Taká čudná bábika – Santoro London Gorjuss

Pôvodne som chcela Ruby, neviem prečo ale ak si mám vybrať tak Ruby. Možno preto, lebo mám rada príbehy s Červenou čiapočkou a Ruby je aj jedna z mojich obľúbených postáv vo Once upon a time. Možno preto, že má pekné dva copíky. Ale dostala sa mi do rúk táto Lienka ako prvá, takže tu sú obrázky Ladybird. Neviem úplne presne kde začať, tak začnem niekde od začiatku. Čo je to vlastne Santoro a Gorjuss a prečo je také „veľké haló“ okolo nich. Hoci priznám sa, doteraz so o tých značkách nikdy nepočula, kým som nevidela bábiky. Takže také „veľké haló“ to zas nebude. Ale možno je to iba tým, že ja behám s jedným batohom na chrbe a tašky či kabelky sú mi ukradnuté.

Keďže som už vďaka tejto bábike počula o Gorjuss, tak som si pred týždňom v Tescu všimla aj zošity či trhačky s kresbičkami týchto divných bytostí. Možno tam boli aj minulý rok, nemám ani poňatia. Malá si ich nepýtala, mávli sme rukou a šli ďalej… Už má Tesco predškolské veci vyložené, my sme ešte nič neriešili a okrem obalov, bavlneného svetríka dákych prezúviek asi ani nebudeme. Ale preto tu asi nie ste, poďme teda zistiť, čo to je Santoro London Gorjuss..

P1080716a

O Santoro London

Santoro London je spoločnosť vyrábajúca módne doplnky. Je to návrhárska spoločnosť s cieľom “ vyrábať pekné veci“, ako hovoria na svojich stránkach. Kabelky, tašky, obaly na mobily či laptopy…Kalendáre, denníky, pohľadnice… Nejaké to ošatenie s potlačou ich kolekcií. Založili ju v roku 1984 Lucio a Meera Santoro a sídlo má v Londýne, takže asi vieme prečo sa volá Santoro London.

Také pekné a ružové to zas všetko nie je. Všimla som si plno PVC v ich produktoch. Nebezpečné a životné prostredie znečisťujúce PVC v taškách a doplnkoch je už nahraditeľné a úplne zbytočné. Malo by byť minulosťou. Ak smiem poradiť fanúšikom povšimnúť si materiál a uprednostniť radšej ekologickejšie a zdravšie doplnky z polyesteru. Pravda, aj bábiky sú z PVC, ale tu sa aspoň človek utešuje, že sú vyrobené v Európe a testované ako hračka pre deti na ftaláty, čo sa o taškách určite povedať nedá. Takže, polyester alebo iné vlákno,  prosím.

Viac sa Santoro nebudem venovať, lebo toto nie je vlastne článok o nich a o móde. Santoro London má viac kolekcií, či už vlastných alebo v spolupráci s rôznymi umelcami a jednou z ich kolekcií je i Gorjuss.

O Gorjuss ™

Ak chceme pochopiť bábiku musíme pochopiť jej umeleckú predlohu. Ináč je to iba divná bábika bez nosa a úst. A ak chceme pochopiť umenie, musíme za umelcom.

Gorjuss je teda umenie, presnejšie registrovaná známka škótskej maliarky Suzanne Woolcott. Je to emotívne umenie, maľuje to čo cíti a prežíva. „Gorjuss ™ je o prinesení krásneho emotívneho umenia do života každého,“ hovorí Suzanne.  Maľuje iba dievčatá, pretože „môžem nakresliť iba to, čo som cítila, skúsila a predstavovala si. Nemohla by som dať toľko emócií do niečoho, čo som sama nepocítila„, vysvetľuje ďalej svoje umenie.

Suzanne je fanúšikom portrétov, „vždy by som si radšej dala na moju stenu portrét ako peknú krajinu!“ Hovorí, že je fanúšikom „toho, čo môže byť zachytené v okamihu, ticho postavy, pohľad na teba a umiestnenie predmetov okolo predmetu, všetko je z nejakého dôvodu. Zdôrazniť význam za portrétom.

Ako Suzanne v jednom svojom interview spomína, nestačí iba robiť a milovať umenie, ak z toho chce umelec vyžiť, musí sa „vedieť predať“. Umelec musí byť aj obchodníkom, bolo to tak v stredoveku a je tomu tak i dnes. I Michelangelo či Leonardo museli svoje umenie predať a pokloniť sa pápežom či panovníkom. Dnes to má umelec „na voľnej nohe“ ťažšie, ak sa chce uživiť musí sa zapáčiť širokej verejnosti. A či chce alebo nie musí veľa energie vynaložiť aj na reklamu a predaj svojho umenia. Umelec netrávi celé dni „v tvorivom sne“. „Samotné tvorenie je iba tretina práce, ktorú treba denne urobiť,“ hovorí Suzanne. Nestačí mať skvelý produkt alebo značku. Treba mať obchodného ducha a predať sa. Suzanne mala to šťastie, že sa jej podarilo začať spolupracovať so Santoro London a oni vytvorili jednu zo svojich kolekcií na základe jej kresieb. Nepredáva však svoje umenie iba prostredníctvom nich, má aj vlastný eshop a iné kolekcie.

Suzanne sa očividne podarilo predať svoje umenie. Jej kresbičky sú i na obaloch zošitov, ako som spomínala. Má množstvo fanúšikov, niektorí z nich si vraj dávajú tetovať jej kresbičky, čo by som však svojim deťom rozhodne neodporučila.

Ale samozrejme, skôr ako chceme niečo predať, musíme mať čo predávať. Presnejšie jedinečný produkt, ktorý ľudia chcú, …„a product that is unique and which people want“, odpovedá na otázku, čo by poradila začínajúcim umelcom.

Úryvky sú z Do What You Love interview – Suzanne Woolcott of Gorjuss™

O Suzanne

Ako spomína na svojich stránkach, je vydatá, žije s troma deťmi a náladovou mačkou v Glasgowe plnom zelených parkov, ktoré ju inšpirujú. A rada nosí pásikové ponožky, ako vidno aj z obrázkov jej melancholických či zasnených dievčatiek. V interview spomína, že sa stala zdravotne postihnutou, neviem, či je to chorobou, nehodou, prípadne ako vážny či trvalý je jej stav. V každom prípade, v čase rozhovoru (2010) práve vyšla po dlhom pobyte z nemocnice, nevedela chodiť a chystala sa na pobyt vo vozíčku. Viac som k tejto téme nenašla a zdravotný stav každého je aj tak jeho súkromná vec.

Ak sa chcete dozvedieť viac o Suzanne a jej umení, tak tu sú jej stránky.

Mrzí ma, ak som trochu prehnala vysvetľovanie, na umenie mám slabosť. Vždy si preštudujem daného umelca, keď sa ním zaoberám, či sa mi páči jeho tvorba alebo nie. Ale dostanem sa už i k bábike.

O výrobcovi

Bábiky vyrába španielska spoločnosť Paola Reina. A vyrába ich v Španielsku. Presnejšie, vyrába ich osem, tie kolekcie, čo patria Santoro London, keďže značka Gorjuss ™ zahŕňa aj iné modely, ako sme asi pochopili z odstavca vyššie.

O fotkách

Ako som v úvode písala, toto je Ladybird, Lienka. Zo šatočiek asi aj poznáme podobu. A nie som až tak lienková, Ruby či Toadstood, možno Little Violet sú mi akosi bližšie. Ale kvôli tomu som nebola zlá na bábiku 🙂

Je tu veľa fotiek s Anekke bábikou, keďže som ich fotila spolu aj kvôli porovnaniu. Anekke sa budem venovať v inom článku, tu bude iba okrajovo spomenutá. A takisto som fotila bábiku s Las Amigas Liu, keďže sú zhruba jednej veľkosti a od jedného výrobcu, tak mi to pripadalo prirodzené. Vybrala som Liu, keďže má rovnako čierne vlásky.

O knižke
Bábika má na ručike priloženú mini knižku s fotografiami ostatných bábik. Milá pozornosť a samozrejme reklama.

P1080721a

P1080720a

O šatočkách

Šatočky a doplnky sú peknučné, Paola Reina má zmysel pre detail a dali si záležať, aby vyprodukovali bábiku, ktorá vystihuje daný model.

Prihodila sa im však neštastná vec, ako si všimnete na ďalších fotkách, šatočky púšťajú farbu. A pravdepodobne pri vysokých teplotách a vlhku pustili farbu a zafarbili telíčko bábike. Ešte som podobnú vec nevidela, pravda nevyzliekam všetky bábiky, ktoré sa mi dostanú do ruky.

P1080741a

O nešťastnej farbe

Snažila som sa to nafotiť tak, aby to bolo vidno, tie farebné pruhy sú na dvoch miestach: okolo gumičky nohavičiek a okolo gumičky sukničky v páse. Fľaky od farby vidno aj na zadočku, v podstate tie nohavičky veľmi pustili. Je to ináč tá istá látka ako šaty, takže tipujem, že aj tie poriadne púšťajú a ak bába nie je celá fialová, je to iba šťastná náhoda.

Neviem či je to zmývateľné, ale počítala by som s tou horšou možnosťou. Ak nie voda, možno zmizík alebo jemnejší odlakovač pomôžu. Pravdu povediac, ak by to bola moja bábika, ja by som to reklamovala, ak to teda nie je zmývateľné. Som dosť veľký perfekcionista a pedant ak ide o podobné hodnotné veci a chcela by som nepoškodený produkt. Viem, že to nie je úmyselná chyba výrobcu, ale je to chyba výrobcu.

Takisto neviem, či sa to týka všetkých modelov alebo je to ojedinelé. Ale tú čiernu podsukňu majú viaceré bábiky.

P1080751a

P1080752a

P1080753a

P1080736a

O veľkosti

Bábika je 32cm vysoká, ako sa uvádza. Ak vyzerá nižšia pri Las Amigas, ktoré majú tiež oficiálne 32cm, tak je to preto, že oni sú vyššie, oni majú tak 33.5cm (minule som ich zas merala a nikdy si to nepamätám).

P1080742a

P1080730a

O hlave

Uvažovala som, prečo nemajú nos a ústa. Samozrejme to viem, že kvôli umeleckej predlohe. Ale teda prečo kresbičky nemajú. Vysvetlenie som nenašla, mám pocit, že je to kvôli tomu, že Suzanne kreslí svoje sny a tie často nemajú presne definované črty a výraz tváre. Ale to je iba moje vysvetlenie, môže to byť úplne inak. Oči sú maľované, ale to je asi vidno.

Tú sieťku na hlavičke má bábika preto, aby sa jej nestrapatili vlásky, bude to trochu drahšie riešenie ako u iných bábik, keďže so svojimi ostatnými kolekciami sa Paola Reina až tak neunúva.

Vlásky sú krásne, husté a zakorenené, ako sme u Paola Reina zvyknutý. Vlasom sa u nich nedá nič vyčítať, naozaj nešetria. A majú aj husté prešitie, u niektorých iných vyrobcoch to prešitie nie je tak husté, tie „dierky“ sú ďalej od seba a tak má bábika potom menej vlasov. A je to presne tá krásna čierna lesklá farba ako u Las Amigas Liu.

Hlava má na dotyk jemne iný povrch plastu, podľa mňa, ale možno to bol iba pocit. Ak áno, je to veľmi málo poznateľné.

P1080737a

P1080727a

P1080729a

O telíčku

Bábika je celá z vinylu. Ak si odmyslíme „čudnú hlavu“, tvar telíčka má bábika pomerne normálny a veľmi podobný Las Amigas bábikám. Možno použili aj tú istú formu. Zato ruky sú úplne odlišné, so štyrmi prstami a málo definované.

Nohy má bábika trochu do X, akoby jazdila na koni. Tiež bez detailov, bez kolien a iba so štyrmi prstami. Na spodnej časti chodidiel má bábika „vytetované“ slová „Santoro“ a „Gorjuss“.

Bábika je stojaca, nemala som veľký problém ju postaviť. Ale nepostojí pri hurikáne.

Plast je jemne iný, nie veľmi a neviem to presne definovať, ale nie je to identický Las Amigas plast. Možno preto, že použili inú vôňu a trochu iný recept.

Nemôžem nespomenúť, že bábika je veľmi silne parfémovaná.
Na krabici nižšie píšu po anglicky „rose & honeysuckle“, po španielsky „aroma de rosas y jazmín“. Takže či je to ruža a zimolez alebo ruža a jasmín neviem, keby mi to nepovedali, nemám ani poňatia, čo to je. Nieže by som niekedy v živote ovoňala zimolez alebo jasmín.

V každom prípade nie je to „delicate“, je to silné, silnejšie ako zvyčajná vanilka od Paola Reina a tá je už pomerne silná. Kvetinové vône sú najsilnejšie z vôní, a to platí aj v kozmetike. Z toho hľadiska, že „sa ich nezbavíte“. Je niekoľko stupňov vôní, niektoré pominú hneď po okúpaní, niektoré po zopár hodinách, kvetinkových sa nezbavíte dlho. Toto je silné a ak Vám vadia vône, na bábiku rovno zabudnite a v kozmetike sa držte ďalej od kvetinkových vôní.

P1080734a

P1080739a

P1080738a

O krabici

Krabica je pekná, na akú sme u Paola Reina zvyknutí. Možno nie oni ju navrhli, ale v spolupráci so Santoro prípadne so samotnou Suzanne. Neviem. Vždy sa mi u Paola Reina páči, že sa nemusíme „prebíjať“ k bábikám cez zapečatenú krabicu, ale môžeme si ju rovno pozrieť, čo je praktické i v kamennom obchode. Cez tie plastové okienka tak veľa nevidno, a niečo nás potom na hračke sklame, keď ju prinesieme domov a rozbalíme, určite sme to už všetci zažili…

P1080705a

P1080715a

Pár fotiek navyše

Tu je niekoľko fotiek navyše s Anekke bábikou, o ktorej určite napíšem, dúfam, že to ešte stíham pred koncom prázdnin. Chcela som pôvodne spoločne, ale je toho priveľa naraz. A samozrejme, keď už bola aj Liu „po ruke“, tak som ju priložila.

P1080717a

P1080746a

P1080750a

Na záver

Čudná bábika, povedala moja sedemročná dcérka, keď ju uvidela. Jednoducho som sa spýtala, čo si o nej myslí. Pekné šaty, ale bábu bez nosa a úst by nechcela a ona chce takmer každú bábiku. Jej zoznam bábik je dlhší ako čínsky múr. A presne to bábika je pre každého, komu Gorjuss umenie nič nehovorí. Je súčasťou umeleckej tvorby a je určená pre fanúšika umenia Gorjuss. Nie je to hračka, je to produkt pre zberateľa, ktorému sa toto umenie páči. To je jedno či má osemnásť alebo sedemdesiatosem rokov.

Určite to nie je darček pre sedemročné dieťa iba preto, lebo jeho mame, tete či veľkej sestre sa páčia Gorjuss tašky alebo obrázky. Ak mi moja dcérka o desať rokov povie, že sa jej páči Gorjuss, tak poviem fajn. Nech si začne kupovať obrázky, nech si vyberie tašku či denník. A ak raz povie, že chce bábiku, prosím. Akurát dúfam, že to bude mať z vlastnej hlavy a nie od spolužiačok. Umenie a názor na umenie je individuálny, nedá sa vnútiť a ani by sa nemal.

Ak darček, tak by mal byť pre osobu, ktorá má rada Gorjuss umenie a mali by sme presne vedieť aj model a neriadiť sa svojim vkusom a výberom. V inom prípade, silne odporúčam, spýtať sa pred kúpou obdarovanej osoby.

Osobne sa mi nepáči bábika, nie kvôli tomu od šiat zafarbenému telu, to je nešťastná a neúmyselná náhoda. Jednoducho sa mi nepáči. Vadí mi vôňa. Veľmi.. Vadí mi tvar tela, vadí mi tvár. Samotné kresbičky mi hovoria viac, sú prirodzenejšie ako táto bábika. A Suzanne prajem všetko dobré a veľa fanúšikov, úspechov. Koniec koncov, musí živiť tri deti, mačku a manžela. Ale fanúšikom som sa nestala a ani si nepobežím kúpiť Gorjuss tašku či obal na mobil.

Paola Reina katalóg 2017
V prípade, že si chcete zakúpiť bábiku Santoro London Gorjuss nepíšte prosím sem, ale na túto linku
Bábika stojí 55Eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.