Ako sa narodil plyšový medvedík

Tento príbeh už bol napísaný asi nespočetne veľakrát. Mám rada príbehy, hlavne tie, čo ma „chytia za srdce“. Takže toto je moja verzia príbehu plyšového medvedíka.

023507

Ops, nesprávne. V skutočnosti všetko nezačalo medvedíkom. Všetko začalo narodením malého dievčatka a ušitím jedného sloníka.

Takže takto je to správnejšie… Ako sa narodilo jedno dievčatko.

Takže kde bolo tam bolo, narodilo sa malé dievčatko. Margarete sa narodila 27. júla 1847 v Giengen and der Brenz, ako tretie zo štyroch detí. V 18 mesiacoch trpela vysokou horúčkou, po ktorej jej ochrnuli nohy a nemohla pohnúť bez bolesti pravou rukou. O tri roky neskôr jej jeden z lekárov diagnostikoval detskú obrnu. Návštevy u lekára nepomáhali, rodičia boli zúfalí. Čo môže malá Margaret očakávať od života? Bude celý život závisieť na starostlivosti druhých. Ale životaschopné dievčatko zabojovalo o svoje miesto vo svete. Súrodenci a deti od susedstva ju vo vozíčku nosili do školy a jedna žena, čo bývala v blízkosti školy, ju vyniesla až do triedy.

Napriek sústavným bolestiam v ruke sa Margaret vyučila v 17 rokoch za šičku. Jej staršie sestry Mária a Paulína otvorili v roku 1862 krajčírstvo, v ktorom im vypomáhala. Keď jej sestry opustili domov, Margaret pokračovala v práci sama. V roku 1874 jej otec prestaval dom a vytvoril jej malú krajčírsku dielňu. Z prvých vlastných peňazí si Margaret kúpila šijací stroj. Na radu Adolfa Glatza, manžela svojej sesternice, si založila v roku 1877 vlastný obchod, v ktorom predávala ušité oblečenie a pomôcky do domácnosti. Čoskoro dokázala zamestnať niekoľko krajčírok.

V jednom módnom časopise z decembra 1879 uzrela Margarete vzor vypchatého sloníka. Inšpiroval ju na vytvorenie ihelníčky a neskôr ho pretvorila na plyšové zvieratko pre deti, ktoré sa stalo veľmi obľúbeným. Prvá plyšová hračka od Margarete Steiff bola na svete. V roku 1880 bola založená spoločnosť Margaret Steiff GmbH.

Či to už bola náhoda alebo osud – sloník, symbol inteligencie, sily a šťastia sa hodil ako máloktoré zvieratko k tejto odvážnej, nekonvenčnej a úspešnej žene.

w2dizs880667a52c0970e07

Sloník – symbol múdrosti, sily a šťastia. Jubilejný sloník k 135 výročiu svojho vzniku. 5cm. Z jemnej vlny. Limitovaná edícia 1.880 ks. Vyrobený v júni 2015, v Nemecku vypredaný. Cena okolo 50 Eur.

Malý sloník bol prvým veľkým úspechom firmy, jej mladší brat Fritz ho predával na neďalekom trhu v mestečku Heidenheimer. O šesť rokov neskôr predala Margaret viac ako 5000 sloníkov a navrhla ďalšie plyšové zvieratká. Jej brat Fritz jej v roku 1890 postavil novú budovu, na poschodí mala bezbariérový byt, na prízemí malý obchod. Na dome na dnešnej ulici pomenovanej po Margarete Steiff sa nachádza nápis „Filz-Spielwaren-Fabrik“.

V roku 1892 vyšiel prvý, ilustrovaný Steiff katalóg s celou škálou sortimentu. Popri slonoch tam boli opice, kone, osly, ťavy, prasiatka, myšky, psy, mačky, králiky, žirafy. V katalógu sa nachádzalo i motto Margarete Steiff „Pre deti je len to najlepšie dostačujúce!“

O rok neskôr, 3. marca 1893, bola jej malá továreň zapísaná do obchodného registra ako „Margarete Steiff, Filzspielwarenfabrik Giengen/Brenz“ a po prvý raz sa prezentovala na lipskom veľtrhu hračiek. Margarete v tom čase zamestnávala 4 krajčírky a 10 pomocníčok.

V roku 1897 vstúpil do firmy Richard Steiff, Margaretin obľúbený synovec. Veľmi kreatívny mladý muž vyštudoval Umeleckopriemyselnú školu v Stuttgarde a potom študoval i v Anglicku. Jeho skice zvierat sa stali základom pre mnoho Steiff výtvorov. V roku 1902 navrhol medveďa „55 PB“, prvého medveďa vôbec s pohyblivými končatinami. Pri hľadaní vhodného povrchu narazil Richard na ľahko zafarbiteľný mohérový plyš vyrábaný firmou Florweberei Schulte v Duisburgu.

Tetuška Margaret bola síce skeptická, ale obľúbený synovec smel svojho medvedíka predstaviť na veľtrhu hračiek v Lipsku.

09_bw_giengen_margarete_steiff_margarete_steiff_gmbh_giengen_3_236x

.. A dobil svet.

Prelom nastal, keď jeden americký obchodník objavil medveďa a objednal si 3000 exemplárov. Medveď zažil bezprecedentný predajný úspech v USA, od roku 1906 pod menom Teddy Bear – podľa prezývky obľúbeného amerického prezidenta Theodore „Teddy“ Roosevelta.

Podľa legendy prezident Roosevelt odmietol zastreliť medveďa na poľovačke v Mississippi v novembri 1902. Tento incident sa stal témou politickej karikatúry Clifforda Berrymana pre The Washington Post. Kresba Roosevelta inšpirovala Morrisa Michtoma vytvoriť novú hračku. Vyrobil malé plyšové medvieďa a vložil ho do výkladu svojho obchodu s nápisom „Teddyho medveď,“ potom, čo ho odoslal Rooseveltovi a dostal povolenie na použitie jeho mena.

Aby sa vyhli mnohým falšovateľom a jasne odlíšili vlastné vysoko kvalitné produkty, vynašiel Franz Steiff v roku 1904 ochrannú známku „Steiff – gombík v uchu“. Na svetovej výstave v St. Louis dostala Margarete Grand Prix. V roku 1906 bola založená spoločnosť Margarete Steiff GmbH – v dnešnej podobe.

V roku 1907 zamestnávala spoločnosť 400 zamestnancov a 1800 pomocníkov, ktorí vyrábali 973.999 medvedíkov a celkom 1.700.000 hračiek. Zo spoločnosti sa stala svetová firma.

Margaret Steiff zomiera v roku 1909 vo veku 61 na zápaľ plúc. Jej synovec prevzal spoločnosť…

cp_1013_01

Dalo by sa písať ďalej o úspechoch spoločnosti, o najpredávanejšom plyšovom psíkovi Molly z roku 1932, ktorý na niekoľko rokov zatienil úspech medvedíka. Predal sa v 500.000 kusoch a získal si srdcia mnohých, o svetovej vojne..

403101

Replika psíka Molly z roku 1925. 14cm. Z najjemnejšieho mohéru, plnený drevitou vlnou, sklenené oči. 149 Eur.

V roku 1953 macko Teddy oslávil svoje 50. narodeniny ako jubilejný macko „Jackie“

Ale asi je príbeh ukončiť v najlepšom. V roku 1980 na oslavy 100-ročného založenia spoločnosti bolo otvorené múzeum Margarete Steiff v jej rodnom meste v Giengene.

f00e841a52

ZOO na pritúlenie. Múzeum.

5f07483bed

Najväčšia Steiff šmýkaľka v podobe hada, ktorý sa tiahne celým múzeom – 15 metrov dlhá, váži 800 kg, priemer 80cm, 60m mohéru.

Materiál:

Steiff používa odjakživa na výrobu svojich plyšových hračiek prírodné vlákno – mohér a alpaku. Dnes sú tieto drahé vlákna používané hlavne na výrobu 1500 ks limitovaných kolektorských medveďov a iných zvieratiek. Tieto zberateľské napodobeniny zvieratiek sú určené pre dospelých zberateľov a nie ako hračka pre deti. Na výrobu plyšových hračiek pre deti sa používa bavlnený plyš a umelá kožušina, ktoré sú cenovo dostupnejšie. Steiff plyšové hračky nie sú horľavé a neobsahujú chemické spomaľovače horenia, spoločnosť ich pravidelne testuje na horľavosť. Každá zo Steiff plyšových hračiek zatiaľ úspešne odolala „pokusom o upálenie.“

239731

Medvedík na dobrú noc. S vyšívanými očkami. Z najjemnejšieho plyšu pre bábätká.

Mohér:

Viac ako 100 rokov pochádza lesklá srsť Steiff originál zvieratiek od rovnakého dodávateľa. Táto lojalita je založená na dôvere vo vynikajúcu kvalitu: po desaťročia si zachováva mohérový plyš svoju farbu, hodvábny lesk a jemný povrch. Surovinou pre exkluzívny mohér je dlhá srsť drahocennej angorskej kozy. Mohérové vlákno sa ľahko farbí, nežmolkuje sa, má extrémnu odolnosť voči opotrebeniu, jeho hodvábny pocit a lesk ho robia jedným z najlepších vlákien, ktorý nám príroda ponúka. Mohér je dvakrát drahší ako ovčia vlna.

Alpaka:

Alpaka je vlna lamy z južnej Ameriky, ktorá sa používa podobne ako ovčia vlna, pre výrobu priadze. Je ľahká, jemná a mimoriadne mäkká: je to jedna z najlepších surovín na svete. Inkovia ju voľakedy vážili zlatom a na jej cene sa dodnes nič nezmenilo. Steiff zvieratká z alpaky sú veľmi mäkké, trvanlivé a trvalo nádherné. A pretože tento materiál nikdy nestráca na nádhere, dotyk Steiff zvieratka je po mnohých rokoch nádherný ako na počiatku.

403187

Replika medvedíka z roku 1905. 40cm. Z najjemnejšieho mohéru, drevené očká, plnený drevenou vlnou a kapokom. Limitovaná edícia 1000ks. 249 Eur.

Pokračovanie príbehu plyšového medvedíka tu.

Fotografie Steiff plyšových medvedíkov pre deti na tejto linke.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.