Prečo si treba vážiť mačky

cat-13
Paríž je vraj mestom romantiky a krásy. Nedávno však zažil hanbu, keď ho animalplanet.com menoval v zozname top 10 svetových miest s najväčšou populáciou potkanov. Na svojich turistických potulkách v Notre-Dame či Sacré-Coeur stretnete totiž skôr potkana ako rodeného Parížana. Podľa posledných správ má trvalý pobyt v Paríži 2 milióny ľudí, ale až 8 miliónov potkanov, čo sú 4 potkany na človeka. Každoročne sú stovky Parížanov nakazených leptosprirosis – závažným ochorením s veľmi nepríjemnými príznakmi ako zvracanie a hnačka.

V roku 2008 šéf veterinárnej služby Parížskej polície Jean-Roch Gaillet povedal BBC, „Paríž je dobrým miestom pre potkany vďaka rieke Seine, ale je tu i veľa stojatej vody, ktorá je príjemným miestom pre krysy..“ Nielen výkaly sú nepríjemné – hlodavce spôsobujú škody na budovách a ohrozujú zdravie obyvateľstva. Napriek tomu, že úrady majú povolenie vyrubiť pokuty až do výšky 450 Eur všetkým, ktorí nedodržiavajú nariadenie UPNA (Unité de Prévention des Nuisances Animals) v boji proti potkanom a za odhodenie smetí môžete dostať okamžitú pokutu 60Eur, je boj s potkanmi „v meste svetla“ do dnešného dňa neúspešný.

Čítali ste hororovú novelu Potkan od anglického spisovateľa Jamesa Herberta? Nerobte to, jedna z mála kníh, ktorú som dočítala s problémami a ešte dnes mám nočné mory, keď si na ňu spomeniem. Zmutované potkany veľkosti psov útočia na ľudí, a tí po uhryznutí zomierajú na záhadnú epidémiu. Fikcia? Spýtajte sa Angličanov.

Rovnako ako Seina, i Temža je magnetom na potkany a opustené stavby po olympiáde 2012 situáciu ešte zhoršili. Londýn spolu s Parížom tiež patrí k top 10 mestám s vysokou populáciou potkanov. Potkany sú navyše výborne živené vďaka odpadkom z fast food a dosahujú dvojnásobok svojej obvyklej veľkosti. Správy z rôznych miest dokonca dokumentovali potkany veľkosti malej mačky. Žiaľ, hlodavce sú odolné voči doterajším jedom na potkany a ozvali sa hlasy, ktoré sa dožadujú schválenia tretej, silnejšej generácie jedov. Problém je v tom, že tie už môžu byť vysoko jedovaté i pre človeka.

Prečo si nevziať príklad z Američanov?

Viem, sama som zhrozená z tej vety, vziať si v niečom príklad z Američanov 😛 Treba však priznať, že tentoraz idú na vec tou správnou cestou a majú svoje skúsenosti – New York je top potkanmi zamoreným mestom od svojej existencie, Chicago, Atlanta, New Orleans, Boston.. sú všetko mestá v top 10 s „potkaním problémom.“

Špongia na choroby

Potkany sú nielen odporné, ale ak si niekto pamätá hodiny dejepisu, i nosiče epidémií, ktoré zničili civilizácie. „Čiernu smrť“ by moderná medicína asi zvládla, ale sú nosičmi i iných nebezpečných chôrob, antibiotikám rezistentných baktérií E.coli a C.diff. Ani nepotrebujete uhryznutie od nakazenej krysy, choroby sa šíria i prostredníctvom moču, výkalov a srsti, ktorá sa dostáva do ventilačného systému.

Dr. Chelsea Himsworth študuje potkany vo Vancouveri, v oblasti s vysokou mierou ľudských výskytov bakteriálnej infekcie MRSA, vysoko rezistentnej proti antibiotikám. V tej istej oblasti mali potkany rovnaký kmeň MRSA. Potkany sú „špongie na choroby“, hovorí Himsworth, „prispôsobia sa akémukoľvek prostrediu, vstrebajú z neho všetko nebezpečné a opäť to prinesú k ľuďom“.

„So zmenou klímy a s bezprecedentnou urbanizáciou tohto storočia môžeme očakávať nárast problému,“ píše sa v článku CNN.

Pliaga miest

Mierna zima znamená viac potkanov. Sťažnosti na potkanov vzrástli v Chicagu tento rok o vyše 67% oproti minulému roku. Miestny pivovar stráca drahé obilie, za rok vyhodili slad v hodnote vyše 200 libier.

Vo dvore pani Victorie Thomas našli exterminátori 400 potkanov. Má sedem psov v susedstve – psie výkaly sú pre potkanov pochúťkou – a niekoľko reštaurácii na okolí. Minula $4,000 na boj s potkanmi – pasce, otravy, priekopy, pletivo, nič nefungovalo. Na radnici ju poznali po mene. Napokon zdvihla telefón a zavolala Tree House Humane Society..

Z útulku do zamestnania

Tree House Humane Society bol prvý, a až donedávna jediný útulok pre mačky bez klietok a zabíjania v USA. Väčšina túlavých zvierat v amerických mestách je po odchytení utratená. Niektoré zvieratká majú šancu byť adoptované, ale väčšina divých mačiek nebola vhodná ako domáce zviera. Vyhláška z roku 2007 všetko zmenila. „The Managed Care of Feral Cats“ umožňuje organizáciám ako sú Tree House odchyt a prevýchovu divých mačiek, a po kastrácii ich návrat do domovskej oblasti. Tree House v súčasnosti spravuje 650 kolónií s 3600 mačkami. Prišli totiž s nápadom dať svojim mačkám prácu.

Mačky ako nástroj kontroly potkanov nie je v dejinách nič nové, prax je známa vyše 10 000 rokov, od čias, keď prví farmári začali skladovať obilie, ktoré lákalo hlodavce. Mačky nepotrebujú svetlo k lovu, sú aktívne v noci, podobne ako hlodavce. Ešte aj domáci maznáčikovia majú zachovaní tento lovecký inštinkt. Mačky odjakživa pracovali v New Yorskom vinárstve, v Disneylande, na lodiach počas 2. svetovej vojny.

Organizátori Tree House začali projekt „Mačky v práci“ pred piatimi rokmi. Transplantovali kolónie do oblastí, ked sa premnožili potkany.. Vedúci projektu Paul Nickerson bol jedným z prvých zákazníkov, potom, ako oproti jeho domu zbúrali továreň. Stovky potkanov sa usídlili v jeho dvore, po zotmení nemohol vyniesť smeti, pretože prebehli pokojne cez jeho nohy… Zavolal Tree House, ktorý mu pridelil tri mačky, odvtedy nevidel potkana.

Ako to funguje

Organizácia nevyhodí jednoducho mačky do novej štvrte, nemali by žiaden dôvod zostať, keď oblasť nepoznajú. Vytvoria im domov z obrovských psích klietok, pohodlný, s debničkami, škrabadlami, hračkami, prístreším na ochranu pred dažďom. Trvá tak zo 4 týždne než sa udomácnia, zvyknú si na seba, zvuky v okolí a rozhodnú sa zostať. Majú prideleného domovníka kolónie, ktorí ich kŕmi dvakrát denne a podľa potreby poskytne veterinárnu starostlivosť.

Mačky nielen jedia potkany, ale ich aj odrádzajú od vstupu na svoje územie. Nie močom, ale jednoduchým trením o veci. Na odohnanie potkanov stačí ich vôňa. Sú 100% efektívne.

Náklady na trojmačkový útulok stojí tak $600, môže byť i menej, ak si to objednávatelia nemôžu dovoliť.

Dnes je 30 denná čakacia doba na mačky, vedúci projektu Nickerson žartuje, že sa ho záujemci dokonca snažia podplatiť, aby sa dostali na rad skôr. Počet pracujúcich mačiek v USA sa zdvojnásobil oproti minulému roku a ľudia sa zaujímajú o to, ako začať vlastný program.

Najväčším prínosom projektu však je to, že zachránil životy mnohých túlavých mačiek, ktoré by pred niekoľkými rokmi boli utratené.

Pivovar v Chicagu si adoptoval 4 mačky pred rokom a pol, pomenovali ich podľa hlavných postáv z filmu „Krotitelia duchov“. Odkedy mačky strážia obilie pivovar nestratil ani zrno. Personál si ich veľmi obľúbil, vytvorili im prístrešok, radi sa s nimi zahrajú a občasní turisti si mačky pozrú ako atrakciu. Jedna z mačiek, Venkman, má dokonca vlastných Twitter fanúšikov.

Kritici

Kritici programu poukazujú na problém, ktorý by mačky mohli znamenať pre miestnu populáciu vtákov. Mačky síce majú tendenciu ísť po najjednoduchšej koristi, ktorá je na zemi, ale nepohrdnú ani vtákom. Ich benefit pre zdravie obyvateľstva však zatiaľ pretrváva.

V službách vlády

Americké túlavé mačky nie sú prvými zamestnancami z útulku. Hnedo-biela mačka Larry je v službách prvého ministra na 10 Downing Street od roku 2011 a má oficiálny titul Chief Mouser to the Cabinet Office. Larry bol adoptovaný z útulku Battersea Dogs and Cats Home rodinou Davida Camerona, potom, čo na schodoch pred Downing Street uzreli potkana. V tom čase na Downing Street chýbala mačka, lebo posledná úradujúca mačka Sybil, ktorá patrila ministrovi financií Alistar Darlingovi, uhynula v roku 2009.

Prvá mačka na Downing Street sa vraj objavila ešte za vlády Henryho VIII. v 16. storočí. Neskôr na kŕmenie mačky boli vyhradené i štátne peniaze. Nie každá mačka na Downing Street mala oficiálny titul, niekedy ju tak nazvali iba s láskou novinári. A nie každá mačka patrí priamo niektorému z ministrov. Najdlhšie vraj úradoval Wilberforce, až 18 rokov – prekonal v úrade až štyroch ministrov (Edward Heath, Harold Wilson, Jim Callaghan, a Margaret Thatcher).

Pomoc z pohodlia domova. Ak chcete pomôcť, darovať krmivo útulkom, môžete to urobiť prostredníctvom niektorých e-shopov, ktoré doručia Vami vybrané produkty za Vás:
https://www.preutulky.sk/
https://www.paf.sk/

SOS mačky: hľadajú domov
https://www.mackysos.sk/hladaju.domov/databaza.maciek.v.oz

http://edition.cnn.com/2016/07/15/health/cats-chicago-rat-patrol/index.html?iid=ob_lockedrail_bottommedium
http://www.thelocal.fr/20140401/paris-unveils-plan-to-be-worlds-first-rat-free-city
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2604157/Rats-size-cats-invading-cities-Two-foot-long-giant-rodents-immune-poison-discovered-feeding-bins-Britain.html
http://www.animalplanet.com/wild-animals/10-deshnoke-india/
http://www.bbc.com/news/world-europe-28565107

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.