Prečo treba sterilizovať mačičky

Vždy keď vidím túlavé mačiatko alebo zrazenú mačičku tak mi zovrie srdce, aký je svet človeka krutý.

A pritom sterilizácia nám zaberie iba asi hodinu času zo života a vyhneme sa množstvu problémov. Zabezpečíme mačičke pokojný a bezstarostný život. A takisto sebe pokojnejšie spolužitie so zvieratkom a bez starostí, čo si počať s mačiatkami.

Mačičku treba sterilizovať v 6 mesiaci. Vtedy mačky dosiahnu pubertu, začnú produkovať pohlavné hormóny. Sterilizácia prebieha v úplnej anestézii a mačička nič necíti. Mačička sa po sterilizácii pozbiera do 48 hodín, o 10 dní je v úplnom poriadku a čaká ju dlhý a bezproblémový život. Väčšina nás dievčat pokojne potvrdí, že by sa zaobišla bez menštruácie každý mesiac, nie je na tom nič príjemné. Ale u ľudí to nie je také jednoduché ako u mačiatok.

Sterilizácia znižuje nežiadúce prejavy mačičiek, hlasné mňaukanie, útek pri hľadaní partnerov, nehody na cestách. Chráni zdravie mačičiek, zabraňuje infekciám maternice, nádorov prsníka, semenníkov, znižuje šírenie infekčných chôrôb, ktoré sa šíria medzi zvieratami pri párení. A znižuje počet túlavých mačiek, ktoré končia na ulici a v útulkoch.

Tak si to teda prejdime podrobnejšie, prečo a ako to funguje.

PREČO TREBA STERILIZOVAŤ MAČIČKU?

1. Predchádzanie nechceným tehotenstvám.

Na svete je množstvo nechcených mačičiek. Iba v USA napríklad končí v útulkoch ročne 3-5 miliónov psíkov a mačičiek, 2 milióny z toho „uspávajú“, usmrtia. A nemyslime si, že „civilizovaná“ Európa či Slovensko sú na tom lepšie.

Pozrime si bazos.sk, koľko mačiatok tam ponúkajú na adopciu. Koľko mačiatok máme v útulkoch? Koľko nechcených dospelých mačičiek, čo si nikdy nenájdu domov a človeka, ktorý by ich pritúlil, pohladil?

Mačičky v útulkoch ochranárskych spoločností neusmrtia, ale v útulkoch miest sú psíkovia a mačičky uspávané aj v európskych štátoch. Živiť zvieratko v útulku zo 10 rokov stojí veľa peňazí na potravu, lekársku starostlivosť, aj keď sa o nich starajú dobrovoľníci na úkor svojho času. My sme naše dve mačiatka doniesli z neďalekého vidieka, ich mamička má každý rok mačiatka a rozdávajú ich na internete. Prečo ju nedajú sterilizovať, pýtala som sa? Nemali odpoveď..

Mačky sa hárajú od od marca do októbra, v miestach, kde je stále teplo po celý rok. Mačička môže priviesť na svet 4-8 mačiatok, a to hocikedy. Ak počítame s priemerným vekom zdravých nesterilizovaných mačičiek 10 rokov, 2x ročne 5 mláďat, tak jedna mačička môže porodiť 100 nechcených mačiatok za život.

2. Predchádzanie nežiadúcim prejavom správania.

My sme jedno z našich mačiatok trochu neskôr dali sterilizovať ako sme mali. A tak sa naša prítuľné hravé mačiatko v siedmych mesiacoch zmenilo na škriabajúce, kvíliace stvorenie. Odtrpeli sme si to zo 7 dní a hneď ako háranie skončilo, tak sme ju nechali sterilizovať skôr ako sa rozhára znova.

3. Predchádzanie utekania, potulovania, zrazených mačičiek.

Veľa mačičiek skončí pod kolesami áut. Utekajú nepozorne, bezhlavo, vedené pudmi. Nikdy nepochopím, ako môže niekto zraziť zvieratko a ísť ďalej, akoby sa nič nestalo. Vždy mám hrozný pocit, keď nájdem zrazenú mačičku pred domom. Často si aj poplačem, aj keď je cudzia. Pochováme ju v záhrade a vždy dúfam, že ak by sa to stalo mojej mačičke, aj ju dobrý človek pochová a nehodí do smetného koša.

4. Predchádzanie chorôb.

Pri háraní a zápasení často dochádza k prenosu rôznych infekčných chorôb medzi mačkami, hlavne kocúrmi. Mačacia leukémia, mačací aids, sú nevyliečiteľné choroby. V tejto sekunde tichúčko v bolestiach zomiera na uliciach množstvo malých mačeniec, ktoré sa nedožijú viac ako niekoľkých dní bez lekárskej pomoci.

Aj náš kocúrik sa nakazil a uhynul ako trojročný. Vždy sa vrátil po troch dňoch vyčerpaný, utekali sme k lekárovi, dostal zopár injekcií a pozbieral sa. Poslednú noc neprežil. Nikdy si neodpustím, že ma nenapadlo ho dať sterilizovať, človek sa učí na vlastných chybách, ktoré sa nedajú napraviť. Veci, ktoré ľutujeme, ktoré nás strašia v slabých chvíľach, pre ktoré by sme sa chceli vrátiť v čase…

Sterilizácia alebo kastrácia odstraňuje choroby vaječníkov a semenníkov. A vraj, ak sterilizujeme mačičku ešte pred prvým háraním, je tu nižšie riziko rakoviny prsníkov. Dosť ma mrzí, že sme u našej Rey zmeškali prvé háranie.

Svojho milovaného psíka som dala sterilizovať až keď mal 11 rokov. Kadečo z nej tieklo, dostala som na výber, operácia alebo tabletky s množstvom vedľajších účinkov, dala som ju operovať, dožila sa ďalších 6 rokov. Keby som ju dala sterilizovať skôr, možno by sa vyhla aj rakovine prsníkov.

5. Dlhší vek.

V priemere mačičky sterilizované žijú dlhšie.

Nesterilizovaní kocúrikovia žijú v priemere 6-8 rokov, sterilizovaní 10-12 rokov.

Nesterilizované samičky 8-9 rokov, sterilizované samičky 12-13 rokov.

Pravda, je rozdiel medzi mačičkami žijúcimi vonku a vnútri. Zvyčajne zvieratká žijúce vnútri sa dožívajú vyššieho veku.

ČO OBNÁŠA STERILIZÁCIA?:

1. Kedy treba mačičku sterilizovať?

Mačičku treba sterilizovať najneskôr keď dosiahne 6 mesiacov. Takže, jarné (májové) mačiatka by mali byť sterilizované v novembri. Pravda, dospelú mačičku možno ju sterilizovať hocikedy, hneď ako sa dohára. Rovnako to platí u psíkov.

2. Ako často sa mačička hára?

Mačička sa hára od marca do októbra. V oblastiach, kde je stále teplo sa hára po celý rok. Mačička môže otehotnieť hocikedy, dokonca už dva týždne po pôrode. U psíkov je to dvakrát ročne asi tri týždne, nesterilizované mačičky sa hárajú takmer celý rok.

3. Ako funguje sterilizácia?

Sterilizácia je pomerne jednoduchá operácia, z ktorej sa mačička spamätá do 24-48 hodín. My ženy, ktoré sme si prežili cisársky rez, výber slepého čreva, žlčníka a ďalšie rezania vieme, že pokojne sa dá chodiť na druhý deň po operácii.. A mačičky to zvládnu tiež.

U samičiek sa odstránia vaječníky aj s maternicou, u samcov sa odstránia semenníky. Ja uprednostňujem vždy adoptovať dievčatká, akosi mám pocit, že je „ľahšie“ ich sterilizovať, teda pokiaľ ide o rozhodovanie. Pri samičkách viem iste, že ich dám sterilizovať a nemám žiadne otázniky áno či nie. Pri chlapcoch má môj partner „výhrady“, ale u dievčat ani okom nemihne. Takže uvidíme, ako sa vyjadrí u našom najnovšom kocúrikovi. Naše mužské polovičky sú akosi citlivé na svoje pohlavné orgány, aj keď ide o domáce zvieratko.

Na sterilizáciu sa treba objednať u veterinára alebo na veterinárnej klinike, pokojne aj telefonicky. Privezieme mačičku a asi o hodinu – hodinu a pol si ju môžeme vyzdvihnúť. Viem, že v meste / v obci, kde je veterinár, je sitácia jednoduchšia ako na dedinách, ktoré sú ďalej od veterinárnej alebo lekárskej starostlivosti. Ale určite sa nájde príbuzný, priateľ, sused, ktorý je ochotný obetovať jedno doobeda alebo poobedie a odviezť zvieratko staršieho človeka na sterilizáciu.

Sterilizácia prebieha v úplnej anestéze, mačička spinká a nič necíti. Môžeme zostať s mačičkou kým nezaspí, ak si to želáme (ja zvieratkám držím labku, kým nezaspia). A potom ich tam môžeme nechať, aj je lepšie, ak lekára nerušíme a neznervózňujeme pri operácii. (Ja zostávam iba ak psíkom čistia zuby, ináč veterinára nechám na pokoji.)

Asi o hodinu-dve, keď sa zvieratko preberie z anestézy, si mačičku môžeme vyzdvihnúť. Môžeme nechať aj telefónne číslo a požiadať lekára, aby nám zavolal. Dobrý veterinár Vám mačičku nevydá, kým nie je presvedčený o tom, že je v poriadku a zobudená. Mačička má v sebe antibiotiká a liek proti bolesti, takže spočiatku nič necíti. Naše mačičky nemňaučali po vzbudení, ale minule, keď sme boli u veterinára, tak tam bola jedna dospelá mačička po sterilizácii a tá veru bola nespokojná a hlasno mňaučala.

Naša Nya bola sterilizovaná ešte pred prvým háraním a znášala to veľmi dobre, už večer papkala a na druhý deň poskakovala na mačacom strome. Rey sme dali sterilizovať po prvom háraní. Sú sestričky, narodili sa 1.mája a my sme sa oneskorili. Tri týždne pred Vianocami sa mi Rey začala hárať. Už sa s tým nedalo nič robiť, iba si odtrpieť kvílenie, mňaučanie, škrabanie. Tak sme dali okamžite sterilizovať jej sestru Nyu, nech sa mi nerozhára aj ona, a dva dni pred Vianocami aj Rey. Nechcela som riskovať čakanie počas Vianočných sviatkov, nech nemusím zažiť s ňou ešte jedno háranie. Rey sterilizáciu znášala ťažšie, videla som na nej, že trpí, večer nechcela nič jesť, tak sme jej na druhý deň vybehli po pastu proti bolesti. Dostali sme tri dávky na tri dni, okamžite po prvej dávke jej bolo dobre. Dala som jej iba dve dávky, tretiu nie, lebo príliš poskakovala a bála som sa, že sa jej roztrhne rana. Radšej nech je opatrnejšia. Takže ak chcete, vypýtajte si od veterinára aj liek proti bolesti pre mačičku, ale netreba to prehnať, tiež nie je dobre, ak mačička príliš poskakuje.

Mačičky dostanú dve vrstvy stehov, jednak preto, že sa olizujú a čistia drsným jazýčkom, aby si náhodou nevybrali stehy, a jednak preto, že príliš skoro poskakujú. Takže aj keď sa rana trochu otvára na pohľad, nie je to také nebezpečné.

4. Koľko stojí sterilizácia?

Nás vyšla jedna sterilizácia 50 Eur. Čo sa mi nezdá veľa, ak vezmeme v úvahu, koľko starostí nám to ušetrí.

5. Kastrácia kocúrika

Nášho kocúrika najdúšika sme dali asi mesiac pred Vianocami vykastrovať. Bol to veľmi jednoduchý zákrok. Iba nás pán veterinár poslal na malú vychádzku, o 20 min sme si ho vyzdvihli. Jemne mu narezal miešky a vybral semenníky. Doma sa chvíľku potácal od narkózy, ale večer bol už v poriadku. Aj som mu vzala jednu dávku pasty proti bolesti po zlej skúsenosti s našou mačičkou Rey, ktorá dosť trpela, ale nepotreboval to. Kastrácia stála okolo 30 EUR.

Trochu som sa obávala, či sa nezmení jeho šibalská povaha, ale je to rovnaký ubehaný a zvedavý čertík ako predtým, vôbec ho to nezmenilo.

POVERY.

Počuli ste kadejaké povery, že po operácii bude mačka tučná? Za priberanie je zodpovedný sedavý spôsob života a kvalita jedla, nie sterilizácia. Treba dopriať mačičke dosť pohybu a možno aspoň suchú stravu pre sterilizované mačičky. Naše mačičky obľubujú napríklad toto (linka nie je sponzorovaná)
https://www.zoohit.sk/shop/kocky/granule/concept_for_life/specialne_krmivo/1083335

Osobnosť mačičky sa zmení. Taktiež nie je pravda. Mačička bude rovnako prítuľná ako predtým. Áno, asi 24 hodín potom ju ten, kto ju odviezol k veterinárovi, bude „nepriateľ štátu“, ale o zopár dní vám už opäť vyskočia do lona alebo budú spať pri nohách v postely. Mačička bude pokojnejšia, šťastnejšia, bez problémov spojených s reprodukčným správaním.

Pred sterilizáciou by mala mať aspoň raz mláďatá. Ďalší mýtus, nie je z toho žiaden prospech ani pre mačku ani pre Vás, že bude mať mláďatá. Naozaj si nemyslím, že je lepšie pri všetkých tých mačičkách, ktoré nemajú domov, vedome priviesť na svet ďalšie. A navyše, mačka v 6 mesiacoch je ešte len v puberte, je to tínedžer. Naozaj si myslíme, že tínedžer by mal mať mláďatká? Mačička aj bez toho, aby zažila pôrod, prežije spokojný život.

Anestézia: riziko je veľmi nízke, hlavne pri mladých 5-6 mesačných mačkách, ktoré sa veľmi rýchlo pozbierajú z chirurgického zákroku. Podporí to zdravie, dlhovekosť mačičky.

Ubližovanie zvieratkám.

Nezabúdajme, že usmrtiť zvieratko, ublížovať mu, týrať ho je trestané zákonom a ak viete o susedovi, ktorý ubližuje mačičkám, treba to ohlásiť polícii

Ak viete o niekom, kto ubližuje zvieratkám, tak ho treba oznámiť na políciu alebo zavolať na najbližšie číslo útulku pre zvieratá, fotenie a sťažovanie sa na facebook zvieratku nepomôže. Ak vieme vygoogliť facebook, vieme vygoogliť aj najbližší útulok, „názov mesta, obce“. Ak môžete, odovzdajte nájdené alebo nechcené zvieratko útulku, ktoré prevádzkuje ochranárska organizácia a nie mesto, aby nebolo usmrtené. Ale neubližujte mu.

Mačičky a psíkovia v mestách sú často vyzbierané ochranármi, je však množstvo nesterilizovaných mačičiek a psíkov na dedinách, v odľahlejších obciach. Tak prosím, dajme si námahu, ak máme príbuzného, ktorý chová na dedine mačičky, psíkov, pomôžme mu, sterilizujme ich, neprivádzajme na svet ďalšie nešťastné opustené stvorenia. Pretože každé zvieratko, ktoré príde na svet, si zaslúži dlhý pokojný život a milujúci domov.

https://slobodazvierat.sk/

112 – Jednotné európske číslo tiesňového volania (Funguje v každej krajine EÚ a dovoláte sa cezeň na najbližšie stredisko integrovaného záchranného systému.)
158 – Polícia
159 – Mestská polícia

Mať doma mačiatko alebo psíčatko je radosť. Oživí to náš všedný deň. Mláďatká sú plné života a neskutočne vďačné a prítuľné. Je radosť pozorovať ich pri hraní, pritúliť si ich, pohladiť. Ale treba si osvojiť už existujúce mláďatko, nie „vyrábať“ ďalšie. A musíme si byť vedomí, že ak si ho osvojíme, tak jeho starostlivosť nás bude stáť čas a pohodlie, a aj dáke tie peniaze. Lebo mať mláďatko je rovnaké ako mať dieťatko. Vlezie nám do postele, zobudí nás, roztrhá a popišá plachty, pogucká dlážku, zhodí vešiak s čistým prádlom.. A keď niečo vyvedie, schová sa a bude na nás gúliť tie nevinné roztomilé očká. Ak nie sme ochotní vzdať sa stojho pohodlia a zdvihnúť zadok od stola, televízie, počítača, tak si radšej neadoptujme zvieratko.

POMÁHAME

Každý môže pomôcť, aj z pohodlia domova:

https://www.preutulky.sk/aktualne-vyzvy/

https://slobodazvierat.sk/podporte-nas/

Nya Rey

Sestričky Nya a Rey ako 1 mesačné bábätká.

Boli sterilizované ako 7- mesačné. Rey po prvom háraní, Nya pred prvým háraním. Lepšie je sterilizovať mačičku v 6 mesiacoch, ale môžete aj dospelú.

Rey

Vyrástli z nich pekné veľké mačičky.

Staručká Ophi a dvojročná Rey. Rey rada stráži záhradku.

Plachá princezná Nya. Radšej býva vnútri.

Náš kocúrik Jess ako mačiatko

Kira a Jess

Kira a Jess. Obaja už nie sú medzi nami. Kiruška bola sterilizovaná ako 10-ročná a dožila sa 17 rokov.

Jess

Kocúrik Jess umrel na choroby v troch rokoch.

2 Responses to Prečo treba sterilizovať mačičky

  1. kata píše:

    Dakujem velmi pekne za Vase clanky. Mnohym som Vasu stranku odporucala . Clanok:preco si treba vazit macky ,som dala precitat mnohym ….Sama bojujem v Bratislave za znesitelny zivot pouliciek asi 30rokov…je to nekonecny pribeh, preto si velmi vazim kazdu aktivitu veducu k osvete. Bohuzial ako sa do mesta stahuju novi obyvatelia , mnoho z nich si prinasa aj vela nehumannych navykov zo svojich povodnych rodin, dedin, miest…,ktore pokladaju za standart.Je mi do placu ak im nedokazem vysvetlit jednak moje aktivity, ale hlavne to preco to robim. Pri tom kazdy ma svojho milacik psa ale miluje iba toho. Macky su pre nich skodna…blablabla. Hlavne v poslednej dobe je to vyhrotenejsie. Preto este raz velka vdaka…..Aj ostatne vase rubrikz su vymakane…odporucala som hlavne cedrstvym maminkam….vdaka

    • electra píše:

      Ďakujem za príspevok. Ak by som stretla zlatú rybku, tak neviem, čo by som si skôr želala. Zrušenie pytliactva na nevinných zvieratách v Afrike a Ázii, oslobodenie všetkých týraných zvierat z laboratórií, zázračné vyčistenie oceánov, vypustenie všetkých sliepočiek z klietok, prasiatok z chlievikov… Nevieme zachrániť všetko. Iba pokúsiť sa pomôcť tým zvieratkám, čo sú na dosah. Keď príde môj čas odísť, chcem odísť s čistým svedomím, že som žiadnemu zvieratku neublížila a pomohla tomu, čo som ho stretla. Plačem, keď pochovávam cudziu mačičku zrazenú pred domom. Človek je ten najväčší príživník, parazit a škodca na tejto planéte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.