Ubližujú hračky našim domácim zvieratám?

dog-iconPri čítaní  o nebezpečných látkach v detských hračkách sa mi zastavil pohľad na hromade hračiek nášho psíka. Ubližujú jej mäkké pískajúce plastové loptičky a figúrky, za ktorými sa už roky tak rada naháňa? Nuž, musím s výčitkami svedomia povedať, že áno. Ako som sa sama presvedčila, mnohé hračky, ktoré kúpime svojim miláčikom s dobrým úmyslom urobiť im radosť, im v skutočnosti môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy, ba až smrť.

1. Vinylové hračky

100px-Plastic-recyc-03.svgVinylové elastické hračky sú v našich obchodoch najbežnejšie. Názov vinylové hračky znamená, že sú vyrobené z PVC, najškodlivejšieho plastu  súčastnosti.  A elastické a mäkké sú vďaka zmäkčovadlu, chemikálii DINP  (di-isononyl phthalate, ftalát). Vedecký výskum dokázal, že ftaláty spôsobujú poškodenie pečene a obličiek a zvyšujú riziko výskytu rakoviny. Potom, ako v roku 1998 ministerstvo zdravotníctva Kanady vydalo varovanie o nebezpečenstve hroziacom malým deťom, ktoré si vkladajú do úst mäkké plastové hračky, mnohé európske krajiny zakázali používanie DINP v hračkách pre deti. Legislatíva však akosi pozabudla na hračky pre zvieratá, ktoré ich prežúvajú po celý svoj život.

trixievinyl

PVC hračky od nemeckej firmy Trixie sú veľmi časté v našich obchodoch.

nobby

PVC hračky od  nemeckej firmy Nobby.

2. Made in China

madeinchinaNie je to tak dávno, čo boli z pultov obchodov sťahované detské hračky vyrobené v Číne pre obsah olova, ktoré spôsobuje vážne poškodenie nervového systému, obličiek, krvotvorby v kostnej dreni a retardáciu. V auguste 2007 bol Mattel nútený stiahnuť 18,2 milióna svojich výrobkov vyrobených v Číne; majiteľ čínskej továrne spáchal samovraždu. To znepokojilo aj majiteľov a milovníkov zvierat. Keď taký hračkársky gigant ako Mattel nedokáže ustriehnuť výrobu vo svojich čínskych továrňach, čo potom môžu obsahovať hračky pre zvieratá, ktoré nikto nekontroluje? Rôzne agentúry a súkromné osoby nechali v laboratóriách otestovať i hračky pre psov a mačky. Mnohé hračky pre psov a mačky vyrobené v Číne obsahovali olovo, chróm, kadmium – niektoré vo vysokých dávkach. Nikto si nie je istý, čo dlhodobé vystavovanie týmto chemikáliám môže spôsobiť psovi, ale krátkodobé symptómy sú strata chute do jedla, hnačka a agresívne správanie.

3. Upchatie čriev a importované infekcie

Žuvacie produkty z bravčovej, hovädzej či byvolej surovej kože, prasačie uši a kravské kopytá majú byť pochúťkou pre psa, v skutočnosti sú však veľmi nebezpečné. Surová koža, ktorá je varená pri vysokých teplotách, je veľmi ťažko a pomaly stráviteľná a môže spôsobiť hnačky a zvracanie; pri prehltnutí veľkých kusov hrozí upchanie čriev a žalúdka. Navyše sa v mnohých krajinách používajú konzervačné látky obsahujúce arzén. Kopytá sú asi najnebezpečnejšie,  môžu sa rozštiepiť na ostré kusy, ktoré čiastočne upchajú črevá. Čiastočne upchaté črevo je ťažko diagnostikovateľné až kým nehrozí prerazenie; následná infekcia je pre zviera zvyčajne smrteľná. Prasačie uši síce nie sú také ostré, aby hrozilo upchatie čriev, číha z nich však iné nebezpečenstvo. Objavili sa totiž správy, že spôsobili ochorenie ľudí. Z cudzích krajín importované časti zvierat môžu totiž obsahovať i nežiadúce látky, ako antibiotiká, olovo, insekticídy, ktoré ohrozujú zviera i majiteľa. Bolo hlásených mnoho prípadov výskytu salmonely: baktéria spôsobujúca infekčné ochorenie bola nájdená v hovädzích a bravčových produktoch pochádzajúcich  z Thajska a Číny a očividne prežila výrobný proces.

4. Nebezpečné dentálne hračky

Keď nášho psíka neohrozuje nebezpečný materiál či cudzokrajný hmyz, ešte stále sú tu nepodarky. V hryzacej kosti svojho psíka našla zhrozená majiteľka kusy kovu. V roku 2006 niekoľko psov zahynulo po prehltnutí veľkých kusov dentálnych hračiek, ďalším boli kusy produktu odstránené operačne. V roku 2008 museli 10 ročnému psíkovi amputovať jazyk uviaznutý vo vákuu hračky;  nešťastná udalosť viedla k stiahnutiu produktu z trhu.

pimpleball

Stiahnutá hračka Pimpeball od Four Paws: prevzaté z www.petsugar.com

Vyberajte hračky pre svoje domáce zvieratko pozorne a s láskou, nekupujte mu hračky, aby ste ho zabavili a zbavili sa ho, kupujte mu hračky, aby ste sa s ním zahrali.

Prosím, prečítajte si i túto správu o rozbore jednej vinylovej hračky.

Alternativne linky :

http://www.muj-pes.cz/aktuality/jedovate-hracky-pro-psy-354.html

http://www.ketyland.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=157:hraky-pre-psov&catid=36:diskusia&Itemid=57

Hlavné zdroje: www.thewholedog.org, www.nytimes.com

http://www.psiadusa.sk/obchodik-/chovatelske-potreby/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.