S rúškom do školy

Vyzerá tak, že do škôl sa pôjde tento rok s rúškom. Začala druhá etapa koronavírusu. Rúška by sa mali nosiť prvé dva týždne a rodičia musia podať čestné vyhlásenie o zdravotnom stave svojho dieťatka.

rúško prvé dva týždne (do 14.9.):

– žiaci 1-4 ZŠ odporúčané
– žiaci druhého stupňa ZŠ v spoločenských priestoroch
– žiaci stredných škôl aj v triedach.

Školy si to asi niektoré upravia po svojom, napríklad v tej našej nám povedali, že prvákov ušetria, ale ročník 2 a vyššie by mal nosiť rúška.

čestné vyhlásenie (stiahnuť zo stránok svojej školy):
– dieťa nebolo mimo SR od 17.8. 2020
– dieťa sa nezúčastnilo hromadného podujatia od 17.8. 2020
– dieťa nie je nositeľom infekcie ani mu nebola predpísaná karanténa
– dieťa absolvovalo karanténu po pobyte v rizikovej oblasti

rizikové oblasti:
– momentálne sú to Belgicko, Malta a Španielsko
– z Čiech Praha
– niektoré oblasti a provincie z iných krajín, ale to si vygooglite, keďže sa to bude aktualizovať každé dva týždne

spoločenské miestnosti:
– telocvičňa a ostatné vnútorné priestory na šport zakázané do 20.9.
– obmedzené spájanie detí v družinách mimo tried

Podrobnejšie Usmernenia pre otvorenie školského roka 2020/2021

https://ucimenadialku.sk/usmernenia/otvorenie-skolskeho-roka-2020-2021/zakladne-skoly-a-skolske-zariadenia
a
takisto na stránkach Úradu verejného zdravotníctva.
http://www.uvzsr.sk/
Ako vybaviť žiakov rúškami
Prehľad opatrení platných od septembra

Vyslovene som proti tomu, aby deti nútili v triedach nosiť rúška. Bude to spotené a navlhnuté a úplne to potom stráca účinnosť. Nikdy som nepochopila, ako niekto vie v rúšku sedieť za volantom auta. Navyše deti sú deti a príde prestávka a dajú si to dolu.

Niektoré deti budú nosiť rúško nezodpovedne, ako vidím aj mnohých dospelých, že im z toho trčí nos. To už je naozaj úplne zbytočné.

Pri rúšku ide hlavne o to, aby sme mali zakrytý nos aj ústa v prípade kýchnutia či kašľa.

Šnúrky vs gumičky.

Ja mám pre seba aj deti obyčajné biele rúško na šnúrky.
– Rúško so šnúrkami mám vždy po ruke, dolná časť je uviazaná okolo krku zvoľna a druhú časť si iba rýchlo uviažem pred vstupom do obchodu.
– Šnúrkové je aj ďaleko voľnejšie, dolná časť môže iba tak visieť, nemusí byť úplne nasunutá na ústa.
– Sú menej vhodné pre malé deti, ktoré nevedia uväzovať šnúrky a potrebujú si ich nasadiť samostatne, napr. v nižších ročníkoch škôl.

My momentálne používame toto
unizdrav.sk/tovar/3128/rusko-na-tvar-platenne-so-snurkou-biele-1-ks

Moja piatačka hovorí, že ako jediná v triede vie aj poriadne dýchať.

Moja mladšia dcérka (tretiačka) si ho aj pomaľovala fixkami na textil. Ale ona má do školy gumičkové, nevedela by si ho uviazať samostatne. Majú to však iba v spoločných miestnostiach, nie v triede.

Môj syn je prváčik, tomu som nedala, iba tenký večný šál.

Gumičky majú jedinú výhodu, že sú rýchlejšie. Ak teda máte rúško poruke vsunuté do nejakého vrecka. Pokladám gumičkové za nepríjemné, ťahá to za ušami a zaparí sa mi nos aj ústa.

Gumičkové predávajú na viacerých miestach vrátane pošty (aj detská veľkosť), Unizdrav má aj gumičkové, rovnako napríklad aj Slovenka má celkom pekné. Jedno som kúpila na skúšku, hlavne pre môjho partnera, ale tlačilo ho, má radšej svoje staré „vyťahané“ z jari. A deťom bolo priveľké, padalo. Ja som zas pri svojich šnúrkových najradšej.

Štít

Štít sa podobá tomu na zváranie (podobá, nikdy som nezvárala, tak iba tipujem), máme jeden doma. Môj syn chodí na logopédiu, hoci pani logopedička má vlastný. Ale aj domov som kúpila. Teoreticky aj ten je použiteľný, aspoň to deti nemajú nacapené na nose a ušetrené sú i uši. Akurát je to mohutnejšie na skladovanie. A tiež sa môže zapariť, je to plast.

My máme ešte taký bez gumičky nastaviteľný, tiež z Unizdravu, ale vidím, že teraz už majú trochu iný typ.

Štít by bol vynikajúci pre všetkých, čo sedia za kasou celý deň. Viem, že mať rúško 8 hodín v práci je nepríjemné, ale trčiace nosy úplne negujú to nasadené rúško. Stojí to iba 6.90EUR a netreba to prať, iba občas pretrieť.

unizdrav.sk/tovar/3278/ochranny-stit-s-gumickou-1-ks

Aj firma Efko vyrába plastové štíty.

Večný šál

Pre najmenšieho máme doma večný šál, je veľmi tenučký jemný na nosenie vonku, bez flísovej vrstvy na neskoršie obdobie. Ten sa dá potiahnuť hore na nos. Neviem odkiaľ ho mám, pravdepodobne som ho niekedy kúpila v Kik alebo Takko, keďže na ňom boli autíčka. A pre chlapcov tie tenké šále proti vetru sú také zriedkavé. Ešte aj Sportissimo má ponuku večných šálov.

Pre dcérku som teraz v septembri kúpila čerešničkový v TEDi. Má identickú veľkosť s autíčkovým cca 40x20cm (ktoré si naozaj nepamätám odkiaľ je). Na tento účel chcite 100% polyester (bez flísovej vrstvy).

Tie bavlnené z HM nie sú vhodné na tento účel, sú príliš hrubé a neelastické. Ja som ich skúsila a rovno vrátila naspäť. Nehovoriac o tom, že na jednom s potlačou Ninjago sa tá potlač nepríjemne lepila.

Nastaviteľné rúško

Ešte som objednala deťom nastaviteľné rúška, ale o tých potom, keď dorazia.

Zavieranie škôl?

Zavieranie škôl asi zatiaľ nehrozí, uvidíme o mesiac. Pravdepodobne, ak sa vyskytne niekde prípad, tak sa to bude riešiť vrámci obce. My sme pravdu povediac teraz už dosť pripravení, všetky tri deti majú počítač, najmenší dostal pred týždňom už rovno s webkamerou a aj dievčatká už majú webkamery. Nám vyučovanie cez ZOOM celkom išlo, možno zopár hodín naviac by nezaškodilo, ale pri malých to až tak nevadilo. Teraz je už aj alza zásobená na webkamery do 30 EUR, ak ešte niekomu doma chýba.

Choré dieťa

Podľa školského zákona môže rodič ospravedlniť dieťa pre chorobu 3 po sebe nasledujúce dni (nepotrebujete papierik od lekára), viac viď v mojom článku tu. Podľa odporúčania hlavného hygienika sa limit predĺžil na 5 dní. Takže pri soplíkoch, kašli, keď dieťa nemá horúčku a predsa ho neviete s rúškom usoplené poslať do školy, tak ho môžete nechať doma 3-5 dní na preliečenie.

Je to tak trochu „Šalamúnsky“ napísané v odporúčaniach. Ale znamená to, že rodič ospravedlňuje dieťa naa 5 dní. Treba to samozrejme regulovať, aby sa to nezneužívalo, ale dieťa s boľavým hrdlom zas netreba poslať do školy:

„Pri prerušení viac ako 5 pracovných (víkendy a sviatky sa nezapočítavajú) dní z dôvodu akéhokoľvek ochorenia predkladá potvrdenie o chorobe vydané všeobecným lekárom pre deti a dorast.“
viď
https://www.minedu.sk/zakladne-skoly-a-skolske-zariadenia-aktualizovane-11102020/
Musíte kliknúť na pdf Manuál pre základné školy a školské zariadenia.

Na rodičovskom združení Vám povedia limity školy na ospravedlnenky od rodiča (3 dni za polrok a pod. ako ktorá škola). To sa netýka choroby. Škola nemôže predpisovať žiakovi ako často bude chorý.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.