela-plameniaky-k3182312-d5447588.htm
Lidl má aj sigg sklo, ale to nie je pre dieťa. Ja som spokojná s našimi plastovými, ale najbližšie by som už asi kúpila nerez.
Ešte som zabudla, PURA fľaše sú nerezové
https://likegroup.eu/kategoria-produktu/pura/
Ďakujem za obširnu odpoveď.
..ste úžasný človek.
S pozdravom Jozef