O trampolíne alebo čo ste si to kúpili do záhrady

Dnes sme opäť zložili trampolínu a deti mali obrovskú radosť. O.k. aby som si nerobila žiadne zásluhy. Ocko zložil, deti nosili. A ja som ani prstom nepohla… Teda, pokiaľ ide o trampolínu, zato som povysávala… Deti však majú väčšiu radosť z trampolíny ako z čistej podlahy, samozrejme. Už aj poskakujú. Trampolínu pokladám jednoznačne za asi najlepšiu „hračku“, ktorú sme kúpili do záhrady. A to, že tu uvediem niektoré jej nevýhody, neznamená, že by som ju najbližšie nekúpila. Možno slovo „nevýhoda“ nie je úplne správne. Skôr to znamená to, že „neviete, načo ste sa dali, kým to nemáte“.

Trampolínu máme už niekoľko rokov, ak sa nemýlim, tak od roku 2017. Je to Marimex 366cm, ak by niekto potreboval značku. Nafotila som aj krabicu, stále ju máme, používame ju na zimné skladovanie. Deti majú trampolínu radi a ja ich nijako neobmedzujem, že kedy tam smú ísť alebo koľko na nej smú stráviť času. Samozrejme, v lete o desiatej večer, ich už zavolám dnu, ale tým myslím, že nijak špeciálne sme im nikdy nevymedzovali čas. Proste, keď sa schladí, treba ísť dnu. Vedia sa tam pozabudnúť.

1. Dlhé skladanie a rozkladanie

Trampolínu je správne uložiť na zimný spánok. Ak chcete, aby Vám vydržala, rozhodne sa ju neodporúča nechávať na zimu vonku. A ani to nemá zmysel, deti aj tak v zime na trampolíne nebudú poskakovať. Čo znamená asi toľko, že neskoro na jeseň ju rozobrať a odložiť do garáže. Nezaberá veľa miesta, máme ju pod policou v garáži v dvoch dlhých krabiciach na sebe. Akurát je to práca. Zvyčajne ju zvykne ocko rozložiť hneď ako odznie babie leto. Potom sú už zväčša dažde. Nie vždy vydrží do jesenných prázdnin. A na jar ju treba poskladať. Zvyčajne ju ocko poskladá cez Veľkú noc. Trvá to zhruba 4 hodiny, čo je jedno poobede. A aj keď deti sú nadšené, že môžu nosiť tyče a motať sa okolo ocka, viem si predstaviť, že môj partner by si svoj prvý voľný deň počas Veľkej noci vedel predstaviť inak. Samozrejme, môžete sa rozhodnúť nerozkladať ju. A skôr sa zničí. Mne by to bolo ľúto, ale to je každého vlastné rozhodnutie.

2. Jarná hračka

Trampolínu pokladám jednoznačne za jarnú hračku. Deti ju zbožňujú celú jar až kým nezačnú prudké horúčavy. Počas letných prázdnin si síce občas zaskáču, ale pomenej. Rozhodne uprednostňujú chládok vnútri. Takže nepočítajte s tým, že cez letné prázdniny „vyhodíte“ dieťa na 30 stupňov, nech prestane vnútri otravovať a ide si zaskákať. Dokonca ani v tieni sa nedá. Aspoň tu nie na juhu. A večer sú zas komáre…Takže, môže sa stať, že trampolína bude mesiac nedotknutá. Je to smutné, ale je to tak. Keď veľa prší.. Keď je príliš teplo a deti nemajú chuť… Keď prídu neskoro zo školy a než dopíšu úlohy už je tma alebo chladno…

3. Vhodné oblečenie

Na trampolínu sú najlepšie dlhé tepláčky a hrubšie ponožky. Deti majú jemnú pokožku a sieťka im ju môže odrieť. Ani si to nevšimnú, keď často dopadajú na kolená, napríklad, večer skončia s boľavou pokožkou. Aj preto je trampolína vhodnejšia na jar / jeseň / chladenejšie leto. Mám zlé skúsenosti, keď skáču v kraťaskoch. Na chladnejšie dni a večer / ráno som zas radšej, keď majú hrubšie ponožky. Môžu pokojne vyjsť von iba tak v EVA šlapkách, aspoň nemajú trampoty s vyzúvaním, ale teplé ponožky sú dobré aj proti chladu aj proti odretiu pokožky.

4. Zaobstarali ste si ďalšiu dlážku na umývanie

Trampolínu treba pomerne často umývať. Rannú rosu síce ostré slnko vysuší, ale po daždi treba okraje umyť. Ostáva tam stáť voda a tvoria sa nepekné fľaky. Rovnako po prudkých dažďoch je vnútorná sieťka premočená alebo ušpinená, aj to treba vymyť. A keď dlho neprší a je sucho a prach, občas treba sieťku pretrieť vlhkou handrou. Túto vec očividne ani v našej škôlke nepochopili. Minulý rok im niekto daroval trampolínu. Aj ju poskladali. Ale vždy keď som išla po malého do škôlky naobed, bola mokrá. Bolo viac dažďov na jar a vždy stála voda po okrajoch. Akosi pochybujem, že si deti na nej veľa zaskákali. Skončili by s mokrými ponožkami a mokrým zadkom.

5. Pozor na dvierka

Prvé, čo treba deti naučiť je, že dvierka sú vždy zazipsované. My máme praktický dvojzips zospodu aj zhora nadol. Ďalšia vec, prečo som zakázala synovi chodiť v škôlke na trampolínu. Úplne rozgajdaný zips, ktorý nesedí. Aj tak si nemyslím, že trampolína je vhodná hračka do škôlky. Pani učiteľky ledva stíhajú sledovať tie deti, čo sú rozlezené po dvore, ešte keby sa jedna mala postaviť k trampolíne a pozerať sa, čo sa tam deje.. Samozrejme, závisí od veku detí, či ich tam môžete nechať osamote. My máme trampolínu rovno pod kuchynským oknom. Takže, ak sa babka nemotá po záhrade, tak niekto z nás vidí, čo sa tam deje, či už pri utieraní riadu alebo varení.

6. Deti rozdielneho veku

V podstate nejde tak o vek ako o váhu. Ak dieťa ťažšej váhy skáče, tak menšie dieťatko bude príliš nadhadzovať a nebude vládať popri ňom skákať. Takže ak máte deti rozdielneho veku / váhy s tým, že je medzi nimi rozdiel viac rokov, treba to staršie a ťažšie upozorniť, že kým je tam jeho mladší súrodenec, musí skákať jemnejšie. Čo nie je zas nevýhoda. Učiť sa pri hre ohľaduplnosti. Vždy mi v škôlke povedia, že moje deti sú „príliš dobré“, až ich prevalcujú. Ja si skôr myslím, že niektoré deti sú až príliš agresívne. Keď vidím, ako na rôznych skákacích hradoch bezohľadne odstrčia iné dieťa a utekajú akoby im všetko patrilo.

7. Občas budete mať plač

Ak bude viac detí na trampolíne počítajte s občasným plačom. Hlavne ak si vymyslia nejaké hry a pozabudnú sa. Občas niekto niehoho udrie rukou. Ak budú príliš rozťahovať nohy aj kopne pri skákaní. Samozrejme nechtiac, ale to na tom nič nemení, že postihnuté dieťatko sa rozplače. Akurát dnes napríklad, to bola chyba aj dospelého, čo ich tam pustil, nebudem ukazovať prstom. Dali si dolu teplákový vrch, lebo im bolo teplo, a obtočili si ho okolo pása. A samozrejme pri poskakovaní moju dcérku udrel zips do hlavy, tak som mala plač. Takže do trampolíny si neberieme čapice, okuliare, mobil, žiadne tvrdé hračky iba tak plyšákov.. a zips iba ak zapnutý…

8. Rebrík

Trampolína má menší hliníkový rebrík. Je dutý a keď prší, nateká do neho voda. Treba nato myslieť, občas vodu vyliať a vysušiť ho.

9. Trampoty so strieškou

Odkedy sme mali trampolínu sme uvažovali o tom, že by niekedy nezaškodila strieška. Nie proti dažďu, to z bokov aj tak pretečie a neviete dopredu, odkiaľ bude pršať. Hlavne v lete proti prudkému slnku, keďže pri poskakovaní nemôžu mať čapice, a potom komárom. Proti slnku pomôže aj keď postavíte trampolínu na stály tieň pod strom. My ju síce máme medzi dvoma domami, hlavne kvôli ochrane proti prudkému severnému vetru, ale aj tak to občas schytá. A v lete je tam tieň tak doobeda. Napokon sme kúpili tyče na stan, nie hocijaké, nechali sme si poradiť (CAM-stanové tyče BURTON durawrap 2ks, od husky sk, s.r.o.). A ako plachtu sme použili jednu UV plachtu, čo predávajú každý rok v LIDL. Nie je to dokonalé, ale ujde to. Prvú plachtu roztrhol prudký vietor, ale kúpili sme novú, nie je taká drahá a majú ju každý rok. Ale oplatí sa počkať so strieškou do začiatku leta, na jar to nemá zmysel. Pravda, nikto netvrdí, že sa musíte unúvať s nejakou strieškou. Ináč, existujú striešky na trampolíny, akurát sú dosť drahé, pokiaľ viem. Ale odvtedy som to neriešila.

Krátko po jarnom poskladaní sa nám začala trhať bočná sieť. Tam, kde sa sieťky dotýka modrý pás chrániaci pružiny. Trochu som panikárila, keďže Marimex v tom čase náhradnú sieťku v poonuke nemal, ale odpovedali mi hneď v online chate, že ju v máji naskladnia a aj sa tak stalo. Hneď sme ju aj kúpili. Iba to bolo nepríjemné, opäť znova rozoberať. Zároveň som kúpila aj ochrannú plachtu a z nej sme potom vyrobili dosť dokonalú striešku v kombinácii s tyčami na stan. Bola to naozaj dosť zložitá práca, takže tento rok, ak len nebude super veľmi snežiť – čo sa tu nestalo posledných sedem rokov (viem, lebo môj syn sa narodil za posledného veľkého snehu) – tak trampolínu nerozoberieme.

Strieška je dosť „neprestrelná“, vydržala aj silné dažde. No a dosť slušne chráni pred slnkom. Akurát vo veľkom dusne je tam ten „fóliový efekt“. Ale vo veľkom dusne je dusno aj mimo trampolíny, takže mi tam deti nevlezú.

Akurát uviazanie na týchto fotkách nie je o.k., my sme to potom previazali pod tú hlavnú tyč priamo na pružiny. To kvôli tomu, lebo takto boli pružiny čiastočne odokryté a aj tie dierky, ktorými sú vsunuté do tyče a to sa mi neľúbilo pri dažďoch.

Takže v tomto je to dobré, kúpiť si značkovú trampolínu, ak potrebujete náhradné doplnky, tak to aspoň majú.

10. Nie iba hračka na skákanie

Trampolína nie je iba hračka na skákanie. Určite, hlavnou jej výhodou je pohyb. A môžu si zaskákať aj ocko a mama, ak si potrebujú trochu pocvičiť. Ak máte viac detí, samozrejme, nezabudnite na nosnosť. Rovnako pri dospelých. Avšak deti sú nesmierne kreatívne, vymyslia si plno vlastných hier do trampolíny. Zahrajú sa tam s loptou (najlepšie s plyšovou alebo nafukovacou), s plyšákmi. Vymyslia si rôzne hry na „zopakuj tento skok po mne“. Ak tam je dieťatko samo, môže si vyskúšať kotrmelec či státie na rukách. Takže určite, ak máte miesto, je to dobrá vec. Odporúčam všetkými desiatimi. Akurát, ako som uviedla, počítajte s tým, že nie je to iba hračka, ktorú podarujete, raz poskladáte a môžete si ďalej nevšímať.



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.