Škola a silné slniečko
Opäť vyšlo jarné slniečko a ja sa som si v duchu zaspomínala na svoju prvú nepríjemnú skúsenosť s nástupom svojej dcérky do školy v septembri. Išlo o to, že dcérka prišla domov z prvej hodiny telesnej výchovy a povedala, že jej prišlo špatne a pani učiteľka ju musela posadiť do tieňa. A povedala mi, aby som povedala pani učiteľke, že ich nemá posielať na to silné slnko…
Všetci vieme, že ani stavbári počas silného obedňajšieho slnka nepracujú a robia radšej na dve smeny, tak ma zaujímalo, akoto, že moje 7 ročné dieťa, ktoré v živote nebolo na slnku bez čapice, poslali s holou hlavou, v dlhých teplákoch na tridsať stupňové teplo. Ak ide o zdravie môjho dieťaťa nepoznám kompromis, takže som zavolala riaditeľovi, napísala na ministerstvo školstva a vynadala triednej a telocvikárke. Teraz sa asi niektorí z vás chytia za hlavu. Na moju obranu, nie je to často čo vybuchujem a rýchlo aj vychladnem, ale ak vybuchnem tak veľmi. Ale nuž hej… predstavila som sa v škole.
Bol to jeden z naozaj žeravých dní, dosť ma to znepokojilo. Ani nie kvôli tomu, že by dcérke hrozilo spálenie, v septembri to už nie je také kritické. Malá navyše nie je nejaká citlivá na slnko, vždy pekne zhnedne začiatkom jari, je najtmavšia z mojich detí. Skôr do budúcnosti, to predsa nebude iba jedna telesná, hneď nato mali plánovanú brannú výchovu. Jednoducho vyskytol sa problém, a bolo to treba riešiť, pretože sám od seba nezmizne, telesná výchova tu bude ďalších 8-9 rokov, a to iba na jednej škole, čo ďalšie.
Aj ja som v ten deň išla z mesta okolo desiatej ráno zo tridsať minút pešo, od rána som nič nejedla a nepila, a bolo mi trochu zle než som dorazila domov. A oni mali telesnú výchovu 5. hodinu okolo obeda. Dieťa nemalo šiltovku a malo dlhé tepláky. Pýtala som sa síce na začiatku školského roka, či ešte v septembri by neboli lepšie kraťasky, bol horúci september, ale bolo mi povedané, že v telocvični je aj tak chladno, tak môžu mať rovno tepláčky. Samozrejme, nebolo to iba teplo, ale aj hlad a smäd a možno aj stres z prvých dojmov. Mojej dcérke chvíľu trvalo, než sa naučila, že v tej škole má aj jesť svoju desiatu.
Neviem ako si mnohí z vás spomínajú na svoj telocvik, ale ja si nepamätám, že by sme nosili šiltovky, a to som doma behala iba so šiltovkou, mala som jednu veľmi obľúbenú, stratila sa až na gymply na niektorej brigáde. A rovnako si nepamätám, že by mi niekto ponúkol pohár vody potom čo sme obehli štadión alebo telocvikár povedal, že napi sa vody. Pravdu povediac, na telocvik som bola vždy ľavá, behanie bolo jediné, čo ma bavilo a nevadilo mi, lopty som sa nedotkla a dodnes sa jej bojím. Na moju obranu, od narodenia mám naozaj veľmi zlý zrak a ako máte chytiť loptu, keď na ňu nevidíte. Akosi to ani jeden z mojich telocvikárov nepochopil. Iba sa snažím vysvetliť, že nie som fanúšikom telesnej výchovy a keby som ju nemala celé svoje detstvo, vôbec by mi nechýbala. Hodiny telesnej výchovy a požiadavky telocvikárov na všetky úkony boli pre mňa vždy utrpením. A keďže do prvého tehotenstva som neprekročila 50kg ani o mne nemožno tvrdiť, že som mala nadváhu z nedostatku pohybu po maturite. Ale vráťme sa k problému.
Mne je jedno, ako to bolo „za starých čias“ v dnešnej dobe ja ako rodič, a dúfam, že aj iní rodičia, vyžadujem, aby moje dieťa malo popri športovej činnosti dostatočný príjem tekutín, vonku ochranu hlavy a nebolo vystavované slnečnému žiareniu medzi 11 a 15 hodinou v prípade UV žiarenia vyššieho ako 4. A všetci vieme, že telocvik je často 5-6 hodina, niekedy 7, to sú práve tieto kritické hodiny, v máji – júni to už nie je jedno, pretože je skorá jar a dieťa sa môže rýchlo spáliť. Prechodné obdobia sa strácajú a naozaj je veľmi rýchlo teplo po zime. A naša pokožka ešte nie je zvyknutá na slnko. Citliví ľudia sa nepozornosťou môžu spáliť do hodiny.
Takisto viem, že mnohé školy majú iba jednu telocvičňu a často to riešia v teplejších obdobiach tým, že pošlú deti von, ale toto tiež nie je môj problém riešiť. Ak nemajú priestory a ak nevedia dať telocvik na skoršie hodiny, tak nech ho teda vyhodia z rozvrhu. Navyše naša škola má dve telocvične a jednu posilovňu (jedna z vecí, čo som zohľadnila pri výbere školy), takže nedostatkom priestoru to nebolo. V každom prípade, telesná výchova na základných a stredných školách nemá byť o športových výkonoch a o tom, že si telocvikár do svojho zoznamu zaškrtne, či každý preskočil kozu a ako ďaleko doskočil v piesku. A ani nemá byť o tom, aby telocvikári mali zamestnanie, ospravedlňujem sa všetkým telocvikárom, ktorí to čítajú, ale ide o moje dieťa. A vždy mi pripadali aj známky za telocvik hlúpe, nie každý je predsa rovnako športovo nadaný. A ak niekto nedoskočí „na jednotku“ tak nedoskočí, akým právom mu to vyčítajú a pokazia vysvedčenie. Ja som mala vždy dvojku z telesnej a vôbec nikdy som sa neulievala, bola som tiché a poslušné dieťa, proste mi mnohé veci nešli, a mnohé z nich boli kvôli zdravotným problémom.
Telesná výchova má byť skôr o zdravšom životnom štýle a to určite nie je zdravé, ak sú deti na ostrom slnku a ešte hodinu či dve bez vody. A ešte o tom, aby dieťa toľko nesedelo na zadku. Práve preto mi telocvik ako posledná hodina vždy pripadala zbytočná. To sa už každý teší na obed alebo domov. Počas vyučovania to ešte má aký-taký zmysel, pretože tým deťom je pridlho sedieť. To je to prvé a najťažšie čo moja dcérka – a nielen ona – pociťovala v škole. Veľa sa mi sťažovala a občas sa sťažuje ešte aj dnes, že musia 4 hodiny sedieť. Prestávka je 5 minút, to malé dieťa nestačí dvakrát zahryznúť do chleba. Nechcela som ju znechutiť a povedať jej, že to je jej „údel“ minimálne ďalších 10-15 rokov. A viem, že pani učiteľka im dáva aj voľnejšie hodiny, že si čítajú v kruhu na koberci a môžu poskočiť na pár minút, čo oceňujem.
Nuž, a potom sú tu ešte rôzne športové podujatia, branné cvičenia, výlety. Koľkokrát práve počas teplých septembrových dní a koncom školského roka v júni vidím skupiny školákov ísť na branné cvičenie alebo výlet a neviem či 5 z 50 detí má vôbec nejakú prikrývku hlavy. Pri menších deťoch to je rozhodne vina rodičov / učiteľov, pretože za prvé je to zvyk a za druhé malé dieťa ešte poslúchne. A ak má k dispozícii prikrývku hlavy a prikáže sa mu, tak si ju nasadí. Nuž, a mladým slečnám, ktoré už majú vlastnú hlavu, ale nielen im, treba jednoducho vysvetliť, že podľa posledných štúdií UVA žiarenie je zodpovedné až z 80% za starnutie pokožky. Preniká veľmi hlboko do pokožky a v priebehu rokov ničí spojivové tkanivo vlákien, ktoré udržuje našu pleť pevnú. Takže tu je ten začiatok, keď dokážu ochrániť svoju pokožku jednoduchou šiltovkou či klobúčikom, trochou opaľovacieho krému, ak budú dlho vystavené slnku, a nie v štyridsiatke drahými anti-age prípravkami zachraňovať to, čo je už zničené. Vráskam sa nedá zabrániť, ale vieme ich „posunúť“.
Mimochodom, ako sme dopadli… Pán riaditeľ bol chápavý a „riešil“ to s pani učiteľkou, pravdu povediac, je mi úplne jedno, ako veľmi dostala vynadané. Je tiež telocvikár a povedal, že jeho žiaci majú šiltovky a prístup k vode. Ale moje dieťa už nebolo na silnom slnku počas telesnej výchovy a nebolo bez šiltovky vonku.
Z ministerstva školstva mi odpovedali
„je potrebné dodržiavať bezpečnosť a ochranu zdravia počas vyučovacieho procesu samozrejme pobyt detí na priamom slnku musí byť regulovaný podľa danej situácie.“
S pozdravom
Mgr. Andrej Hazucha
hlavný radca| pracovisko pre komunikáciu s verejnosťou | odbor komunikačný
V každom prípade, treba sa ozvať na obranu vlastných detí kedykoľvek a za akýchkoľvek okolností. Možno sa občas strápnime, nechce sa nám, je nám to nepríjemné, sme nesmelí. Ale naše pocity nie sú to hlavné. Prvoradé je, aby naše deti, ktoré budú súčasťou školského systému celé svoje detstvo, boli v bezpečí. A ak sa im ráno nechce vstať do školy, tak je to z lenivosti či únavy a nie preto, lebo pociťujú v škole nejakú krivdu. Treba sa s nimi zhovárať a pýtať sa ich a naučiť ich, že sa nám môžu a musia zveriť s akýmkoľvek problémom. A môžu sa spoľahnúť, že ten problém bude aj okamžite vyriešený.
Stránka ministerstva školstva – napíšte svoju otázku, žiadosť
Pre prípadné vážne problémy linka na stránku http://www.prevenciasikanovania.sk//
Pridaj komentár