Naše počítačové hry

Napísala som zoznam hier, ktoré radi hrávajú alebo hrávali moje deti. Možno niekoho poteší, iného pohorší, že čo som to za hrozného rodiča. Sú to hry tak od 5 po 10/12 rokov až po 99, koho to baví.

Pre niekoho je počítač pracovný nástroj. Pre iného hračka. Pre ďalšieho obe. Ja som ten posledný prípad. Kto ma občas číta vie, že som veľký fanúšik počítača (ako by som aj inak písala tento blog). A dlhé roky, než sa narodili deti, som strávila hraním hier, ako Diablo, Command&Conquer, Fallout, Quake.. neskôr onlinovky ako Guild Wars či Wow. Bolo by ich veľmi veľa na menovanie a kto sa nehrá, nič mu tieto názvy nepovedia. Teraz už mám žiaľ primálo času, ale občas si ešte sadnem za Diablo 3 alebo Wow, keď potrebujem veľmi vypnúť. Nezvykla som veľa browsovať, ak som to nepotrebovala pre konkrétnu tému, článok. Nezvyknem browsovať, iba pre nič za nič, lebo sa nudím.

V každom prípade, nemám rada, keď sa pani učiteľka alebo pani vychovávateľka na rodičovskom združení vyjadria tým spôsobom, ako by to bola drogová závislosť, potom čo im deti odpovedia na otázku, „čo by radi robili“, že by „radi strávili čas pri hraní na počítači“. Závislosť je o tom, že zanedbávate všetko ostatné na svete. A deti chodia do školy, píšu úlohy, majú voľný čas tak od 6 večer než idú spať do 8? A trochu cez víkend. Prečo by som mala predpisovať, akou hrou svoj voľný čas strávia. To neguje výraz „voľný“. Som rada, že sú deti a chcú sa hrať. Chcieť sa hrať je tá najprirodzenejšia vec pre dieťa.

Moja dcéra pred triednou úplne zatajuje, že sa hráva na počítači. To tiež nie je v poriadku. Snažila som sa jej vysvetliť, že má byť sama sebou a stáť si za tým, čo rada robí, ale je z tých plachejších tajnostkárov. A nerada by som, aby môj syn dopadol podobne. Pre neho je počítač hračka. Rovnako ako jeho plyšák či autíčko. A keď má dieťa náladu sa hrať lego na počítači a nie stavať si z lego kociek, tak mu netreba vnucovať názor, že to je niečo zlé.

Moja mladšia dcérka (8 rokov) má v pondelok dva krúžky. Dobrovoľné, pripomínam. Nikdy som deti nenútila na krúžky, aj keď som rada, že dievčatá chodia na karate, trochu pohybu navyše je fajn. Veľmi chcela aj na výtvarný krúžok, a tak tam zostáva po vyučovaní. Má ho od tretej do piatej a potom má ešte do šiestej karate. A v stredu má tiež karate tréning. Takže ju pošlem do školy o siedmej ráno a domov mi príde o šiestej večer, zvyčajne už má urobené úlohy z družiny, niekedy niečo treba dorobiť…

Moja staršia dcérka má iba dvakrát týždenne karate, ale učenia pribúda. A často sme tak, že sú 4-5. hodina poobede, než skončíme s učením. A ani nechcem povedať, koľko sobôt a nediel strávime niekoľko hodín učením sa toho , čo sme cez týžden nestihli. Či už je to vlastiveda alebo prírodoveda, vybrané slová, teraz pádové otázky… Projekt sem, projekt tam. Matematika je asi jediné, čo zatiaľ nemusím extra riešiť s výnimkou občasnej geometrie. A dodnes nevieme poriadne určovať čas..

Tým chcem iba povedať, že neurčujem, čo sa deti majú hrať. Hodinu s bábikami, hodinu s autíčkami, pexeso, stavať si z kociek… Je to ich voľný čas na hru. Určite je dobre, a som rada, ak idú von. Bolo by ideálne, aby boli každý deň vonku, zahrali sa na slniečku. Ale svet tak nefunguje. V zime po 16:00 je tma, nikto už nepošle dieťa von. A často je naozaj neskoro, než deti skončia s učením, s krúžkami. Je množstvo dní, keď prší a nemôžu ísť von. A keď nejdú von, nemám limity, že „ako dlho môžu sedieť pred počítačom“. To by som musela dať rovnako limit svojej matke „ako dlho môže presedieť pred telkou“. Všimla som si, že mnohí rodičia tam majú dvojaký meter. Iba hodinu pred počítačom, ale televízor nevadí?

Skôr mám namietky na televízor, ale to moje deti nepozerajú (ako „normálne deti“ ako mi to už párkrát bolo povedané), akurát som menej nadšená na prehnané pozeranie YouTube. Nieže by pozerali niečo nevhodné. Pozerajú hlavne streaming hier a podobne. Nemám to rada, lebo pozeranie či už telky alebo YouTube je pasívne. Hranie hier, či už stavebnicových alebo na počítači, rozvíja motoriku a myslenie, je to aktívna činnosť. Môj syn, čo ešte nechodí do školy, si na Robloxe vo vyhľadávači vyťuká gramaticky správne slovo „tycoon“. Koľko sme my, kým sme nemali počítač, strávili pasívnym čumením na telku z nudy? Koľko dospelých príde domov unavených z práce a keď vyriešia všetko čo potrebujú, už nemajú energiu na nič iné, iba pasívne pozerať hocičo im telka ponúkne? Nesúdim to, chápem, ak je niekto príliš unavený, iba konštatujem. Ale rovnako sa snažím nesúdiť školopovinné deti, ktoré toho tiež majú dosť „naložené“. Môjmu partnerovi YouTube nahrádza telku. Tam si pozerá témy, čo ho zaujímajú. Hlavne po práci, keď je už večer príliš unavený sa niečo zahrať a ešte sa mu nechce spať.

Takisto by sa dalo diskutovať, čo je horšie pre oči. Čítanie kníh, pozeranie televíznej obrazovky alebo pozeranie monitora. Určite, pozeranie tých starých vypuklých televíznych obrazoviek z nášho detstva bolo zraku škodlivé. V konečnom dôsledku to však aj tak bude na genetike a zdraví jednotlivca, či skončí s okuliarmi alebo nie.

Kúpené hry pokladám určite za nevinnejšie a bezpečnejšie ako „browsovanie“ na internete. Nieže by som sa bála, že pri browsovaní nájdu niečo nevhodné. Moje deti určite nezaujíma žiadne porno a podobne ani nevedia čo to je. A vôbec nebrowsujú. Skôr mám obavy, aby náhodou nenarazili na niečo, čo ich vydesí. Pravda, ak pozeráte YouTube, tak Vám ponúka ďalšie veci na výber zvyčajne podľa toho, čo ste si vyberali. A ak deti majú vlastný účet, na ktorom je napísané, koľko majú rokov, tak tiež im neponúkne nič nevhodné. Mnohé hry tiež majú „parenting control“ ako napríklad Wow. Aj keď na onlinovky sú ešte primalí, takže tam ich nepúšťam. (Výnimkou je Roblox). Akurát občas radi lietajú na mojich drakoch a zabijú ma popritom 🙂

Aby som sa vrátila k hrám. Toto je o hrách. Bezpečné browsovanie na internete je inou témou a nemám rada, ak sa to „hádže do jedného vreca“ s hrami. Čo mnohí robia a zahrnú pod jeden pojem počítač a nebezpečenstvá internetu.

Počítačové hry nie sú lacné, hlavne tie populárne. Ale dajú sa kúpiť aj veľmi dobré hry veľmi lacno a existuje množstvo dobrých hier aj zdarma. Raz za čas sú v ponuke balíčky hier od 1 do 20 EUR. Väčšinu máme odtiaľ. Lego hry sú zvyčajne dosť drahé a ak chcete nejakú zľavu, treba to dlho „campovať“. Nie sú zlé, deti ich majú radi a vedia sa to hrať ako dvojica na jednom počítači. Môj syn, veľký fanúšik počítačových lego hier, chce teraz Incredibles. To je 40EUR. Tak sme zatiaľ povedali nie. To je tak na narodeniny. Ak nebude v nejakej väčšej zľave. Aj hry vedia byť narodeninový darček. A keď deti podrastú a vyberú si to, tak nedbám. Už som zaviedla, že dievčatá budú dostávať na konci roka za vysvedčenie počítačovú hru. Pretože každú chvíľu chcú nejakú novú. A toto je pred prázdninami, užijú si ju.

Takže tu je náš zoznam.

Moje deti milujú Roblox, je to platforma (zdarma), ktorá ponúka plno hier zdarma https://www.roblox.com/ (PC aj tablet). Roblox je dobrým úvodom do online hier a hier vôbec. A je dobrým miestom na hranie pre menšie deti. Naučí dieťa prvé kroky, ako byť v bezpečí online. Treba si pridať svojich súrodencov ako priateľov a potom je to jednoduché sa nájsť a hrať spolu. Pravda, Roblox sa prevažne hrajú veľmi malé deti. Dnes môj syn dostal z vajíčka McQueen autíčko. Tak sa tešil, akoby dostal skutočného. Práve sa hrá nejaký Recycling Simulator, takže behá po meste a zbiera smeti. A McQueen pet za ním. Dostáva za to body či peniažky.

Steam je tiež platforma, kde viete kupovať hry / spravovať svoje kúpené hry. Vyrobila ho spoločnosť Valve niekedy v roku 2003 pre distribúciu vlastných hier. Odvtedy Steam pokročil, predáva aj iné hry a dnes je najväčšou platformou digitálnej distribúcie pre počítačové hry. Podľa wikipédie Steam vlastnil v roku 2013 okolo 75% trhového priestoru.. Samotný Steam je k stiahnutiu zdarma.
https://store.steampowered.com/

Uplay je tiež počítačová platforma, https://uplay.ubisoft.com/, pre nákup a spravovanie hier (aby ste mali poriadok na desktope).

Pokiaľ ide o Steam /Uplay hry, moje dcérky sú veľkým fanúšikom Portal Knights, Creativerse a staršia aj Conan Exiles.

Môj syn je obrovským fanúšikom Lego hier, hlavne Lego Worlds a Jurassic Park. Lego hry sa vedia hrať dvaja a vždy ho poteší, keď sa niektorá z jeho sestier pripojí. Dosť dlho sa hrali Harry Pottera minulý rok spolu. Občas si zahrá nejaké tie autíčka, ale to pomenej. Má rád Mad Max a skúša hrať Laru Croft, ale zatiaľ Lara mu moc bez pomoci nejde.

A všetci traja sú veľkým fanúšikom Rayman série.

Tu je výber niektorých hier zo Steamu, čo máme a čo sa hrávali či hrávajú. Pravda, všetko neviete mať naraz nainštalované. Rovnako, dievčatá už majú vlastné počítače a vlastný Steam a Uplay account a občas máme hádky, tak som povedala, že pri kúpe nejakého balíčka hier sa treba rozhodnúť, pre koho sú najvhodnejšie a na koho konto to ide.

Steam

Barbie and Her Sisters Puppy Rescue
Blaze Rush
Castle Crashers
Creativerse
Conan Exiles
The Cave
Disney Fairies: Tinker Bell’s Adventure
Disney Princess: My Fairytale Adventure
Disney’s Princess Enchanted Journey
Disney-Pixar Brave
Fallout Shelter
Lara Croft and the Temple of Osiris
Lego Batman 1,2,3
Lego City Undercover
Lego Harry Potter Years 1-4
Lego Harry Potter Years 5-7
Lego Jurassic World
Lego Marvel Super Heroes
The Lego Movie – Videogame
Lego Star Wars The Complete Saga
Lego The Hobbit
Lego The Lord of the Rings
Lego Worlds
Mad Max
Never Alone
Rayman Legends
Rayman Origins
Shadow of the Tomb Raider
The Princess and The Frog (Disney)

Uplay

Child of Light
Rayman Origins
Rayman Legends
The Crew
The Crew 2

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.