Ako sme vyberali práčku

Keď mi zostalo plno plastových úlomkov z práčky v poslednom prádle s detskými šatami, tak som si povedala dosť! Odkedy sme si kúpili práčku, tak sa s ňou iba trápim. Spočiatku to boli iba drobnosti – posledná minúta, keď sa ukladal bubon trvala 5 minút namiesto jednej, práčka bola veľmi hlučná, občas nevyžmýkala prádlo. Od začiatku nedávkovala aviváž. Ničila vlákno, dosť sa žmolkovalo. Neskôr začala tiecť, naozaj tiecť zo všetkých smerov, zdola, zhora, z bokov. Už som tam ledva dávala prací prostriedok, aby sa to nepenilo zo všetkých strán. Tlačítko na nastavovanie programu sme vymieňali dvakrát (prvá výmena nás stála 30Eur, druhýkrát sme si ho kúpili a vymenili sami – vedeli ste, že ten kus plastu stojí 13Eur?). Niekoľkokrát sme opravovali uhlíky – dali tam hrozne malé uhlíky (o 20 rokov staršia práčka mojej matky mala 2x tak veľké uhlíky ako boli naše nové, porovnali sme, očividne začali šetriť materiálom). Posledný týždeň začali v prádle zostávať akési plastové „hobliny“ a drobulinké úlomky. Prestala som prať ponožky, v ktorých sa to strašne zachytávalo a chlpaté froté prádlo a uteráky. Síce prežila 7 rokov plienkovania (od jesene 2009), ale aj tak.. Nikdy viac Whirlpool.

Takže, ak je niekto presvedčený, že chce výlučne Whirlpool, môže tento článok pokojne preskočiť. Whirlpool modely som, s výnimkou českého dTestu, ani nepozerala. Pomôžem iba v jednom, AWE7729 A+A, 5.5kg model s výrobným číslom 46197501028, neodporúčam. Ale už sa iste nevyrába. Ani sa nedivím… Kupovali sme ho v mall.sk, a namiesto „výskumu“ sme sa naivne ako nováčikovskí majitelia práčky spýtali, čo nám odporúčajú. Už to nespravím, asi sa tohto modelu veľmi chceli zbaviť.

Pustila som sa teda do výberu práčky vlastným spôsobom – pravdepodobne prekomplikovane, ako všetko čo robím. A už vidím, že nakoniec skončím s nejakým poruchovým modelom. Priateľ povedal, aby som mu prestala „píliť uši“ práčkou, že máme posledných 500 Eur, tie si môžem minúť na práčku. Tak Miele to určite nebude…

Toto je úplne laický výber. Moje postrehy, moje pocity, moje preferencie. Moje usporiadanie myšlienok.. Žiadny extra test 20 práčok, ktorý by som doma vykonala. Aj keď mám prístup k českým dTestom, takže iste som trochu ovplyvnená i výsledkami. Pravda, pri prístrojoch to beriem s rezervou, keďže si nejdem kupovať zvyčajne ten istý produkt – pri práčkach určite nie, lebo testovali kapacitne dosť veľké práčky známych značiek. Ale užitočná vec, pomôže sa zorientovať.

Chcem ešte poznamenať, že ak som nespravodlivo okomentovala nejakú zo značiek, ktorú máte doma a veľmi ju máte radi, ospravedlňujem sa, budem rada, ak to napíšete do komentáru, iste pomôže iným zákazníkom, ktorí sú rovnako zúfalí a stratení v množstve produktov na trhu ako ja.

dTest

Český dTest otestoval 70 práčiek v rokoch 2015-2016, z niektorých i viac modelov, Miele tam mal 6, Samsung dokonca 7 testovaných modelov, Electrolux množstvo modelov. Väčšina práčiek bola s predným plnením, iba 8 práčiek v testoch malo horné plnenie, z tých najlepšie dopadli Miele a AEG, ani tie však žiaľ nedostiahli 60% v hodnotení a rozhodne „pokulhávali“ za práčkami s predným plnením.

Testovali pranie bavlny, syntetiky, plákanie, žmýkanie, spotrebu energie, vody, hlučnosť a ďalšie parametre. Po prístupe do testu získate trochu predstavu o značke, pravda nie o každom modely. Ale ak sa niektorá chyba, napr. hlučnosť, opakuje u každého modelu, tak to svedčí asi o značke ako celej. Práčky dostali za jednotlivé kategórie hodnotenie ako v škole (1-5). Žiaľ, žiadna značka nedosiahla hodnotenie „veľmi dobrý“ („jednotka“ v škole).

Za jednu z najhorších vecí pokladám to, že práčky vo všeobecnosti nevedia plákať. Ani tie lepšie značky nie, najlepšie hodnotenia u lepších značiek v plákaní bolo uspokojivo (čo je „trojka“ v škole 59-40%). Vyplákanie pracieho prostriedku z prádla je veľmi dôležité pre našu pokožku a zdravie. Takže počítajme s tým, že zvyšky pracieho prostriedku naozaj zostávajú v prádle, máme ich na pokožke, preto treba byť s výberom pracieho prostriedku a aviváže naozaj opatrný, hlavne pri malých deťoch a citlivej pokožke. Alergií pribúda z roka na rok. A dávkovať minimum.

Celý dTest nájdete tu. Prístup k podrobným hodnoteniam je určený pre platiacich zákazníkov.

Pokiaľ ide o mňa, ja som napokon pri dTeste napokon odignorovala parametre ako hlučkosť, dlhé cykly, spotreba, je to priveľa na porovnanie a cykly sa dajú pozrieť i v popise výrobku a sústredila som sa na 2 veci, pre mňa dôležité:
pranie
plákanie
Testy hodnotili efektivitu prania bavlny aj syntetiky extra.
Mňa zaujímalo primárne pranie bavlny a jej vyplákanie. 90% prádla máme bavlneného nie syntetiku, to sú tak vetrovky a pár teplých ponožiek, ktoré väčšinou nosíme na bavlnených ponožkách namiesto papúč. Od práčky som chcela pranie bavlny minimálne hodnotenie nad 60%, t.j. „dobre“ (nazvime to ako známku v škole „dvojku“) a plákanie nad 40% „uspokojivo“, čo je (nazvime to známka 3). Naozaj smutné, neviem či som videla 60% v plákaní v testoch.

Tak som si vybrala niekoľko práčok, ktoré nemali hodnotenie prania pod 50% a tých nebolo žiaľ veľa. Všetky sú spredu plnené, s výnimkou AEG. AEG má žiaľ horšie výsledky s bavlnou a lepšie so syntetikou. Snáď ma v dTestoch „nezbijú“ za publikovanie malého zlomku ich výskumu, produkty si aj tak radi reklamujú, aké „super“ výsledky dosiahli v teste. Vynechala som Miele, nie preto, že chcem byť nespravodlivá, ale ceny Miele práčiek začínajú od 800Eur a to si nemôžem finančne dovoliť.

celkovo dosiahnuté % – značka – % pranie/plákanie – hodnotenie pranie ba, synt / plákanie ba, synt
69 – LG F82A8TD – 79/52 – 2,3/3,3
68 – Samsung WW10H9600EW – 77/50 – 2,2/3,3
60 – Siemens WM14W540EU – 64/41 – 2,2/3,3
58 – Electrolux EWF1486GDW2 – 73/40 – 2,2/3,4
57 – Siemens WM 12K268BY – 67/32 – 2,2/4,3
53 – AEG L86560TL4 – 54/56 – 3,2/2,3

Menej známe značky som nebrala v úvahu, taký Candy či Blomberg podľa výsledkov o plákaní bavlny asi ani nepočuli, tú funkciu tam majú iba na ozdobu.

Heuréka a spol

Skôr než sa rozhodneme pre model, určite si treba prečítať hodnotenie iných majiteľov či už u viacerých predajcov, na Heuréke alebo inom prehliadači. Niektoré naozaj stoja zato: „Má krátku prívodnú šnúru takže sa na nej nedá obesiť“ (linka) Názory kupujúcich sú fajn a určite pomôžu, ale treba vziať v úvahu, že je to iba malinký zlomok zákazníkov, ktorí používajú daný výrobok. Často je to názor po dvoch-troch praniach.. Hoci, je dobré, ak práčka neprejavuje chybu po dvoch praniach, naša od začiatku ukončovala pranie namiesto poslednej jednej minúty 5 minút a aj tak sa jej nepodarilo dostať ten bubon správne, čo je viditeľná chyba v programe… Alebo sa potom ozvú tí, ktorých práčka naštvala.

Test 2016 podľa hodnotení nájdete tu

Výber obchodu. Doprava a služby.

Práčka nie je práve ľahký tovar, to každý vie, preto pri vyberaní obchodu som zohľadnila popri cene a dostupnosti produktu i cenu a spôsob dopravy a odvoz starého spotrebiča. Problémom pri eshopoch je, že doprava zdarma znie dobre, ale znamená, že práčku položia „pred prvé uzamykateľné dvere“. Teda to nezahŕňa prepravu tovaru až do bytu na 3. poschodie alebo do kúpeľne a už vôbec nie jej zapojenie. S odvozom starého spotrebiča je to tiež rôzne. Predajca je síce zo zákona povinný odobrať zdarma starý spotrebič, recyklačný poplatok je vždy v cene produktu, nie je však povinný si ho odviezť. Pravda, naša stará práčka by sa dala aj rozobrať a rozpredať po kúskoch na bazári, motor je ešte funkčný a dobrý, rovnako ďalšie časti, ale komu sa s tým chce piplať.

V pondelok som si obtelefonovala vytipované eshopy a spýtala som sa na informácie, ktoré som na stránke nenašla. V meste a okolí máme tri veľké predajne práčok, nay.sk, okay.sk a euronics.sk. Nebola som si istá, či má nejakú výhodu objednať si práčku z kamennej predajne, ale aj tie som chcela zohľadniť. Neriešila som jedine Euronics služby, lebo práčky s horným plnením majú 99% Whirlpool, ktorý som nechcela a pri prednom plnení tam nebol model, čo som si vybrala.

nay.sk
Najlepšie je na tom nay.sk. Doprava zdarma naozaj zahŕňa dopravu spotrebiča zdarma a jeho vynášku na poschodie. Zároveň i odvezú starý spotrebič. Platí to tak pre nákup online ako i pre predajňu.

datart.sk
Druhý najlepší obchod, pokiaľ ide o dopravu a služby, som si vytipovala Datart. Doprava zdarma síce zahŕňa iba zavezenie výrobku pred dvere, ale je v ponuke v košíku možnosť doplnkovej služby vo výške 7.90Eur. Za tú cenu Vám práčku prinesú aj na poschodie, namontujú a odvezú starý spotrebič. Ak si službu nezaškrtnete a neskôr rozmyslíte, že by ste o ňu mali záujem, môžete zavolať na informácie a doobjednať si ju telefonicky. Potom zaplatíte šoférom. Akurát ma upozornili, že mám odstaviť starú práčku a nemá v hadici byť zvyšková voda od prania.

mall.sk
Zavolala som i na mall.sk. Naša prvá a jediná Whirlpool práčka bola od nich. Asi boli radi, že sa toho modelu zbavili, naozaj hrozne poruchový. Keď nám ju priviezli, tak sme jednoducho zaplatili každému zo šoférov 5Eur a tak nám práčku vyniesli spred dverí na poschodie. Tak som sa slečny spýtala do telefónu, či to ešte aj dnes tak funguje. A ona potvrdila, že doprava zdarma naozaj zahŕňa iba dovezenie tovaru pred vchodové dvere. Ale dá sa dohodnúť so šoférmi. Nuž, ale čo ak mi povedia, že ich dnes bolí chrbát. Odvoz starého spotrebiča nezabezpečujú, vraj to plánujú v budúcnosti. Ale radi mi ho recyklujú bezplatne, ak im starý spotrebič odovzdám na niektorom ich odbernom mieste. Keďže si nemienim priviazať starú Whirlpool práčku k bicyklu a odbicyklovať ju do Blavy, tak som ich vyškrtla zo zoznamu.

okay.sk
Nuž, pokiaľ ide o dopravu, okay je na tom o trochu horšie ako práve menované obchody. Dopravu im zabezpečuje kuriér spoločnosti Geis a oni to dopravia výlučne pred dvere. Staré spotrebiče taktiež neodvezú. Pýtala som sa aj na predajni, ale tam je tiež iba osobný odber a vlastný odvoz.

Servis

Vrátiť výrobok zakúpený online je možné do 2 týždňov od prevzatia. Potom začína plynúť záruka zo zákona 24 mesiacov, t.j. 2 roky.

dTest a noví majitelia, ktorí komentujú práčku, majú však zvyčajne skúsenosti iba z niekoľkých praní, takže nezohladnia, ako bude práčka prať po roku či jej poruchovosť v dlhodobom meradle. Komentáre majiteľov práčiek, ktorí ju vlastnia dlhšie sú vzácnejšie. Takže je dobré vedieť, čo s práčkou, keď sa pokazí.

Väčšina predajcov nerieši servis v záruke osobne, aj keď niektoré kamenné obchody majú servisného technika, ktorý príde a spíše protokol. Ale spotrebič potrebujeme opraviť, nie o ňom písať. A práčku nechceme niekam posielať a voziť, tak je dobré si pozrieť, či je servis pre danú značku niekde v blízkom okolí. A ten servis pošle človeka, ktorý sa na práčku pozrie. Na slovenských stránkach výrobcu je zvyčajne zoznam servisných miest. Väčšinou je to jedno miesto, ktoré rieši viaceré značky. Mall.sk má napríklad dosť tiež dosť dobrý zoznam, ako a kto rieši reklamáciu a servis.

Existuje i fórum pre servis spotrebičov
http://www.oprava.eu/forum/

Čo som ešte zohľadnila pri výbere

Veľkosť práčky

Chcem malú práčku. Žiaľ, pre mňa, väčšina známych značiek má práčky od 6kg. Áno, prať za týždeň 1-2 krát je milé, ale to je tak dobre pri dospelých osobách, väčších deťoch, kde je dostatok šiat, menej škvŕn od jedla, ktoré nepotrebujú okamžite oprať. Ja nerada skladujem ešte stále popišané, pokakané veci dlhšie ako 2-3 dni. A detských vecí, ktoré sa často perú, nie je veľa, akurát zvyčajne potrebujú oprať. A som v praní prehnane čistotná a precízna, a rada triedim farby na viacero kôpok.

Čo ak bude chcieť rodina prať menšie dávky bielizne? „V tom nie je žiadny problém. Nové práčky sa vedia prispôsobiť. Elektronika vyhodnotí, do akej miery je práčka naplnená, a tomu prispôsobí prací cyklus a množstvo vody.“

Množstvová či množstevná automatika je „elektronický programový systém, ktorý trvalo kontroluje priebeh prania z hľadiska druhu a množstva bielizne a individuálne ho obmieňa: volí šetrnejšie alebo intenzívnejšie pohyby pracieho bubna… „ Množstvová automatika „prispôsobuje spotrebu vody a dĺžku pláchania presne množstvu bielizne v práčke.“

U každého výrobcu je množstvová automatika pomenovaná inak, ale znamená to to isté.
Fuzzy Logic ( AEG)
Water Perfect (Siemens)
OptiSense (Electrolux)

Ale „Elektřina neklesá adekvátně ke zmenšení dávky a ani doba pracího cyklu se nijak výrazně nezkracuje.“

Takže množstvová automatika je milá „vecička“, ktorú má už dnes takmer každá práčka, ale elektrinu nešetrí. Na daný cyklus minie rovnaké množstvo elektriny či je v bubne 5 alebo 10 tričiek. Takže, ak chceme prať menej, je predsa lepšie mať malú práčku.

Ak chceme prať väčšie dávky, tam treba zohľadniť potrebné plnenie najviac na 80%.

Práčka perie vodou a trením, ak je príliš preplnená práčka, neoperie dobre, takže treba zvážiť, zmerať, koľko sa perie na jednu dávku. U nás jediné väčšie dávky tvoria posteľné prádlo, ale aj to neperieme naraz všetko, nemám nato ani čas ani náladu meniť 5 postelí naraz, zvyčajne sa operie to, čo je popišané. Zvyšné sa občas dostanú na radu.

„A ještě jedna poznámka ke kapacitě bubnu. Pokud víte, že většinou perete například 6kilogramové dávky prádla, kupte pračku s 8kilogramovou kapacitou bubnu. Nikdy totiž nelze využít kapacitu zplna, protože v bubnu musí zůstat prostor pro pohyb a mechanické tření prádla.“, odporúčajú v dTeste návode na výber práčky.

Invertor motor

Novinkou v praní je tzv. digitálny invertorový motor, ktorý zlepšuje chod práčky a jej životnosť. Princíp fungovania je založený na technológii, ktorá pri chode motora nespôsobuje trenie tak, ako je to pri klasických motoroch. Zároveň umožňuje motoru fungovať oveľa efektívnejšie a práčka neplytvá elektrickou energiou. Bez stáleho trenia sa znižuje aj opotrebovanie samotného motora a znižuje sa jeho hlučnosť.

Mnohé práčky už nefungujú na princípe uhlíkov, ale invertor motora. Nie je to zlé, ak vezmem zlé skúsenosti s našimi uhlíkmi. Šetrí elektrinu, to je milé. Na invertor motor je zvyčajne záruka 10 rokov. Ale netreba zas preháňať nadšenie, to neznamená, že sa to nemôže pokaziť, ako spomína i jeden z komentárov, „dajú ti 10 ročnú záruku na motor, ale nie na ložiská, ktorých oprava vyjde na polovicu ceny novej práčky.“

Odstreďovanie nezaváži ak nemáte sušičku

„Spotřebitelé se často rozhodují podle počtu otáček odstřeďování a výrobci rádi lákají zákazníky na vysoké otáčky. Modely s vyšším počtem otáček jsou výhodné především pro ty, kdo mají sušičku. Pro sušení prádla normálně na šňůře není vyšší počet otáček důležitý. Samozřejmě platí, že čím lépe je prádlo odstředěno, tím rychleji se usuší, ovšem ne vždy rozhoduje pouze počet otáček. Naše testy ukazují, že i pračky se stejným počtem otáček mohou odstřeďovat různě, vyšší počet pak nemusí zajistit žádný převratný posun. Cena pračky přitom může být vyšší.“

Pre mňa krátky prací cyklus nie je rozhodujúci, ja vždy periem radšej na dlhších, zvyčajne sú úspornejšie a efektívnejšie.

„Zkrácením pracího cyklu kupříkladu dojde k úspoře elektřiny, prádlo však nemá dost času na to se důkladně vyprat a mnohdy je tak třeba celý proces opakovat. Úspora tak mizí hned po prvním cyklu.“

Väčšina práčok v teste mizerne pláka, čo je zlé pre pokožku a zdravie.

„Podobně je na tom i máchání. Množství vody určené k máchání je sníženo, ovšem tím i kvalita výsledku. Perete-li tedy například dětské oblečení nebo máte v rodině osobu citlivou na zbytky pracího prostředku v oblečení, měli byste omezit množství pracího prášku a zvolit funkci intenzivního máchání. V mnoha případech se tedy vyplatí vybrat spíše pračku s delším cyklem praní než kratším a nedůvěřovat výrazně úsporným modelům. Možnost skutečně ušetřit na provozu pračky a zároveň dosáhnout kvalitních výsledků nabízí jen zlomek dostupných modelů.“

To je jedna z vecí, čo nevidíme vždy na prvý pohľad, zvyšky pracieho prostriedku na prádle. Ale môžu to pocítiť deti a osoby s citlivou pokožkou, prípadne sa môžu vytvoriť alergie aj u zdravých ľudí. Klasické pracie prostriedky neobsahujú liečivé bylinky, ktoré by sme chceli trieť o pokožku.

Ako bolo spomenuté, perie práčka a voda, prací prostriedok pomáha rozpúšťať špinu a škvrny. Preto možno nie je zlé investovať do práčky, čo naozaj perie vodou, a šetriť dlhodobo na pracích prostriedkoch. Navyše menej použitého pracieho prostriedku znamená menej zvyškov v prádle.

Úryvky som si dovolila prevziať z
https://www.dtest.sk/clanek-957/jak-vybrat-automatickou-pracku
a z
http://mojdom.zoznam.sk/cl/10070/1318366/Vyberame-pracku-a-susicku-do-nasej-domacnosti

Zhora plnené práčky

Na trhu akosi prevažujú značky práčiek s predným plnením a tých plnených z vrchu je pomenej. Tu rozhodne panuje Whirlpool s takmer stovkou modelov, konkurenčný Electrolux má o polovičku menej, okolo 50+. Electrolux vyrába i značku AEG Lavamat (jeden výrobca, dve značky), tých je tak na druhu zo 20 modelov. Zo známejších značiek je tu Zanussi, ale aj tí majú iba zo 15 modelov. Siemens má iba iba zo 6 modelov s horným plnením, hoci s predným plnením majú na trhu zo 100 modelov. Miele má dokonca iba 3 s horným plnením, zo 40 modelov s predným. Bosch má tiež iba 2-3 modely. To, že niekto nevyrába modely práčiek na tucty nehovorí nič o kvalite. Skôr by som sa prikláňala k menej početným modelom, radšej nech sa výrobca sústredí na zdokonalenie troch modelov ako stovky. Množstvo modelov na trhu môže znamenať aj to, že sa predávajú pomalšie ako sa vyrábajú – čo je asi „normálne“, ale naozaj ich nemusí byť prehnane veľa.

Ak by som si mala vybrať v tejto sekunde zhora plnenú práčku, tak by to bola značka AEG Lavamat, asi model AEG L86560TL4. Nie preto, že je to víťaz testu 2016 podľa recenzií a hodnotení, ale ak nechcem žiaden Whirlpool, Miele si nemôžem dovoliť a Siemens a Bosch majú tiež svoje „muchy“, jednoducho som nič lepšie na trhu nenašla. Z vrchu plnené práčky nedopadli v dTeste práve najlepšie, aj keď ich bolo pomenej.

recenzie a výber obchodov
http://pracky.heureka.sk/aeg-lavamat-86560tl4/recenze/#section
https://www.nay.sk/aeg-l86560tl4-tl-pracka
https://www.okay.sk/aeg-lavamat-86560-tl4/
https://www.hej.sk/automaticka-pracka-aeg-lavamat-l86560tl4-biela/

nay – 529 Eur
okay – 529 Eur
Je to najlacnejšia cena online

Toto je asi novší model pre porovnanie vs AEG L71260TL
https://www.okay.sk/aeg-l71260tlc/
(majú ich asi odstupňované TL, TL1 .. TL4 podľa verzií, ako keď v programe urobíte novšiu verziu, ale môžem sa totálne mýliť a to TL môže znamenať niečo iné)

AEG L71260TL
nay – už sa nepredáva
okay – 389 Eur
oba majú invertor motor, namiesto uhlíkov
očividne starší model, dopredaj
posledne kusy na predajniach
nižšie otáčky
vyššia spotreba vody ako u novšieho modelu
jemne vyššia úroveň hluku, ale pri odstreďovaní podobne
vyššia veľkosťou, rozmerom
podobná spotreba vody

Problémom Electrolux a aj AEG Lavamat práčok sú dlhé pracie cykly, tak si treba povšimnúť čas, aby nám to nevadilo. Výhodou je invertorový motor so zárukou 10 rokov.

Ešte som zvažovala tento osamelý Siemens WP12T455BY za 459Eur. Má však iba niekoľko hodnotení oproti iným práčkam, čo nehovorí zas tak veľa.
https://www.mall.sk/pracky-horne-plnenie/siemens-wp12t455by

ELECTROLUX

Samotné Electrolux práčky mi pripadajú podobné Whirlpoolu, je to asi vec preferencie, ktorú značku si vyskúšate. Alebo, pri ktorej budete mať väčšie-menšie šťastie.
Čítala som o zlom tesnení a pretekaní. Dlhý cyklus je vraj tiež chorobou Electrolux práčiek.
Výhodou Electrolux značky je invertorový motor u niektorých modelov, prípadne možnosť prania v pare, ak niekto preferuje túto funkciu.
Ak som to dobre pochopila Electrolux vyrába práčky dvoch značiek, samotný Electrolux a AEG. AEG práčky plnené zhora vyzerajú byť kvalitnejšie, aspoň podľa hodnotení. dTest netestoval Electrolux práčky plenené zhora, iba AEG práčku.

INDESIT

Neznámejšie značky som nebrala veľmi v úvahu, ani nedopadli v testoch veľmi dobre. Aj keď Indesit má vyše 100 druhov práčiek na trhu, tak asi to nie je úplne neznáma značka. A tu je jedno hodnotenie
http://clovekonline.cz/nekupujte-si-pracku-indesit/

WHIRLPOOL

Pokiaľ ide o mňa, ani za svet. My sme sa svojho času pýtali na mall.sk, že ktorý model odporúčajú. Tohto nášho sa asi chceli zbaviť, lebo to bol asi najhorší kus vôbec čo mali skladom. Mám dodnes zato na nich ťažké srdce. Ale i naša vina, čo je to za hlúposť pýtať sa predajcu, že ktorý model odporúča (to je ako spýtať sa, čoho sa najskôr chcete zbaviť).
Nepopieram však, že je plno spokojných majiteľov Whirlpoolu.
Ani jeden z 3 testovaných modelov nedosiahol 50% hodnotenie, perú priemerne, mizerne plákajú a predom plenené boli horšie ako vrchom plnené.
Ale, aby som nebola úplne nespravodlivá, tu je linka na stránku Whirlpoolu.
http://www.whirlpool.sk

ZANUSSI

Podľa dTestu má dlhé cykly, ale to je asi „choroba“ mnohých práčok, vysokú spotrebu, je hlučná a najhoršie v mojich očiach je veľmi zlé plákanie.

Spredu plnené práčky

Značiek plnených spredu je na trhu ako maku a akosi spočiatku ani neviete kde začať. Pri výbere som nemala vyslovene preferenciu, či chcem práčku plnenú zhora alebo spredu. Odkedy sme práčku z kúpeľne preniesli do pivnice, nie je vyslovene priveľký problém s miestom. Pravda, priveľká práčka alebo práčka so sušičkou by bola asi problémom alebo potrebovala úpravu miesta. Jedine som bola zvyknutá na práčku plnenú zhora, ale prečo nevyskúšať niečo iné.

MIELE

Vraj „ferrari“ práčiek, výkonovo aj cenovo.
Štýl „kúpte si Miele a máte krásne oprané prádlo a pokoj od narodenia do konca života“.
Iba pre tých, čo si to môžu dovoliť, ceny od 800Eur+, slušnejšie verzie 1000Eur+
Neviem, čo je na tom pravdy a či je to naozaj taký skvost medzi práčkami. Ak by som investovala tak veľa do práčky, určite si pozriem aj zahraničné recenzie.
dTest hodnotil zo 6 Miele práčiek a nedopadli až tak úžasne, pravda lepšie ako neznámejšie značky, ale tiež majú svoje problémy s plákaním.

LG

Víťaz množstva testov, vrátane dTestu, čím sa chváli pri predaji, pravda, iba jeden model LG F82A8TD a aj to bolo najvyššie percento 69, modely Miele a Siemens mali iba o percento menej. A pri tom čísle sa človek trochu zháči, to nie je žiadna práčka na trhu, ktorá by sa dostala k 80% v hodnotení? Akosi je smutné, že priemerné až nulové plákanie je na trhu práčiek úplne „normálne“.
LG má invertorový (krokový) motor, nie uhlíky, ktoré majú tendenciu sa opotrebovať (viac k inventorovým motorom viď nižšie), majú ich však už aj modely iných značiek. Hlavne plno práčiek značky Electrolux, a stále ich pribúda.
Pranie v pare. Funkciu majú i iné práčky, napr. Electrolux. Vyzerá to dobre, ale neviem, či zatiaľ chcem do niečoho takého investovať.
Ale… vraj vysoká poruchovosť, recenzie typu …
– „dajú ti 10 ročnú záruku na motor, ale nie na ložiská, ktorých oprava vyjde na polovicu ceny novej práčky.“
– je „normálne, že odíde riadiaci panel“ za 9tis Kč a 9 týždňov čakania na nový
– hlučná po čase používania
– „4x opravovaná v záruke potom odišla úplne“
Človeka to odradí.. potrebujem funkčnú práčku, samozrejme môžem dostať bezchybný model, ale ak náhodou vychytím poruchový, chcem okamžitú opravu. Už teraz mám v kúpeľmi ďalšie pokakané nohavičky, tie určite nepočkajú týždne na opravu.

SAMSUNG

Milujem Samsung monitory, máme ich doma zo 5, naša tlačiareň je Samsung, ale to neznamená, že ich práčky sú super.
Mam zmiešané pocity z recenzíí od veľmi dobrých až po veľmi kritické typu „shit“.
Samsung WW10H9600EW získal dobré hodnotenie, dobre perie bavlnu i syntetiku, priemerne pláka (žiaľ, priemerné plákanie bolo jedno z najvyšších hodnotení v tejto kategórii testov).
Iné modely na tom s plákaním neboli až tak dobre, ale všetky slušne prali.
Je hlučná, podľa recenzií i testu, čo by nevadilo, už máme práčku v pivnici namiesto kúpeľne, ale hluk je zvyčajne z nadmerných vibrácií pri žmýkaní, čo nie je plne v poriadku. Ale práčky sú vo všeobecne kritizované ako hlučné, väčšina dostupných modelov.
Recenzie na rôzne modely
– Vraj ľahká, tenký plech. To by mohlo spôsobiť trasenie a hluk.
– Nežmýka poriadne.
– Zachytené ponožky za dvierkami (to by sa dalo napraviť vreckom na pranie).
– Citlivé sklo
– Vraj vyrobené v Poľsku, čo by mi nevadilo.
Drahšie modely majú invertor motor.
Eco bubble pranie. Znie mi to ako reklama, zmiešavanie a rozpúšťanie pracieho prostriedku sa mi zdá samozrejmosťou pre práčku a iste to majú mnohé značky už dlhšie.
Jeden z mojich zvažovaných produktov bol model WF60F4E0W0W, vítaz Heuréky hodnotení 2014, pravda, to hovorí iba o zákazníkoch, ktorí sa ozvali, nie o kvalite práčky ako takej.

Zaujímavá je práve prebiehajúca mesačná zľavová akcia ako získať kvalitnejšiu práčku s invertorovým motorom, ktorý naozaj nie je zlý, ale nie som 100% presvedčená, že chcem Samsung iba kvôli zľave. Zľava platí na 15 produktov v rozmedzí 1500-3000 Kč. Je tam asi jedna sušička a 2-3 práčky so sušičkou, všetky modely som nakopírovala na Samsung stránku a pozrela si ich.
Najviac ma zaujali dve práčky so sušičkou WD seria za 739 Eur so zľavou 3000Kč, čo je cca 113 Eur. Ešte stále priveľa na moje pomery. Ak by som si to mohla dovoliť, jeden model by som určite vzala. Sušička by sa zišla. Sušenie vonku znie pekne, ale ak máte v susedstve stolára, čo často páli drevom, v lete nad hlavou lietajú lietadlá, čo postrekujú komárov, peľ zostáva v šatoch.. už to znie menej lákavo.

A potom sú v ponuke dve práčky z UW a WW série s Addwash funkciou za 599 Eur so zľavou 1500kč. Akurát, mne je tých 7kg priveľa.

Viac o kampani tu, pravda neviem ako dlho bude linka fungovať, pravdepodobne iba do skončenia akcie.

BOSCH

Zmiešané pocity.
Ľudia ich majú radi, jeden z Bosch modelov, WAT28660BY, je najobľúbenejší v 2016 teste hodnotení ale v českom dTeste všetky modely prepadli v plákaní bavlny. Možno „sme super úsporný“ nie je až tak dobré pre naše zdravie a pokožku.
Drahšie modely majú invertor motor.
Z bežného prezerania recenzií na modely som mala pocit, že ak chceme dobrý Bosch, tak si treba priplatiť, tie lacnejšie vyzerali byť zodpovedajúc nižšie i kvalitou.
Vraj je vyrábaný v Rusku, čo by mi však osobne nevadilo.

ELECTROLUX

Množstvo modelov na trhu, z ktorých mám neprehľadný chaos v hlave.
Je to taká priemerná práčka za slušnú cenu.
Rozhodne mínus je plákanie a dlhý cyklus prania, ale záleží i od modelu..
U novších modelov i funkcia pranie v pare a invertor motor podobne ako u LG. Pravda, na trhu sú i staršie modely a nie som presvedčená, že všetky majú invertor motor.
Akurat sa bojím, aby sme neskoncili s druhou Whirlpool práčkou, ak kupime Electrolux kvoli cene „lebo ho vsetci kupujú“.
Electrolux vyrába i AEG značku, aj keď je prezentovaná extra. Obe značky majú práčky plnené spredu aj zvrchu.

Filter

Práčku by sa dalo iste vyberať dlhé týždne. A čítať si o nich a nachádzať ďalšie pre a proti. Neviem, či existuje dokonalá práčka do 500Eur, jednoducho som vyskúšala novú značku a nový typ.

Pri výbere si treba vybrať primárny atribút. U mňa to bola 1. kapacita, 2. vybrané značky, 3. cena.
Ak si na Heuréke či na vybranom obchode zaškrtnete menej ako 6kg práčky, tak ten chaos začína byť menší. Potom som pridala vybrané značky AEG, Bosch, Electrolux, LG, Miele, Siemens. Pridala by som aj Samsung, ale Samsung práčky sú žiaľ väčšie. Nuž a potom som ešte pridala cenu z nášho zúženého rozpočtu, čo hned odrovnalo ďalšie modely vrátane Miele a zostali iba dve strany práčiek. To nie je tak veľa.

Napokon som si vybrala dve, jednu Siemens a jednu Electrolux práčku.

Úvahy
Siemens nemá invertor motor, pri Electroluxe neviem, niektoré recenzie tvrdia, že áno, ale v popise to nebolo.

Siemens WS 12G160BY
http://www.siemens-home.com/sk/vypis-produktov/pranie-a-susenie/pracky/WS12G160BY#/tab=section-technicalspecs

369Eur v okay
379Eur v nay na objednávku
online za 350Eur
dobré hodnotenia, aj keď málo
nemá invertor motor
najmenšia kapacitne
veľmi dobrá cena
rozmery skoro tie isté ako náš starý Whirlpool, takže s umiestnením nebude problém, akurát sa treba rozhodnúť ktorým smerom bude otváranie

V Electroluxoch mám chaos, je ich hrozne veľa. Siemens vs Electrolux (aeg lavamat, ews), je taky osamelý chudáčik (v mojom filtery, nie v skutočnosti, Siemens má prekvapujúco veľa modelov na trhu).
Väčšia verzia WS12T440BY je pekne hodnotená
http://www.siemens-home.com/sk/vypis-produktov/pranie-a-susenie/pracky/WS12T440BY
na nay
https://www.nay.sk/siemens-ws12t440by-fl-slim-pracka
aj heuréke
http://pracky.heureka.sk/siemens-ws-12t440by/recenze/#section

pre porovnanie vs 1266 Electrolux
rovnaké otáčky
rovnaká výška
podobná spotreba a hluk
jemne tučnejšia
o 30 eur lacnejšia
uhlíkový motor

Pri Electroluxoch, teraz myslím EWS, nie EAG Lavamat, tie sú drahšie, je ťažko nájsť preferovaný model; modely sú si veľmi podobné cenou, jemnými odchýlkami v spotrebe.. Tipujem, že vždy novší model je trochu viac doladenejší a má aké také úpravy

Takže som si vybrala model 1266CI
399 Eur v nay
v okay som ju nenasla iba 1266S za rovnaku cenu, ale možno je to tá istá
väčšia verzia 1276CI je pomerne obľúbený a kupovaný model
už som sa naučila, že S zvyčajne znamená „slim“ u práčok a jedno z čísel sú otáčky (1266=1200 otáčok, 1066=1000 otáčok, neviem, či tie sa ešte vyrábajú, a rovnako 1266 je menšia kapacitou ako 1276; ešte mesiac čítania a budem im vedieť vylúštiť aj počet skrutiek 😛 )

https://www.nay.sk/electrolux-ews1266ci-slim-pracka
http://www.okay.sk/electrolux-ews-1266s/

RECENZIE tvrdia, že 1266 CI ma invertor motor, ale neviem kde to vzali
http://pracky.heureka.cz/electrolux-ews-1266-ci/recenze/#section
http://pracky.heureka.sk/electrolux-ews-1266ci/recenze/

Po dvoch vyspaniach som sa napokon rozhodla pre ten menší Siemens model. V datart.sk, slečna v telefóne bola veľmi ochotná. Aj v nay boli milí, ale nemali ho skladom a bolo treba dlhšie čakať. Vybrala som ho jednak kvôli kapacite a akosi mi bol sympatický. Jednému korzičanovi na francúzskom Amazone sa tiež páčil, iba okritizoval Amazon dopravu, asi má Amazon problémy s chodením na ostrovy :D… Neviem, či som urobila dobre alebo zle. Budúcnosť ukáže. Ale pri troch deťoch a mojom častom praní to asi nie je moja posledná práčka.

Naša práčka po niekoľkých mesiacoch

Asi po pol roku som sa zmohla na niekoľko fotiek našej práčky. Neviem presne, čo mám napísať o práčke.. Ešte stále je funkčná a nič z nej neodletelo. Keď sme odsunuli náš Whirpool predtým ako ho odniesli, tak po ňom zostali na zemi odletené šróby 🙂

Takže tu sú aspoň programy. Koliesko je vlastne rozdelené na dve polovice – pravá polovica je na čistú bavlnu a má dlhšie programy. V podstate to nikdy nepoužívam, chvíľu som skúšala, ale my máme aj tak mix prádla, ešte aj v bavlnených tkaninách máte trochu elastanu pri gumičkách a vždy sa nájde aj mix bavlny a PES, tak som to prestala používať.

Pri zatočení kolieska doľava sa dostaneme do výberu niekoľkých programov pre zmiešané tkaniny – 40, 60, rifle, športové oblečenie, 30 (najrýchlejší program), veľmi jemné tkaniny, vlna. Úplne dolu má ešte funkciu na vyžmýkanie, ak by sa stalo, že prádlo nebolo vyžmýkané z toho či onakého dôvodu.

Najčastejšie používam 40 a 30.
40 stupňov pre normálne odnosené a detské domáce ošatenie s fľakmi od jedla, ponožky určite potrebujú 40…
30 stupňov iba pre rýchle prepranie nového prádla z obchodu, predsa si ho neoblečieme rovno z továrne..1-2 deň nosené a napáchnuté veci, čapice, vetrovky, aj pre telesnú malej, ak ju donesie raz za týždeň-dva domov..
60 stupňov výlučne na posteľné prádlo, utierky, uteráky a predtým detské plienky. Ale oprala som plachtu i na 30/40 stupňoch narýchlo, ak ju malý mal jeden deň a opišal hneď v noci, takže to je tak rôzne.

P1070721a

30 stupňov. 15/30 minút. Na 3kg

Ďalšie funkcie
Okrem kolieska s výberom programu sú tu štyri tlačítka navyše:

1. nastavenie otáčok odstreďovania – pri normálnych programoch (hlavne 40) je to 1200 otáčok, čo sa mi zdá prehnané, hlavne pri ošatení, nechcem ho mať príliš pomačkané, tak ja to mením na 800. Pri jemnejších programoch ako pri 30 má práčka prednastavených 800 otáčok a nedá sa ísť vyššie iba nižšie. Také silné žmýkanie má zmysel iba ak máte sušičku, ale my sušíme „skromne“ na stojane 🙂 Výber otáčok nemá žiaden vplyv na dĺžku prania.

P1070729a

800 otáčok

P1070724a

1200 otáčok

2. odložený štart, to som nikdy nepoužila. Možno je to fajn, ak máte v noci lacnú elektrinu alebo ak chcete prať radšej kým nie ste doma v malom byte, kvôli hluku. Ale ja by som asi nemala veľmi dobrý pocit nechať práčku v chode kým nie som doma. Človek nikdy nevie, čo ak mi zaplaví dom. Ináč tá naša nie je hlučná, hoci zas, mám ju v pivnici, takže to asi nie je práve najobjektívnejšie posúdenie zvuku. A navyše ju porovnávam s našou starou Whirpool, ktorá už skoro chodila po chodbe sama. Povedzme, že žmýkanie je najhlučnejšie a pripomína mi tichú verziu pristávania lietadla.

3. Speed Perfect, čo je vlastne skrátenie dĺžky prania programu na polovicu. To ja dosť často používam, hlavne ak mám menej prádla, ako napr. iba 2 detské vetrovky, rýchle prepranie. Pri programe 30 to skráti pranie z 30 minút na 15 minút. Pri 40 z dvoch hodín na 1 hodinu. V podstate by sa to malo používať iba pri menšom množstve prádla, ale ja nikdy nemám napchatú práčku po povrch a 1-2kg prádla sú zato dosť, hlavne ak slušne rozdelím farby na čierne/veľmi tmavé (čoho máme veľa pre dospelých, partner je čiernovlasý), ružové (dievčatá sú veľmi do ružova a toho máme tiež veľa za týždeň) a potom svetlé (modré, sivé a pod).

P1070722a

Plná verzia 30 stupňového programu.

P1070723a

Skrátená verzia 30 stupňového programu.

Ona práčka si tam striedavo vypisuje na displeji pomocné čísla, ako koľko kilov by mal mať ten-ktorý program, aké odstreďovanie je nastavené, čas prania. A pravdu povediac, my sme dostali aj nálepku so slovenským pokecom na to koliesko, ale mne sa to nikdy nechcelo lepiť a teraz je to už niekde zapatrošené / odložené s návodom a záručným listom, ktoré dúfam nemusím ešte pár rokov vytiahnuť.

4. Extra Rinse, plákanie navyše. Ako vidno z článku vyššie, práčky nemajú vo zvyku vyplákať úžasne, takže pri prevahe detského prádla to zvyknem potlačiť, predĺži to pranie asi o takých 7 minút. Niektoré programy, napr. 30 stupňov Super, nemajú túto možnosť, upozorňujem (práčka Vám to „nedovolí“ stlačiť).

P1070727a

Pranie na 40 stupňoch. Neupravené.

P1070730a

Pranie na 40 stupňoch, skrátený čas + extra plákanie. Bez extra plákania by to bola hodina, 1:05

Takže ak pri 40 stupňoch periem detské prádlo, zvyknú mi svetielkovať všetky 3 tlačítka: skrátenie dĺžky prania na polovicu, extra plákanie a potom posledné tlačítko na spustenie prania, Štart.

Pranie a pracie prostriedky

Perie fajn, aj keď pri veľmi zašpinených ponožkách by možno vyžadovalo odmočenie alebo dlhší program. Uprednostňujem polovičné. A možno Persil, ktorý „vyperie všetko“ či zafarbí škvrny enzýmami. My sme bez tých enzýmov na Sodasan/Sonett pracích prostriedkoch, pri ktorých je zato lepšie tričko poliate kakaom i natrieť žlčovým mydlom alebo sprajom.

P1070731a

Priehradka na dávkovanie pracích prostriedkov, zriedka využívaná u mňa.

P1070732a

Práškový Sodasan. Tekutý Sonett Neutral. Tekutý Sodasan Color Sensitiv.

Ak by to niekoho zaujímalo, väčšinu plienok som odprala v tekutom Sonett Neutral (po určitých predpokusoch s inými pracími prostriedkami), teraz ho už používam pomenej, keďže ošatenie je zvyčajne farebné, tak som prešla na tekutý detský Sodasan Color Sensitiv, ktorý má aj dáke ošetrenie farieb v zložkách. Sonett neutral nemá nič na farby, ale zato z neho je prádlo najmäkšie. Ja som skúšala aj dm-kovský denk mit na čierne prádlo (tekutý, čierny, iba na čierne prádlo), ktorý vyhral d-testy, kvôli množstvu partnerových čiernych tričiek, ale musela som to dať preč, ja jednoducho neznesiem tie intenzívne parfémy z klasických pracích prostriedkov, čo sa usadia vo vlákne a všade to cítiť a nedostanete to von ani po desiatich praniach a lepí sa to ešte aj na sedačku, ak si do nej sadnete…A to bola podľa mňa ešte pomerne mierna verzia oproti niektorým iným pracím prostriedkom / aviváži. Ale u mňa má byť prací prostriedok bez vône, ak chce niekto parfém na sebe, dá si predsa deodorant podľa vlastného výberu nie taký, čo mu vnútia v pracom prostriedku. A keďže v poslednom čase aj partner začína byť citlivý na pokožku, tak mu je dobrý Color Sensitiv.

Na posteľné mám práškový univerzálny Sodasan, ale aj to iba preto, lebo biele občas potrebuje bielidlo a mne sa nechce ho vždy pridávať a toto už má pridaný a namiešaný perkarbonát sodný. Navyše, ak to preženiete s bielidlom, tak to začne ničiť vlákno.

S prírodnými avivážami som to úplne vzdala, chvíľu som používala Sonett kyselinu citrónovú a Sodasan aloe vera, iba tak na zmäkčenie prádla sú pre mňa užitočné, vône nemám rada ako spomenuté. A v podstate prádlo pri tejto práčke nie je nejaké extra tvrdé, možno práškovému by sa zišlo pri oblečení, ale keďže ho používam zvyčajne na posteľné, tomu je to jedno.

Priehradku na dávkovanie teda používam dosť málo, iba pre práškový prací prostriedok, tekuté ja zvyčajne lejem rovno na prádlo do bubna.

Takže asi neperiem veľmi „vedecky“ a podľa pravidiel, ale pre nás to stačí.

Jediná nevýhoda – Posteľné prádlo z 5 postelí naraz neoperiete. Ale to mi pravdu povediac až tak nevadí, keďže prezliekanie postelí je pre mňa utrpenie. A dve detské posteľné či dve posteľné po dospelých tam raz za čas nacpem a to je pre mňa dostatok roboty.

Hlavné zdroje
https://www.dtest.sk/clanek-957/jak-vybrat-automatickou-pracku
http://mojdom.zoznam.sk/cl/10070/1318366/Vyberame-pracku-a-susicku-do-nasej-domacnosti
http://www.aeg.sk/plan–design/series/invertormotor/
http://www.electrolux.sk/products/ranges/ranges–kitchen11/invertor-motor/
a recenzie prehliadačov
http://plnielanu.zoznam.sk/c/2159/usadil-sa-vam-v-pracke-zapach-ci-dokonca-plesen-takto-s-nimi-zatocite

20 Responses to Ako sme vyberali práčku

  1. Anonym píše:

    Vdaka za naozaj preciznu pracu a nezaujatost

  2. Ja som kúpila túto spotrebitelskytest.sk/pracky/miele-wkg-130-wps/recenzia ale poviem vám, vyhodené peniaze. všetko rovnaké ako práčka o polovicu lacnejšia. keby som vyberala teraz, tak vyberiem model od Gorenje alebo AEG.

  3. Tereza píše:

    Dakujem za skvele napisanu esej o vybere pracky.. Kedze prezivam podobne problemy s vyberom, rada som si to precitala.
    Dufam, ze ste sa napokon dobre rozhodli. Mojou prioritou je, aby neboli dlhe programy. Ked tak periem dve-tri varky, tak nechcem prat cely den. Nehovoriac o minani elektrickej energie. To tiez nie je lacny spas.
    Len neviem, ci viete, ze Bosch a Siemens su tak isto sestry ako Electrolux a AEG?
    Ja som mala doteraz Bosch, no nic-moc.. rozhodujem medzi LG a Electrolux.
    Predtym som mala pracku kupenu v Rakusku, Eudora-BabyNova– ich vyrobok, vyrobeny v rakuskej tovarni. Vydrzala mi 17 rokov, potom sa pokazila nejaka mala suciastka za 5 eur, no nebola k zohnaniu.. vnutri bola uplne krasna, cista, bez vodneho kamena.. mala jednoduche ovladanie na tlacitka..vsetko som si predvolila a prala super..

  4. Anna píše:

    Príspevok o testovaní práčky som veľmi uvítala.
    Dnes mi totiž vypadla práčka Elektrolux, model EWF104YOU.Neviem, akú predstavu som mala, keď som ju ani nie pred ôsmimi rokmi kupovala, ale naivne som si myslela,že užívať ju budem rozhodne dlhšie.
    Po prečítaní príspevku som však dospela k záveru, že Elektrolux to v žiadnom prípade nebude.

  5. akoze píše:

    Chvalim za zodpovedny vyber, tiez obmedzenie na zaklade ceny ale budme realisti. Pred 4 rokmi sme si kupili Ariston hotpoint, pracku za cenu cez 600 eur so susickou, po tom co v predchadzajucej vyhorelo jedno rele. Minuly tyzden nam vytopila cely byt, zasekol sa elektromagneticky ventil na privod vody v polohe otvorene. Kupil som novy ventil (do 30 eur) vymenil, pracka sla mozno 5 minut, po nalozeni pradlom klakol motor (kompletne zateceny + uz bol prehrdzaveny 10 rokov slubovanej zaruky by urcite nedal) a zrejme aj vykonova cast riadiacej elektroniky

    Novu pracku som uz kupil lacnu (360 eur za indesit so susickou, co je defakto ten isty ariston hotpoint), doviezli nam ju az do bytu (za tych 7.90 ci kolko eur) a uz ma nikto neukeca na 600 eurove a drahsie. A vies preco ? Pretoze su to skladacky z par tovarni.

    • electra píše:

      Moj partner, ked uz po niekolky krat rozoberal nasu staru pracku a porovnal ju s tou mojej matky spred 10 rokov tiez povedal, tie iste komponenty, ta ista tovaren – kratsie uhliky v tej nasej (zacali setrit), akurat tam dali mozno trochu modernejsi program. Keby existovalo do pracok nejake nahravanie programu, aktualizacia systemu ako u Windowsu, tak by sme si kazdy rok aktualizovali praci program a pracka by bola moderna az kym by sa jej vnutornosti nerozpadli alebo neodisiel motor. Lebo napriklad dlhe ukoncovanie alebo nevyplakane pradlo, moze byt iba chyba programu, ktoru opravia s dalsou verziou a hodia ju na trh ako modernu.

      Ja som v pohode s tou nasou mini lacnou prackou, operie na dlhych programoch, ma inteligentne pri kazdom programe skrateny polovicny rezim na menej zaspinene pradlo, mensie davky. Nemusi vydrzat 10 rokov, ak treba tak si zas kupime o 5 rokov novu – tiez lacnu.

  6. Andy píše:

    Stahoval som sa, preto som potreboval kupit nieco do hlbky 48cm.
    Najprv som kupil jedinu zhora plnenu pracku od Bosch 7kg, total sklamanie, buchanie pri odstredovani, voda zostavala v doze na prasok a pri ovoreni pokropila uz odstredene pradlo plnou davkou vody…pekne. Prisiel technik, povedal ze to vyraba Whirlpool a len tam daju visacku Bosch a ze to mam hned vratit, tak som to vratil. Takze polovicka Bosch je mozno Whirlpool…sklamal som sa v Bosch.
    Potom som objednal hore uvedenu pracku Electrolux 1276CI kvoli tomu, ze som chcel od 7 kg (kvoli prikrivkam a letnym paplonom ktore sa musia prac v pracke od 7kg). Tento model bol jeden z mala so 7kg a hlbky do 48cm, konkretne 45cm.
    Pracka ide ako ma, jedine som sklamany plakanim, musim vzdy zapnut fukciu +voda pre plakanie a aj tak tam zostava prasok, ako predpokladam vo vsetkych novych prackach…asi je to na ukor technologie mensej spotreby vody.
    Chlapci v Electrolux by to mali dotiahnut do dokonalosti i na ukor vyssej spotreby vody a dat tam navyse dve plakania s novou vodou a agresivnym otacanim bubna, inak to nevidim. Skoda ze sa neda aktualizovat firmware, ako na mobile ci Blu-ray prehravaci, ako to uz ide dnes takmer vsade…stacila by uprava programu s upozornenim, ze sa zvysi spotreba vody, co mi je uplne total jedno, kedze ide o moje deti, ktorych pokozku teraz nevedomky(uz vedomky)pokropujem davkou pracieho prasku vzdy ked si daju novovyprave oblecenie na seba.
    HOWGH, dohovoril som.

    • Zoro píše:

      Ak chceš zvýšiť množstvo vody v práčke stačí nastaviť hladinový spínač je tam len 1 skrutka ktorou treba mierne pootočiť.

  7. Fero píše:

    -super recenzia…ja mam takúto negatívnu skúsenosť so značkou zanussi z predu plnenou,neviem aký to bol presne model v ktorej boli v priebehu desiatich rokov 4x menené ložiská…no otras…pred rokom a pol som kúpil electrolux EWT1366HDW a zatiaľ som veľmi spokojný….veľmi tichá z vrchu plnená práčka s perfektnými výsledkami prania a intuitívnym dotykovým ovládaním…fuzzy logic odváži prádlo…sám skráti program…a z praxe pri polovičnom bubne to aj bez použitia time manageru stiahne z dvoch hodin na 55 minút a výsledok prania je super…jediné negatívum je po kvapkách vychádzajúca voda pri odstreďovaní…vyrieši to však mierne uvoľnenie tesnenia z pántov…ide asi o 4 kvapky….každý stroj má nejakú tú muchu….avšak tá vaša whirlpool to musel byť iný extrém…

  8. Miška píše:

    Wow, tohle napsat muselo dát práci, ale je v tom spousta užitečných informací. Ono je to vždy o preferencích každého, komu vyhovuje jeden model, druhému vyhovovat nemusí. Místo dTestu dávám přednost zdrojům zdarma a ráda koukám také do zahraničí – Německo, Polsko, doporučím pár zdrojů:

    https://www.vergleich.org/waschmaschine/
    http://www.testberichte.de/testsieger/level3_grosse_haushaltsgeraete_waschmaschinen_537.html
    http://www.testkvality.cz/test-automatickych-pracek/

  9. Martin Slovensko píše:

    Ja si myslím že v súčastnosti asi najlepšie práčky robí whirpool. Aj tie z hora aj z predu plnené. Síce samsung sú technologicky v predšie, ako napríklad sledovanie a spúštanie pranie cez mobil ale čo z toho keď to tak dobre nevyperie ako whripool.

    • Pavo píše:

      Whirlpool má čo ponúknuť, jedna z najlepšie hodnotených treba Whirlpool AWE 50510 (plní sa z hora). Všeobecne by som Samsung na kvalite pranie neodsudzoval, viz porovnanie equiplo.sk/automaticke-pracky/ a vôbec dobré ohlasy sú napríklad na Samsung WW70K5210UW. Ale je pravda, že tie chytré funkcie nebudú pre každého.

  10. Jozef Pluhar píše:

    So ženou sme na zaklade recenzie najpracky.sk/pracka-bosch-wab-20262by-test/ nakoniec brali Bosch WAB 20262BY a básne, ktoré sa o nej píšu všade sú pravda hh. Obrovska spokojnost. Rovnako dakujem, za tento clanok ktory nam taktiez pomahal sa rozhodovať. Super prehlad!

  11. Libika píše:

    mám tri deti, takže som sa rozhodovala podla množstva vypraneho pradla a otačok, aby mi pradlo rychle vyschlo. Takže som zvolila tuto pračku orava.eu/produkty/produkty-pre-domacnost/pracky/item/933-pracka-wmo-713-fb

  12. Vlado z dodomacnosti.sk píše:

    Dobrý deň. Rád by som prispel aj ja. Nami vypracované porovnanie najlepších práčiek a nákupného sprievodcu nájdete tu dodomacnosti.sk/najlepsie-pracky-test-recenzie/ – našu metriku ovplyvnili hlavne kvalita prania, spotreba elektrickej energie, plákanie, odstreďovanie, ovládanie, hlučnosť, dĺžka pracieho cyklu, spotreba vody a prehľadnosť dostupného návodu na použitie. V porovnaní sú lacnejšie aj drahšie modely.

  13. Evzen píše:

    Pekný článok, ale už je trochu starší, tak ako to vidíte dnes? Uvažujeme nad AEG ÖKOMix L8FEC68SC, tu recenzia sutffio.sk / automaticke-pra cky/ len tú pozerám, že o AEG sa tu moc dobre nepíše, tak či je teraz niečo inak.

  14. Soňa píše:

    Minulý týždeň som našla dobrý novší zdroj, kde sa porovnávajú značky práčok najmä z pohľadu poruchovosti, životnosti. Nájdete tam fajn tipy rankito.sk/najmenej-poruchove-pracky-znacky/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.