Drevené ťahacie hračky

Drevená ťahacia hračka je jeden z najpopulárnejších darčekov pre 1.5 ročné dieťatko, ktoré začína chodiť. A deti milujú ťahať hračky.

351-3

káčer v žltom prevedení

352-1

slepačia verzia káčera

Väčšine z nás pri zmienke o ťahacej hračke napadne český káčer. Výroba drevených ťahacích hračiek v Českej republike má dlhú tradíciu. Slávny drevený káčer je neodmysliteľne spätý s menom Františka Janoucha, rodáka z Mníšku u Jindřichova Hradce. Jeho káčatká, sliepočky a koníci vošli do histórie hračiek a boli často kopírované. Prvá hračka, ktorá ho preslávila, však nebol káčer, bol to chlapec s vozíkom, ktorý sa objavil v americkom muzikály O Palečkovi z roku 1958, natočenom podľa jednej z rozprávok bratov Grimmovcov.

206635

Výstava na počesť 100. výročia narodenia Františka Janoucha v novembri 2010

Janouch sa k dreveným hračkám nedostal jednoducho, kvôli ťažkým rodinným pomerom bol nútený vyučiť sa za murára. Veľa sa však naučil od deda tesára. V roku 1946 (6. august) založil v Stráži nad Nežárkou družstvo Jas, ktorého názov vznikol ako skratka slov Janouch a spol. Družstvo neskôr vyrábalo hračky pre množstvo krajín po celom svete. Už za 4 roky sa počet jeho členov zvýšil z pôvodných 20 na 50. Janouch v družstve pracoval ako návrhár a každej zo svojich hračiek vtlačil osobitný štýl.

hračka z družstva JAS

hračka z družstva JAS

Od roku 1956 JAS exportoval väčšinu svojej produkcie do západných krajín. V roku 1992 zamestnávalo družstvo 160 ľudí a okrem Stráže nad Nežárkou malo dve prevádzkovne v Bechyni a v Mirovicích. Hračky tvorili 95 percent celkovej produkcie. Kolekcia hračiek, prevažne pre deti vo veku 2-6 rokov, zahrňovala 350 druhov hračiek.

Po roku 2004 došlo k veľkému poklesu odbytu, nielen z dôvodu importu drevených hračiek z Ázie, ale i z dôvodov zastaranej ponuky a stagnácie vývoja. Prvý rok ekonomickej krízy (2009) klesol i počet zahraničných zákazníkov. Na jeseň 2010 družstvo ukončilo výrobu a odvtedy iba dopredáva zásoby.

Výroba hračiek v Stráži nad Nežárkou nezanikla. Janouchova dcéra Anna Hanzalová, ktorá pôvodne nastúpila na miesto svojho otca do družstva JAS ako návrhárka, pokračuje vo výrobe hračiek dodnes. Na začiatku deväťdesiatych rokov sa s manželom Janom Hanzalom rozhodli osamostatniť a zložiť si vlastnú firmu. Museli si však vystačiť bez väčšiny Janouchom navrhnutých modelov hračiek, na ktoré vlastnilo práva družstvo Jas. Hanzalovci si začali vymýšľať vlastné hračky a každý rok prichádzajú s novými modelmi.

Ani Janouchove modely nezapadli prachom a je o ne stále veľký záujem. Naďalej ich vyrába firma Miva Vacov, s.r.o. Vznikla ako v.d. v roku 1992 v rámci transformácie družstva Jas, a neskôr sa transformovala na spoločnosť s ručením obmedzeným.

Ťahacie hračky Miva Vacov v e-shope.

Veľa modelov je vyrábaných v prírodnej, farebnej i lakovanej verzii. Nájdete tu tradičného káčera, ktorý mierne klape a pohybuje krídelkami, hračky so xylofónom či bubnom, klasické rodinky troch zvieratiek na vozíku či obyčajnú figúrku na povrázku. Hračky majú označenie ŠUMAVA originální produkt® . Je to značka pre miestne výrobky, ktorá garantuje pôvod výrobkov na Šumave a ich jedinečnosť vyplývajúcu z väzby na tento región. Značka je udelovaná od leta 2006 a je určená remeselným výrobkom, potravinárskym alebo poľnohospodárskym produktom, ktoré musia byť dostatočne kvalitné a nesmú poškodzovať prírodu a životné prostredie.

Untitled-2

Modely sú vyrábané v prírodnej, farebnej i lakovanej verzii.

Pravda počítajte s tým, že zo začiatku, kým deti nevedia ťahať, tak budete ťahať Vy. A takisto si treba veľmi rozmyslieť, či chcete hračku so zvukom alebo radšej bez neho, deti budú milovať i to, keďže niektoré modely môžu rušiť ostatné deti či susedov. A nie je milé zakazovať hračku malému dieťatku iba preto, že je hlučnejšia.

Našou prvou ťahacou hračkou bola „slepačia“ verzia klasického káčera.

Untitled-21

Untitled-1s

Zdroje:
* http://jindrichohradecky.denik.cz/kultura_region/zakladatele-vyrobny-hracek-jasu20101101.html
* http://hobby.idnes.cz/nasledovnici-tvurce-dreveneho-kacera-pokracuji-ve-vyrobe-hracek-pxn-/hobby-dilna.aspx?c=A110222_135122_hobby-dilna_mce
* http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/105938-janouchovy-drevene-hracky-nechteji-zaniknout/
* http://www.jasvd.cz/cs/o-firme.html

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.