Slovenský jazyk 5 a trochu o testovaní

V 5. ročníku sa deti začínajú učiť vzory podstatných a prídavných mien a trochu viac skloňujú. Preto je dôležité, hlavne vo 4. ročníku ich naučiť pády a skloňovanie + časovanie u slovies. A pri slovesách ich naučiť rozoznávať prítomný, minulý i budúci čas. Dosť nám to „dalo zabrať“. Keď bola moja dcérka doma koncom minulého roka, tak som ju každý deň „mučila“ skloňovaním jedného podstatného mena v ženskom, mužskom a strednom rode. A podľa mňa to pomohlo, lebo nemá žiaden problém so skloňovaním. S y/i už na tom nie sme tak dobre 🙂

Robili sme to výlučne ústne, nenútila som ju v tom čase písať, oni toho napíšu dosť počas hodín a na domáce úlohy. Ale aj tak som „jej liezla s tým na nervy“. Mne sa to zdá trochu málo, keďže to berú iba v poslednom štvrťroku, myslím. A ak nemajú denne cvičenie, tak rovno im „nabehnúť“ na vzory v 5. ročníku bez precvičovania a opakovania môže byť veľa. Veľmi závisí od učiteľa, či predpokladá, že to deti ovládajú alebo rovno vie, že si z konca roka toho veľa nepamätajú… A veľa závisí aj od rodiča, koľko si nájde čas, lebo treba pri tých deťoch sedieť, hlavne ak učiteľ ich teraz nevidí a nemá priamu spätnú väzbu, nakoľko to dieťa naozaj niečo ovláda, koľko si toho „vygoogli“, prípadne odpíše od kamaráta.

Vzory a iné

Tento rok teda začali vzory a pani učiteľka im posiela dosť cvičení, takže ich nemusím vymýšľať. Ale ak potrebujete, tak dolu dávam zopár liniek. Navyše im začala dávať aj testy prostredníctvom edupage, ktorý je výborný na precvičovanie. Človek sa najlepšie učí na svojich chybách, sa hovorí. Nuž a na cvičeniach. Niet nad množstvo cvičení a opakovaní, pokiaľ ide o gramatiku. Tu jedna ukážka, nechcem „kradnúť“ pani učiteľke testy, ale toto je výborné na porovnanie slovesa vs podstatného mena, tak to uvádzam.

Hoci tu je ten problém, že pani učiteľka trochu predbieha učivo, lebo brali podstatné a prídavné mená, nie slovesá + nie každému tie „jemné odtiene“ reči musia byť jasné.

Máme ostré kosy, s ktorými sa dobre kosí.
Všetko sľúbi, no sú to len plané sľuby.
Zo zelenej trávy, zvieratám dobre trávi.

Takže aj takéto niečo dostávame občas:

V 5. cvičení to tam je za osiroteným šteňaťom, z rýdzich kovov.. trochu to zle vidno v teste, ak sa vynechajú dve i/y.

So slovenčinou je ten problém, že mnohé veci sa deti ešte neučili, ale v diktáte chcú, aby ste vedeli, že napr. spali, kreslili je  „li“ s mäkkým na konci. Ja keď nájdem chybu, ktorú sa ešte neučili a nemá zmysel nejaké logické vysvetlenie (nieže by v pravopise bolo až tak veľa logiky), jednoducho deťom natvrdo poviem, je to tak a hotovo.. A potom mi každé „li“ dá dieťa s mäkkým, „veď si povedala, že „li“ na konci je s mäkkým. Tak teraz druhákovi vysvetli, že kostoly je s tvrdým „y“ ale spali s mäkkým „i“, keď nevie, čo je sloveso a čo je podstatné meno a nikdy nepočul o skloňovaní, vzoroch, časovaní.. O výnimkách nehovoriac. Proste, keď nájdem chybu, tak deti upozorním a neriešim horšie známky z diktátov.

Ak potrebujete niečo vyskloňovať, vyčasovať, slovník na kvízy.eu je výborný, stačí zadať slovo do vyhľadávača a zvyčajne vyhodí tabuľku. Ak teda nie ste si istí, ako sa čo-to píše. Ja veľa vecí robím podvedome, takto to dobre vyzerá a hotovo, ale ak začne uvažovať, už si prestávam byť istá a ak dieťa má domácu úlohu, radšej si slovíčko, pri ktorom nie som si celkom 100%, vyhľadám. Funguje tam aj zopár testov, ak chcete dieťa preskúšať.
https://www.kvizy.eu/slovensky-jazyk/gramatika/podstatne-mena#vzory
https://www.kvizy.eu/slovensky-jazyk/inteligentny-slovnik-slov

Tu dolu na tejto stránke nájdete cvičenia k vzorom. Je tam uvedené 4. ročník, ale my sme začali vzory až v 5. ročníku:

https://miroslava33.webnode.sk/rodicom/a4-rocnik/slovensky-jazyk/

Testovanie T5

V 5. ročníku by deti mali podstúpiť aj tzv. celoštátne testovanie T5 z matematiky a slovenského jazyka. Rovnako potom 9. ročník. Ale my sme ešte iba piataci, tak ostaňme pri T5. Piatakom síce túto jar odpadne, ale pani učiteľka dala deťom aj tak testy na preskúšanie na edupage, čo nie je zlé. A rovnako ja som mojej drahej dcére neodpustila preskúšanie minuloročných testov raz za týždeň. Pretože tým sa dieťa učí ako taký test vyzerá, preskúša si rôzne úlohy. Tak ak by niekto chcel, sú online od roku 2013 i s riešeniami, ak sa trochu preklikáte reklamami:

https://testovanie5.zones.sk/testy-testovanie5/

Prijímačky na 8-ročné gymnázium

V piatom ročníku je možnosť prihlásiť dieťa na 8-ročné gymnázium. My sme s partnerom boli od začiatku v tom, že deti nedáme na 8-ročné gymnázium, ak sa nevyskytne niečo.. A ako zákon schválnosti, moja najstaršia dcérka nemá práve bezproblémovú triedu a dosť sme teraz nad tým uvažovali. Napokon sme sa rozhodli, pre nie. Ale ak ste v tom, že dieťa ide na prijímacie pohovory, určite by si malo vyskúšať, ako taký test vyzerá a ako sa zapisuje do hárkov, aby mu to nebolo úplne nové. Väčšina rodičov asi zakúpila aký-taký testovací zošítok/knižku. Ak predsa nie, niektoré gymnáziá majú publikované minuloročné písomky. Napr. toto Gymnázium v Revúcej, ale asi nájdete aj viaceré, ak si ich preklikáte. To iba ako menšiu pomoc, sem dávam. Rovnako sa to dá použiť ako pomoc či test na precvičenie doterajšieho učiva:

http://gmk-ra.sk/prijimacie-pohovory/ukazky-testov-na-prijimacie-pohovory-do-primy-osemrocneho-gymnazia/

Ako sa píše „holubí“

Nemôžem si odpustiť jednu poznámku na záver. Akurát predvčerom sme robili domácu úlohu a bolo tam slovíčko holubí (prídavné meno) a moja drahá dcérka tam „tresla“ ypsilon. Kto by nevedel, ako sa skloňuje „holubí“, tak tu to je:

https://www.kvizy.eu/slovensky-jazyk/tvary-slova/holub%C3%AD

Tak som sa „zhrozila“ a rovno ma napadlo, ak niekto pozná pesničku Holubí dům, tak nenapíše tvrdé „y“ na holubí. Možno to nie je až tak logicky vysvetlené. A to ani nie som fanúšikov holubov, mám ich rada ako každé vtáky, ale nie vyslovene v mestách. Môj partner ich nazýva „lietajúce potkany“, niečo ona tom bude. Ale pesničku mám rada a odvtedy mi „lieta hlavou“, takže tu je trochu nostalgie 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.