Nie je plast ako plast
Radi by ste kupovali bezpečnejšie produkty vyrobené z plastu, ale neviete ako na to? Nie je to až také ťažké, ako sa na prvý pohľad zdá. Na začiatok úplne postačí vyznať sa trochu v recyklačných kódoch. Obráťte produkt vyrobený z umelej hmoty, či už misku na šalát alebo kelímok od jogurtu, a skontrolujte ho na recyklačný kód. Ak nie je označený recyklačným kódom, nekúpte ho.
Neoznačené plasty je veľmi ťažké rozoznať, veď taká zubná kefka môže byť balená v plastovej krabičke vyrobenej z PVC, PP či PET. „Zott“ (Jobobella) jogurty sú balené v PP kelímkoch, „Rajo“ a „Activia“ jogurty v PS. Tričko môžete mať balené v PE alebo PP sáčku. Polykarbonátovú dojčenskú fľašu od polypropylénovej rozoznáte na prvý pohľad tak, že polykarbonát je číry, priesvitný – ako sklá okuliarov (na výrobu ktorých sa dodnes používa), polypropylén matný.
Ktorým recyklačným kódom sa treba vyhýbať:
PETE alebo PET (#1): PET (Polyethylene Terephthalate) výrobky sú v poriadku na jedno použitie, veľmi rýchlo sa však degradujú pri opätovnom používaní. Najčastejšie sa stretávame s PET fľašami – minerálkami, sódami, olejom. V PET miskách nájdete šaláty a iné potraviny s krátkou dobou použiteľnosti. PET sa však používa i ako nádoba a baliaci materiál na najrôznejšie produkty dennej spotreby (zubné kefky, cumlíky). Nie náhodou však bola vratnosť PET fliaš zakázaná, nemali by sme ich teda znova napĺňať. Pri výrobe PET sa totiž používa oxid antimonitý ( viď wikipedia) ako katalyzátor, ktorý sa môže uvoľniť a kontaminovať potraviny pri opätovnom používaní, vystaveniu teplu či čistiacim prostriedkom. Výhodou PET je pomerne častá a jednoduchá recyklovateľnosť. (viac na wikipedia). Veľkou nevýhodou – jednorázové použitie.
PVC alebo Vinyl (#3 alebo „V“): Najtoxickejší a najnebezpečnejší plast súčasnosti. Sme doslovne obklopený Polyvinyl Chloridom a je veľmi ťažké sa mu vyhnúť (stavebníctvo, zdravotníctvo, elektronika). Snažte sa ho obísť aspoň pokiaľ ide o baliaci materiál, produkty dennej spotreby, hračky a všetky produkty určené do detských rúk (viac na wikipedia).
PS (#6): Mnohí si neuvedomujú, že popri penovom polystyréne sa pomerne často stretávame i s potravinami balenými v polystyréne – jogurtové kelímky, poháriky z automatov. Zriedkavo sa stretneme s polystyrénom i pri kuchynských nádobách (napr. plastové odmerky). Polystyrén sa rýchlo rozpadá pri kontakte s horúcimi či mastnými potravinami, preto treba byť opatrný pri jeho používaní. (viac na wikipedia)
Other (#7): Do kategórie „Ostatné“ sa zahrňujú všetky plasty, ktoré sa nezmestili do kategórií 1-6. Nájdeme tu aj kombináciu prvých šiestich druhov plastov. Je dôležité si uvedomiť, že nie všetky plasty skupiny #7 sú toxické . Pre zjednodušenie však, ak nevieme, o aký plast ide sa však radšej tejto kategórii vyhnime. Druhú veľkú skupinu tejto kategórie totiž tvorí plast nazývaný polykarbonát (PC, polycarbonate), až donedávna používaný na výrobu množstva dojčenských produktov (fľaše, cumle, hryzátka, hračky). Súčasťou polykarbonátu je toxická chemikália zvaná BPA. Po zvýšených obavách z jej pôsobenia na ľudský organizmus mnohé krajiny predaj produktov pre deti vyrobené z polykarbonátu zakázali a výrobcovia ich prestali vyrábať. Ešte stále sa však s nimi stretnete na pultoch našich obchodov, preto sa vyhýbajte dojčenským produktom vyrobeným pred rokom 2010, neoznačeným alebo označeným symbolom PC alebo #7 (pokiaľ nie ste presvedčený, že to nie je polykarbonát).
Ktoré recyklačné kódy sa pokladajú za bezpečnejšie:
HDPE (#2): High Density Polyethylene (HDPE) – polyetylén s vysokou hustotou. Polyetylén spolu s polypropylénom sa často používa na výrobu fliaš kozmetických a čistiacich prostriedkov. Môžu sa i kombinovať (napr. fľaša PE a uzáver PP), spolu sa veľmi dobre recyklujú. (viac na wikipedia)
LDPE (#4): Low Density Polyethylene (LDPE) – polyetylén s nízkou hustotou využívaný na fólie, známe igelitové sáčky, tašky, vrecúška.
PP (#5): Polypropylene (PP). Polypropylén je v súčastnosti jeden z najpoužívanejších plastov pre baliaci materiál – v PP sáčku nájdete ryžu i cestoviny, keksy a čokoládové tyčinky. Z PP je s najväčšou pravdepodobnosťou vyrobené Vaše vedro či plastová sedačka na WC. PP nahradil polykarbonát pri výrobe mnohých dojčenských produktov, predovšetkým dojčenských fliaš. PP sa popri ABS využíva na výrobu mnohých hračiek a kuchynských nádob, riadu (viac na wikipedia).
To, že PP a PE sú zdravotne nezávadnejšie a jednoduchšie recyklovateľné plasty ako ostatné neznamená, že je vhodné ich používať na výrobu jednorázových produktov (jednorázové vložky a plienky) a obalov. A nezabúdajme, že silikón, sklo a drevo sú stále bezpečnejšie alternatívy.
Prečo sa unúvať s rozoznávaním plastov?
- Plasty sa vyrábajú z ropy a ich výroba je obmedzená svetovými zásobami ropy.
- Niektoré druhy plastov sú toxické pre človeka i životné prostredie.
- V prírode sú nezničiteľné a ich recyklácia je obmedzená. Vytvárajú veľké množstvá jedovatého odpadu.
- Spaľovanie plastov je nebezpečné, do vzduchu sa dostávajú jedovaté látky. Nikdy nespaľujte doma žiadne druhy plastu, napr. jednorázové plienky po dieťati, môžete sa udusiť !!!
Čo presne patrí do zberovej nádoby na plast?
Neznečistené stlačené alebo zošliapnuté PET fľaše z nápojov, plastové a mikroténové vrecká, baliace fólie, polystyrén, tégliky z jogurtov, obaly z CD, obaly z pracích a čistiacich prostriedkov a kozmetiky.
Čo nepatrí do zberovej nádoby na plast?
Mastné obaly so zvyškom potravín, podlahové krytiny, novodurové rúrky, obaly z nebezpečných látok, ako napr. motorových olejov, farieb a pod.
Hlavné zdroje:
http://www.triedenieodpadu.sk/index.php?id=triedenieodpadu/druhyodpadu/plasty#2
zaujima ma ako je to s detskými autosedackami, ktoru prave kupujem. co sa tyka zlozenia, natrafila som na polyester v prevahe, co sa mi nepozdava.
Polyester je latka z umelych vlakien a ak je certifikovana na nezavadnost (zvycajne OEKO Standard) nemali by ste mat problemy. Skor si myslim, ze ste mysleli polystyren. Zial, nenasla som autosedacku ci podsedak, ktory by polystyren neobsahoval. Pre mna je este vacsi problem, ze som nenasla helmu na bicykel bez polystyrenu. A to ma predsa len dietatko na hlave, takze momentalne mame korculiarske helmy z lidlu, ktore maju aspon latku dotykajucu sa pokozky.
My máme autosedačku bez polystyrenu – zn.Qeridoo, priznám sa ale, že som neskúmala z akého plastu je vyrobená tá forma…
Presne tuto zn som si vyhliadla. Je tam uvedene z akeho plastu to je vyrobene? Budem rada ak napisete.
Peknyden
Presne tuto zn som si vyhliadla. Je tam uvedene z akeho plastu to je vyrobene? Budem rada ak napisete.
Peknyden
Ano myslela som polystyren 🙂
Nie je to penový polystyren-to viem určite 🙂 Môžem skúsiť napísať priamo výrobcovi do DE, možno mi odpíšu. Už som tak písala iným do Nemecka a odpísali 🙂
dakujem za odpoved. neviem presne,ako vyzera ta sedacka, a ci sa to niekde da odkryt az na plast, ak sa nemylim, malo by to byt oznacene recyklovatelnou znackou a cislom. ci nie? myslim, ze tak som to citala na tejto stranke… nemusite sa obtazovat pisat, skusila som cez kontaktny formular na ich stranke, ale ste velmi zlata. som zvedava, ci odpisu. potom sa ozvem. inak ste spokojna s autosedackou? odbocujem, snad mi odpusti electra 🙂
Autosedačku mám stále napevno v aute, tak by sa mi ťažko hľadalo to označenie, ak tam vôbec je… Som s ňou spokojná, ale neviem ju porovnať s inou. Pani, čo má e-shop v ktorom som ju kúpila, ich má dve (bola som sa na ne osobne pozrieť a aj mi ich predviedla), pre obe dcéry a vravela, že ten penový polystyrén niektoré deti odlupujú 🙂 a že tento poťah sa lepšie čistí ako na iných sedačkách-neviem, lebo ja mám na nej ešte bavlnený poťah. Táto sedačka má vzadu také iné upevnenie o pásy v aute, je to pracnejšie, ale dobre to drží. Tým, že ju nepremiestňujem a mám ju v aute stále, tak mi to vyhovuje. Ak by Vám odpísali, aký je to materiál, napíšte to sem prosím, ak môžte. I keď, človek, keď autosedačku potrebuje, asi nemá veľmi na výber, čo sa materiálu týka… Ja som pozerala vtedy aj rôzne nezávislé testy a pod.
Potah autosedacky su polyesterove vlakna a platove casti su polypropylenove, tak mi odpisali z ich stranky. Takze myslim, ze je materialy su vyhovujuce. Uz ju mam objednanu. Chcela som si ju tiez pozriet, ale pani v eshope nebola ochotna. Vraj je to na objednavku so zalohou. Islo mi o polohovanie, aby ked dieta zaspi sa dala vysunut, nech mu nepada hlava dopredu, ako pri niektorych inych sedackach. Z popisu vyzera, ze to pojde. Inak dnes som zistila, ze plastenka na na kociar z vynilu…. ach jaj, co uz…
Chcela by som kupit flase na vodu na bicykel. To, co ponukaju, je vyrobene z polypropylenu BOREALIS-telo flase a polypropylen MOSTEN-vrchnak flase.
Aky je Vas nazor?
Dakujem.
D.C.
Dobry den, PP sa poklada za najbezpecnejsi ropny plast sucasnosti pre vyrobu produktov na balenie potravin, pravda do vsetkeho sa da namiesat nezelane veci. Ale ten borealis neznie zle, podla wikipedie je Borealis Ag so sidlom vo Viedni druhym najvacsim vyrobcom PE a PP v Europe, snad vedia co robia, najskor oni dodavaju vacsine potravinarskych vyrobcov balenia. A podla zoznamu ani nemaju tovaren v Azii iba v zapadnej Europe, juznej Amerike a USA. Sice v poslednej dobe zacali vyrabat aj ine chemikalie, od melaminu + potraviny by som sa drzala daleko, ale to nehovori nic o tom, ze by ich PP malo nieco byt. AK sa Vam flasa paci, tak by som si ju na Vasom mieste pokojne kupila.
Dakujem za info:)
Dobry den, ja by som sa chcela spytat. Ked sa mi zacne odlupovat z plastoveho sitka alebo misky taka ta povrchova glazura (zacne sa supat plast), tak ich mam uz vyhodit, alebo to nie je na zavadu. Podotykam ze su vyrobene z PP, oznacenie 5.
To by sa nemalo supat. Poskodenu nadobu treba vyhodit ci je to PP alebo nie.
dobry den, mozem miesat vo vyrobe PP pasku, PET flase a baliacu foliu ? alebo musim mat na kazdy plast zvlast nadobu s oznacenim ?
Dakujem za odpoved.
Dobry den,
Uplne som nepochopila otazku.
Jednotlive plasty sa originalne nevyrabaju z toho isteho plastu, vyrabaju sa z roznych chemikalii odlisnym procesom.
Takze ak sa pytate na miesanu vyrobu asi hovorite o recyklovanom plaste.
Pokial ide o separovanie odpadu, tak vsetok plast ide spolu do jednej recyklacnej nadoby a potom to je na triedicke odpadu ci to zvlada alebo nie. Su tam urcite obmedzenia, co sa smie dat do zberovej nadoby a co nie. Plast sa najskor separuje manualne, riadne na pase stoja ludia a oddelia napr PET flase. A potom to je rozne, tieto procesy uz neviem, pocula som, ze jeden zo sposobov je, ze plast sa rozdrti a zmiesa s vodou, lahsi vyplava hore a tazsi zostane dolu a podobne.
Z plastu, ktory sa podari separovat vraj vyrobia ten isty plast, teda z PP sa vyrobi PP, z PET vyrobia PET. Ale takisto viem, ze z recyklovanych PET vlakien sa vyraba aj polyesterove vlakno. Tu uz neviem, ci mozeme mat z toho vlakna tricko alebo iba koberec do kupelne, na to su urcite zakony vzhladom na zdravie cloveka.
A to co sa nepodari separovat, je miesany plast, oznaceny ako 7, other. Ale ake su tam pravidla, obmedzenia, zakony na vyrobu miesaneho plastu, to teda neviem.
Vie mi niekto poradit z coho je vyrobene viečko/vrchny kryt na johurte?
Je to z plastu a ci alobalu/hliniku?
Viecka su hlinik, niektore vyrobky to aj uvadzaju, ine sa neunuvaju a napisu iba kelimok. Rajo smotana ma napisane viecko ALU – aluminium, hlinik. Jogobella jogurt pise PP/C, co znamena, ze kelimok je z PP a viecko z hliniku. Preto zakazujem detom olizat vrch z takychto produktov
Tetrapak
81 je papier a plast nazyvany aj Purepak
84 je papier, plast a hlinik
Tu je mini prehlad
http://zelenestranky.sk/2009/01/co-znamenaju-recyklacne-symboly-na-obaloch/
http://www.ekoton.sk/recyklacne-symboly/
Dobrý den, co označení SAN? Děkuji.
Styrene acrylonitrile resin – styren akrylonitrilova živica, kopolymér styrénu (70-80%) a akrorylonitrilu (20-30%). Široko sa používa namiesto polystyrénu kvôli väčšiemu tepelnému odporu. Používa sa podobne ako polystyrén a vraj priesvitný málo odolný voči mechanickému tlaku.
Rýchly preklad z wikipedie…
No, určite by som v tom neservírovala polievku 🙂
Děkuji za rychlou odpověď. Mám doma z tohoto plastu filtrační konvici na vodu. Je v pořádku nebo ji mam vyhodit z okna? 🙂
Osobne by som to vyhodila z okna, styren je klasifikovany ako vysoko karcinogenny vo vsetkych „civilizovanych“ statoch sveta, teda EU a Kanada a pod. Podobne, vzdy hovorim, nekupovat si maso ci jogurt balene v polystyrene. „Povolene“ limity na pustanie styrenu do mojej stravy ma nezaujimaju, u mna = 0 a menej. Neviem nakolko je to odolne, ci je to pevnejsie ako polystyren alebo podobne krehke, ale uprimne, asi by som si pohladala inu konvicu, totalne zly pocit (o.k. moje pocity mozno nie su podlozene laboratornou skuskou, ale mame slobodnu volbu cim sa ne/chceme otravit 🙂 ).
Dobry deň. Chcela by som sa opytat na zloženie plastovej fľašky na vodu. Konkretne je z číny. Všetko je po čínsky,okrem značiek. Je tam uvedené PC, PC+PP, LDPE a oznacenie ♻ 7. Jeden pan pri hodnoteny fľašky bol pobureny. Tak sa chcem spýtať, či fľašu radšej vyhodiť. Ďakujem pekne.
Dobry den, vyhodte ju. Do zbernej nadoby na plast ak pojdete okolo. PC je polykarbonat. PP a LDPE je v poriadku, je to polypropylen a polyetylen. Tipujem, ze to je vrchnak, vrchnaky su zvycajne PE a/alebo PP. Neviem ktora cast je PC, ale to je jedno, plastove flase zvycajne nemaju taku hodnotu, ze by som to riskla. Najdite flasku, ktora ma iba PP a/alebo PE, je ich plno.
Dobrý večer, v lekárni som kúpila detské lyžičky z melaminu. Myslíte že môžu byť škodlivé? Ďakujem
Dobry den, ja sa drzim prec od melaminoveho riadu. Melamin je pokial viem velmi jedovaty. Preco nie nerez alebo obycajny polypropylen? Su bezpecne a uplne bezne dostupne.
Ďakujem za odpoveď. Teraz ma už dcérka z nerezu tie som kupovala pred rokom. Odkedy som čítala o melamine už ich nepoužívam. Viac menej je hrozne že mnoho mamičiek považuje produkty z lekárne za overené.
Nuz, nic z lekarne nie je bezpecne a vsetko je jed. Ja viem, nutny jed ale faktom je, ze lieky su jed, ktory obcas potrebujeme. Treba si vsak uvedomit, ze sice nam vyliecia chripku ale pokazia nieco ine. Ale farmaceuticke spolocnosti su vobec to najhorsie a nanucuju ludom aj to co nepotrebuju. Ja to beriem realisticky, urcite nemaju zisk zo zdravych ludi. Nie su dobrocinnost a nerobia nic zadarmo.
Dobrý deň, chcem sa spýtať na vhodnosť použitia termoplastov v hračkách (napr. loptičky pre psov…), ďakujem
Termoplast je nazov pre vela druhov plastov, je to „nadradeny“ nazov pre urcity druh polymerov – ABS, PVC, PE, PS, este aj teflon je termoplasticky polymer. Treba vediet aky je to termoplast alebo co tym mysleli, ked napisali, ze je to vyrobene z termoplastu.
https://en.wikipedia.org/wiki/Thermoplastic
Dobrý deň.
Z akého materiálu sa vyrábajú uzávery nerezových termosiek? Je možné v nich uchovávať horúcu vodu na prípravu mlieka pre bábätká?
Zdravim vas, proosim vas, kupila som si z tedi dozu na suche potraviny a ma v trojuholnicku oznacenie „P“.
tak neviem, o aky to plast ide.. diky za odpoved.
Dobry den. Je mi luto, ale P nie je recyklačný symbol. Recyklačné symboly majú zvycajne 2-4 písmena alebo cislo, napr PP, PC, PE. Wikipedia ma vacsinu najpouzivanejsich v tabulke.
https://sk.wikipedia.org/wiki/Ozna%C4%8Denie_obalu_pod%C4%BEa_materi%C3%A1lov%C3%A9ho_zlo%C5%BEenia
dakujem, ale ved ja viem ze p nie je recyklacny symbol.
skor ma zaujima, ci to moze byt zly plast, a namiesto cisla dali do trojuholnika (recyklacneho znaku) pismenko „P“.
podla mna tam dali P ako plast
takze by ste to nepouzivala. je to klasicka doza na potraviny z pepca, ci tedi-ho. obe maju pismenko P, nedovzedela som sa, o aky material ide…
Nuz, asi by som to nepouzivala, s vynimkou toho, keby som si bola ista, ze je to lekarsky polypropylen. Nie vzdy sa to da poznat, ale niektory styl a dotyk ano, napr. vsetky misy na kremy a cesta mame z Lidl a je to taky rovnaky material, takisto vacsinu plastovych doz. Alebo detske flase a dozy do skoly na desiatu, tie mam ceske. Vsade je, ze PP a pravdepodobne by som to poznala aj bez toho. Ale preco by to tam nenapisali. Nemaju ziaden dovod. Uz aj k sirupom a liecivam davaju tie lyzicky z lekarskeho PP, mozno je na to daky predpis, nezistovala som to, ale je to na nich napisane a vidno, ze to uz nie je polystyren ako kedysi. Alebo iba nechcu „vyzerat lacno“, lieky su dost drahe, aby tam mohli pridat o cent drahsiu lyzicku.
Dobrý deň, pitný režim nám zamestnávateľ zabezpečil v galónoch s označením 7. Galony sa nasádzajú na zariadenie kde si načapujeme studenú i horúcu vodu. Sú prosím vás tieto galóny bezpečné? Ďakujem Lenka
Dobry den. Podla mna je to zdraviu skodlive a vyrobca a Vas zamestnavatel „ma zbiju“, ale zdovodnenie:
Cislo 7 zahrna viac plastov, ale moj tip – zdoraznujem moj tip – je, ze je to PC, polykarbonat. Vychadzam z toho, ze
1. uz som videla podobne galony na viacerych miestach, maju to v niektorych cakarnach u lekara u nas, ja som z toho dietatu nedala pit- po prve, je to PC (a u babatiek je PC uz zakazany zakonom – pri dospelych sa zakony neunuvali, ved co, nech si dame trochu BPA), po druhe tam sa capuje do PS poharikov
2. je to logicke riesenie, ak je to 7 nie je tam vela na vyber, co by sa hodilo na tekutiny.
3. bude to nieco taketo dolphin.sk, kde priamo pisu, ze je to PC.
Je to eko z toho hladiska, ze ludia nekupuju a nevyvlacaju PET flase alebo hlinikove konzervovane napoje + vsetky tie energy drinky su zdraviu skor skodlive. A voda je zdravsia, maju po ruke vodu. Ale zas je to take „za vlasy pritiahnute pro“, ked vezmeme v uvahu minusy
1. PC uvolnuje BPA. Ano, je to zdraviu skodlive.
2. PC sa nerecykluje, alebo recykluje minimalne
3. Ako si nacapujete tu vodu, kazdy ma v robote vlastny hrncek? Ak nie a capujete do polystyrenovych plastovych poharikov, tak to neguje vsetku ekologiu, PS je jeden z najhorsie recyklovatelnych plastov, ktory znecistuje ocean + okrem BPA z galonu mam vo vode karcinogenny styren z polystyrenoveho poharika.
Odporucila by som vlastnu PP flasku s vodou z domu, PP flasky predavaju mnohe obchody vratane tesca , hlavne pre zacatim skolskeho roka. Maju rozne typy uzaverov.
Pripadne sklenenu. Ja mam na take mini vylety do mesta 0.3L retap – ja malo pijem ja viem. A potom som si kupila na dlhsie vylety vacsiu sklenenu Equa flasu, lebo retap nema doriesene „smykanie“, ta ich ponozka na mini flase sa este da, ale pri vacsej je to otrasne s „vyzuvanim“, takze som si vybrala Equa, ktora ma taky elasticky silikonovy protismykovy pas (pozor, plastova Equa flasa je zas Tritan, reklamuju sa ze neobsahuje BPA, co je sice pravda, problem je, ze obsahuje BPS, co je podla mnohych este horsie ako BPA).
dobry den,
uvazujem nad potravinovou dozou, pise pri nej toto
Polystyrén-akrylový plast, polypropylénový plast, syntetická guma (vrchnak), Bez obsahu bisfenolu A (BPA).
nenasla som na nete coje polystyren akrylovy plast.
jedna sa o tuto dozu
https://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/80066723/
mozem ju pouzivat na sool, cukor, muku? diky
danka
Neviem preco este stale ikea pouziva polystyren. Nie neobsahuje BPA, ale obsahuje karcinogenny styren. Podla mna polystyren je horsi ako plasty s obsahom BPA. Do suchych potravin ako sol, muka by mozno nemalo pustit, ale nemozem to odporucit. 1. ja by som to urcite nekupila a nepouzivala na potraviny ani nic ine. 2. polystyren je jeden z najvacsich znecistovatelov nasej planety. Ta priehladna nadobka je polystyren, vrchnak bude polypropylen.
Dóza je vyrobená zo Styrene methyl methacrylate (SMMA), nakoľko je vyrobená v Číne pravdepodobne je to ACRYSTEX PM-600 od firmy CHIMEI
a este druha otazocka,
bola som kupovat flasku na pitie pre dojca, a bol na nej recyklacny symbol 7 a zaroven tam bolo napisane „neobsahuje bpa“.
to znamena, ze je to bezpecny plast? kupili by ste tuto flasu?
dakujem!
Dobry den, urcite by som ju nekupila. Vacsina slusnych europskych vyrobcov ma symbol 5 PP. Nevedela som, ze uz robia flasky pre dojcata aj z Tritanu, pretoze to bude Tritan. Obsahuje BPS, nie BPA, velmi podobnu a nebezpecnu chemikaliu. Ale mozu si napisat, ze neobsahuje BPA, je to take obchadzanie zakona o zakaze BPA v dojcenskych flasiach.
Tritan je materiál bez BPA, neobsahuje BPS (Bisfenol S), ani žádné jiné bisfenoly. Materiál byl testován ve čtyřech nezávislých laboratořích a bylo prokázáno, že neobsahuje žádnou estrogenní ani androgenní látku.
Tritan je materiál bez BPA, neobsahuje BPS (Bisfenol S), ani žádné jiné bisfenoly. Materiál byl testován ve čtyřech nezávislých laboratořích a bylo prokázáno, že neobsahuje žádnou estrogenní ani androgenní látku.
Polypropylenové vrecia nechcu do zberu. Vraj to nie je plast. On sa na slnku aj tak rozpadne do pol roka.
otazka: pri vyrobe polypropylenových vriec , nemusím ich nahlásiť na ministerstvo životného prostredia? Keď v zbere to neberu ako plast?
čo to ma s bocianami?
Prosím o informáciu, aké lepidlo použiť na opravu nádoby z PP?