Koľko naozaj váži školská taška alebo naša druhá prvácka taška

Keď sme minulý rok vyberali tašku pre našu mladšiu dcérku, rovno bolo rozhodnuté, že ju bude mať na kolieskach. Je to taký malý „cípik“, čo nezdvihne ani stebielko a naozaj ju odfúkne aj vánok. Ešte aj keď som jej dala fľašu s vodou do jej mini batôžteka na výlety, tak sa po chvíľke začala sťažovať na bolesť v pleciach a tak sa na mňa žalostne pozrela, že som po chvíľke tú fľašu preložila do môjho batohu a vláčila ju namiesto nej. Aby sa nepovedalo, že preháňam, dala som jej odskúšať sestrinu prázdnu školskú tašku a ledva ju zdvihla. Takže bolo rozhodnuté – kolesá.

Ale skôr ako sa dostanem k našej prváckej taške, pozrime si váhu tretiackej tašky. A to z toho dôvodu, že z prváckej sa jedného dňa stane druhácka taška a potom tretiacka taška. Teda, mala by sa. Alebo aspoň ja som si to tak naivne predstavovala, keď sme kupovali našu prvú prvácku tašku, že vydrží zo štyri roky. Potom už bude možno ošarpaná… Tašky sa síce predávajú čiste iba prvácke, potom tašky pre druhákov a tretiakov a napokon pre vyššie ročníky. Ale nová taška každý rok alebo každý druhý rok? Nielenže je to drahá vec, ale obrovská záťaž pre životné prostredie. Akosi pochybujem, že všetky použité prvácke tašky sa dajú predať na bazáre.

A keďže viem, že už druhácka taška je dosť ťažká, tak som sa rozhodla, že kúpime prvácku tašku na kolieskach. Či už vydržia tie kolieska 4 roky, to neviem, ale aspoň pokiaľ ide o váhu mám čisté svedomie, že som urobila všetko preto, aby moje dieťa nenosilo nič priťažké na chrbte v druhom a treťom ročníku a zároveň nezaťažila životné prostredie novou taškou o ďalší rok. Nezanedbateľná je i skutočnosť, že moje dieťa sa do školy tešilo a má rado svoju novú tašku. A bolo by to trochu kruté mu ju vziať po roku a vysvetliť mu, že potrebuje ďalšiu, lebo sa mu do nej druhácke veci už nezmestia. Alebo je taká ťažká, že ju nezdvihne.

Nedávno sa mi dostal do rúk český letáčik, na ktorom bolo spočítané, koľko váži školská taška. Zároveň sa tam uvádza, že celková váha školskej tašky by nemala prekročiť 10% váhy dieťaťa. Ak si teda vezmeme, že u nás prváčik váži necelých 20kg, tak jeho taška by nemala prekročiť 2kg. A keďže naša tretiačka váži necelých 30kg, tak jej taška by nemala prekročiť 3kg. Skôr ako prevážime tretiacke učebnice, pozrime si najskôr ten letáčik. Uvádza sa tam:

Batoh 1000g – to sedí povedzme, náš prázdny Emipo školský batoh má okolo 960g.
Učebnice 1000g – ani náhodou, to teda podvážili alebo deti v Čechách chodia iba s tabletom do školy? Iba naše tretiacke učebnice z matematiky a slovenského jazyka vážia spolu 1300g
Zošity 500g – to si vycumlali z prsta.
Naplnený peračník 650g – to tam dali tučný peračník.
Desiata 200g – nevážila som, aj tak je to rôzne či dám tam aj banán alebo iba rožky.
Pitie 500g – nevážila som, podľa toho koľko vody naplním.
Dosky 300g – povedzme, možno, závisí aké a či vôbec.
Pastelky 100g – trochu zbytočne, dáme do peračníka čo sa zmestí.

Spolu vraj 4250g. Už to je priveľa na tretiaka. V nižších ročníkoch to neprichádza do úvahy, aby deti niečo také zdvihli. Ak veríme tomuto priemernému súčtu, tak v podstate moje deti by nemali nosiť svoju tašku na chrbte vôbec. Nedávno sa deti vážili u doktorky, tak ak si to dobre pamätám, naša tretiačka 134cm/29kg, naša prváčka 120/18kg, náš najmladší, čo by akože mal ísť do školy v septembri (ale ja som ho odložila) má cca 17kg. Alebo mal na jeseň, podľa mňa za chvíľu predbehne svoju o rok a pol staršiu sestru.

Ale pokojne tam niečo pridajme, lebo naša tretiacka taška v piatok, keď je najmenej hodín, iba 4 hodiny (matematika, slovenský jazyk, čítanka, prírodoveda), váži 4.5kg. Čo je takmer dvakrát toľko, čo by moje dieťa malo zdvihnúť.

Emipo školský batoh

Emipo školský batoh tretiaka. Učebnice, zošity, peračník, desiata. Dosť natesno.

Učebnice prváčika

Aby ste sa hneď nezľakli, ak máte / budete mať doma prváčika. Toto na neho neplatí. V prvom ročníku akákoľvek taška, čo vyberiete, nie je naozaj ťažká pre trochu zdatnejšie dieťatko ako naše stebielko. Ani ona tam veľa toho nenosí, tak jednu čítanku, a ak nezabudne aj malý zošítok a občas prinesie i matematiku. Urobí si úlohy za 20min a ide sa hrať. Anglický jazyk som ešte ani nevidela a ani sa neunúvam s dákymi úlohami v prvom ročníku, aj tak toho vie viac z youtube ako ju naučia v škole. A je z tých zdravších (alebo skôr šťastnejších) ľahkomyselných detí, ktoré si nemyslia, že svet sa točí iba okolo školských povinností a teda sa ani nezrúti, ak niečo náhodou zabudne v škole. Ako prváčikov ich „netrestajú“ (nieže by starších nejako špeciálne trestali), majú tam svoje drevené Ikea zakladače a skoro všetky písanky a učebnice si nechávajú v škole. Moja staršia dcérka je taká zodpovednejšia, tá už v prvom ročníku priniesla všetko, aj čo nemusela, ale ešte to nebolo tak ťažké.

Dosky na zošity máme „ježkovské“. A4 nie je pevný, iba taký obyčajný tvrdší papier, nenazvala by som to kartón. Ale v druhom ročníku potom z tohto typu už budete potrebovať dva. A5 je taký pevnejší kartón.

Hupsov šlabikár

Hupsov šlabikár pre prváka A4

Učebnice a zošity pre prváka

Učebnice a zošity pre prváka aj s doskami. Váha 1617g, pravda, niečo zostáva v škole v zakladači.

V druhom ročníku však začína taška priťažievať. Ja som to cítila, pretože prvé dva roky som vláčila školskú tašku svojej dcérky a musím povedať, že v druhom ročníku to teda už bolelo. Hlavne, ak nešiel autobus a musela som ju niesť takmer 40min pešo. Ja sama prebehnem z mesta k nám za 20min, ale s malým dieťaťom je to dvakrát toľko. A som veľmi rada, že od novembra máme auto a to nosí deti a tašky do školy aj zo školy. Minule som musela ja ísť po dievčatá do školy a dve tašky už nie sú zábava ani po autobusovú zastávku. Tak som bola rada, že jedna taška bola na kolesách.

Niektoré knihy by občas mohli zostať v škole. Na druhej strane je nemysliteľné očakávať od malého druháčika alebo aj tretiačika, že za 5-10 min prestávku si stihne pretriediť učebnice podľa toho, či si má alebo nemá doniesť domov niektorú knihu na úlohu. Napr. matematika má hneď tri A4 učebnice – učebnica, pracovný zošit a zbierku úloh (spolu 788g) a zväčša je vždy niečo na úlohu z pracovného zošita a niečo z učebnice. Teoreticky zbierka úloh by tam mohla občas zostávať. Ale to by tretiak musel mať ten prehľad a čas počas prestávky preložiť jednu knižku do zakladača, a to je mu jednoduchšie napchať všetko do tašky a priniesť domov.

Koľko vážia A4 učebnice a pracovné zošity tretiaka v pondelok – budem pridávať na váhu postupne:

Učebnice 3 ročník A4 matematika + slovenský jazyk

Učebnice 3 ročník A4 matematika (učebnica, pracovný zošit, zbierka úloh) + slovenský jazyk (učebnica, pracovný zošit)

Matematika

Iba matematika – učebnica, pracovný zošit, zbierka úloh a Slovenský jazyk – učebnica, pracovný zošit. 1370g

Učebnice 3 ročník A4

Pridali sme na váhu k matematike a slovenskému jazyku anglický jazyk – 2111g

Učebnice 3 ročník A4

A potom som ešte pridala k matematike, slovenskému jazyku a angličtine vlastivedu – 2468g (vybil sa mi trochu foťák)

Rozvrh tretiaka

Náš pondeľňajší rozvrh matematika + slovenský jazyk + anglický jazyk + vlastiveda = 2468g IBA učebnice a zošity veľkosti A4 – bez dosiek a ďalších vecí

Takže podľa nášho pondelňajšieho rozvrhu matematika + slovenský jazyk + anglický jazyk + vlastiveda = 2468g IBA učebnice a zošity veľkosti A4 – bez dosiek, bez malých zošítkov, peračníka a bez desiaty či fľašky vody. Takže, čo to spomínali hore niečo o 1000g učebníc?

Koľko váži pondelok? – tentoraz učebnice + aj malé zošítky, opäť budem pridávať postupne

3 ročník váha učebníc pondelok

3 ročník váha učebníc pondelok – matematika A4x3 (učebnica, pracovný zošit, zbierka úloh) = 788g

3 ročník váha učebníc pondelok

Učebnice vyššie + malý zošítok na matematiku (Máme dva ale jeden je na geometriu a to netreba nosiť spolu. Ale učebnica a zvyšok je spolu s geometriou, možno by pomohlo, keby celú geometriu oddelili) = 842g

3 ročník váha učebníc pondelok učebnice

matematika + slovenský jazyk (2x A4 učebnica a pracovný zošit + 2x A5 mini zošítky) = 1531g

3 ročník váha učebníc pondelok učebnice

matematika + slovenský jazyk vyššie + pridaný anglický jazyk (2x A4 učebnica a pracovný zošit + 2x A5 dva malé zošítky) = 2377g

3 ročník váha učebníc pondelok

Pondelok spolu: matematika + slovenský jazyk + anglický jazyk + vlastiveda (2x A4 pracovný zošit a zošit) = 2715g

Ostatné dni:

3 ročník váha učebníc utorok

3 ročník váha učebníc utorok: matematika + čítanka + pracovná výchova = 1759g, a to sú iba tri predmety s učebnicami.

3 ročník váha učebníc streda

3. ročník váha učebníc streda: matematika, slovenský jazyk, informatika, hudobná výchova, anglický jazyk = 2460g

3 ročník váha učebníc štvrtok

3 ročník váha učebníc štvrtok: matematika, slovenský jazyk, anglický jazyk, čítanka = 2983g

3 ročník váha učebníc piatok

3 ročník váha učebníc piatok: matematika, slovenský jazyk, čítanka a prírodoveda = 2477g

Zhrnutie váhy učebníc a zošitov počas týždňa
– bez dosiek, peračníka, desiaty, fľaše vody a váhy samotného školského batoha (náš Emipo má vraj 960g, priznám sa, že som to nevážila, lebo sa mi to na tú mini váhu nezmestí, mám to od výrobcu, ale môže to sedieť. A navyše by som musela vysypať drobnosti ako papierové vreckovky či kľúče od skrinky a to sa mi nechcelo):

rozvrh 3 ročník

rozvrh 3 ročník

Pondelok: 2715g = matematika + slovenský jazyk + anglický jazyk + vlastiveda (nepočítam telesnú výchovu, kde treba niesť úbor, na etike síce niečo píšu, ale ten zošit som nevidela)
Utorok: 1759g = matematika + čítanka + pracovná výchova (iba tri predmety s učebnicami)
Streda: 2460g = matematika + slovenský jazyk + anglický jazyk + informatika + hudobná výchova (informatika a hudobná výchova síce majú iba malé zošítky, ale kombinácia prvých troch urobí svoju váhu)
Štvrtok: 2983g =matematika + slovenský jazyk + čítanka + anglický jazyk (uff…)
Piatok: 2477g = matematika + slovenský jazyk + čítanka + prírodoveda

Čo vážia jednotlivé predmety?

Učebnice 3 ročník A4

Učebnice a zošity 3. ročník: Prírodoveda (pracovný zošit + zošit), Vlastiveda (pracovný zošit + zošit), Čítanka (učebnica, pracovný zošit, Zornička), Anglický jazyk (pracovný zošit, učebnica)

Pokúste sa vytvoriť rozvrh zo 4 hodín pod 1.5kg (máme zvyčajne 5 hodín, ale povedzme, že je tam 3x telesná výchova a po 1x informatika, hudobná, výtvarná, etika..). Ale každý deň je tam aj tak kombinácia matematika (842g) + slovenský jazyk (689g). A ak tam nie je slovenský jazyk, je tam čítanka (655g). Alebo obe. A 3x týždenne anglický jazyk (823g), čo je váhovo druhý najťažší predmet po matematike. Utorok je asi najľahší deň podľa váhy, iba matematika + čítanka + pracovná výchova. Ak Vás to ešte neomrzelo, tak tu sú váhy jednotlivých predmetov:

Matematika: 842g
Anglický jazyk: 823g
Slovenský jazyk: 689g
Čítanka: 655g
Vlastiveda: 339g
Prírodoveda: 342g
Pracovná výchova: 195g

Čítanka 3. ročník

Čítanka 3. ročník – Učebnica A4, Pracovný zošit A4, malý poznámkový zošítok A5 – 655g

Čítanka 3. ročník

To isté čo vyššie čítanka iba + Zornička – 759g

Anglický jazyk 3 ročník

Anglický jazyk 3 ročník: A4 Učebnica, A4 Praconý zošit, 2x A5 malý zošit (písanka + slovník) – 823g

Prírodoveda 3. ročník

Prírodoveda 3. ročník – Pracovný zošit A4 + zošit A4 (Opäť aj tu učebnica je zároveň pracovný zošit do ktorého píšu a majú ešte A4 zošit k tomu) – 342g

Vlastiveda 3 ročník

Vlastiveda 3. ročník – Pracovný zošit A4 + zošit A4 (neviem načo, keďže učebnica je zároveň pracovný zošit na písanie, ale čo už) – 339g

Pracovná výchova 3 ročník

Pracovná výchova 3 ročník – Pracovný zošit A4 – 195g

Čo vážia doplnky:

Peračník nie je ťažký, aj keď je dvojposchodový. Zmestia sa tam dve perá, už máme gumovacie. A potrebujú modré aj zelené. Náhradná modrá tuha – vždy treba mať náhradnú tuhu v peračníku, pentelka, zopár farebných „normálnych“ tenkých ceruziek, čo sa pomestili a guma. Jedno plastové strúhadlo s nádržou je v taške. Moja prváčka má iba jedno malé púzdro so zopár pastelkami, ceruzkami a perom.

Peračník Emipo

Peračník Emipo – 348g. Dvojposchodový.

Peračník Emipo

Je dvojposchodový s perami, ceruzkami, gumou, pentelkou, „na druhom poschodí“ sú farebné ceruzky.

Môžete a nemusíte mať knižky a zošity v doskách. My máme. Spočiatku sme mávali ako prváci a druháci také tenšie dosky, čo nemali pevný tvar. Tie sú ľahšie. V druhom ročníku už treba z nich 2ks pre A4 učebnice a zošity. Teraz už v treťom ročníku máme „veveričkovské“ A4 Ars Una pevné dosky. Zmestí sa do nich viac, ale sú ťažšie. Ja mám radšej tie tenké, sú ľahšie a dajú sa lepšie prispôsobovať počtu kníh, aj keď majú svoj limit. Ale dcérka chcela veľmi veveričky.

Dosky Ars Una pevné

Dosky Ars Una pevné A4 – 409g

Dosky Ars Una tenké

Dosky A4 tenké (mačky): 82g

Malým zošítkom je to v podstate jedno, akú dosku majú, ale pre ich „prežitie“ je lepšie, ak nejaká tá doska je. Teraz majú deti mini dosky pevné, myslím, že obe su Ars Una, jeden ježko a jedna veverička.

Dosky Ars Una pevné A5

A5 pevné dosky Ars Una 195g

Naša druhá prvácka taška

Nie je tak veľa značiek, čo ponúkajú školské tašky na kolieskach a aj tých modelov je pomenej. Dosť dlho sme vyberali, nechceli sme „čistý vozík“, predsa len ak je treba, nech to vie dať aj na chrbát – keď už nie dieťa tak rodič. A to druhé, čo sme nechceli bola rúčka s dvoma tyčami, chceli sme výlučne s jednou tyčou. To dosť zúžilo výber. Napokon sme vybrali značku Belmil.

Belmil tašky sa vyrábajú v Srbsku. A majú veľmi chutné vzory, podobne ako české Emipo, čo bola naša prvá školská taška, ako hore spomenuté. Ako vidno vo videu, zadná časť sa dá pekne odklopiť, zakryť kolieska a vybrať popruhy. Tyčku má nastaviteľnú v dvoch výškach.

Akurát koncom leta – už by som mala prestať kupovať školské tašky v auguste – nemali u nás predajcovia vzor, čo by sa dcérke páčil. Ani nechceli doviezť, čo sa im nedivím pred septembrom a nijako im to nevyčítam. Pýtala som sa distribútorov v Čechách aj na Slovensku. Predajcovia zvyčajne dovezú novú kolekciu na jar a aj to iba výber a potom viac nie. Tak som potom uprosila jeden maďarský obchod, aby nám náš „vysnívaný“ model predali. Maďarsko je ich plné, majú Srbov hneď vedľa a majú tam aj niekoľko zastúpení. Platba však bola problém. Musela som vybehnúť do susedného Maďarska a vložiť peniaze na účet tam. Lebo darmo máme pobočku tej istej banky tu i v Maďarsku. Nevedia zabezpečiť, aby po vložení peňazí na účet priamo v banke tu na Slovensku príjemca v zahraničí dostal rovnakú sumu akú požaduje na faktúre vo forintoch. Čo úplne nechápem, keďže je to ich banka a oni si prepočítajú sumu vlastným kurzom a je to v ten istý deň, ale kritiku bankového systému nechám na inokedy. Zamenila som peniaze, zaplatila taxík do Maďarska, skočila do banky a o dva dni prišla taška.

Belmil

Belmil na kolieskach. Predná časť celkom odklopiteľná.

Belmil

Odklopiteľné predné vrecko s priečinkami.

Belmil

Nastaviteľná tyč do dvoch polôh.

Belmil

Nastaviteľná tyč do dvoch polôh.

Belmil

Priestranná hlavná časť s nieľkoľkými priečinkami, u prváka nevyužité.

Belmil

Odzipsovateľná zadná časť ukrýva ramenné popruhy.

Belmil

Ukryté popruhy.

Je to pekná taška, nevyzerá oveľa väčšia ako klasická prvácka taška. Ale je neskutočne priestranná. Celý predok je rozopínateľný, ja tam dávam desiatu a peračník. A zmestí sa tam naozaj viac ako desiatový box, ešte tam dám aj sáčok s ovocím, banánom, jabĺčkom a pod. A je to vytierateľný polyester alebo PUL, ani neviem, ak by náhodou rozmačkalo dieťa banán. Do našej Emipo presne „naprešovaný“ desiatový box vpredu a nič viac. Čo je ešte tak o.k. pre dieťa, čo je v škole doobeda, ale ak tam má byť aj poobede, olovrant sa tam veru nezmestí. Vnútri má Belmil ďalšie priečinky vrátane predného na tablet alebo laptop, ktorý tam nenosíme momentálne, načo by aj. Akurát bočné vrecko je také nižšie, vyššia fľaša by sa mohla prekopŕcnuť, ale dá sa zatiahnuť.

Emipo a Belmil

Emipo taška pre prváka. Belmil taška na kolieskach pre druhý stupeň.

Emipo a Belmil

Emipo a Belmil

Určite výber tašky závisí predovšetkým od toho, ako bude dieťatko chodiť do školy. Ak autom tam aj späť, tak je to asi dosť jedno, ale ak hrozí, že od druhej triedy má chodiť samo so starším súrodencom, tak by som odporučila naozaj zvážiť kolesá.

V škole deťom často opakujú, že si majú vláčiť tašku samé. Nechápem prečo. Hoci ja som bola vždy fanúšikom vakov na chrbát a čo sa dá dodnes odnesiem na chrbte, len aby som mala prázdne ruky, na nosenie šiat pre tri deti som si kúpila kufor na kolieskach. Viem, kde mám limit a každý rozumný človek by to mal vedieť. Ja vždy dcéram opakujem, nech nevláčia priťažké veci. A moja najstaršia dcérka si ešte berie k srdcu všetko, čo jej povedia v škole a snaží sa tašku nosiť. Veď mňa bolí, keď ju mám zdvihnúť. Ale našťastie je to zväčša iba po škole a k autu. Uvažujem jej kúpiť do štvrtého ročníka tašku na kolesách, iba si ešte nevybrala model. Ale naozaj neviem, čo budem robiť s jej prváckou taškou, predsa ju nemôžem iba tak hodiť do smetí. V skutočnosti, ak sa nemýlim, moja školská taška tiež tak skončila, ale nosila som ju určite dlhšie ako tri roky. A dlho dlho sme ju skladovali v pivnici, lebo nám jej bolo ľúto.

U najmladšieho synčeka ešte neviem, čo budeme mať za tašku. Ocko je proti taške na kolieskach, vraj tie sú pre dievčatá a chlapci si majú nosiť batoh na chrbte. Je to taký obrátený sexizmus, keďže práve jeho nápad bol rovno, že náš malý cípik má mať tašku na kolieskach.

Doplnky

Čo navyše ešte oceňujem u Belmilu sú ich tašky na úbor (polyester). V podstate som sa naučila na vlastných chybách, že taška na úbor a taška na prezúvky nie je úplne to isté. Áno, pri malom prvákovi, jednom tričku, kraťasoch či cvičkách to nie je veľký rozdiel. Ale ak máte do tašky natlačiť dlhé tepláky s tričkom, teplejšiu na teplákovú bundu na chladné rána a zimu, už o niečo väčšie a pevnejšie športové tenisky alebo poltopánky na von.. tak to teda klasické tašky na prezúvky, ktoré ponúkajú na tucty, sú nanič. A Belmil tašky sú opäť, aj keď iba o pár cm väčšie, rozhodne priestrannejšie, so zipsovým priečinkom a sieťkou na vetranie v dolnej časti. A majú naozaj pekné vzory. Takže som ihneď kúpila aj mojej staršej dcérke, potom, čo som do jej tašky už nevedela nacpať úbor.

Ako škôlkári sme mali pekný bavlnený batoh s menom, ale v škole som to vzdala. Úbor v taškách mali zavesený všetci vedľa seba (spočiatku dokonca všetky úbory natlačené do jednej uzavretej skrinky, čo som okritizovala ako nehygienické, tak u mojej mladšej dcérky namontovali vešiak a moja staršia dcérka ho má v skrinke) a hrozne nasiakol pachom od ostatných úborov, čo mne vadilo. A polyester to drží aspoň od vnútorného úboru preč.

Belmil taška na úbor

Belmil taška na úbor

Belmil taška na úbor

Belmil taška na úbor

Belmil taška na úbor

Belmil taška na úbor

Belmil taška na úbor

Belmil taška na úbor

Belmil taška na úbor

Belmil taška na úbor

Desiata a voda

Ja dávam deťom na pitie do školy výlučne čistú pitnú vodu. Doma dostanú aj sirupovú vodu či kakao, čaj. Ale do školy alebo na cesty iba pitnú vodu. Aspoň nemám starosti, že sa polejú. A ani starosti, že by fľaša mohla začať plesnivieť a podobne. Navyše nikdy ju nenapĺňam do školy plnú. Iba tak do tretiny. Ak niekde s deťmi idem, tak áno, ale do školy nie. Majú tam vodovod, ak treba naplnia si, aj pani učiteľka pomôže tým menším. A na obed vždy dostanú niečo na pitie v jedálni, či už malinovku alebo čaj.

Pokiaľ ide o materiál, vždy opakujem, treba uprednostniť nerez, sklo alebo polypropylénový plast. U detí sklo je problematické, takže skôr nerez alebo PP. A vyhnúť sa hlavne hliníku, ktorý často ponúkajú supermarkety.

Box na desiatu Ars Una je ináč tiež nanič, to je tak na lego figúrky. My máme veveričkovský, a presne nato to používame. A to je dobre, keďže je Čína, ale dcérka je do veveričiek, tak som jej to dala ako úložný box na drobnosti. Zdravé boxy sú o niečo väčšie a priestrannejšie.

Ars Una box

Ars Una box

My používame PP box na desiatu, jeden zo zdravých boxov. Teraz majú aj novší typ, s okienkom, kam sa dá vložiť obrázok na vymaľovanie. Iba vtedy si ho kúpte, ak Vám nevadí, že každý deň musíte ten obrázok odopnúť, ak chcete box umyť. Ale sú i iné typy či značky. My sme vyskúšali viac boxov, na týchto sa mi páčilo ako je pripevnený vrchnák. Emipo boxu sa ulomil vrchnák, tak ho tiež používame ako hračkársky box na figúrky.

Do Emipo batohu viac ako tento box nenapchám, ale do našej novej kolieskovej Belmil tašky, ktorá má plno miesta, zvyknem priložiť aj papierový sáčok s ovocím, banánom či jablkom. Čo je trochu plytvanie papierom, takže uvažujem prikúpiť nejaké umývateľné vrecko navyše, keď sa k tomu dostanem.

Zdravý box vs Ars Una box

Zdravý box vs Ars Una box

Zdravý box

Zdravý box

Zdravý box

Zdravý box

Zdravý box

Zdravý box

Zdravý box

S odlúčiteľným vrchnáčikom na obrázok

Zdravý box

Zdravý box

Linky

Tu je linka na Belmil

https://www.belmil.com/products/?Category=15

http://www.belmil.sk/16-tasky-na-kolieskach

Tašku máme odtiaľto, ináč boli veľmi ochotní a trpezliví

http://www.papiron.hu/kategoria/belmil-hatitaskak

Linka na Belmil športové vrecká

https://www.belmil.com/products/?Category=14

Prvé Belmil vrecko som kúpila spolu s taškou, druhé mám odtiaľto

https://www.dracek.cz/skolni-batohy-aktovky-a-skolni-potreby/

Naša prvá taška je Emipo

https://www.skolni-aktovky-batohy.cz/Pro-zaky/Skolni-batohy/

Už som o nej písala

Letáčik bol od Topgalu, takže pre spravodlivosť uvádzam aj linku na nich.

https://www.topgal.sk/

One Response to Koľko naozaj váži školská taška alebo naša druhá prvácka taška

  1. Oliv píše:

    my by sme chceli synovi kupit nejaku lahku skolsku tasku, mate nejaky tip?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.