Falošný dokument o Kleopatre alebo ako doláre prepisujú dejiny

Netflix premietol nedávno dokumentárny film o čiernej kráľovnej Kleopatre, ktorý vzbudil prekvapenie a pobúrenie v médiách. Dôraz je na slove „dokument“ nie „fikcia“. Použili v ňom  černošskú herečku ako Kleopatru a tvrdia, že bola čierna. Hoci máme množstvo dôkazov o tom, že bola Grékyňa pôvodom, s gréckymi črtami a svetlou pleťou. Tisíce ľudí podpísali petíciu, aby bol dokument stiahnutý pre falšovanie histórie. Takmer každá veta, ktorú v tzv. „dokumente“ o Kleopatre hovoria, je lož.

„Bola mocná kráľovná“ . Nepravda. V kuse zápasila o moc so svojim bratom, sestrami.

Veda a jazyky boli pre ňu dôležitejšie ako politika.“ Ďalšia hlúposť. Všetko, čo robila, bolo pre moc, politiku. Zavraždila vlastnú sestru pre politiku, pochybujem, že by ju zavraždila pre vedu alebo dokonca aby sa naučila nový jazyk. Je pravda, že hovorila viacerými jazykmi, vrátane egyptského, čo bolo pre Ptolemaiovcov, ktorí hovorili výlučne gréckym jazykom a neovládali tamojší jazyk, výnimočné.

Nekľaňala sa mužovi„.. No možno sa vyslovene neklaňala mužom, mala iné veci, čo robila pre mužov, ktoré tu spomenúť je nevhodné. A vybrala si mocných mužov, práve pre politiku. Juliusovi Caesarovi porodila syna Caesariona a Marcovi Antoniovi tri deti. Caesariona dal Octavius zavraždiť, ale ušetril deti Marca Antonia.

Chcela zjednotiť rímsky Egypt.“ Jediné, čo Kleopatru poháňalo, bola túžba po moci a robila všetko preto, aby sa stala jedinou kráľovnou.

A mohli by sme tak pokračovať..

Historická busta kráľovnej Kleopatry vs „dokument“ o čiernej Kleopatre

Najväčším smutným „hitom“ v dokumente, ktorý koluje v médiách je veta starej černošskej pani profesorky, ktorú použili ako „odborníka“: „Moja stará mama mi raz povedala: Je mi jedno, čo ti v škole hovoria, Kleopatra bola čierna.“ Dobre, takže, to je jedno, čo nás učia v škole, čo zistí veda, DNA Kleopatriných predkov, výskum, čo hovoria obrazy, sochy (lebo o Kleopatre máme sochy a fresky). Jej stará mama povedala, že Kleopatra bola čierna, tak natočíme dokumentárny film o čiernej Kleopatre. Skúsi s nami niekto nesúhlasiť, tak nie je dosť moderný, pokrokový pre túto dobu. Nútia nás súhlasiť s prepísaním vlastnej kultúry, len aby sme boli na „správnej“ strane dnešnej americkej politiky.

„Nezaujíma ma, čo ti hovoria v škole. Kleopatra bola čierna.“

Kleopatra pochádzala z  rodu Ptolemaiovcov z Macedónie. Po smrti Alexandra Veľkého si jeho generáli rozdelili provincie a Ptolemaios dostal Egypt. Väčšinu bývalých Alexandrových krajín postupne obsadil dobyvačný Rím, Egypt pretrval najdlhšie. Ptolemaiovci si veľmi zakladali na svojom gréckom pôvode, a viedli si záznamy rodokmeňa, takže máme zaznamenaných takmer všetkých Kleopatriných predkov. Ženili sa s macedónskymi a gréckymi princeznami, možno sa občas medzi nimi mihla nejaká perzská princezná ako manželka alebo konkubína. Keď im „došli“ grécke princezné, tak sa začali sobášiť so svojimi sestrami. Aj samotná Kleopatra bola vydatá za svojho mladšieho brata. Je dosť nepravdepodobné, že bola nemanželská, Rimania boli dosť citliví na nelegitímne deti, určite by to spomenuli ich historici.

Projekt financovala pani Jada Pinkett Smith, manželka Willa Smitha, a Netfix so svojimi multibilion dolármi za sebou ho neváhal odvysielať. (My sme už aj prestali platiť Netflix, na prázdniny dostanú deti niečo iné, možno HBO, ešte som sa nerozhodla. Nieže by tých našich pár Eur mesačne Netflix zruinovalo.) Pani producentka chcela vraj pre svoju dcéru čierne kráľovné ako vzor, tak sa rozhodla natočiť „dokument“. Prečo medzi čierne kráľovné zaradila Kleopatru je záhada. Niekto sa môže ozvať, že ak hrala Kleopatru Elizabeth Taylor, tak prečo ju nemôže hrať čierna herečka. Nuž, film z roku 1963 nenazvali dokument. Každý vedel, že je to hollywoodska fikcia. Ak pani producentka závidí Elizabeth Taylor jej monumentálny film Kleopatra, tak nech si zaplatí zo svojich miliónov vlastný. Môže obsadiť do úlohy Július Caesara svojho manžela alebo hoci nech je celý rímsky senát čierny, akurát nech to nenazve dokumentárny film.

Falošný dokument vs fikcia. V legendárnom veľkofilme Kleopatra (1963) hrala hlavnú úlohu Elizabeth Taylor (vpravo).

Kleopatra v skutočnosti nepriniesla žiadny osoh pre svoj národ, niečo ako Mária Terézia pre svoje krajiny, keď zrušila mučenie odsúdených alebo zaviedla povinnú školskú dochádzku. Prečo sa teda rozčuľujeme? Pretože máme rešpekt a úctu k dejinám a kultúre iného národa. Ak chcem pre svoje dcéry za predka Máriu Teréziu alebo hoci Džingischána, tak si nevymyslím rodokmeň a nenatočím o tom dokument. Pretože presne to spravili, vzali si výsledok a prispôsobili dôkazy, aby im ten výsledok vyšiel, najhoršie, čo môžeme v dejinách urobiť.

Hollywood dnes asi funguje ako obchod s hračkami, v ktorom sa dieťa hodí o zem a vrieska, kým mu nekúpia čo chce. A ak má tmavú pleť a veľa peňazí, o to lepšie (Ariel s tmavou pleťou si vraj „vydupala“ Beyoncé). Skúsi sa to niekomu nepáčiť alebo sa dokonca sťažovať, tak ho nazveme v médiách spiatočníkom alebo dokonca rasistom. (Egyptská vláda podala žalobu za hanobenie egyptských dejín a sú chýry, že sa o nich niekto nepekne vyjadril, hoci si iba bránia vlastné dejiny.) Toto je zneužívané v spoločnosti aj v médiách na zastrašenie odporcov, nesúhlasíš s tzv. woke hnutím, tak si rasista. Hlavne osobnosti kultúry, filmu, politiky, sa dosť boja zdiskreditovania v médiách. A tak si zahryznú do jazyka. Lebo u hercov jedno zlé slovo môže zničiť ich kariéru. Už si v Hollywoode nezahrajú. Mám právo nesúhlasiť, mám právo na svoj názor, ak nikoho neurazím, bez toho, aby ma nazvali rasistom. A toto je v USA potláčané v mene woke.

„Woke“ je silné hnutie v kultúre, ale i v politike USA v posledných rokoch. Pokúsim sa ho vysvetliť, ako ho ja chápem, aj keď nie som odborník. Zároveň sa budem snažiť používať pojem USA a nie Amerika, aby som do toho nezahrnula celý americký kontinent, ako to radi robia oni s Európou a nerozoznávajú Gréka od Nóra, nehovoriac o tých stereotypoch o Grékoch či Talianoch v hollywoodskych filmoch.

„Woke“ alebo „Prebudený“ je prídavné meno odvodené z afroamerickej ľudovej angličtiny (AAVE, African American Vernacular English, Black English), čo znamená „pozor na rasové predsudky a diskrimináciu“.

Tento termín pôvodne vytvorili progresívni čierni Američania a používali ho v hnutiach za rasovú spravodlivosť od začiatku až do polovice 20. storočia. Byť „prebudený“ politicky v černošskej komunite znamená, že niekto je informovaný, vzdelaný a vedomý si sociálnej nespravodlivosti a rasovej nerovnosti, uvádza niektorý zo slovníkov.

Ľudia, narodení na prelome tisícročia, nadviazali, oživili toto hnutie v kultúre, správaní sa v spoločnosti. A chápem, že to mysleli dobre. Znie to totiž pekne, bojovať za rasovú rovnoprávnosť, dať príležitosť aj ľuďom odlišnej rasy, pomáhať menšine, kým sa to nezačne zneužívať, kým sa to nedeje na úkor inej rasy. Pretože každé hnutie, ktoré je založené na uprednostnení rasy, akejkoľvek rasy, bude zneužité. A to je to, čo sa momentálne deje. Je problém, ak v USA chudobný študent nemá šancu dostať štipendium na vysokú školu, lebo je biely a jeho rodičia sa môžu zodrať, aby mu zaplatili štúdium. A uprednostnia žiaka tmavej pleti, hoci aj s horším prospechom, iba preto, že má tmavú pleť. Čo je to za legislatívu, v ktorej vyberáme žiakov podľa farby pleti a nie podľa študijných výsledkov? Je to nesprávne, posudzovať ľudí podľa farby pleti a nie podľa schopností, talentu. Súčasní prívrženci tohto hnutia v podstate dosiahli akýsi opak toho, čo chceli, toho čo hlásali, a to rovnoprávnosť.
(Ináč woke dnes je rozšírený aj na sexuálnu orientáciu, ale sústredím sa na farbu pleti, pretože o to ide v Kleopatre.)

Rovnako je termín zneužívaný na vyvolávanie akéhosi pocitu viny za minulosť u bielej populácie, počas ktorej boli predkovia dnešných Afro-Američanov  privezení do USA ako otroci určení na prácu na plantážach. Dnešný biely občan USA nemá nič spoločné s bývalými otrokármi na americkom Juhu, aj keby bol náhodou dokazateľne ich priamym potomkom. Nehovoriac o tom, že medzi otrokármi boli aj čierni otrokári, pokiaľ viem, bolo ich až okolo 3000. A čo s potomkami týchto otrokárov? Niekto ich zisťuje? Alebo zavial čas. A čože si myslia, že bieli námorníci behali po Afrike a chytali otrokov? Samotní domorodí Afričania chytali iných domorodcov a predávali ich na otrokárske lode. Keď sme už pritom, Afrika tiež nie je celá „čierna“. Je zmesou rôznych kultúr, farieb pleti, podobne ako ostatné kontinenty. A rozhodne nikto nemá právo prepisovať jej dejiny a prispôsobovať si ich ako jemu vlastné, iba preto, že niektorého jeho praprapra..predka možno doviezli na nejakej otrokárskej lodi.

Viem, že v USA sa vyučujú hlavne dejiny USA a aj to povrchne (teraz ja mám predsudky), ale dejiny sveta sa nezačali v roku 1600. Čo keby sme si tu my začali zisťovať, ktorý môj prapredok bol nevoľník alebo otrok. Lebo otroctvo nie je nejakou výsadou čiernych predkov USA, vyskytlo sa na každom kontinente, v každom národe. Dejiny ľudstva sú neskutočne kruté. Vraždenie nevinných, genocída, vojny. A pokračujeme aj dnes. Nikto nepovedal, že sú to rozprávky vhodné pre deti. Prečo riešime nespravodlivosti našich predkov a nesnažíme sa budovať lepšiu budúcnosť pre naše deti? Naozaj chceme spoločnosť, ktorá trestá naše deti za možné chyby predkov?

Termín je zneužívaný na šikanovanie detí v školách. Je problém, ak si prečítame príspevok smutnej matky, ktorej dieťatko prišlo zo školy, kde ho nazval spolužiak tmavej pleti rasistom, iba pre jeho bielu pleť. Alebo, že sa jej dieťa nemohlo zúčastniť akcií poriadaných školou, ktoré boli určené iba pre farebné deti. Čo je to za škola?

Definícia „prebudení“ sa mení v závislosti od toho, koho sa pýtate. Dnešný termín „woke“ je zneužívaný v USA a v médiách na šikanovanie, urážky a rasovú nenávisť voči bielym, autori ktorých sa schovávajú za výrok, že oni nemôžu byť rasisti, veď to je nejaké privilégium bielej rasy. Nuž, to nie je pravda. Rasistom môže byť človek hocijakej rasy, vyznania, orientácie. Vyslovene internet a YouTube sú plné hlášok, ktoré sú v rozpore so základnými právami človeka. Napr. v jednom YouTube príspevku nazve niekto iného kolonistom a dostane zato množstvo „like-ov“. Iná mladá slečna vrieska, akoby najradšej všetkých bielych vyvraždila. Povieme si, bláznivá hysterická tínedžerka s minimálnym vzdelaním a IQ, koho zaujíma, čo hovorí.  Problém, je, ak ten príspevok nie je odstránený zodpovednými zamestnancami danej platformy, hoci hlása rasizmus alebo dokonca genocídu inej rasy. Autori týchto príspevkov asi nečítali definíciu „woke“, v ktorej sa hovorí niečo o vzdelaní.

Samozrejme, chápem, že môj pohľad na situáciu je subjektívny, nežijem v USA. A samozrejme, je veľa inteligentných a vzdelaných ľudí každej farby pleti, ktorí situáciu kritizujú a ktorým sa situácia nepáči podobne ako mne. Mám šťastie, že nežijem uprostred takej spoločnosti. Dotýka sa nás to okrajovo, hlavne kultúrne, momentálne. Ale počkajme, keď ľudia s takýmito názormi vyštudujú, pretože boli uprednostnení na školách, zaujmú vedúce pozície, pretože sú uprednostnení vo firmách, zarobia veľa peňazí ako pani Jada Pinkett Smith, a jednoducho si vezmú to, čo sa im páči. V 21. storočí by sme nemali potrebovať nejaké hnutie, čo nám hovorí o rasovej, sexuálnej a neviem akej ešte rovnoprávnosti. Svet potrebuje pokojných, logických, inteligentných ľudí, ktorí sa dokážu pozerať na človeka POZA jeho pleť, na jeho charakter, vlastnosti, talent, jeho konanie. Spoločnosť v USA je od toho žiaľ dnes možno ďalej ako kedykoľvek predtým.

V USA sa dnes pozerá na pleť čoraz viac. Zrazu „prepisujú na čierno“ v kultúre všetko, čo sa im páči, alebo čo pokladajú za hit. Začali kultúrou a pokračujú históriou. Nedávno bol natočený príbeh o Anne Boleyn s černošskou herečkou. Kto nie je historik a nevie, kto je Anne Boleyn, tak narýchlo. Bola to druhá manželka Henricha VIII., pre ktorú sa rozviedol so španielskou princeznou, pohádal s pápežom a vytvoril anglikánsku cirkev. Henrich VIII. rád menil manželky a Anne bola prvou kráľovnou, ktorú verejne popravili. Aspoň to nenazvali dokument. Takže sa nedivme, ak nám za chvíľu budú na plátne behať čierne Márie Terézie alebo Sissi. Pretože v Hollywoode momentálne nie je naozaj žiadny rešpekt voči histórii a kultúre iných národov. Neviem, prečo si najskôr neprepisujú vlastné dejiny? Alebo čierny Lincoln by sa v USA až tak neujal? A čo tak ponúknuť rolu Martina Luthera Kinga Jackie Chanovi? (So všetkou úctou, v tejto rodine milujeme filmy Jackie Chana.)

Trochu to zhrniem a nie je to pekný názor na USA. Skutočné dejiny USA sú Indiáni zavretí v rezerváciách, vystrieľané bizóny a divoké kone napchané do konzervy. Nato si biely občan USA nerád spomína, tak sa „kuká“ do Európy. Skutočná kultúra USA? Asi jazz, komiksy, westerny, Star Trek. Všetko ostatné si „prevzali“ z Európy. Z Európy prišli jedny z najúspešnejších hercov a režisérov, z Európy pochádzajú ich najväčšie hity: Dracula, Pippi, LOTR, Harry Potter, Game of Thrones (áno, anglická vojna ruží končiaca Magnou Chartou alebo niečím takým), Ostrov pokladov, Leví kráľ (brat zabije brata kráľa, aby prevzal trón a obviní synovca.. kto neuhádol tak Hamlet), a dalo by sa pokračovať všetkými klasickými dielami európskej literatúry od Victora Huga, cez Dumasa, Verneho.. . Lebo v Hollywoode sfilmovali všetko, čo sa len dalo sfilmovať. A teraz príde čierny občan USA, ktorý vlastne nič nevie o čiernom kontinente, lebo bratia Grimmovci nebehali po Afrike, sorry, a tak prefarbí všetko, čo si biely Američan prevzal z Európy na čierno. A akosi si vôbec neuvedomí, že on to neberie bielym v USA, on to berie iným národom, od ktorých to jeho biely spoluobčan prevzal.

EU a ďalšie štáty sveta vyslovene potrebujú zahrnúť do svojej legislatívy zákon, ktorý ochraňuje ich vlastnú históriu pred zneužitím. Niekto to teraz nazve cenzúra, ale áno, určitá cenzúra existuje a musí existovať, napr. nemôžeme iného človeka verejne nazvať určitými slovami. Tak prečo si neochrániť aspoň históriu a historické osobnosti. Sloboda prejavu a sloboda konania majú tiež svoje hranice a tie hranice sa končia tam, kde ubližujeme inému alebo obmedzujeme toho druhého.

Černošská herečka hrá anglickú kráľovnú Anne Boleyn, manželku Henricha VIII.

Kto pozná príbeh vie, že konečný osud Kleopatry a Marka Antonia je podobný Romeovi a Julii.

Po invázii Octaviana do Egypta sa Kleopatra ukryla vo svojej hrobke a poslala správu Markovi Antoniovi, že spáchala samovraždu. Zúfalý Mark Antonius sa napichol na meč, mal vtedy 53 rokov. Podľa Plutarcha umierajúceho ho priniesli do jej hrobky. Kleopatre dovolili spáliť Marka Antonia so svojou hrobkou, ale nedovolili jej zomrieť s ním.

Kleopatra nechcela byť zavlečená do Ríma a zúčastniť sa triumfálneho pochodu Octaviana (toho neboli ušetrené jej tri mladšie deti). Pred odchodom do Ríma sa jej podarilo spáchať samovraždu jedom. Nie je však úplne jasné, či sa jej sluhom podarilo prepašovať jej hada alebo sa pichla ihlou napustenou jedom. Na ruke našli malé ranky, ktoré mohli byť spôsobené ihlou. Písal sa 10. august 30 pred Kr. Mala 39 rokov.

Kleopatra sa pokúsila zachrániť svojho najstaršieho syna Caesariona a poslala ho do bezpečia do Horného Egypta. Caesarion sa však nechal vylákať naspäť, pravdepodobne pod falošnými sľubmi, že ho Octavian ponechá kráľom. Octavian si však nemohol dovoliť mať na svete druhého Caesara. Caesarion (47 pred Kr – 30 pred Kr) mal 17 rokov, keď bol zavraždený.

Ešte na záver sa pozrime nato, ako Kleopatra skutočne vyzerala. Jej meno bolo Kleopatra VII. Jej otec bol faraón Ptolemai XII. a jej mama s najväčšou pravdepodobnosťou kráľovná Kleopatra VI. Narodila sa v roku 69 alebo 70 pred Kr. Kleopatra bola druhým dieťaťom svojich rodičov, mala staršiu sestru Berenike. Mala ešte troch mladších súrodencov, sestru  a dvoch bratov. Ako som spomenula, zachovali sa o nej sochy, portréty na minciach, fresky. Má etnické grécke črty, nič na nej nie je černošské. Na zachovalých minciach, ktorých je dostatok, má dosť veľký alebo skôr dlhý  ostrý nos. Plútarch spomína, že nebola až taká krásna, ale dokázala očariť.

Zachovaná busta kráľovnej Kleopatry VII. a zachované fresky, na ktorých je ryšavá. Je možné, že si farbila vlasy Hennou, bolo to dosť populárne už v staroveku.

Freska Pompeje. Pravdepodobne Kleopatra VII. a jej synček Caesarion.

Jedna z množstva zachovaných mincí s portrétom Kleopatry VII., na ktorých nevyzerá ako nejaká veľká krásavica.

Na internete je veľa rekonštrukcií výzoru Kleopatry. Väčšina z nich sa drží dostupných historických prameňov. Nikde v historických prameňoch sa nespomína, že by Kleopatra mala tmavú pleť alebo černošské črty. Väčšina vedcov sa zhoduje v tom, že minimálne na 75% mala čisto gréckych predkov a zvyšok mohli byť nejaké maloázijské alebo perzské princezné. Ptolemaiovci boli veľmi grécki orientovaní, ako som už spomínala.

Cleopatra VII.

Rekonštrukcia výzoru Kleopatry VII. v historickej encyklopédii.

Koho to zaujíma, bol vytvorený veľmi pekný dokument, voľne prístupný na internete, kde rekonštruovali pravdepodobný výzor Kleopatry, akoby mohla vyzerať dnes, a zdôvodnili každý výber. Vytvorili ho v Royalty Now Studios, kde sa zaoberajú rekonštrukciou výzoru historických osobností.

Akoby Kleopatra vyzerala dnes? Rekonštrukcia Royalty Now Studios. S rešpektom voči histórii.

Pokus o rekonštrukciu podľa historických prameňov. Akoby vyzerala Kleopatra s ryšavými vlasmi?

Máme dokonca aj sochy jedinej Kleopatrinej dcéry a Kleopatrinho vnuka, na ktorých tiež nie je nič černošské. Kleopatrina dcéra sa stala sa kráľovnou Mauretanie. Volala sa Cleopatra Selene (40 pred Kr. – 5 pred Kr.), Selene znamená mesiac . Jej brat – dvojča sa volal Alexander Helios (40 pred Kr. – asi 29 alebo 25 pred Kr.), Helios znamená slnko. Dvojčatá boli deťmi Marka Antonia a po smrti rodičov odvlečené do Ríma v putách, aby sa zúčastnili Octaviovho triufálneho pochodu. Putá boli vraj také ťažké, že deti v nich nevládali kráčať a vzbudili súcit u divákov. Dvojčatá mali vtedy 10 rokov, ich mladší brat Ptolemaios iba 6 (36 pred Kr. – 29 pred Kr.). Deti vychovala Octaviova sestra a manželka Marka Antonia. Tiež menom Octavia, ako jej brat, neskorší cisár Octavianus Augustus. Pani Octavia bola možno slušná osoba, keď vychovala deti spolu so svojimi vlastnými, hoci ju manžel podviedol. Selene je jediným dieťaťom Kleopatry, ktoré sa dožilo dospelého veku, chlapci zomreli buď na choroby alebo boli zavraždení, nikto nevie a nikto sa nepriznal.. Pani Octavia zariadila svadbu nevlastnej dcéry Selene. Vydala ju za kráľa Jubu II., ktorý bol tiež vychovávaný  v Ríme. Juba II. a Cleopatra Selene II. mali syna Ptolemaia (narodený medzi 13 a 9 pred Kr. – 40 n.l.), vnuka legendárnej egyptskej kráľovnej.

By Drawing fromSmith, William (ed.) (1867) w:Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology, Boston: Little, Brown & Company, pp. 802As found at [1], Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1844596

Peniaz zo starovekého kráľovstva Mauretania. Na jednej strane kráľ Juba II. z Numídie a Mauretanie,  na druhej jeho manželka Cleopatra Selene II., dcéra egyptskej kráľovnej Kleopatry.

By Hichem algerino - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70035617

Busta Cleopatry Selene alebo jej matky Kleopatry VII. Antická busta z obdobia starovekého Ríma. V múzeu v Algérii.

By I, Sailko, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9945533

Busta Ptolemaia, kráľa Mauretanie, vnuka egyptskej kráľovnej Kleopatry VII. vo Vatikánskom múzeu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.