Beba vs Beba alebo o našom mliekovaní

Takže skôr, ako sa na mňa „vrhne“ armáda zástancov kojenia a budem tu mať 100 komentárov o tom, že materské mlieko je najzdravšie na svete (diskutabilné vo fajčiarskych rodinách, keď vidím toľko rodičov tlačiť kočík s cigaretou v ruke), chcem podotknúť, že toto nemá byť reklama na umelé mlieko ani na Bebu konkrétne. Je to iba konštatovanie, že my sme boli na umelom mlieku a zhodou okolností to bola Beba. A po prípade pomoc pre rodičov, ktorí už sú na umelom mlieku a zapeká ich. A vysvetlenie toho, ako Beba 2 Comfort & Pro rozdielne vplývajú na moje deti.

P1030497b

Ja som nekojila, priznávam sa k „zločinu“ a už som dávno „vyrástla“ z výčitiek a pochybností, či to je to najlepšie pre dieťa. Nešlo to a nechala som to, koniec diskusie. Deti sú v poriadku a Nestlé je kvalitná prastará značka, snáď majú všetko preskúmané do bodky. Každý spôsob kŕmenia dieťatka má svoje výhody a nevýhody. U mňa kojenie má tú svoju výhodu, že za prvé je lacnejšie finančne, a za druhé viete čiastočne ovplyniť to, čo ponúkate dieťatku. Napríklad, ak ho zapeká, viete si dať kompót a „dopraviť ho k nemu“. Toto bol náš hlavný problém s prvým dieťatkom, naozaj ju umelé mliečko veľmi zapekalo a hneď ako sme sa mohli zbaviť „jednotky“ a prejsť na dvojku sme to spravili a hneď ako sme jej mohli dať prvú kojeneckú výživu a prvé marhule na jar, sme to spravili.

Výhodou umelého mlieka pre mňa bolo, že nočné kŕmenie mohol na striedačku prevziať i ocko a prestala som po nociach mrznúť. Obe moje dcéry sú jesenné, a bábätká zle spia vo vykúrenom byte. Tak sme kúrili minimálne. Možno si viete predstaviť tú zimu uprostred decembra v nevykúrenom byte pri nočných kŕmeniach. A často neviete položiť dieťatko okamžite, to je tak i zo dve hodinky sedenia a držania ho v náručí. Čo by som si za studených nocí počala bez internetu a seriálov. Počas kojení som „dobehla“ pozeranie kadečoho a moje deti boli odkojené na Vampire diaries, Originals, Once upon a time či Game of Thrones…zatiaľ neprejavujú nejaké vedľajšie účinky, pri pochmúrnych seriáloch sa im super dobre spinkalo, lepšie ako hlučný sitcom. Teraz som už zas „pozadu“ s niekoľkými sériami. Možno počas horúceho leta… Ale aby sme sa vrátili k mlieku.

Pre mňa má umelé mlieko jedinú nevýhodu, a to z ekologického hľadiska – používa sa v ňom totiž palmový olej. A nieže by poškodzoval zdravie dieťatka, palmové plantáže však majú dosť katastrofálny dopad na náš ekosystém. Preto, ak môžte, vždy obchádzajte výrobky obsahujúce palmový olej (keksy naozaj nikto nepotrebuje k životu), prípadne si vyberte tie, ktoré obsahujú palmový olej z ekologického pestovania.

K Bebe som sa dostala úplne náhodou. Nebolo to výsledkom žiadneho hlbokého výskumu. Po cisárskom (všetky tri moje deti sú narodené s cisárskym rezom) som nemala mlieko. Chvíľu dieťatku v nemocnici nič nedajú okrem nejakej glukózy alebo niečoho podobného. Už som zabudla, čo dostávajú na lyžičke v prvých dňoch. V každom prípade, sú tam nejaké predpisy ako dlho nemôžu ponúknuť dieťatku umelé mlieko. Keď mi maličkú dali a dlho po nociach plakala, že je hladná, tak som spočiatku trvala na kojení. To ešte pri prvom dieťati pôsobilo na mňa to „vymývanie mozgu“, že dieťa nevyhnutne „musí“ byť kojené a umelé mlieko ho akýmsi spôsobom ukráti či dokonca poškodí. Problém s nemocnicou je, že sestričky Vám budú opakovať, ako majú predpísané, že kojiť kojiť kojiť.. Ale detskú lekárku zaujíma iba či je dieťatko v poriadku a priberá – čo jej nezazlievam, je to jej job. A ak nemáte mlieko a dieťatko nepriberá, tak sa teda z nemocnice dobre dlho nedostanete. Potrebujete totiž dve povolenia na odchod – od gynekológie, kam patríte Vy ako matka a od detského oddelenia, kam patrí bábo. Keď malú odmietli pustiť z nemocnice kvôli nepriberaniu, začali sme si pekne vzorne pýtať mlieko. Zhodou okoloností tam mali Bebu (moje mladšie deti mali Nutrilon – ten je vraj o niečo viac horký a deti čo boli spočiatku na Bebe nechcú potom Nutrilon – nikdy som neochutnala, iba mi to bolo povedané). Takže sme začali popíjať Bebu. Po dvoch dňoch popíjania Beby sme boli doma.

Pri druhých dvoch deťoch som bola múdrejšia. Na vlastných chybách pri prvom dieťati a dlhom pobyte v nemocnici som sa naučila zahryznúť si do jazyka, ísť pýtať mlieko, aby dieťa bolo v poriadku a tučnučké, dostať sa z nemocnice a riešiť si problémy a pokusy s kojením doma a v pohodlí ďaleko od nemocničného lôžka a stresu. Navyše ja mám po mnohých pobytoch v nemocniciach a behania po lekároch ako dieťa neskutočnú hrôzu z nemocníc, takže psychicky to pre mňa tiež nebolo práve relaxujúce.

P1030498b

Mlieko nie je ťažké pripraviť, skúšali sme v zúfalstve aj iné, očividne všetky fungujú na rovnaký princíp – 1 lyžička mlieka na 30 ml vody. A očividne aj výrobcovia dojčenských fľašiek to vedia, takže všade sú vzorne odmerky s mililitrami vyznačené. Spočiatku sme boli kojenie + 30ml z fľašky, neskôr + 60ml, ale dosť rýchlo sme prešli na 90ml. A 90-120ml bola pre moje dcéry taká normálna dávka až do konca ich mliečkovacieho obdobia. Ani jedna z nich nechcela nikdy naozaj viac. Zato môj syn zvládne i 210-240ml ako nič. Zvyčajne som deťom dávala 90ml cez deň, nech ráčia zjesť aj niečo iné.

Ja som vždy deťom dávala prevarenú vodu na mlieko. Výlučne. A ešte aj malinovku im dodnes zarobím prevarenou vodou, ak je k dispozícii.

My mlieko zvyčajne robíme tak, že
1. nalejeme do sklenenej dojčenskej fľaše vodu, napr. 90ml,
2. ohrejeme ju v ohrievači (ja si tam vždy strčím prst, či to nie je príliš horúce alebo studené),
3. prelejeme teplú vodu do umelej dojčenskej fľaše,
4. nasypeme mlieko, pri 90ml 3 lyžice
5. zamiešame a dáme dieťatku do pusy.

Po dlhom výskume sme kúpili ohrievatko Avent, ktoré som mala neskutočne rada. Avent cumle a fľaše nemám v láske, ale na toto ohrievatko nedám dopustiť. Vypovedalo službu po takmer šiestich rokoch. A ešte stále za ním „plačem“. Deti boli také zvyknuté v noci, keď ho počuli zapípať (Avent pípal), tak vedeli, že majú prestať plakať a vzorne čakali, kým sa im neprinieslo mlieko. Avent ohrievatko bolo vyrobené z PP v Anglicku.

P1040215a

P1040214a

P1040217a

Keď začal mať Avent svoje „muchy“, tak som sa nechala nahovoriť na vyskúšanie Nuku. Kúpili sme ho do zálohy minulú jeseň. Obidva fungujú na princípe toho, že sa do nich naleje voda a odparujúca voda ohreje vodu vo fľaši. Koľko vody a ako dlho závisí od ohrievatka i od okolitej teploty, či je leto, zima.. treba si to odskúšať.

V Avente bolo treba naliať vodu po stojanček, a na stupnici vybrať dĺžku ohrievania (ja som väčšinou ohrievala 90ml na 6 stupni). Pri Nuku si treba odskúšať množstvo vody, tam to dávame s injekčnou striekačkou cca 4mml. Iba sa naleje voda, zapne tlačítko, ktoré sa v závislosti od množstva vody vypne, keď sa voda odparí.

Nuk (made in China, ako ináč) zo začiatku páchol po každom ohriatí ako pneumatiky na celú chodbu. Tak som ešte chudák Avent prinútila chvíľku fungovať nejakým zázrakom, dúfajúc, že to vytiahne do konca mliekovania nášho syna. Nestalo sa tak, okolo Vianoc odmietol pracovať. Takže sme sa vrátili k Nuku, teraz už tak hrozne nepáchne.

Sklenené fľaše – my máme malú 120ml i veľkú 250ml vydržia dlho, akurát sa trochu zanášajú vodným kameňom, ale ten krásne zíde s trochou octu. Obe ohrievatka potrebujú štíhle sklenené fľaše, my máme jeden MAM a jednu Babynovu z lekárne. V lekárni mali Babynovu sklenenú fľašu, špeciálne som to neskúmala, kúpila som ju ako náhradu na ohrievanie mlieka ak by sa mini MAM fľaška rozbila alebo poškodila, uzáver a vrchnú časť som vyhodila.

S MAM umelými fľašami sme mali jediný problém, a to že dve tiekli. MAM fľaša je rozoberateľná, čo je dobre. Na spodnej časti má diery na únik vzduchu, čím je vlastne protikoliková. Ale od výroby biely tesniaci prúžok v dolnej časti musí veľmi dobre zapadnúť, aby neunikalo i mlieko. Normálne by mala fungovať tak, že bez akejkoľvek námahy či zatlačovania tesniaceho pruhu fľašu zložíte, uzavriete a nepúšťa. Dve nám však púšťali, museli sme kúpiť novú, pretože u nás ešte stále nepredávajú náhradný prúžok. Problém je, že to nie je vyslovene reklamovateľné, ťažko dokázať, že fľaša púšťa, občas sa totiž ten prúžok podarí zatlačiť dobre. Takže my sme kúpili 4 namiesto troch, jednu sme nahradili úplne a u jednej iba prúžok sme preložili z fľašky mojej najstaršej dcérky, keď sa už rozhodla domliekovať.

P1050899a

Ako som spomínala, Beba1 zapekala, moje prvé dieťatko veľmi, mladšie deti ešte i s ňou zvládli mať stolicu. Či zapeká i teraz alebo zmenili receptúru, prípadne je viac druhov, to neviem. Sú to už skoro tri roky dozadu, čo sme mali Bebu1.

Takže, hneď ako sa dalo, sme po 6 mesiacoch prešli na Beba2. A už sme pri nej zostali. Raz, zo dvakrát, sme skúsili trojku, ale zdala sa mi redšia, malá ju veľmi nechcela a raz sa z nej povracala. Tak sme sa vrátili k dvojke a všetky moje deti až do dnešného dňa boli na dvojke. Viac pokusov som nerobila.

My používame dva druhy Beby, Beba 2 Pro (modrá) s Bifidus B a Beba 2 Comfort (zelená) s L reuteri L. Nie je tam žiaden rozdiel v cene. Kupujeme ho v DMku, keďže na kartu dostávame bodíky a tak to vyjde raz za čas jemne lacnejšie.

Beba 2 je naše štandardné mlieko, kupujeme ho viac, máme tak 3 krabice Beba Pro na 1 krabicu Beba Comfort. Beba 2 Comfort voláme „kakacie mlieko“. Ono je to totiž preháňadlo pre normálne deti.

Mám tri deti a na všetky tri pôsobí Beba inak. Závisí to samozrejme od dieťatka samotného. Moja najstaršia mala vždy problémy s tvrdou stolicou a Beba ju veľmi zapekala. Keď neskôr vyšla Beba L comfort, tak dostávala výlučne tú. S tou bola pomerne v pohode. A to je ako moje jediné dieťa „kakaová“ a zje krupičnú kašu. Odvtedy už prešla na kravské mlieko. Ja nemám rada kravské mlieko a nikdy som deti nenútila ho piť, keď si však vypýtajú, tak dostanú. Samozrejme, do tretieho roku ani jedno kravské mlieko nedostalo. Ani si nepýtali, boli v pohode s Bebou.

Moja druhorodená dcérka je príkladné „normálne“ dieťa, pokiaľ ide o mliečkovanie i vývoj. A jej som nikdy nedávala Comfort, ju by prehnala. Navyše je hrozný ovocníček, od rána do večera do seba tlačí nejaké ovocie a ak má chuť, zje dve taniere polievky denne. Ona bola vždy na Beba Pro. Veľmi zriedkavo vypije mlieko, kakao vôbec, raz za dva týždne si vypýta vanilkové mlieko.

Nuž, a najmladší je taký mix, trošku ho podľa mňa Beba Pro zapeká, ale má ho radšej ako Comfort. Comfort mi pripadá redšie a menej deti nasýti. Malý navyše pije oveľa väčšie dávky ako jeho sestry, takže jemu to miešam. Zvyčajne má na raňajky Beba Comfort, aby sa hneď z rána vykakal a po zvyšok dňa Beba Pro. V zriedkavom prípade, že dlhšie nemá stolicu tak ho nasadím výlučne na Beba Comfort, aj v noci.

Takže toľko o našom mliekovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.