Drevená podstieľka pre mačky

cat-13
Keďže máme nových členov domácnosti – dve mačiatka – začali sme testovať drevené pelety. Ako som spomínala v predchádzajúcom článku, pokladám drevené pelety za najekologickejšiu alternatívu podstieľky. Je to vedľajší produkt určený na odpad – drevené piliny zlisované do malých šúlok. Keď navlhnú, rozpadnú sa naspäť na piliny. Celý nočník raz denne preoseje, piliny sa vyhodia a šúlky zostanú. Je to dosť jednoduché a šetrné. Mne nesmrdia, mne to vonia drevom – pravda, keď v tom nie je stolica, tú treba vyhodiť do záchoda.

Výhody drevených peliet:

– Cena. Pravdepodobne najlacnejšia podstieľka, čo nájdete na trhu.
– Ekologická. Iba drevo, odpadové piliny, recyklovaný vedľajší produkt, ktorý sa po použití rozpadá naspäť na piliny.
– Bez syntetických chemikálií
– Netrúsia sa, pelety sú priveľké nato, aby sa zachytávali na packách.
– Najmenej prašná podstieľka aká existuje.
– Vysoko absorbčné a rýchlo savé.
– Prírodná vôňa dreva.
– Stolica sa dá vyhodiť do toalety a ak sa prilepia 2-3 pelety nevadí, keďže sa rozpadajú vo vode.
– Sú veľmi šetrné. Tých rozpadnutých peliet naozaj nie je veľa.

Nehrudkujú.

Fungujú naopak ako bentonit. Pelety sa rozpadnú. A treba ich každý deň preosiať a rozpadnuté piliny vyhodiť. Je to „opačný“ princíp ako hrudkujúce podstieľky, ale taktiež je viditeľné, ktorú časť treba oddeliť. A práve preto, že sa rozpadajú a nehrudkujú sú ekologické. Hrudkovanie je opakom ekologického. Ročne majitelia mačiek vyhodia tony odpadu, ktorý sa zhromažďuje v prírode a nerozpadá.

Viem, že väčšina majiteľov mačiek je zvyknutá na hrudkujúce podstieľky, či už bentonitové alebo podobné. A nabádajú ich k tomu aj výrobcovia a predajcovia. Starých zvykov a zaužívaných výrobkov je ťažké sa zbaviť. V obchodoch ani nenájdete sitká na nehrudkujúce podstieľky. Ale nehrudkujúce podstieľky sú tá ekologickejšia a zdravšia alternatíva. A pokiaľ ide o drevené pelety, aj lacnejšia. Som dosť presvedčená, že nehrudkujúce drevené pelety sú tá ekologická cesta, ktorou sa treba uberať.

Nevýhody:

Nevidím žiadnu nevýhodu drevených peliet okrem tej, že niektorým rozmaznanejším mačičkám, už zvyknutým na niečo iné, nemusia vyhovovať. Môžu pripadať trochu mohutné niektorým zvieratkám. Nemyslím, že by mačiatka tlačili, sú na to priľahké a príliš drobné, podľa mňa. Skôr v nich nevedia až tak dobre kopať. Mačky sa snažia zakopať svoje výkaly a to nemusí byť tak jednoduché pre menšie zvieratko. My máme dve mačiatka odlišnej povahy. Jedno sa nesnaží vôbec niečo zahrabať, akurát si urobí miesto a vyprázdni sa. A potom odíde. Pokiaľ ide o stolicu, to je pre mňa jednoduchšie, iba chytím zvrchu WC papierom alebo lopatkou a vyhodím do toalety. Druhé svoje výkaly celkom „vzorne“ zakope, takže to musím nabrať lopatkou aj s viacerými peletami.

Kúpili sme prvé vrece poľských peliet, čo sme našli (4.40 EUR / 5kg).

Preosievanie / Čistenie

Prvé dni sme preosievali pelety lopatkou. Jednoducho sme ich preosiali lopatkou, čisté vložili naspäť do vreca a potom rozpadnuté vysypali do koša. To vyzerá trochu zdĺhavo, nie je to hrozná práca, ale prečo by sme si to neuľahčili a nezrýchlili, ak sa dá. Chcelo to riadne sitko / toaletu s roštom.

Moč

Moč necítiť. Vidno, kde sa mačiatka vypišali, je tam zopár peliet rozpadnutých na piliny. Piliny prepadnú cez sitko a zvyšok šúlok je použiteľný ďalej.

Pevná stolica

Pevnú stolicu treba vyhodiť do toalety / alebo smetiaka, keď idete okolo a cítite alebo vidíte. Záleží od mačiatka. Naše majú stolicu dvakrát denne, dosť pravidelne v rovnakom čase ráno a večer.

Veľkosť peliet

Pelety majú rôznu dĺžku, ale všetky majú rovnaký priemer, ktorý nepresahuje 1cm (cca 6mm-7mm).

Toaleta pre drevené pelety

Drevené pelety majú ešte drobnú nevýhodu. Nie je u nás zohnateľná toaleta s roštom / sitkom na ne vhodná. Všetky tu dostupné (možno 2-3 druhy so sitkom), ktoré som objavila na našom trhu sú určené pre hrudkujúce toalety a majú priveľké diery.

Čistiť lopatkou sa dá, ale je to oveľa rýchlejšie cez sitko. Zopárkrát zatriasť a je to hotové.

Napísala som do viacerých obchodov a z jedného obchodu (cobbyspet.com) mi na moje prekvapenie zmerali dierky a ešte aj poslali foto. Takže, ak by niekoho zaujímalo,
STEFANPLAST Furba Chic MAXI má vraj 1cm obdĺžniky:

a STEFANPLAST Furba Chic navy blue/light dove grey (39x59x22cm) má  2,5cm dlhé a 0,5cm široké „pásiky“ (táto miera je najväčšia na sitku):

Takže cez tieto dierky, by drevené pelety najskôr popadali a my práve nechceme aby prepadli.

Najznámejší nočník so sitkom / s roštom, ktorý je naozaj určený na drevené pelety, je Brit Pet. Žiaľ túto značku nepredávajú u nás a zatiaľ som ich nenašla ani na Amazone. Ide v podstate o pôvodom austrálsku značku, ktorá predáva pelety z eukalyptu. Keďže eukalyptus je antibakteriálny, tak odstraňoval zápach amónia. Neviem, nakoľko však potom máte plný dom eukalyptu. Pravda, to nie je náš prípad, u nás nerastie eukalyptus, mne išlo o WC. A nemyslím, že treba odstraňovať nejaký zápach pokiaľ ide o drevené pelety.

https://brit-pet.com/collections/our-products

Rada by som našla jednu vhodnú, takže ešte hľadám…

Ďalšie značky nočníkov so sitkom pre drevené pelety:

PeeWee Švédsko:
Ako to funguje

Tidy Cats Breeze Litter System:

DIY

Samozrejme, vlastné WC so sitkom sa dá aj vyrobiť. Čo sme aj urobili,  jednoducho sme kúpili dve rovnaké plastové nádoby určené ako mačacia toaleta a jednu z nich prevŕtali pre rýchlejšie presýpanie.

Ako fungujeme

Máme dve nádoby nad sebou, vrchnú nádobu prevŕtanú ako sitko.

V spodnej nádobe máme jednu vrstvu peliet na zachytávanie moču, ktorý pretečie. Tú vrstvu pri čistení vysypeme.

Takto nám stačí čistiť raz za dva dni, vydržalo by to bez čistenia aj tri dni, podľa mňa. Zatrasieme trochu horným sitkom a vysypeme zvyšok rozpadnutých peliet.

Ja to zvyknem aj občas prehrabať lopatkou, keď som v kúpeľni a idem okolo. Netreba to robiť, ak sa Vám nechce, ale môžete. Tú popišanú časť na vrchu vidno, ale necítiť ju. Šúlky to veľmi dobre nasajú.

Akurát do spodnej nádoby treba naozaj dať jednu vrstvu peliet a „obetovať ich“, aby to nasali. Bez nich sa tam bude zbierať moč a potom to bude naozaj smrdieť. Toto nerobte. Spodná nádoba ponechaná bez peliet:

Teda, ak vôbec chcete mať nádoby na sebe, môže to byť sitko aj extra a používané iba na presiatie. Nám sa dve nádoby na sebe osvedčili:
– treba menej presievať
– treba presievať menej častejšie.

Vs Cat’s best Universal (modré)

Ja som „naše“ pelety porovnávala s Cat’s best Universal (modré). Majú identickú veľkosť. Mali sme jedno balenie, spotrebovali sme ho a potom kúpili väčšie. A keď sme ho použili, tak jedno mača sa nám dvakrát popišalo inde než malo. Bolo to po prvýkrát odkedy sme ich priniesli, tak sme uvažovali, či mačaťu nevadila vôňa. Cat’s Best je totiž asi prevažne ihličnaté drevo. Aspoň podľa vône mi to tak pripadá, ako keď ste v prevažne ihličnatom lese po daždi a cítite vôňu spadnutého ihličia, borovice alebo niečo takého. A tie „naše“ pelety takmer necítiť, je to asi listnaté drevo. Proste ho necítiť inak ako „normálne“ drevo. Takže sme to pokusne Cat’s best vymenili, zatiaľ je v garáži. Uvidím, či vypáchne alebo ho skúsim do druhej toalety, keď sa mi podarí kúpiť jednu s roštom. Na obrázku vidno pomiešané, Cat’s best je tmavšie.

Iné alternatívy drevených peliet

Na trhu je veľa značiek i neznačiek drevených peliet, treba sa pozrieť do miestneho obchodu. Napísala som na petparadise.sk, kde majú viac druhov drevených peliet a odpovedali mi, že „Avicentra a Limara pelety sú väčšie. Menšie sú potom rabweed alebo agrolit.“

Takže tie menšie sú asi tie naše, aspoň mi tak pripadajú.

Poľský výrobca Benek ponúka „vraj“ menšie pelety pre mačatá.
Podľa ich stránky Benek Super Pinio Compact má dve verzie:

– zelený obal je nehrudkujúci a
– hnedý hrudkujúci, viď linku.

superbenek.eu/cat/wood-litters/

Akurát tú nehrudkujúcu som nenašla u nás, iba hrudkujúcu verziu.

fera.sk má iba tú hrudkujúcu verziu drevených peliet, pýtala som sa (pozor, majú zlý obrázok pri produkte, radšej sa pýtajte).

Dvierka k toalete

Mačičky potrebujú samozrejme prístup k toalete. Niekto ju má možno na chodbe, my sme ju dali do kúpeľne. A keďže kúpeľnu potrebujeme občas zatvoriť, tak sme kúpili aj mačacie dvierka.
Zatiaľ sme odstránili dvierka, nech si zvyknú, ale keď príde jeseň a začne ťahať pri otvorenom okne, budeme ich musieť vrátiť.
Viaccestné dvierka pre mačky Freedom – Dvierka pre mačky biela, tie máme zo zoohit.sk za 9,49

A aby to nebolo také jednoduché, na urobenie diery do dvier, bolo treba kúpiť aj pílku. Tú máme z Lidl eshopu.
PARKSIDE® Aku chvostová píla PASA 20-Li A1 – bez batérie
lidl-shop.sk/p/parkside-aku-chvostova-pila-pasa-20-v-li-a1-bez-baterie/p100286279

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.