Moje obľúbené čistiace prostriedky

Nie je jedno, aké čistiace prostriedky používame. Ani pre naše zdravie, ani pre životné prostredie. S čistiacimi prostriedkami „spolubývame“: dýchame ich v našom vzduchu, dotýkajú sa našej pokožky vo vani a prehĺtame ich spolu s potravou na riade. Pokiaľ ide o čistiace prostriedky „menej je viac“ (podľa mňa) a treba si rozmyslieť, čo naozaj potrebujeme kúpiť. A naozaj potrebujeme umyť tú podlahu s tonou peny každý deň? Tá špina nikam neujde a bude tam aj zajtra. Nikto ju najskôr za nás neumyje. Nebolo by lepšie dať si prestávku a pozrieť si jednu časť sitcomu? A či naozaj potrebujeme iný čistiaci prostriedok na kúpeľňu, iný na kuchyňu, iný na podlahu.. Potrebujeme naozaj tie tri rozprašovače v tej skrinke v kúpeľni?

1. Riad

Ako prvé som pred vyše desiatimi rokmi vyhodila kadejakú jar a pur mojej matky. Vôbec nie je jedno, čím umývame riad. Zvyšky čistiaceho prostriedku môžu zostať na riade, často nám bublinky lietajú vo vzduchu na vôkol. Čistiaci prostriedok na riad jeme a vdychujeme. Takže by mal byť natoľko čistý a bezpečný a prírodný, ako ovocie, ktoré dáme do pusy.

Nemám vyslovene obľúbený čistiaci prostriedok na riad, akurát vyžadujem, aby mi nezostával parfém na rukách. Už roky striedam nemecké značky Sonett a Sodasan, podľa toho, „čo mi príde pod ruku“, obe slušne odmasťujú riad a nič neostáva napáchnuté. Nemám vyslovene preferencie, môže byť citrusový, kamilkový, granátové jablko i neutral. Ani jeden mi nenapáchne ruky, to mi úplne stačí. Ak je niečo treba, tak odmočím, prípadne použijem tekutý piesok od Sonett na pevnejšie škvrny a vždy je možnosť vymočiť v octovej vode.

Umývačku riadu nemám.

Sodasan a Sonett čistiace prostriedky nájdete v každom bio obchode. Sú veľmi bežné.

Na dovolenku si beriem vždy malú fľašku na umývanie riadu, keďže v ubytovniach majú zvyčajne štandardný čistiaci prostriedok. (Malý tip: Prelepte vrchnáčik lepiacou páskou, potom určite cestou nevytečie.)

2. Toaleta

Druhý čistiaci prostriedok, ktorý som nahradila, bol čistiaci prostriedok na WC. V minulosti boli bežné čistiace prostriedky obsahujúce chlór, dnes sú našťastie na ústupe. Nanešťastie je ich stále priveľa. Vyparujúci sa chlór je karcinogénny a zostáva nám v bunkách, už sa ho nezbavíme. Takže je lepšie ho v dome nemať. Dosť sa ho nadýchame v školách a v nemocniciach, nemusí sa nám vznášať i v domácnostiach. Aj mnohé konvenčné čistiace prostriedky už od chlóru upúšťajú a volia inú formu dezinfekcie.

Ja som bola dlho na značke Sonett, hlavne citrusovom, ale bol mi dosť navoňaný, vždy ho bolo cítiť na celý dom aj cez zatvorené dvere. Po „objave“ Klar-u bez vône som začala používať ten. A nedávno som vyskúšala eukalyptový francúzskej značky Biovie, keďže eukalyptus je silne antibakteriálny. (A Klar každú chvíľu vypredaný a má takú mini fľašku.) Trochu som sa ho obávala, aby som nemala eukalyptu plný dom. Ale „zostane“ v toalete, čo je fajn. A občas „frcnem“ i do umývadlového odtoku. Takže posledný rok mám vždy tieto dva otvorené, a striedam ich.

3. Čistenie umývadiel a podláh

Na čistenie umývadiel a vane mám jediný čistiaci prostriedok, a to je tekutý piesok od Sonett, na ktorý nedám dopustiť. Prestala som používať všetky prášky i rozprašovače. Všetko ide do vzduchu, ktorý dýchame a je to nezdravé, aby sme to vdychovali niekoľkokrát týždenne. A tekutý piesok mi väčšinu vecí krásne vyčistí.

Dostať v každom bio obchode, je veľmi bežný. Rovnako aj prášková verzia. Ale ako hovorím, ja som sa vzdala práškových čističov.

Akurát s umývadlom v záchode sme mali vždy problémy. Lebo naň príliš pražilo slnko a vždy tam rástli v lete riasy. Ale odkedy sme vymenili okná a dali tam mliečne sklo, tak sa to zlepšilo. Pre istotu tam občas frcnem z toaletného čističa, keď chvíľu nehrozí, že ho niekto použije. Čo je u nás v päťčlennej domácnosti a jednom záchode dosť zriedkavé.

Na podlahu mám iba jeden obľúbený čistiaci prostriedok – môj vysávač.

Zem umývam výlučne iba v kuchyni (až na nehody) a na 90% čistou vodou, aspoň ňou môžem zaliať trávu. Raz za čas do vedra „frcnem“ aj čistiaceho prostriedku na riad, „aby sa nepovedalo.“

Pozor na ocot, je síce dezinfekčný, ale ničí niektoré povrchy a hlavne Vaše ruky.

Moji rodičia mali vždy akosi priveľa čistiacich prostriedkov. Iba 3-4 fľaše čistiacich prostriedkov mi nezaberú veľa miesta. Úplne som vyprázdnila skrinku v kúpeľni, zostali tam iba drobné toaletné potreby. Nemám tam jediný čistiaci prostriedok.

Na malej polici vo WC mám presne 4 čistiace prostriedky: WC Klar, WC Biovie, Tekutý piesok Sonett. A ešte tam je jeden Attitude na drevo a podlahy, čo mi vydrží asi ďalších desať rokov, tak málo ho používam. Naposledy som s ním umyla drevenú podlahu, keď nám vymieňali okná uprostred leta.

Biovie a Klar mám z biolindo.com, dopravné zdarma je od 47.90EUR. Majú aj Sonett. Klar tam nebol v čase písania článku, tak som tam dala linku na všetky toaletné čističe. Zriedka sa vraciam k článkom, tak pochybujem, že to budem niekedy aktualizovať.

https://www.biolindo.com/biovie/organic-eucalyptus-toilet-gel
https://www.biolindo.com/sonett/scouring-fluid
https://www.biolindo.com/detergent/toilet-cleaner

4. Ochrana rúk

Priznám sa, že uprednostňujem umývanie a čistenie bez rukavíc, ale na ruky si treba dávať pozor, takže máme doma vždy aj za krabičku jednorázových latexových rukavíc. Treba uprednostniť prírodný latex pre PVC, PVC je vysoko toxické a nerecyklovateľné. Latex je prírodná látka, ktorá sa rozpadne po vyhodení. Ak teda nie ste citlivý na latex; ak áno, je tu možnosť PUL rukavíc.

Rukavice z prírodného latexu majú Lidl aj Billa, Lidl má tri veľkosti Billa dve. Predpokladám, že aj iné supermarkety majú niečo podobné v ponuke, ale inde veľmi nechodíme. Viem, že rôzne pevnejšie PUL rukavice a záhradnícke rukavice má Mercury Market, odtiaľ máme aj rukavice pre deti, ak náhodou „pomáhajú“ vonku pri nejakej činnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.