Ako dlho smiem nechať choré dieťa doma bez potvrdenia od lekára časť druhá + rozšírené opatrenia pre núdzový stav
Choré dieťa môže rodič ponechať teraz počas mimoriadneho stavu doma 5 po sebe nasledujúcich pracovných dní bez ospravedlnenky od lekára. Táto doba je nezávislá na školskom poriadku. A rovnako počet týchto ospravedlneniek nie je limitovaný. Akurát to smie byť iba 5 dní za sebou. A samozrejme, nemalo by sa to zneužívať. Školský zákon povoľuje 3 pracovné dni ako som písala vo svojom predchádzajúcom článku, podľa odporúčania hlavného hygienika je to teraz 5 dní. Teda kým trvá mimoriadny stav kvôli koronavírusu.
Odporúčania pre školy viď
https://www.minedu.sk/zakladne-skoly-a-skolske-zariadenia-aktualizovane-11102020/
Zákonný zástupca:
„Predkladá po každom prerušení dochádzky žiaka do základnej školy v trvaní viac ako tri po sebe nasledujúce dni (vrátane víkendov a sviatkov) písomné vyhlásenie zákonného zástupcu o bezinfekčnosti (príloha č. 4). Pri prerušení viac ako 5 pracovných (víkendy a sviatky sa nezapočítavajú) dní z dôvodu akéhokoľvek ochorenia predkladá potvrdenie o chorobe vydané všeobecným lekárom pre deti a dorast. Počet podaných Vyhlásení o bezinfekčnosti a Potvrdení o chorobe nie je limitovaný.“
Ak má dieťa soplíky alebo kašeľ a lekár ho bez horúčky nechce momentálne vidieť alebo nechce mu dať ospravedlnenku, tak je to na rodičovi. Nehovoriac o tom, že teraz my ako rodičia musíme podpisovať čestné prehlásenia, že naše dieťa je zdravé. Aj naša detská lekárka vyslovene odmieta dávať ospravedlnenky, pred týždňom som musela napísať 5 pracovných dní svojej dcérke a ona dopísala 2 dni navyše (odniesla som jej žiacku). Je to malicherné, ale čo už. Ak ju vymením, neviem, či sa nedostanem „z dažďa pod odkvap“. Všetkým deťom som dala urobiť krvné obrazy a výter pre istotu, nech viem, že sú v poriadku (u detskej doktorky).
Idú dvakrát jesenné prázdniny s predĺženým víkendom, takže je vhodný čas preliečiť deti a nechať ich chvíľku doma. Nehovoriac o tom, že nie som nadšená, že aj školu určili ako odberné miesto teraz na tieto testy. Kto to vymyslel, by „si mal dať facku“. Do školy by nemali nikoho vpustiť a hotovo. Na druhej strane nemôžeme obce príliš „fackať“, štát im hodil na krk to testovanie bez poriadnej organizácie.
K tomu testovaniu na koronavírus som hľadala chvíľku odpovede na zopár svojich otázok, takže tu sú odpovede, ak by niekto mal podobné otázky ako ja.
Je testovanie povinné?
Nie, testovanie nie je povinné.
Treba otestovať deti?
Nie, testy sú na deti do 10 rokov neúčinné. Použili slovo „kontraindikačný“, čo je v podstate to isté. A nad 10 rokov to podľa mňa nemá veľký význam, hlavne teraz, keď sú deti nad 5 ročník doma.
Musím zostať v karanténe, ak sa nepôjdem dať otestovať?
Nie, je to porušenie našich ústavných práv. Kým nevyhlásia nejaké stanné právo alebo podobne, tak nie, štát na to nemá právo. A ani zamestnávateľ by to nemal vyžadovať iba odporučiť. Na druhej strane, to tak nefunguje, že nepôjdem na test a pritom zostanem v karanténe s platenou dovolenkou alebo PN. To nemôže nikto žiadať od zamestnávateľa, aby to zaplatil.
Musím zostať v karanténe, ak mám pozitívny test na koronavírus?
Nuž, pravdu povediac, nie, opäť je to porušenie našich ústavných práv. Ale bolo by dobre zostať v karanténe a neohrozovať spoluobčanov. U niekoho sa choroba nemusí prejaviť, u iného budú príznaky mierne a ako vidno nešťastné štatistiky, pre veľa ľudí je vírus smrteľný. Takže je to na zodpovednosti a svedomí danej osoby. A opäť štát môže pekne poprosiť, odporúčať, nie prikázať. Na druhej strane, porušenie zákona zahŕňa aj ublíženie na zdraví inému, takže je to taký „tenký ľad“, ak by sme niekoho nakazili, či už neúmyselne, z nedbalosti.. Sú tu hygienické podmienky pri povolaniach ako kuchár, lekár..
Povinná karanténa.
Karanténa je povinná ak prichádzate zo zahraničia z rizikových krajín EU + krajín mimo EU. Máte právo na PNku.
viď Facebook polície
https://www.facebook.com/policiaslovakia/posts/3745853788778149
Povinné rúška?
Áno rúška sú povinné pre všetkých nad 6 rokov. Policajný zbor má právo uložiť pokutu až do výšky 1000EUR.
Zákaz vychádzania?
Zákaz vychádzania platí naďalej. Zákaz vychádzania a karanténa nie je to isté. Môžeme si ísť nakúpiť potraviny a odviezť dieťa do školy, dieťa k zubárovi.. Kam všade môžeme viď priamo uznesenie Slovenskej vlády
https://rokovania.gov.sk/RVL/Resolution/18844/1
Prípadne, kto nevie otvoriť pdf je to tu vypísané i v článku na stránkach Ministerstva zdravotníctva
https://www.health.gov.sk/Clanok?covid-19-22-10-2020-opatrenia
Vláda v stredu (28. 10.) rozhodla o ďalšom rozšírení opatrení v rámci vyhláseného núdzového stavu. Zákaz vychádzania platí od 2. do 8. novembra od 5.00 h do 1.00 h. Toto obmedzenie sa nevzťahuje na:
– ľudí, ktorí budú mať potvrdenie o negatívnom výsledku PCR testu vykonaným od 29. októbra do 1. novembra alebo negatívnom výsledku antigénového testu z celoplošného testovania,
– ľudí, ktorí budú mať potvrdenie o negatívnom výsledku PCR testu vykonaným počas trvania zákazu vychádzania,
– cestu na zaobstaranie základných životných potrieb (potravín, liekov a zdravotníckych prostriedkov, hygienického a drogériového tovaru, krmív a ďalších potrieb pre zvieratá, zabezpečenie starostlivosti o deti, zabezpečenie starostlivosti o domáce zvieratá, doplnenie pohonných hmôt) do najbližšej predajne od miesta bydliska,
– cestu do zdravotníckeho zariadenia za účelom neodkladného lekárskeho vyšetrenia alebo preventívnej prehliadky, vrátane sprevádzania blízkej osoby alebo príbuzného,
– cestu na vykonanie PCR testu,
– cestu na pohreb blízkej osoby, uzavretie manželstva, krst,
– cestu za účelom starostlivosti o blízku osobu alebo príbuzného, ktorý je na takú starostlivosť odkázaný,
– venčenie psa alebo mačky do 100 metrov od miesta bydliska a na cestu za účelom starostlivosti o hospodárske zvieratá,
– deti do 10 rokov,
– sprevádzanie dieťaťa do a zo zariadenia starostlivosti o deti do troch rokov a materskej školy, žiaka nultého, prvého až štvrtého ročníka základnej školy a so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami a na výchovné poradenstvo a prevenciu,
– osoby, ktoré majú doklad o tom, že za posledné tri mesiace prekonali ochorenie COVID-19,
– osoby, ktorých zdravotný stav neumožňuje vykonanie testu,
– osoby, ktorým bolo diagnostikované stredne ťažké alebo ťažké mentálne postihnutie,
– osoby dispenzarizované so závažnou poruchou autistického spektra či pre ťažký, vrodený alebo získaný imunodeficit,
– onkologických pacientov po chemoterapii alebo transplantácii, ktorí majú leukopéniu alebo osoby s onkologickou liečbou alebo inou liečbou ovplyvňujúcou imunitný systém.
Pozor, pošta nie je na zozname. Aj keď to uvádzajú na stránkach ministerstva, v nariadeniach cesta na poštu bez negatívneho výsledku nie je povolená.
UZNESENIE VLÁDY SLOVENSKEJ REPUBLIKY č. 693 z 28. októbra 2020
Pridaj komentár