Prečo nepoužívať bentonitovú a silikátovú podstieľku pre mačky. Ich alternatívy.

Pretože je zlá pre mačky, Vás a životné prostredie.

cat-13
Bentonitová (hlinená) hrudkujúca podstieľka a silikátová (kremičitanová) podstieľka sú vyrobené z bentonitu sodného. Bentonit je prírodná ílovitá hornina, ktorá vzniká rozkladom vulkanického skla. Jeho typickou vlastnosťou je,  že pri styku s vlkosťou (vodou) sa rozširuje (napučiava) a stvrdne.

1. Bentonitová hrudkujúca podstieľka je najprašnejšia podstieľka aká existuje. Napriek tomu, že mnoho výrobcov pridáva do svojich podstieľok redukciu prachu, problém zostáva. Mačka vdychuje bentonit sodný zakaždým, keď použije podstieľku. Po vdýchnutí sa hlina rozšíri a dostane do pľúc mačky. Spôsobuje astmu a ďalšie pľúcne problémy vrátane rakoviny.

Jedným z najčastejších problémov je mačacia astma. Mačka vdychuje čiastočky bentonitového prachu a tie jej spôsobujú podráždenie, alergiu a môžu spôsobiť i astmatický záchvat.

Mačičky, ktoré majú alergiu na hlinený prach, trpia zápalom, podráždením, opuchom a zúženými dýchacími cestami. Príznaky:

kašeľ
ťažké dýchanie
dýchanie otvorenými ústami
zvracanie
sipot

Mačacia astma sa ťažko lieči a môže byť smrteľná.

2. Keďže sa mačky umývajú samé, olizovaním pri čistení labiek sa hlina dostáva do ich tráviaceho ústrojenstva. Hlina sa zhlukuje v ich žalúdku podobne ako v toalete. Granuly v zhlukovateľnej hlinenej podstieľke sa môžu v kontakte s vlhkosťou zväčšiť až na päťnásobok svojej veľkosti. Nie sú stráviteľné a u mačiatok môžu rovno spôsobiť smrť.

3. Silikátové podstieľky nie sú lepšie ako hlina, pretože ide o poréznu granulovanú formu sodíka kremičitanu. Kremičitan sodný je ľahko vdychovaný ľuďmi aj mačkami. Je spájaný s rakovinou pľúc, bronchitídou a dokonca tuberkulózou u ľudí. Pľúcna tuberkulóza u mačiek je nazývaná siliko-tuberkulóza. Mnohí ľudia nie sú alergickí na mačky, ale na podstieľku.

4. Na rozdiel od podstielok, ktoré podporujú odparovanie vlhkosti, hlinené podstielky pre mačky zadržiavajú vlhkosť. Aj keď je to potrebné na udržanie vhodných zhlukov, znamená to aj to, že sa zhlukujú a množia baktérie nebezpečné nielen pre mačky, ale aj pre ľudí.

5. Obe podstieľky sú zlé pre životné prostredie, pretože sa nemôžu ďalej rozkladať. Ľudia vyhodia ročne dva milióny ton nerozložiteľnej podstieľky, ktoré prispievajú k množstvu fekálií na skládkach.

Pôvod hlinenej podstieľky.

Hlinenú podstieľku vynašiel v roku 1947 H. Edward Lowe, úspešný podnikateľ v oblasti stavebného priemyslu. Najskôr sa vlhká hlina zhromaždí pod zemským povrchom a prenesie sa do spracovateľských závodov na sušenie. Hlina je potom rozdelená na menšie kúsky a vložená do pece, ktorá vypaľuje všetku vlhkosť.

Potom sa hlina rozdrví, preoseje, znova rozdrví. Zhluky ílových vrstiev prechádzajú ďalším krokom, keď sa do zmesi pridá bentonit sodný, ďalší druh prírodnej hliny, ktorý pri kontakte s vodou napučiava. Niektoré spoločnosti potom do svojho produktu pridajú ďalšie prísady a vône.

Pretože hlina je prírodná, majitelia domácich miláčikov a výrobcovia predpokladali, že je to bezpečný produkt na výrobu podstielok. Opak je však pravdou.

Alternatíva:

Vhodnou alternatívou sú drevené, prípadne iné rastlinné podstieľky.

1. Drevené pelety

Je to rozhodne tá najekologickejšia alternatíva. Obyčajné drevené piliny, vedľajší produkt určený ako odpad, zlisovaný do malých šúlok. Funguje to v podstate tak, že navlhnuté šúlky sa rozpadnú späť na piliny. Keď sa celý nočník raz denne preoseje, piliny sa vyhodia a šúlky zostanú. Je to dosť jednoduché a šetrné. Ani nesmrdia, vôňa mi pripomína drevenú chalúpku.

Výhody drevených peliet:

– Cena. Pravdepodobne najlacnejšia podstieľka, čo nájdete na trhu.
– Ekologická. Iba drevo, odpadové piliny, recyklovaný vedľajší produkt.
– Bez syntetických chemikálií
– Netrúsia sa, pelety sú priveľké nato, aby sa zachytávali na packách.
– Najmenej prašná podstieľka aká existuje.
– Vysoko absorbčné v porovnaní napr. s bentonitovou hlinou. Pelety nasajú viac ako 500% svojej hmotnosti. Navyše sajú rýchlo, takže neutralizujú zápach.
– Prírodná vôňa dreva. Môžete si zaobstarať, ktorú uprednostňujete, napríklad borovicu.

Nevýhody:

Sú trochu mohutné. Nemyslím, že by mačiatka tlačili, sú na to priľahké a príliš drobné, podľa mňa. Skôr v nich nevedia kopať. Mačky sa snažia zakopať svoje výkaly a to im nejde. Chcelo by to drobnejšie šúlky. Tak som poslala otázku na jeden eshop, kde majú veľa druhov drevených peliet, či nemajú náhodou drobnejšie pelety, vhodnejšie pre mačiatka. Uvidím, čo odpovedia.

Nehrudkujú. Fungujú naopak ako bentonit. Pelety sa rozpadnú. A treba ich každý deň preosiať a rozpadnuté piliny vyhodiť. Nie je ich veľa, takže je to veľmi šetrné. Akurát je to „opačný“ princíp ako hrudkujúce podstieľky, ale taktiež je viditeľné, ktorú časť treba oddeliť.

Ako sa čistia drevené pelety:

2. Cat’s best je tiež drevená podstieľka, dostupná i u nás. Nájdete ju na zoohit.sk, vrátane nočníka vhodného na drevené pelety, Tiny Cats Breeze.

3. Kukuričné pelety.

Zatiaľ ma kukurica až tak neláka, viac to drevo. Ide o to, že kukurica už nie je vedľajší alebo zvyškový produkt.

Stránka zoohit.sk ponúka viac druhov drevených a rastlinných podstieľok.

4. Pre mačiatka

Pokiaľ mačiatko nemá vek 4 mesiace, mali by sa vyhnúť hrudkujúcim podstieľkam a zvoliť bezpečnejšie alternatívy. V čase, keď mačiatka dosiahnu tento vek, by mali ich telá byť dostatočne veľké, aby zvládli nejaké náhodné požitie ako súčasť starostlivosti. Ak staršie mačiatko alebo mačka naďalej jedia podstielku, môže to byť príznakom nedostatku minerálov alebo zdravotného problému. Nehrudkujúca podstieľka samozrejme vyžaduje častejšie čistenie a vymieňanie a s výnimkou drevených peliet vyjde drahšie.

Naše mačiatka si rovno olížu packy, hneď ako vyjdú z toalety. Naozaj by som nechcela, aby sa im zvyšky zhlukovali v brušku. Takže budeme ďalej skúšať drevené pelety.

SOS mačky: hľadajú domov
https://www.mackysos.sk/hladaju.domov/databaza.maciek.v.oz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.