Nebojme sa zvukových bábik

Zvukové bábiky až donedávna neboli až také známe, bolo ich pomenej, dnes sú ich na výber na tucty. Tu predstavené zvukové bábiky sú španielskej výroby a viac-menej všetky sú vyrábané rovnakým spôsobom a fungujú aj rovnako. Bez ohľadu na značku či veľkosť. Takže napriek širokej ponuke, ak sa rozhodneme, že chceme zvukovú bábiku, nemusíme sa hneď chytať za hlavu, kde začať s výberom. Pokojne si stačí vybrať iba výzor a veľkosť bábiky. Ďalšie atribúty ako vek bábiky – či chceme bábätko alebo batoľa, s vlasmi – bez vlasov, to všetko patrí k výzoru… A ešte ak chceme ďalší detail, tak si treba vybrať spôsob, akým sa aktivuje strojček – priblížením dudlíka alebo stlačením bruška. Ktorý nám je viac sympatický. To je vlastne všetko.

P1060154a

P1070243a

Všetky zvukové bábiky sú bábiky s látkovým telíčkom a plastovými končatinami a plastovou hlavičkou. Z jednoduchého dôvodu, ten zvukový strojček je totiž umiestnený v látkovom telíčku bábiky. Nie sú to chlapci, logika nám asi napovie, že ten „chlapčenský detail“ musí byť plastový (zväčša, hoci existujú aj látkové výnimky – veľmi divné výnimky, ak sa ma pýtate) a keďže zvukové bábiky nemajú plastové telíčko, nemajú pohlavie. Takže bábätko v modrom oblečení má iba modré oblečenie a nenaznačuje v žiadnom prípade, že by malo ísť o chlapca. Nie všetky dievčatká chcú iba všetko ružové, ja som mala modrý kočík a bábiky oblečené v modrom. Pri celoplastových bábikách si už treba povšimnúť popis modro oblečenej bábiky, prípadne sa informovať u predajcu, ak ten popis chýba.

Telíčko bábiky

Telíčko bábiky si prestavte ako malé plátené vrecko, na ktoré je umiestnená hlava, končatiny a ktoré je vypchaté polyesterovým vláknom. To plátené vrecko je zvyčajne bielej (Antonio Juan) alebo krémovej/telovej (Llorens) farby. Vrecko je uzavreté zvyčajne obyčajným suchým zipsom. Vo vnútri telíčka môže/nemusí byť umiestnený strojček.

Výplň

Bábätká a batoľatá sú zvyčajne mäkšie vyplnené a tým prítuľnejšie, aj keď môžu byť „tučnučké“. Odrastenejšie bábiky sú pevnejšie vyplnené, ako napr. nezvukové 40cm Llorens Laura slečny (tie sú naozaj tvrdo plnené), ale je to i od výrobcu, veľkosti a modelu. Či je bábika nato určená, aby i postála. Napríklad, Paola Reina nezvuková Las Blanditas Conchi a spol – je o niečo mäkší model ako 45cm nezvuková Llorens Laura, ale tvrdšia ako Llorens zvukové bábätká 33-42cm. Tipujem aj, že zvukové bábiky, pri ktorých treba stlačiť bruško na aktiváciu zvuku, budú o niečo mäkšie – z logického dôvodu, aby sa dalo to bruško stlačiť. Ale ako som hovorila, to je veľmi rozdielne u modelu a značky.

Upevnenie hlavy, končatín

Hlava bábiky je na plátené telíčko upevnená plastovou zip páskou (Llorens) alebo bavlnenou šnúrou (Antonio Juan). Pravdaže, ak hocikto veľmi chce, vrátane dieťatka, dá sa odmontovať a aj primontovať. Aj porušená zip páska sa dá nahradiť, predávajú ju v obchodoch kde predávajú akúkoľvek kabeláž, v obchodoch s elektronikou, počítačových predajniach, dokonca občas v Lidli…
Ako sú upevnené končatiny to neviem, vyzerajú byť lepené priamo na látku, pravdepodobne nejakým na to špeciálne určeným lepidlom, nevidím žiadne spoje.

P1060141a

26cm Petit Gorra od Antonio Juan

P1060149a

Nuž, vidno ten strojček v malom brušku bábiky.

P1060150a

Na chrbátiku to vidno pomenej, ale vzhľadom na malé 26cm telíčko, nie je ten strojček práve ukrytý.

P1060153a

Všetky Antonio Juan bábiky majú biele telíčko a hlavička je pripevnená týmto spôsobom, uviazaná šnúrkou.

P1060156a

Llorens bábiky (38cm) majú krémové / hnedé telíčko a ich hlavička je pripevnená plastovým zipom.

Umiestnenie strojčeka

Strojček je umiestnený vo vnútri telíčka bábiky, medzi látkovou výplňou. Presnejšie, pri veľmi malej bábike je priamo v brušku medzi výplňou, naša 38cm Llorens bábika už má extra mini váčik na ten strojček, a k nemu je vlastne prístup potom cez ten suchý zips. Čo je logické, čím väčšia bábika, tým skôr by sa ten strojček stratil, nebude predsa „pobehovať“ po telíčku bábiky, tak má presne ušité vrecko.

P1060157a

Strojček (5x4x2cm) je umiestnený v zadnej časti bábiky. Zvuk funguje na priblíženie dudlíka.

P1070243a

Strojček má extra vrecko na chrbátiku bábiky, bruško je plnené extra.

P1070244a

Strojček je čiastočne vyberateľný a otvárateľný, ale mne sa to nechcelo úplne rozobrať.

P1070245a

Tu vidno detail tej zip pásky a hlavičky pripevnenej k látkovému telíčku.

Vzhľadom nato, že všetky strojčeky (aspoň tie, s ktorými som mala doteraz dočinenia) majú rovnakú veľkosť (cca 5x4x2cm), čím väčšia a „tučnejšia“ bábika, tým je strojček menej poznateľný, na veľmi malej a/alebo slabo vypchatej bábike bude samozrejme citeľnejšie viditeľný. Takže veľmi malá bábika asi nebude mať extra ušité vrecko na ten strojček, kam by sa to všetko zmestilo, bude jednoducho medzi výplňou, prípadne zaberať veľkú časť bruška. Táto Antonio Juan bábika je tak malá, že prístup ku strojčeku je jednoducho cez rozviazateľnú šnúrku na brušku okolo hlavičky.

P1060152a

Strojček v brušku mini 27cm bábiky. Táto funguje na stlačenie bruška.

P1060154a

Antonio Juan a Llorens strojčeky sú identické. Samozrejme, ten vyše 10cm rozdiel vo veľkosti bábiky sa ukáže i na viditeľnosti strojčeka.

Nedivila by som sa, ak vyrábajú tie strojčeky v jednej a tej istej továrni pre všetky španielske bábiky. Keďže telíčko bábiky je uzavreté obyčajným suchým zipsom, k strojčeku sa dá pomerne ľahko dostať. Takže, ak sa Vám aj páčil model bábiky so strojčekom, ale znepáči sa Vám zvuk alebo myslíte, že bábätko je pre zvukovú bábiku primalé, dá sa jednoducho deaktivovať, pri niektorých modeloch vybrať. Ale nerozoberala som všetkým bábikám, čo mi prišli do rúk brušká (logicky som robila pokusy na našej bábike a na 30 Eurovej a nie 60 Eurovej bábike), takže to si každý potom preskúma sám. U nás je tam nejaký káblik a pravdepodobne je to odmontovateľné, ale neskúšala som to vytrhnúť, nato by sa musela pozrieť moja mužská polovička a on nie je veľmi na hranie sa s bábikami. A ak by sa tomu niečo stalo, asi by boli dievčatá nešťastné.

Aktivácia strojčeka

V podstate existujú dva druhy aktivácie strojčeka:
1. Jeden typ, ktorý funguje na kov, zvyčanie priblíženie, odňatie dudlíka. Plastové dudlíky musia mať vo svojom vnútri niekde kov, magnet, ktorý pri priblížení aktivuje/deaktivuje zvuk. Takže v podstate sa Vám bábika môže rozplakať občas aj na vychádzke, ak nemá dudlík, neviem presne aký druh kovu/magnetu ju aktivuje. Tieto strojčeky sú zvyčajne umiestnené v zadnej časti telíčka, v chrbátiku.

P1070237a

Ružový dudlík Antonio Juan. Vidno na spodku dudlíka, že nie je čisto plastový, je tam kov.

P1060137a

Na veku krabici, táto patrí Bimbe od Antonio Juan, je naznačené, ako sa bábika aktivuje, vybratím dudlíka.

2. Druhý typ funguje na stlačenie. To znamená, že treba ten strojček nahmatať v brušku a stlačiť, nevyžaduje silné stlačenie, ale musíte zhruba vedieť kde ten strojček je. Tieto strojčeky sú zvyčajne v prednej časti chrbátika, v brušku.

Pokiaľ ide o výhody-nevýhody, preferencie, nuž, toto sú iba moje dohady, pravdepodobne nájdete i iné pre-proti:

Pri prvom type strojčeka ma napadá ako nevýhoda, že Vám po chvíli začne liezť na nervy sústavné vyberanie a vkladanie dudlíka, na druhej strane tento typ aktivácie zvuku je pre menšie deti jednoduchší. Na utešenie – z vlastnej skúsenosti, ono ich to prejde, treba dať tomu iba trochu času. Pri tomto type zvuku existujú vlastne dva modely – model, ktorý plače chvíľku a potom prestane (bez ohľadu nato, či mu vložíte naspäť dudlík alebo nie) a model, ktorý plače vkuse, kým nedostane dudlík naspäť. Pri druhej verzii to už môže byť otravnejšie.

Druhý typ pokladám trochu zložitejší pre menšie dieťa, jednoduchší, ak dospelý alebo skúsenejšie dieťatko bude ovládať bábiku. Pretože treba zhruba vedieť kde ten strojček je a kde treba stlačiť bruško. Pravdepodobne je prijateľnejší pri menšom type bábik, kde ten strojček zakrýva väčšiu časť bruška a netreba toľko zisťovať, kde vlastne treba stlačiť to bruško. Hoci priveľkým bábikám, pokiaľ viem, dávajú tie strojčeky i dva, lebo tam by ich už naozaj bolo ťažšie nájsť. Prípadne vydávajú rozdielny zvuk pri stlačení bruška či nožičky alebo podobne.
Nevýhodou pri menších deťoch môže byť aj to, že vlastne navodíme dieťa na fakt, že bábika má niečo v brušku a zvedavejšie dieťa by začalo zisťovať ako sa k tomu strojčeku dostať. Náhodné vybratie najskôr neublíži bábike ani strojčeku, ale zas je to potom vec, čo musí rodič riešiť a vysvetlovať.

Zvuk

Existuje niekoľko druhov zvuku, najčastejšie sú to plač, smiech a volanie mama papa. Pravdu povediac, zatiaľ mi ten smiech u bábik pripadal trochu divný, radšej by som zostala u toho plaču.

Výber bábiky

P1060155a

Llorens bábika 38cm a Antonio Juan bábika 37cm (Bimba) majú takmer identickú veľkosť a fungujú na princípe vyberania dudlíka. Bimba je asi môj naobľúbenejší model od AJ.

Untitled-1a

55cm Lola od AJ a naša 38cm Llorens bábika. Lola mi modelom tváre pripomína väčšiu Bimbu.

Na záver ešte raz zhrniem výber zvukovej bábiky:
– výzor (vrátane veku bábiky, vlasov, farby očí, druh očí, či sa vôbec zatváraju…),
– veľkosť (tam je to už o cene, koľko chceme investovať do bábiky, zvyčajne čím väčšia tým drahšia, koľko máme miesta v dome, v izbe, ak kupujeme 55-60cm+, to je už skôr malá sestra a nie bábika); pokiaľ ide o viditeľnosť strojčeka, tak by som išla už aspoň nad tých 33-35cm, do 30cm je to dosť málo, od tých 37-38 to začína byť ideálne; ak pod 30cm to potom radšej nezvukovú látkovú bábiku.
Dodatok:
– ako sa aktivuje strojček (priblížením dudlíka/magnetu, stlačením bruška).

Ďalšie detaily, ktoré sú nám dôležité, napr. farba látkového telíčka, pripevnenie hlavičky, sa dá zistiť naozaj iba od predajcu, ak nás to veľmi zaujíma. Z reklamných obrázkov to nezistíme.

Súvisiace články:
Llorens bábiky v obrázkoch
Llorens 2014
Llorens 2015
Laura Llorens bez zvuku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.