Transformers pre škôlkára alebo ako sme kupovali nášho prvého robota

Transformers hračky nie sú iba pre 10 ročných a teenagerov. Nová kreslená séria Transformers Rescue Bots má množstvo fanúšikov medzi 3-4 ročnými deťmi, vrátane môjho syna. A predsa u nás predávané Transformers hračky sú určené pre staršie deti. Väčšina z nich je 8+, ak veľmi hľadáte nájdete aj 5+. A tak som bola veľmi rada, keď som zistila, že existuje i línia Transformers určená priamo pre škôlkárov s vekovým odporúčaním 3-7 rokov. Nazýva sa Playskool Rescue Bots.

P1070789

Autíčko je vždy dobrý darček pre nášho syna, každému z nich sa poteší. Na druhej strane, keďže má dostatok plastových aj kovových autíčok, teda tých, čo sú vhodné pre malé dieťa, tak je mu ťažké kúpiť niečo „iné“, čo by vynikalo zo zbierky autíčok. A nejaké špeciálne značky či modely 3-4 ročnému dieťaťu nič nepovedia. A keď sme tak pred Vianocami uvažovali, čo zvláštne mu kúpiť, tak nás napadli Transformers. V tom čase totiž začínal byť fanúšikom „záchranných robotov“ a auto a robot v jednom je dosť dobrý darček.

Keď som si však prezerala ponuku predajcov na internete a pozrela i Dráčik, akosi to nebolo ono. Tie autíčka sú samozrejme pekné, sú to také autíčka pre dieťa od 8-10 rokov, ktoré si začne niečo kupovať z vreckového. Ale nie pre 3 ročné dieťa (malý mal na Vianoce 3 roky a 9 mesiacov), ktoré keď niečo chytí, tak to ulomí. Nieže by chcel niečo úmyselne zničiť, ale nemá ešte ten cit v ručičkách. A takisto som nechcela , aby dostal hračku, z ktorej bude stresovaný, lebo ju nevie použiť.

Tak som si začala prezerať stránky výrobcu. Transformers licencia patrí Hasbro, podobne ako Mattelu patrí Barbie.

Ako vidno z nasledujúceho reklamného videa, základná Transformers séria Rescue Bots z roku 2014 zahŕňa roboty Optimus Prime (polo), Bumblebee (športové auto), Heatwave (hasičská striekačka), Chase (policajné auto), Boulder (stavebný buldozér), Blades (vrtuľník). Náš Medix bol pridaný v roku 2015. Všetky sú určené pre deti od 3 rokov.

Okrem toho tam patrí aj požiarna stanica a záchranná garáž, ktoré vyzerajú ako Optimus Prime (požiarna stanica) a Bumblebee (garáž). Garáž je predávaná s Bumblebee robotom a jeho ľudským pomocníkom, a požiarna stanica je dodávaná s Heatwave robotom a jeho ľudským pomocníkom.

Podľa niektorých zdrojov a i na dotyk podľa nášho robota, hračky sú vyrábané z ABS plastu. Autá a roboty pre starších sú z ABS plastu a kovu. Zberateľské akčné figúrky sú z PVC, vinylu.

Na americkom Amazone majú pekné hodnotenia, našlo sa aj pár rodičov sťažujúcich sa, že ich robot sa zachytával pri premieňaní, náš je zatiaľ v poriadku. Tipujem, že ako pri všetkom, môže dôjsť pri výrobe k nepodarku.

Niekto vie, niekto nie, pôvodom japonská línia hračiek Transformers vznikla ako dôsledok popularity komiksu (1984) a prvých animovaných Transformers seriálov (1984-87). Ako napokon mnohé iné populárne série hračiek, či už sú to Batman alebo Superman, vrátane všetkých hračiek kopírujúcich Disney rozprávky.

Transformers sú vlastne akčné figúrky robotov, ktoré sa vedia premieňať zároveň na niečo iné – dopravný prostriedok, prístroj alebo zviera. Od roku 1984 už v seriáloch i na hračkárskych pultoch „vyrástlo“ niekoľko populárnych generácií Transformers robotov, o ktorých tu nebudem písať; jednak preto, že som to nikdy nepozerala a stálo by ma to neskutočne veľa času naštudovať a jednak preto, že každý skutočný fanúšik by ma iste za prípadné nepresnosti „rozniesol v zuboch“. Ale možno ma syn prinúti to niekedy pozerať.

Hasbro kúpil licenciu pre distribúciu Transformers v Severnej Amerike hneď v roku 1984, zatiaľ čo licencia pre Japonsko zostala japonskej spoločnosti Takara (dnes Takara Tomy). Hasbro v súčasnosti vlastní práva pre distribúciu Transformers značky na celom svete s výnimkou Japonska. Tým chcem naznačiť, že iné Transformers ako Hasbro nie sú tie „skutočné“, teda pokiaľ si niekto od nich na rok-dva neprepožičia licenciu.

Jeden zo zoznamov top 2017 Transformers hračiek:
https://www.mykidneedsthat.com/best-transformers-toys/

Ale, aby sme sa konečne dostali k podstate, po chvíľke hľadania na internete som zistila, že Hasbro vyrába svojich robotov i vo verzii 3-7 vhodnej pre škôlkárov. A z nejakého záhadného dôvodu ich nezoženiete u nás ani v Čechách. Tak som prehľadala okolité štáty a našla som Poľsko. Poliaci ich majú plno. Prečo Poliaci a my nie to teda neviem, ale nie to je to podstatné. Išla som teda na allegro.pl. Myslím, že je to niečo ako naša heureka a dá sa tam aj nakupovať od rôznych výrobcov.

Celá stránka je po poľsky, takže je ľahšie, ak viete, čo hľadáte. U mňa to bolo Playskool Tranformers Rescue Bots Medix a Bumblebee.
Všetky stáli okolo 50zł, ale v podstate mi bolo jedno, či stoja 55 alebo 54, dôležité bolo, aby boli od jedného predajcu. Lebo ak si na allegro kúpite od rozdielnych predajcov, tak sa poštovné spočítava.

My sme chceli dvoch robotov, jedného pod stromček a jedného na narodeniny v marci, a v rámci šetrenia poštovného sme kupovali teda dvoch naraz.

TRANSFORMERS RESCUE BOTS PLAYSKOOL 2w1 A7024/B3144
TRANSFORMERS RESCUE BOTS PLAYSKOOL HEROS 2w1 A7024
obaja stáli 51 zł

Neviem či názvy pomôžu, ale sú tam takí istí roboti od iných predajcov.

A pod zabawki – figurky kategóriou allegro ponúka i iných robotíkov, i v tvare zvieratiek, ale tých som neriešila.

Keďže neviem po poľsky a nerozumela som ani slovo, z toho čo chceli, tak som si vybrala najlacnejšiu formu dopravy a klikla na nejakú formu platby.
Vyplnila som poctivo dodacie údaje, treba si dať pozor, že Slovensko je Słowacja a nepopliesť to so Slovinskom.

A potom som preposlala celú tú objednávku, čo mi prišla emailom, jednému svojmu priateľovi, ktorý je pôvodom Poliak, nech mi tú „hatlaninu“ teda preloží. Býva už roky v Británii a nie v Poľsku, ináč by som mu to dala rovno kúpiť. A ten mi povedal, že som si vybrala dobierku a poradil mi, nech im radšej napíšem. A tak som im na kontakty poslala email s číslom objednávky a spýtala som sa na dodanie. Slušne odpovedali, že nevedia mi poslať dobierku na Slovensko, aj poštovné bude drahšie (s tým som počítala), požiadali o platbu prevodom vopred, mohla som si vybrať v zlotych alebo v Eurach, prevodom alebo kartou:

„Hello,

thank you for your order.

It’s not possible to ship outside Poland COD. Delivery to Slovakia is more expensive too. If you want to proceed the order you have to pay in advance. You can pay in Polish zloty or Euro. We can send you link to pay online or you can make transfer. We can ship to Slovakia for 45 Polish zloty, this is 10 Euro“

Tak mi poslali údaje na mail, zaplatili sme bankovým prevodom 32,8Eur za dvoch robotov + poštovné. A do konca týždňa (objednávala som to v nedeľu) sme ich mali doma.

Takže, tu je náš biely Medix, mení sa na robota/autíčko otvorením dverí/zatvorením rúk. Žltého Bumblebeeho tiež nafotím, keď ho malý dostane, ešte nemal narodeniny v čase písania tohto článku. A trochu ľutujem, že sme nekúpili helikoptéru, Blades je jediný „nepozemný“ robot a malý je čím ďalej tým viac nadšený lietadlami.

P1070548

P1070549

P1070550

P1070782

P1070783

P1070784

P1070785

P1070786

P1070794

Manufactured under license from TOMY Company, Ltd.
© 2015 Hasbro. All Rights Reserved.

Made in Vietnam

Konkrétne tieto hračky sú vyrábané v socialistickom Vietname, spoločnosťou http://www.gftgroup.hk/, pri kliknutí na linku sa dostanete na ich stránku. A dolu je i „reklama“ na ich továreň, obrázky na ich pôvabné prímorské mestečko si mohli odpustiť a viac sa venovať továrňam. Majú ich vraj 5 vo Vietname, a ich rozmery továrenského priestoru sú neskutočné.. “ 4.5 million square feet of factory space, and, after completion of its fifth factory in Vietnam..“

Kto chce, nech si prekliká, majú certifikáty na výrobu hračiek a dobrou správou je, že ich továrne sú certifikované medzinárodnou spoločnosťou ICTI, ktorá dozerá na spravodlivé pomery zamestnancov pri práci. Nestoja nad nimi síce dozorcovia s bičom a iste majú slušné toalety, pravdepodobne nemusia ani pracovať cez víkendy, ale určite nemajú európske výplaty.

„Our toy factories and workshops are certified by the ICTI CARE Foundation. ICTI is the International Council of Toy Industries and CARE is the abbreviation for Caring, Awareness, Responsible, Ethical.“

Klebety a dohady

Ale, aby som tu iba nereklamovala, aké úžasné sú Transformers hračky – iste majú neskutočné množstvo fanúšikov, vrátane môjho syna a jeho ocka, a asi s tým nič nespravím – je dobré sa pozrieť a uvedomiť si, ako nás a naše deti ich výroba ovplyvňuje.

Kto zbiera Transformers hračky si možno všimne, že niektoré už nie sú vyrobené v Číne, niekde som čítala, že nájdete krabicu s názvom Made in China, ale robot má nápis made in Vietnam, dokonca v jednej krabici s dvoma robotmi nájdete jedného vyrobeného v Číne, druhého vo Vietname. Jeden zberateľ hlásil, že jeho robot má vyrobené časti v oboch štátoch. Pravdepodobne sa to stalo v dôsledku sťahovania výrobných liniek z Číny do Vietnamu a Thajska. Akosi pochybujem, že by končatiny jedného robota vláčili z miesta na miesto cez more iba tak, človek však nikdy nevie. Nie hračka vyrobená v Číne, ale v susednom Vietname, je to až taký super rozdiel? A prečo sa Hasbro a Takara začali sťahovať do Vietnamu a Thajska? Pozrime sa na vyhlásenie spoločnosti Takara.

CHARACTER GOODS/BUSINESS : Major toy maker Takara Tomy (Tomy Company Ltd) announced to have a massive reduction to its production line in China. A newspaper article reported by the Sankei Newspaper on October 31, 2007, told Takara Tomy (Tomy Company Ltd) has announced to undergo a massive reduction to the production quantity of toys made in China. The decision was made taking many of the toys were found with excess amount of lead and other harmful substances above the inclusion criteria, thus caused distrust over the safety of toys produced in China. Currently, Takara Tomy has 90 percent of its toy production (based on value) in China, but it aims to shift the number of toy productions outside China to increase up to 60 percent in other Asian countries such as Thailand and Vietnam in three years time. Another reason behind the shift of its production line to such countries is because of the rise of labor cost in Guangdong, China, due to lack of labor power.

Tak sa pozrime nato, čo toto vyhlásenie asi znamená. A to, čo tu napíšem, sú iba dohady, žiaden vedecký výskum, zdôrazňujem. Nevidím do hláv výrobcov ani nepoznám ich výrobnú politiku.

The decision was made taking many of the toys were found with excess amount of lead and other harmful substances above the inclusion criteria, thus caused distrust over the safety of toys produced in China.

Áno, už zas bola aféra s množstvom olova a jedovatých látok v hračkách v USA, Walmart vraj mesiace predával jedovaté hračky, ale nie je to prvá ani posledná aféra s toxickými hračkami. Mimochodom 2012 Walmart opäť žalovali v Kalifornii za toxické látky v baby produktoch.

Opäť nájdené toxické látky v hračkách bola dosť dobrá zámienka pre spoločnosti Hasbro aj Takara, aby sa mohli začať sťahovať z čínskeho trhu bez toho, aby im niekto niečo vyčítal. Veď stratiť dôveru kupujúcich rodičov je tá najhoršia vec, čo sa môže výrobcovi hračiek stať.

Ale čo je druhá najhoršia vec? Tou druhou najhoršou vecou vo svete výrobcu je ázijský robotník, pýtajúci si vyšší plat. Všimnite si koniec vyhlásenia „due to lack of labor power“. To neznamená, že Čína zrazu nemá dostatok pracovných síl. To znamená, že nemajú dostatok ľudí, ktorí by chceli pracovať za tak mizerné platy. Nuž, v Japonsku to Takara určite vyrábať nemôže, japonský robotník dnes má vraj vyšší plat ako americký. Preto sa aj vysťahovali do Číny. Čína sa však čím ďalej tým viac blíži ku kapitalizmu a priepasť medzi chudobnými a bohatými sa zväčšuje. Zároveň čínsky robotník začína hájiť svoje práva. Takže možno sa Vietnam potešil pracovným príležitostiam, to však neznamená, že vietnamský robotník dostane vyšší plat alebo že je dobré pre čínskeho robotníka, že výroba sa sťahuje z Číny. Nezabúdajme, že Hasbro ani Takara sa nesťahujú z dobrého srdca, robia to preto, lebo je im to výhodnejšie. A ani nezmenili dodávateľa, ak ste klikli na linku výrobcu, tak ste zistili, že gftgroup má továrne tak v Číne ako Vietname. Vedenie spoločností, ktorá im vyrába hračky sa nezmenilo, peniaze idú do rovnakých vreciek, iba sa presťahovali z čínskej do vietnamskej továrne tej istej spoločnosti.

Dlhodobé dôsledky zatiaľ nevieme, pretože Hasbro a Takara nie sú jediné spoločnosti, ktoré sa v poslednom desaťročí sťahujú z Číny. Veľa elektroniky sa sťahuje do susedných ázijských krajín, tam je aj to tak trochu opodstatnené, keďže čínske obchody sú plné kradnutej americkej elektroniky. Veľa ľudí vie, že napr. mobilný telefón známej značky sa dá kúpiť v tej istej kvalite a prevedení za babku, iba bez loga výrobcu. Mnohé čínske továrne po pracovnej dobe či ukončení zmluvy zostávali v chode a vyrobili ďalšie várky toho istého prototypu a potom ich ďalej predávali. Nesnažím sa byť nespravodlivá a nazvať ich zlodejmi, iste sa situácia mení od továrne ku továrni a od oblasti k oblasti, ale faktom je, že čínske obchody sú plné takého kopírovaného tovaru. Mali príležitosť a mnohí ju využili. Pri hračkách je to o trochu nebezpečnejšie ako pri elektronike, ak neprejdu riadnymi atestami. Mnohé spoločnosti, aj keď vyrábajú v Číne, vzorky dávajú testovať doma či už vo vlastných zariadeniach alebo zariadeniach certifikovaných spoločností. A či to neurobia o pár rokov aj Vietnamci… Nuž, počkajme kým zistia, že na ebay zaplatia západní zberatelia za zriedkavý prototyp obľúbenej figúrky toľko čo je ich niekoľkomesačný či ročný plat. Navyše nesmieme zabúdať, že pri niektorých druhoch tovaru môže dôjsť k poklesu kvality, pretože sa robotníci musia zaučiť.

Toto nie je prvé a pravdepodobne ani posledné sťahovanie výroby z krajiny do krajiny. Jedny z prvých Transformers boli vyrábané v Thajsku. Niekde som čítala zaujímavý popis kolobehu procesu, ktorý prebieha každých 20-30 rokov v honbe za lacnou pracovnou silou v Ázii.

V podstate nastať môžu dva prípady.

Postup 1:

1. Výroba prebieha v prvej krajine, až kým ľudia nezačnú byť presvedčení, že sú kvalifikovanou pracovnou silou a preto si zaslúžia spravodlivú kompenzáciu za svoju prácu.

2. Výroba sa presťahuje do druhej krajiny, ktorá začne krok č.1

3. Pôvodná krajina výroby začne upadať ekonomicky, lebo výrobcovia sa sťahujú do krajín menej nákladných na výrobu.

4. Akonáhle sa druhá vyrobná krajina dostane do fázy „chceme byť spravodlivo kompenzovaní za svoju prácu“, výroba sa sťahuje do tretej krajiny.

5. V tretej krajine sa začne krok 1. Ak je v tom čase pôvodná krajina výroby na dostatočne nízkom ekonomickom rebríku, môže sa do nej vrátiť výroba.

Postup 2:

1. Rovnaký ako vyššie.

2. Výroba v novej krajine si uvedomí, že krajina nie je pripravená riešiť režijné a riadiace potreby výrobcu, a výrobca je nútený vrátiť sa do pôvodnej krajiny výroby.

Lacná pracovná sila je to, čo hýbe spoločnosťami. Nezabúdajme, koľko počítačových spoločností zamestnáva na diaľku čoraz viac ázijských programátorov, ktorí sú ochotní pracovať za zlomok výplaty tých amerických či európskych zamestnancov. A akosi každý pozabúda na náklady dlhodobého prenosu dát a prevážania produktov a celý dopad tohto procesu na naše životné prostredie pri pohľade na to, aká neskutočne lacná je pracovná sila na Ďalekom východe. Nie som si istá, či sa nám naše deti a príroda poďakujú.

P1070447

P1070525

P1070526

P1070527

P1070476

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.