Baby Einstein

„Plsí“, zvykne kričať môj najmenší, keď chce pozerať jeden zo svojich obľúbených programov. Moje deti nepozerajú telku, nemám rada správy, reklamy, som radšej, keď si pozrú video bez všetkých tých „rušivých a znepokojujúcich vecí“. Sú veci, hlavne správy, ktoré nie sú pre deti. Nech majú ilúzie o bezpečnom svete čo najdlhšie, patrí to k nevinnosti detstva. Jednou z našich najobľúbenejších sérií je Baby Einstein.

Baby Einstein je séria takmer 30 videofilmov pre deti zhruba od 2 do 4 rokov, ale ocenia ju aj staršie deti a zaujme i dospelých. Je to pútavá koláž plná hračiek, detí, zvieratiek, farieb, tvarov a hlavne hudby, ktorá výborne podčiarkuje a dopĺňa všetky obrazy. Video má spád, všetko sa hýbe a točí, mnohé videá sprevádzajú roztomilé maňušky či kreslené figúrky. Jednotlivé videá sú pomenované podľa známych osobností, ako napríklad Baby Van Gogh približuje deťom svet farieb.

babynoha

K našim obľúbeným patria série o zvieratkách, hlavne Baby Noah video venované zvieratkám sveta, najmä exotickým, malý keď to chce vidieť tak kričí „prší“.. a dopredu vie, ktoré zvieratko nasleduje, napríklad koala. Keďže my sme „autíčkoví“, máme radi aj traktor z Baby MacDonald (podľa známej anglickej pesničky pre deti) – Deň na farme. Dievčatá majú radi domáce zvieratká z videa Baby Dolittle (nazvané podľa známeho veterinára zo série detských knižiek) a vždy hádajú, koho stopy ukazujú obrázky.

Jedno z našich prvých obľúbených videí bolo Baby Beethoven, ktorý začína roztomilým medvedíkom hrajúcim na husliach. A na moje prekvapenie, môj dva a polročný syn má veľmi rád Baby Newton video venované tvarom.

babynewton

Videá sa dajú pozrieť na YouTube, dajú sa odtiaľ aj stiahnuť, na internete je plno voľne prístupných programov, ktoré stiahnu video z YouTube. Neviem nakoľko je to legálne či nie, ale väčšina videí je na YouTube sprístupnená i oficiálne Baby Einstein spoločnosťou a jej zakladateľka je i YouTube poradkyňou. Myslím, že spoločnosť zarába viac z predaja rôznych edukačných a rozvojových súprav hračiek a videá sú už viac-menej zdarma pre reklamné účely. Takže nemyslím, že by namietali, ak si niekto stiahne video pre svoje dieťa.

Oficiálna Baby Einstein YouTube linka
https://www.youtube.com/user/babyeinstein

Baby Einstein Company bola založená v roku 1997 bývalou učiteľkou a čerstvou maminou Julie Aigner-Clark z Colorada. Aigner-Clarkovci investovali do prvého VHS videa nazvaného Baby Einstein svoje úspory vo výške $18,000. Video sa stalo populárne na všetkých kontinentoch a nasledovali ďalšie, v ktorých vystupovali dve blonďavé dcéry Clarkovcov a ďalšie deti. Baby Einstein sa stal multi-miliónovým mediálnym projektom.

V roku 2000 predala Julie Aigner-Clark 20% podiel na spoločnosti Baby Einstein spoločnosti Artisan Entertainment and Family Home Entertainment, nasledujúci rok i zvyšnú časť spoločnosti The Walt Disney Company. V roku 2005 Disney natočil aj veľmi pekný animovaný televízny seriál s názvom Little Einsteins. Je to milý seriál tiež plný klasickej hudby a malieb o štyroch deťoch objavujúcich svet umenia a rozprávok. Niečo na štýl Dory. (Neviem kto bol prvý Dora alebo Little Einsteins, ale to je ako pýtať sa či bola prvá sliepka alebo vajíčko, tých seriálov pred Dorou je viac). Little Einsteins je taký osobitný seriál, niektoré deti zaujme, iné nie. Moja najstaršia ho mala veľmi rada, mladšia ho odmietla pozerať. Pre použitie mena Alberta Einsteina musela Disney spoločnosť platiť značné licenčné poplatky, čo urobilo Alberta Einsteina jednu z top piatich najlepšie zarábajúcich mŕtvych celebrít. V roku 2009 mala značka Baby Einstein hodnotu okolo $400 millionov.

Projekt Baby Einstein mal samozrejme i oponentov, ktorí tvrdili, že pozeranie videí priskoro bráni deťom v rozvoji reči, Disney bol pokiaľ viem i žalovaný za falošnú reklamu, že video pomáha rozvoju reči a myslenia. Rôzne spory uzavrela štúdia Harvardskej univerzity a Bostonskej detskej nemocnice publikovaná v marci 2008 v časopise Journal of Pediatrics, ktorá skúmala rôzne televízne programy určené deťom, a napokon konštatovala, že sledovanie televízie „nie je prínosné, ani škodlivé pre kognitívne a jazykové schopnosti detí do 2 rokov“.

Neviem či je alebo nie je prínosné pozeranie videí pre rozvoj schopností detí, moje deti od malička radi sledujú rôzne rozprávky, filmy.. a aj Baby Einstein sériu. A môj dvaapolročný veľmi  rád sedí s niekym pred monitorom a ukazuje na obrázky, pomenúva zvieratká alebo sa pýta „čo je to“. Alebo tancuje na hudbu. Posledný mesiac začal skladať dvojčlenné vety. Niektoré veci vie naspamäť a vie, že teraz nasleduje koala a dopredu kričí „koala“. Opakuje slová, hovorí „točí“, „auto“. Nemyslím, že mu pozeranie škodí, proste ho to neskutočne baví. A myslím, že tieto ploché nové monitory sú ďaleko menej škodlivé na zrak ako staré oblúkové obrazovky televízorov, na ktorých sme my vyrastali. Podľa mňa je to výborná séria pre všetky deti nad  2 roky, ktoré začínajú používať prvé slová. Pravda, my to pozeráme po anglicky a tak niektoré naše prvé slová sú po anglicky, nuž naša krava je rozhodne „cow“. Ale koník je koník, keďže ho poznáme i z obrázkových knižiek. A „pogodi“ hovoríme lepšie a jasnejšie ako hociktoré slovenské slovo (Nu pogodi! No počkaj zajac). To odbáčam…

Zoznam všetkých častí
https://en.wikipedia.org/wiki/Baby_Einstein

V roku 2004 bola Julie diagnostikovaná s rakovinou prsníka po prvýkrát. O štyri roky neskôr sa jej rakovina vrátila v plnej sile. Na svojich stránkach Julie tvrdí, že „chce žiť vo svete, kde práca je pre zábavu, na raňajky sú koláče a najčastejší zvuk, ktorý je počuť, je detský smiech.“

Jej obľúbený citát pochádza z filmu Vykúpenie z väznice Shawshank: „Get busy livin‘, or get busy dyin‘.“ Red

Neviem či to správne preložím, ale niečo v tom zmysle, že ži zaneprázdneným životom alebo zomieraj zaneprázdnený a myslím, že je to vystihuje zaneprázdnený život maminy. A ak sme 24 hodín zaneprázdnený, nemáme čas na pochmúrne myšlienky.

Julie dvakrát porazila rakovinu, snáď jej to vydrží. Má množstvo ďalších projektov – pomáha dobročinným organizáciám venujúcim sa strateným deťom, deťom v inkubátoroch; zúčastňuje sa verejných vystúpení v médiách. Vydala knižky pre deti vrátane obrázkovej knižky, ktorá pomáha deťom pochopiť rakovinu. Je určená pre rodiny, ktoré sa musia vysporiadať s touto chorobou.

Oficiálna stránka Julie Aigner-Clark
http://www.mommymade.com

300px-Baby_Einstein_logo.svg

Julie je absolventkou Michinganskej univerzity, kde študovala anglickú literatúru. Tvrdí, že keď sa stala maminou, chcela sprostredkovať radosť a nádheru sveta, ktorý poznala, umenie a hudbu svojej dcérke. A tak sa pri kreslení na detský stôl pastelkami sa zrodilo logo a nápad na Baby Einstein. Ako hovorí na svojich stránkach, jej projekt „oslavuje zvedavosť a radosť z detstva, a uznáva, že maminy sú nadovšetko, inšpirované snahou urobiť svet lepším miestom pre deti. Robíme to z lásky, pretože chceme, aby svet žiaril pre deti. Robíme to z nutnosti, pretože maminy prispôsobujú a vytvárajú a vidia svet detskými očami.

Nečakala som, že budem podnikateľkou, ale vždy som vedela, že budem mama. V snahe urobiť svet šťastnejším miestom pre moje dieťa, jedno prirodzene viedlo k druhému. Maminy nielen prinášajú na svet bábätká.

Prinášajú bábätkám úsmev.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.