Drevená podstieľka pre mačky a kde kúpiť vhodnú toaletu

cat-13
Keďže máme nových členov domácnosti – dve mačiatka – začali sme testovať drevené pelety. Ako som spomínala v predchádzajúcom článku, pokladám drevené pelety za najekologickejšiu alternatívu podstieľky. Je to vedľajší produkt určený na odpad – drevené piliny zlisované do malých šúlok. Keď navlhnú, rozpadnú sa naspäť na piliny. Celý nočník raz denne preoseje, piliny sa vyhodia do zbernej nádoby alebo použijú ako hnojivo a šúlky zostanú. Je to dosť jednoduché a šetrné. Mne nesmrdia, mne to vonia drevom – pravda, keď v tom nie je stolica, tú treba vyhodiť do záchoda.

Výhody drevených peliet:

– Cena. Pravdepodobne najlacnejšia podstieľka, čo nájdete na trhu.
– Ekologická. Iba drevo, odpadové piliny, recyklovaný vedľajší produkt, ktorý sa po použití rozpadá naspäť na piliny.
– Bez syntetických chemikálií
– Netrúsia sa, pelety sú priveľké nato, aby sa zachytávali na packách.
– Najmenej prašná podstieľka aká existuje.
– Vysoko absorbčné a rýchlo savé.
– Prírodná vôňa dreva.
– Stolica sa dá vyhodiť do toalety a ak sa prilepia 2-3 pelety nevadí, keďže sa rozpadajú vo vode.
– Sú veľmi šetrné. Tých rozpadnutých peliet naozaj nie je veľa.

Nehrudkujú!

Fungujú naopak ako bentonit. Pelety sa rozpadnú. A treba ich z času na čas (v závislosti od počtu mačiek a počtu nočníkov) preosiať a rozpadnuté piliny vyhodiť. Je to „opačný“ princíp ako hrudkujúce podstieľky, ale taktiež je viditeľné, ktorú časť treba oddeliť. A práve preto, že sa rozpadajú a nehrudkujú sú ekologické. Hrudkovanie je opakom ekologického. Ročne majitelia mačiek vyhodia tony odpadu, ktorý sa zhromažďuje v prírode a nerozpadá.

Viem, že väčšina majiteľov mačiek je zvyknutá na hrudkujúce podstieľky, či už bentonitové alebo podobné. A nabádajú ich k tomu aj výrobcovia a predajcovia. Starých zvykov a zaužívaných výrobkov je ťažké sa zbaviť. V obchodoch ani nenájdete sitká na nehrudkujúce podstieľky. Ale nehrudkujúce podstieľky sú tá ekologickejšia a zdravšia alternatíva. A pokiaľ ide o drevené pelety, aj lacnejšia. Som dosť presvedčená, že nehrudkujúce drevené pelety sú tá ekologická cesta, ktorou sa treba uberať.

Nevýhody:

Nevidím žiadnu nevýhodu drevených peliet okrem tej, že niektorým rozmaznanejším mačičkám, už zvyknutým na niečo iné, nemusia vyhovovať. Môžu pripadať trochu mohutné niektorým zvieratkám. Nemyslím, že by mačiatka tlačili, sú na to priľahké a príliš drobné, podľa mňa. Skôr v nich nevedia až tak dobre kopať. Mačky sa snažia zakopať svoje výkaly a to nemusí byť tak jednoduché pre menšie zvieratko. My máme dve mačiatka odlišnej povahy. Jedno sa nesnaží vôbec niečo zahrabať, akurát si urobí miesto a vyprázdni sa. A potom odíde. Pokiaľ ide o stolicu, to je pre mňa jednoduchšie, iba chytím zvrchu WC papierom alebo lopatkou a vyhodím do toalety. Druhé svoje výkaly celkom „vzorne“ zakope, takže to musím nabrať lopatkou aj s viacerými peletami.

Tiny Cats Breeze

Druhy drevených peliet

Kúpili sme prvé vrece poľských peliet, čo sme našli (4.40 EUR / 5kg). Takéto a podobné vrecia peliet sú u nás dostupné v najbližšom kamennom obchode. Sú veľmi obľúbené, zhovárali sme sa s majiteľom. Vraj ich ľudia kupujú čoraz viac a uprednostňujú pred bentonitovými, čo nás potešilo. Preto ich občas aj nemajú.

Vs Cat’s best Universal (modré)

Ja som „naše“ pelety porovnávala s Cat’s best Universal (modré). Majú identickú veľkosť. Mali sme jedno balenie, spotrebovali sme ho a potom kúpili väčšie. Cat’s Best je prevažne ihličnaté drevo. Aspoň podľa vône mi to tak pripadá, ako keď ste v prevažne ihličnatom lese po daždi a cítite vôňu spadnutého ihličia, borovice alebo niečo takého. Celkom pekne voňajú, keď ich prehrabávate lopatkou. A tie „naše“ pelety bude asi listnaté drevo, cítiť to menej. Na obrázku vidno pomiešané, Cat’s best je tmavšie. Cat’s best objednávame online. Teraz už máme tri nočníky a v dvoch máme Cat’s best a v jednom nočníku miestne listnaté pelety.

Na zoohit.sk stojí 11kg balenie 9,99 EUR. Vydrží veľmi dlho. A doprava zdarma je od 45EUR, ak to vezmete s krmivom raz za čas. My objednávame krmivo raz mesačne. Pelety zriedkavejšie. Navyše nemám rada príliš ťažké balenia. Treba myslieť aj na vlastné zdravie a kto bude zdvíhať 20kg alebo dokonca 40kg balenia.

Linka na Cat’s best universal na zoohit.sk

Veľkosť peliet

Pelety majú rôznu dĺžku, ale všetky majú rovnaký priemer, ktorý nepresahuje 1cm (cca 6mm-7mm).

Iné alternatívy drevených peliet

Na trhu je veľa značiek i neznačiek drevených peliet, treba sa pozrieť do miestneho obchodu. Avicentra a Limara pelety sú vraj trochu väčšie. Menšie sú potom rabweed alebo agrolit.

Takže tie menšie sú asi tie naše, aspoň mi tak pripadajú. Nikdy som ich však nevidela, upozorňujem, píšem, čo mi napísal predajca. Mám skúsenosti iba s hore uvedenými dvoma-troma značkami.

Preosievanie / Čistenie

Prvé dni sme preosievali pelety lopatkou. Jednoducho sme ich preosiali lopatkou, čisté vložili naspäť do vreca a potom rozpadnuté vysypali do koša. To vyzerá trochu zdĺhavo, nie je to hrozná práca, ale prečo by sme si to neuľahčili a nezrýchlili, ak sa dá. Chcelo to riadne sitko / toaletu s roštom.

Moč

Moč necítiť. Vidno, kde sa mačiatka vypišali, je tam zopár peliet rozpadnutých na piliny. Piliny prepadnú cez sitko a zvyšok šúlok je použiteľný ďalej. Rozpadnuté piliny treba dať do smetiaka alebo vysypať do prírody, na trávu, sadeničky. Ale nie všetky vysypať do toalety. Ak sa zopár šúlok dostane do toalety nič sa nedeje, ale nesypte to tam na kilá.

Pevná stolica

Pevnú stolicu treba vyhodiť do toalety / alebo smetiaka, keď idete okolo a cítite alebo vidíte. Záleží od mačiatka. Naše majú stolicu dvakrát denne, dosť pravidelne v rovnakom čase ráno a večer. Zašpinené pelety môžete vyhodiť do toalety spolu so stolicou, rozpadajú sa vo vode.  A pokojne spláchnuť. Zopár peliet záchod vydrží. Ale ako vyššie spomenuté, nevysypte tam celý obsah nočníka.

Toaleta pre drevené pelety

Chvíľu som si myslela, že toaleta pre drevené pelety ani neexistuje. Obchody sú plné obyčajných plastových nádobiek, prípadne nádobiek s roštom určenými pre hrudkujúce podstieľky (t.j. sitko má priveľké dierky).

Čistiť lopatkou sa dá, ale je to oveľa rýchlejšie cez sitko. Zopárkrát zatriasť a je to hotové. A potom som našla túto zázračnú toaletu so šuflíkom, ktorú takmer netreba čistiť. Ktorou dokonca vôbec netreba zatriasť.

Purina Tidy Cats Breeze

Tiny Cats Breeze bol vytvorený pre pelety. Síce nie drevené, ale zeolit. Ale tieto pelety sú rovnakej veľkosti ako drevené pelety. Podstatou je to, že nádobu naplníte peletami. Nádoba má sitko – podlhovasté diery. A cez to sitko pekne prepadne moč i piliny do šuflíka. Šuflík nesmie byť prázdny, ináč sa naplní močou a bude Vám smrdieť. Tiny Cats Breeze má na to určenú savú vymeniteľnú podložku. Môžete použiť tú alebo vrstvu peliet.

Nočník je predávaný so sáčkom peliet a podložkou. My sme nepoužili ani pelety ani podložku. Pelety preto, že sú zeolit a my uprednostňujeme ekologickejšie drevo. A podložku preto, lebo mi bola príliš navoňaná a ja som citlivá na vône a parfémy. Vreco s peletami aj podložky sme darovali do krabice v miestnej predajni, ktorá je určená ako dobročinná zbierka.

My používame vrstvu peliet so šuflíka ten iba vyprázdnime dvakrát týždenne. Zatiaľ sme ho nejak špeciálne neumývali, pravdepodobne by sa patrilo ho opláchnuť raz mesačne. Ak sa rozhodnete používať podložku, tak je dokúpiteľná.

Prečo je Tiny Cats Breeze taký úžasný pre drevené pelety? Lebo ním nemusíte triasť a po častiach ho preosievať. Stačí lopatkou prejsť po obsahu a piliny krásne prepadnú do šuflíka. Pre človeka, čo má problém zdvihnúť ťažšiu toaletu plnú dreva a odniesť ju preosiať, je to ideálne riešenie. Lebo to netreba zdvihnúť a preosievať, stačí čistiť suflík.

My držíme tú zelenú časť plnú peliet. Do šuflíka nedajte priveľa peliet, iba tak akurát, aby Vám nevypadávali keď budete šuflík vyťahovať. Tu na obrázku dolu je ich priveľa, to som prehnala po prvýkrát.

 Purina Tidy Cast Breeze

Pre ten tvar dostal nočník u nás názov „Space Shuttle“. Mačiatka ho uprednostňujú, vidíme, že je najviac používaný podľa rozpadnutých peliet v šuflíku. Má aj dobré miesto, umiestnili sme ho v kuchyni pod veľký stôl do rohu a sú tam dosť „ukryté“. Možno im aj vyhovuje to súkromie. Dávame do neho Cat’s Best Universal – modré balenie.

 Purina Tidy Cast Breeze

 Purina Tidy Cast Breeze

 Purina Tidy Cast Breeze

 Purina Tidy Cast Breeze

 Purina Tidy Cast Breeze

Toaletu Purina Tidy Cast Breeze predáva zoohit.sk, v čase písania tohto článku iba za 31,99 EUR. Nočník nájdete na tejto linke. Doprava zdarma je od 45EUR, doručenie do 2-3 dní od objednávky.

Toaleta je v štyroch častiach, ktoré treba poskladať: vrchná, stredná, dolná časť a šuflík, ktoré do seba pekne zapadnú. Je vyrobená z bezpečného a recyklovateľného polypropylénu (PP) v USA. Pokúsila som sa to nafotiť, je to trochu slabo viditeľné.

Jeden mini tip: nezabudnite na boku zatlačiť poriadne závoru s mačičkou. Nestačí, že to zacvakne po nasadení, treba to manuálne ešte pritlačiť. A nezaškodí pred použitím opláchnuť vodou a poriadne vysušiť, nech mačičky vedia, že patrí do domácnosti.

Keďže to ešte nemáme mesiac, nejak špeciálne sme to nečistili, iba dvakrát týždenne vymeníme pelety v šuflíku. A trochu viac premiešame zostávajúce pelety vo vaničke lopatkou. Aby určite všetky piliny vypadli.

Purina Tidy Cast Breeze

Purina Tidy Cast Breeze

Purina Tidy Cast Breeze

Ešte jedna poznámka – v balení priložená lopatka je nevhodná na vynášanie pevnej stolice, lebo má priveľké dierky. Ušpinené pelety by Vám mohli „cestou“ do WC vypadávať, čo je nepríjemné. Použite toaletný papier alebo si zožeňte lopatku s menšími otvormi (husto pletenú alebo s okrúhlymi dierkami, nie obdĺžnikmi.). Na prehrabávanie ju však môžete priložiť.

Linka na lopatky v eshope. Majú aj husto pletené aj s okrúhlymi dierkami.

Tiny Cats Breeze

Tidy Cats Breeze Litter System:

DIY – Naša prvá toaleta

Samozrejme, vlastné WC so sitkom sa dá aj vyrobiť. Čo sme aj urobili,  jednoducho sme kúpili dve rovnaké vaničkové toalety určené ako mačacia toaleta a jednu z nich prevŕtali pre rýchlejšie presýpanie. Toto bola naša prvá toaleta, keďže sme nevedeli, že Purina Tidy Cats Breeze existuje. Dve nás vyšli trochu draho, keďže sme ich kupovali v miestnom kamennom obchode, cca 2x15EUR.

Lacnejšie jednoduché vaničkové toalety od 4,79 do 7,99 EUR nájdete na zoohit.sk. Teda, ak sa rozhodnete pre túto alternatívu, vyrobiť si vlastné sitko.

Ako to funguje

Máme dve nádoby nad sebou, vrchnú nádobu prevŕtanú ako sitko.

V spodnej nádobe máme jednu vrstvu peliet na zachytávanie moču, ktorý pretečie. Tú vrstvu pri čistení vysypeme.

Takto nám stačí čistiť raz za dva-tri dni (opäť v závislosti od počtu nočníkov a počtu mačiek).  Zatrasieme trochu horným sitkom a vysypeme zvyšok rozpadnutých peliet.

Ja to zvyknem aj občas prehrabať lopatkou, keď som v kúpeľni a idem okolo. Netreba to robiť, ak sa Vám nechce, ale môžete. Tú popišanú časť na vrchu vidno, ale necítiť ju. Šúlky to veľmi dobre nasajú.

Akurát do spodnej nádoby treba naozaj dať jednu vrstvu peliet a „obetovať ich“, aby to nasali. Bez nich sa tam bude zbierať moč a potom to bude naozaj smrdieť. Toto nerobte. Spodná nádoba ponechaná bez peliet:

Teda, ak vôbec chcete mať nádoby na sebe, môže to byť sitko aj extra a používané iba na presiatie. Nám sa dve nádoby na sebe osvedčili:
– treba menej presievať
– treba presievať menej častejšie.

Nevýhodou tejto voľby je to preosievanie. Chvíľu to trvá a je to lepšie robiť vonku v prírode. Aby sme zas nemali byt plný pilín.

Obe nádoby raz mesačne vymyjeme. Netreba vyhodiť všetky pelety, to je škoda. Proste ich iba presypte do náhradnej nádoby, či už nejakého čistého vedra alebo lavóru od prádla, to už nechám na Vašej fantázii.

Ďalšie značky nočníkov so sitkom pre drevené pelety sú

PeeWee Švédsko:
Ako to funguje

Brit Pet:
https://brit-pet.com/collections/our-products

U nás ich nepredávajú. Nevýhodou PeeWee a Brit Pet podľa mňa a podľa obrázkov je to, že sa podobá na našu doma vyrobenú: prevŕtané dierky, takže ňou treba triasť. Akurát ju nemusíte vyrábať, máte už predvŕtané dierky. A človek je tvor vynaliezavý a prečo by si neuľahčil prácu, ak môže, takže obdĺžniky s Cats Breeze, cez ktoré prepadnú piliny aj bez zatrasenia, iba prejdením lopatky, sú lepšie. Oveľa lepšie…

Obyčajná nádoba bez sitka

Aj to je možnosť. Keď sa jedno z našich mačiat začalo popiškávať kde nemalo, tak sme hľadali príčinu. Čistili sme nočníky častejšie. Napokon sme prišli na to, že rozmaznaná slečna nechce pišať tam, kde jej sestra práve mala stolicu. Tak som to narýchlo vyriešila tak, že som vzala lavór na prádlo a naplnila ho peletami. Umiestnila som ho pod mačací strom na chodbe, kde bolo miesto. A odvtedy je tam. Takže zatiaľ máme tri nočníky: Tidy Cats Breeze v kuchyni, vlastný urobený so sitkom v kúpeľni a jeden takýto obyčajný na chodbe. Aj toto sa dá spraviť, akurát potom v spodnej časti je plno pilín, ktoré treba vysypať. Takže odsypať vrch pri čistení, trochu preosiať a spodnú časť úplne vyhodiť. Pri troch nočníkoch to nie je tak veľa. Tento lavór vymyjeme celý raz za týždeň alebo každé dva týždne, ako si spomenieme. Predsalen sa v spodnej časti zbierajú piliny.


Navyše naša rozmaznaná slečna veľa pišá a rovno do umývadla. Trafí rovno do odtoku. Nerozlieva, takže to neriešim. Je veľa mačiek, čo pišajú rovno do WC a ani ich to majitelia neučili, iba to odkukali. Akurát naše mača je ešte dosť malé a aj keď máme redukciu WC pre deti, bála by som sa, že spadne do záchoda alebo mi to porozlieva, kto to bude čistiť. Odtok v umývadle nám nevadí.

Frekvencia čistenia

Pri troch toaletách a mačke pišajúcej zväčša do umývadla my čistíme nočníky dvakrát týždenne (okolo stredy/štvrtka a potom cez víkend). Pravdepodobne by sme mohli aj zriedkavejšie. Ako stíhame. Keď vidíme, že mačka dlhšie hrabe na jednom mieste, buď sa chystá piškať alebo už dopišala. Takže, keď Vám začne hrabať na posteli, je dobré ju vyrušiť a preniesť do nočníka.

Nya

Nya & Rey

Toto je Tidy Cats Breeze v nedeľu, asi tri dni nevyčistený. Čistili sme to v stredu alebo vo štvrtok, teraz si nemôžem spomenúť. Ako vidno, v šuflíku je toho už dosť nazbieraného. Na druhej strane, v hornej časti to vôbec nevidno.

Tidy Cats Breeze

Tidy Cats Breeze

Tidy Cats Breeze

Nevhodné toalety

Napísala som do viacerých obchodov a z jedného obchodu mi na moje prekvapenie zmerali dierky a ešte aj poslali foto. Takže, ak by niekoho zaujímalo,
STEFANPLAST Furba Chic MAXI má vraj 1cm obdĺžniky:

a STEFANPLAST Furba Chic navy blue/light dove grey (39x59x22cm) má 2,5cm dlhé a 0,5cm široké „pásiky“ (táto miera je najväčšia na sitku):

Takže cez tieto dierky, by drevené pelety najskôr popadali a my práve nechceme aby prepadli.

Dvierka k toalete

Mačičky potrebujú samozrejme prístup k toalete. Niekto ju má možno na chodbe, my sme našu prvú dali do kúpeľne. A keďže kúpeľnu potrebujeme občas zatvoriť, tak sme kúpili aj mačacie dvierka.
Kým boli veľmi maličké, tak sme odstránili dvierka, nech si zvyknú. Na jeseň sme dvierka vrátili, už aj preto, že naše mačky sa radi kúpu a skáču do vane i umývadla. Nuž, a človek potrebuje trochu súkromia, aby sa okúpal či umyli si zuby.

Dvierka sa dajú aj zablokovať.

Viaccestné dvierka pre mačky Freedom – Dvierka pre mačky biela, tie máme zo zoohit.sk za 9,49.
Linka na mačacie dvierka na zoohit.sk.

A aby to nebolo také jednoduché, na urobenie diery do dvier, bolo treba kúpiť aj pílku. Tú máme z Lidl eshopu.
PARKSIDE® Aku chvostová píla PASA 20-Li A1 – bez batérie
lidl-shop.sk/p/parkside-aku-chvostova-pila-pasa-20-v-li-a1-bez-baterie/p100286279

Pomáhame z pohodlia domova.

Ak chcete pomôcť, darovať krmivo menej šťastným psíkom a mačičkám ako to Vaše zvieratko, môžete to urobiť prostredníctvom na to určených e-shopov, ktoré doručia Vami vybrané produkty za Vás priamo do vybraného útulku:
https://www.preutulky.sk/
https://www.paf.sk/

SOS mačky: hľadajú domov
https://www.mackysos.sk/hladaju.domov/databaza.maciek.v.oz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.