Najobľúbenejšie prírodné repelenty do našej záhrady

Po dažďových dňoch sa vynorilo plno komárov v záhrade a predovšetkým okolo nášho pieskoviska, čo sme tam postavili deťom. Zas jedna z vecí, čo sa u nás už ťahá dlhšie, odkedy sa deti narodili. Nie som totiž prívržencom syntetických postrekov, ani natierania detí prostriedkom proti komárom. A o čo príjemnejšie je dýchať večerný vzduch než vonné kadidlá a sviečky. Podľa všetkého existuje celý rad rastlín, ktoré prirodzene odpudzujú komáre (a ďalších škodcov) a ktoré môžeme pridať do našej záhrady či na dvor. V niektorých prípadoch môžeme dokonca rozdrviť alebo trieť tieto rastliny na pokožku (pozor, nie všetky!). Oleje, nachádzajúce sa v mnohých bylinkách sú prírodné odpudzovače komárov – medovka, mäta pieporná, kocúrnik obyčajný, rozmarín, cesnak a tymian. A mnohé z nich sú jedlé, taký rozmarín, bazalka, lemongrass či cesnak sú užitočné nielen pre záhradku, ale i pre náš žalúdok. Pestovanie rastlinky cesnaku je očividne užitočnejšie, ako jeho nadmerné jedenie, ktoré pravdepodobne odpudzuje skôr ľudí (a možno zopár upírov). Nie je zlé niektoré rastlinky držať v črepníkoch, aby sme ich pre prípad potreby mohli premiestniť na odpudenie komárov pri večernom posedení. Nie som veľký znalca záhradkárstva, takže pri výbere rastliniek som sa obrátila na internet. Tu je zoznam deviatich populárnych rastlín, ktoré sú odporúčané na viacerých stránkach ako osvedčené na odpudzovanie komárov a mne sa páčili.

Medovka lekárska (Melissa officinalis)

melissa

Medovka lekárska (Melissa officinalis)

Medovka lekárska je liečivá rastlinka pochádzajúca z centrálnej a južnej Európy. Dorastá do výšky 70 až 150cm. Listy majú jemnú citrónovú vôňu, pripomínajúcu mätu. Spolu s mätou sa pridáva do zmrzlín a bylinkových čajov. Počas leta sa objavujú malé biele kvety plné nektáru. Biele kvety lákajú včely, odtiaľ dostala medovka svoje rodové meno Melissa (z gréčtiny „včely“). Medovka sa dokáže rozburiniť, takže ak sa bojíte, že sa jej nezbavíte, môžete ju pestovať v kvetináčoch. Vyhovujú jej slnečné plochy a blízkosť levandule.

Melissa_officinalis_002

Kvitnúca medovka

tipy sk
http://www.bylinky.sk/?/Atlas/Medovka
http://carozahrady.sk/liecivebylinky/medovkalekarska.html
wiki cz
http://cs.wikipedia.org/wiki/Medu%C5%88ka_l%C3%A9ka%C5%99sk%C3%A1
wiki eng
http://en.wikipedia.org/wiki/Melissa_officinalis
tipy eng
http://www.canadiangardening.com/gardens/herb-gardening/natural-remedies-lemon-balm/a/42562

Aksamitník – starček (Tagetes)

Public domain image, royalty free stock photo from www.public-domain-image.com

Aksamitník – starček (Tagetes)

Veľmi vďačná letná kvetinka pre kvetinové záhony a balkóny. Je to výborná okrajová rastlina, napríklad pri vchodovej bránke do dvora. Hmyz neznáša jej vôňu a niektorí ľudia taktiež. Niekoľko rastliniek môžeme zasadiť i do kvetináčov, aby sme ju mohli preniesť na večerné posedenie. Obľubuje slnečné miesta, ale nemali by sme ju sadiť priamo pod svoje okná, lebo jej kvety môžu prilákať osy.

Táto užitočná rastlinka môže byť zasadená medzi ružami alebo jahodami, odkiaľ vyháňa háďatká, od okrasných cibuľovín vyháňa pilátku listovú, a ďalší hmyz vypudzuje od zeleninových záhonov, hlavne od cibule, mrkvy, fazule, celeru a póru.

Upozornenie: Nikdy netrite listy aksamitníka na svoju kožu, môžete si privodiť kontaktnú dermatitídu.

tipy sk
http://plnielanu.zoznam.sk/c/770/ziarivy-aksamitnik-nelaka-len-krasou-posobi-ako-lekar-pre-vasu-zahradu-zbavi
tipy cz
http://abecedazahrady.dama.cz/clanek/aksamitnik-nenarocna-rostlina-do-zahrady
http://www.ceskestavby.cz/rostliny/aksamitnik-tagetes/
http://www.zahradaapriroda.cz/aksamitnik-neboli-afrikan-chrani-zahradu-pred-hmyzimi-skudci/
tipy eng
http://www.canadiangardening.com/plants/annuals/marvelous-marigolds/a/31468
wiki eng
http://en.wikipedia.org/wiki/Tagetes

Kocúrnik obyčajný (Nepeta Cataria)

Catnip

Kocúrnik obyčajný (Nepeta Cataria)

Táto nenáročná trvalka je liečivá rastlina pôvodom z Európy. Je známa i pod anglickým menom catnip. Chovatelia mačiek sa s ňou už iste stretli, keďže je to rastlinka, čo privádza mačky do vytŕženia, vraj ju používajú i na liečivé účely. Očividne priťahuje i divo žijúce mačkovité šelmy, akými sú leopardy či levy. Málokto však vie, že tá látka priťahujúca mačky, Nepelactone, spôsobuje i odpudzovanie komárov a v laboratórnych podmienkach sa ukázala byť 10x účinnejšia ako najznámejší chemický repelent DEET. Pri priamej aplikácii na kožu vraj trochu stráca na svojej účinnosti. Catnip rastie ako burina, takže ho môžete vysadiť v blízkosti rastlín, čo priťahujú komáre na odstrašenie. Ak však máte v susedstve mačky, pravdepodobne vám záhon zničia, môžete však skúsiť vysacie črepníky alebo balkóny.

143304-425x320-Cat-rolling-in-catnip

Mačky milujú catnip

catnip sk
http://wild.blog.sme.sk/c/283943/Kocurnik-obycajny-Nepeta-cataria-macacia-bylinka-cislo-jeden.html
catnip wiki
http://en.wikipedia.org/wiki/Nepeta_cataria
wiki cz
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0anta_ko%C4%8Di%C4%8D%C3%AD

Bazalka pravá (Ocimum basilicum)

lemonbasil

Bazalka pravá (Ocimum basilicum)
Citrónová bazalka

Bazalka je jednou z mála bylín, ktorá vonia i bez toho, aby boli jej listy rozdrvené či fyzicky narušené. Existuje mnoho druhov bazalky, ale najviac odpudzujúce druhy sú citrónová bazalka a škoricová bazalka.

Pre rýchly, prírodný repelent proti hmyzu pri práci v záhrade, natrite si niekoľko listov bazalky na kožu. To odradí blízke komáre, kým pracujete v záhrade.

tipy bazalka sk
http://www.bylinky.sk/?/Atlas/Bazalka
http://carozahrady.sk/liecivebylinky/bazalkaprava.html
wiki sk
http://sk.wikipedia.org/wiki/Bazalka_prav%C3%A1
tipy eng
http://www.canadiangardening.com/gardens/herb-gardening/bountiful-basil/a/1309

Levanduľa úzkolistá (Lavandula angustifolia)

454557

Levanduľa úzkolistá (Lavandula angustifolia)

Toto je druhá, do záhrady atraktívna, kvetinka popri aksamitníku vhodná na odpudenie komárov. Komáre a mnohé druhy hmyzu neznášajú vôňu levanduľe. Levanduľa je veľmi populárna, jednak pre svoju krásu, a jednak pre svoje využitie v liečiteľstve a kozmetike. Aby sa jej darilo potrebuje veľmi veľa slniečka.

tipy sk
http://www.bylinky.sk/?/Atlas/Levandula
http://byvaniejehra.webnoviny.sk/clanky/zahrada/clanok/ako-pestovat-levandulu-aby-bola-ozdobou-zahrady.html
http://carozahrady.sk/liecivebylinky/levandulauzkolista.html
tipy eng
http://www.canadiangardening.com/gardens/herb-gardening/a-passion-for-lavender/a/1546

Citronella (Cymbopogon Nardus)

grass

Citronella (Cymbopogon Nardus)

Citronella je najbežnejšia prírodná látka používaná pri formulovaní prírodných repelentov proti komárom. Vo väčšine zoznamov  blogov je uvádzaná na prvom mieste ako výborný záhradný repelent. Výrazná citronellová vôňa je tak silná, že maskuje ďalšie okolité lákadlá pre komáre. Hoci sa citronella používa v mnohých formách, akým sú vonné sviečky, živé rastliny sú ďaleko účinnejšie, pretože majú silnejšiu vôňu.

Citronella je tropická trvalka, ktorá dorastá do výšky 1.52 až 1.82 metrov. Táto veľmi atraktívna okrasná tráva môže byť pestovaná priamo v zemi v krajinách, kde sa nevyskytuje mráz. Ak sa pestuje v záhrade alebo v blízkosti terasy, mala by byť vysadená v „pozadí“, za malými okrasnými kvetinami a kríkmi. U nás môže byť citronella pestovaná v kvetináčoch, aby ju bolo možné ukryť do interiéra v zimnom období.

Starostlivosť o citronellu môže spôsobiť podráždenie pokožky a alergické reakcie, ak sú narušené steblá trávy, preto sa uistite, že máte rukavice. Rastlina je vhodná na vysadenie pozdĺž chodníkov, pri lavičkách či letohrádkoch, aby svojou silnou vôňou odradila komáre.

Záhradné centrá zvyčajne predávajú citronellu ako malé rastliny v kvetináčoch, pripravené na presadenie do väčšieho kvetináča alebo do záhonov priamo v zemi. Keď sa rastlinka prispôsobí novému prostrediu a rozrastie, môže byť na jar presadená rozdelením veľkých zhlukov na menšie časti do iných oblastí záhrady alebo črepníkov. Rastlina citronelly má nízke nároky na starostlivosť, ako väčšina tráv, najlepšie sa jej darí na priamom slnku a v dobre odvodnených lokalitách. Raz ročne sa odporúča aplikácia bohatých dusíkatých hnojív, najlepšie na jar.

Pri nákupe svojej citronelovej rastlinky dohliadnite, aby ste dostali skutočnú odrodu citronelly, a to Cymbopogon Nardus alebo Citronella Winterianus. Iné rastliny môžu byť predávané „s vôňou citronelly“, ale nemajú tú pravú, pre komáre odpudzujúcu vlastnosť pravej citronelly.

Lemongrass (Cymbopogon citratus)

lemongrass3

Lemongrass (Cymbopogon citratus)

Jedlá rastlinka s citrónovou vôňou, ktorú komáre nenávidia. S trochou trpezlivosti sa vraj dá vypestovať zo stoniek, ktoré sa predávajú na trhu. Preferuje slnko a nebude tolerovať mrazy, podobne ako jej príbuzná citronella. A vhodná pre všetkých, ktorí by radšej uprednostnili jedlú rastlinu lemongrassu pred okrasnou citronellou.

lemongraspot

Lemongrass v črepníku

Rozdiely medzi citrónovou trávou (lemongrass) a citronelovou trávou (citronella):

Keď sme už pri citronelle. Lemongrass nie je citronella a oleje z citronelly a z lemongrassu nie sú identické. Olej citronella pochádza z okrasnej trávy Cymbopogon Nardus alebo Cymbopogon winteratus. Olej lemongrass pochádza z trávy Cymbopogon citratus alebo Cymbopogon flexuosus. Sú to príbuzné rastliny, môžete ich nazvať bratranci či sesternice. Citronella má širšie listy a červenkasté dolné dužiny stoniek, lemongrass má stonky zelené a listy užšie. Citronella je vhodná viac na arómaterapiu, lemongrass do kuchyne.

Na stránkach nova.cz nájdete zaujímavé video o využití tejto rastlinky v kuchyni, ale text je trochu zavádzajúci, píšu tam citronela a myslia lemongrass.

http://loskutak.nova.cz/clanek/rostliny/zajimave-rostliny-citronela.html

lemongrass

Lemongrass

citronella

Citronella

wiki eng
http://en.wikipedia.org/wiki/Lemongrass

Mäta (Mentha spp.)

Mentha-piperita

Mäta pieporná (Mentha piperita), Peppermint

Väčšina mätových olejov je pre komáre nepríjemná, preto nie je zlé mať jeden-dva črepníky po ruke. Mäta sa dokáže rozburiniť, preto sa odporúča pestovať ju skôr v črepníkoch. Je to veľmi odolná trvácna rastlinka, ktorá funguje ako citronella – jej silný zápach odpudzuje komáre, ale je ďaleko nenáročnejšia. Vydrží suché počasie, piesčitú pôdu, slaný vzduch, tieň i slnko. Listy môžu byť sušené a použité pre bylinné čaje. Kvety lákajú včely a motýle do záhrady.

Mäta pieporná (Mentha piperita)
http://carozahrady.sk/liecivebylinky/matapieporna.html

Rozmarín lekársky (Rosmarinus officinalis)

rosmarinus_officinalis_I7374P63369

Rozmarín lekársky (Rosmarinus officinalis)

Olej z tohoto polokríka je božský pre väčšinu ľudí a absolútne nechutný pre komárov. Je to veľmi atraktívna rastlinka do črepníka, ktorá vyžaduje iba trošku vody a je vynikajúca pri použití na varenie mäsa, polievky či vaječných pokrmov.

tip sk
http://www.bylinky.sk/?/Atlas/Rozmarin
http://carozahrady.sk/liecivebylinky/rozmarinlekarsky.html
http://www.pluska.sk/izahradkar/uzitkova-zahrada/bylinky/bylinky/rozmarin-aromaticka-bylinka-ktora-laka-vcely-motyle.html

Ďalšie rastlinky, ktoré môžete pestovať v záhrade na odpudenie komárov:

Cesnak kuchynský (Allium sativum)
http://sk.wikipedia.org/wiki/Cesnak_kuchynsk%C3%BD
http://www.canadiangardening.com/gardens/fruit-and-vegetable-gardening/growing-garlic/a/32193

Klinčekovec voňavý (Syzygium aromaticum)
http://sk.wikipedia.org/wiki/Klin%C4%8Dekovec_vo%C5%88av%C3%BD

Eucalyptus (Eucalyptus spp.)
http://www.canadiangardening.com/how-to/the-healthy-gardener/the-healing-powers-of-eucalyptus/a/33110

Tea tree (Melaleuca alternifolia)

Tieto rastlinky môžeme rozdrviť a natrieť si ich na pokožku okolo zápästia, nohy a pod:

catnip, list vanilky, tea tree, medovka, klinček, levanduľa, eukalyptus, rumanček diskovitý

Tieto rastlinky na seba nenatierame:

Aksamitník môže spôsobiť kontaktnú dermatitídu, nenatierame si ho na telo.

Palina pravá (Artemisia absinthium) je síce liečivá rastlinka, ktorá má rada priame slnko a je jednou z tých vynikajúcich okrajových rastlín, ale nenatierame si ju na telo, môže spôsobiť kontaktnú dermatitídu.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Pelyn%C4%9Bk_prav%C3%BD

Agerátum je odporúčaná rastlinka proti komárom na mnohých blogoch. Je to veľmi nenáročná kvetinka, ktorá môže rásť na čiastočnom alebo priamom slnku a jej vôňa je pre komáre veľmi odpudzujúca. Ageratum vylučuje kumarín (coumarin), ktorý je široko používaný v komerčných repelentoch proti komárom. Nie je však vhodné trieť drvené listy priamo na kožu. Mnohé druhy ageráta sú toxické pre pasúce sa zvieratá. Obsahuje totiž alkaloid, zvaný Pyrrolizidine alkaloid, ktorý poškodzuje pečeň a je karcinogénny. Predovšetkým ide o odrody Ageratum houstonianum. Takže ani v záhradách s deťmi, ktoré radi „babrú“ kvetinky, nie je veľmi vhodná.
wiki cz
http://cs.wikipedia.org/wiki/Nesta%C5%99ec_americk%C3%BD

Zoznam rastlín na wiki, ktoré odpudzujú škodcov:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_pest-repelling_plants

Hlavnými zdrojmi pre text boli

* http://www.wikihow.com/Use-Plants-to-Keep-Mosquitoes-Away
* http://www.canadiangardening.com/how-to/pests-and-diseases/six-plants-that-repel-mosquitoes/a/42758

9 Responses to Najobľúbenejšie prírodné repelenty do našej záhrady

  1. Alica píše:

    Potrbovala by som semienka rastliny Coleus canina/Plectranthus canis/,evnt.ďalšie rastlinky na odpudzovače MAČIEK.
    Ďakujem

  2. Silvia Paulovová píše:

    Dobrý deň,
    kúpila som si na trhu sadenice do kvetináčov na balkone. Nezapamätala som si ich meno.Majú zelené listy, zúbkované a nepravidelne bielo lemované (niektoré aj do ciklámenova ). Jeden koreň má len tmavozelené listy s bledozelenými, až do žlta, škvrnkami. Rastlinky zapáchajú.Veľmi pekne a rýchlo rastú, niektoré až prevýsajú.
    Neviem čo to je, ale mám dotaz: dajú sa prezimovať?- napr. v chladnejšej izbe?
    Za odpoveď vopred ďakujem a pozdravujem
    Paulovová

    • electra píše:

      Nuz ak neviete nazov a nemate obrazok, tak je tazke poradit. Zubkovane listy s bielym okrajom ma kadeco, vratane javora 🙂
      SKuste si rastlinku podla vyzoru vyhladat v encyklopedii, na internete je ich niekolko.

      zahradnydizajn.sk/trvalky-a-ar.html

      zahrada.nana.sk/let.htm

      zahrada-sk.com/enc/sk/

      a dalsie

    • Valentín píše:

      môže to byť Plektrant ťahavý…

  3. Slavka píše:

    Dobry den, vedeli by ste mi prosim odporucit vhodny repelent pre 15 mesacnu dceru na dovolenku k moru/do lesa – na miesta, kde si neviem pomoct vysadenymi rastlinkami?
    dakujem
    Slavka

    • electra píše:

      ja pouzivam effitan, je 2 roky+, pod dva roky asi nenajdete. vacsina je 3+. este viem, ze slovenska navia kozmetika ma prirodny repelent, ale neskusala som ho a treba sa popytat, ci je pre dieta, ak chcete nieco zo Slovenska.

  4. Slavka píše:

    Dobry den, mohla by som vas este poprosit o nazor na tento repelent? https://lessmosquito.com/products/award-winning-incognito-spray
    (Z Navia mi odpisali, ze ich repelent nie je certifikovany pre tak male dieta.)
    dakujem vopred

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.