Výber záhradnej hojdačky

Dlho som chcela pre deti hojdačku, ale akosi vždy bolo niečo iné. Či už trampolína alebo oprava strechy. Tak túto jar sme sa napokon rozhodli hojdačku kúpiť, aj keď nie detskú, ale záhradnú. Prišla koncom apríla, takže ju máme tak asi 20 dní. Tak najskôr niečo o našej hojdačke a potom vysvetlím ako prečo som si vybrala práve túto a trochu rozoberiem ostatné materiály. Rovnako upozorňujem, že tento článok je vyjadrením môjho postoja a názoru a nie je to odborný článok.

Hojdačka sa volá Toledo Patio a je z dajar.sk, presne tento model
https://dajar.sk/zahradna-hojdacka-toledo-patio

Je to kombinácia oceľovej konštrukcie s drevenou lavicou. Dosky sú z borovicového dreva.

Podľa stránky
Dĺžka a šírka sedadla: 150 x 43,5 cm
Výška a šírka operadla: 28,5 x 150 cm

Lavicu sme premerali, má naozaj 150cm. Kvôli poduške, keďže sme nekúpili podušky spolu s hojdačkou. Zdali sa mi zbytočne drahé. Tie sme hneď potom kúpili v Tescu, akurát ich cez víkend mali za nejakých 27EUR. Horná časť je uväzovacia, dolná nie. Ale keďže drevo nie je úplne hladké a aj tá poduška má zospodu taký drsnejší materiál, tak to veľmi dobre drží a nešmýka sa to, čoho som sa trochu bála, ale je to v pohode. Zatiaľ ich nosím večer dovnútra. Keďže u mňa všetko, čo kúpim, má mať svoje miesto, či „domov“, tak by som rada kúpila aj krabicu na podušky vedľa hojdačky. Vyhliadla som si krabicu z Jysku, chcela by som si ju však pozrieť osobne, akurát je stále zavretý… Ale naspäť k hojdačke.

Dievčatko na obrázku vyššie má presne 125cm.

Výšku som nemerala, ale ja mám necelých 160cm (nejakých 158) a nohy mám nad zemou, keď si sadnem. Viem sa postaviť pod striešku pred lavicu hojdačky a hlava sa mi dotýka striešky.

Presne 17.4. sme to objednali a zaplatili a 27.4. balík aj poslali, do 10 dní, ako to majú uvedené v dodacej dobe. Zásielka prišla na palete v dvoch obrovských krabiciach. Poslali balík rovno z Poľska, šofér ho vyložil s vozíkom aj s drevenou paletou, ktorú tu nechal (tú sme po zložení hojdačky vyložili pred bránu, keď nefučalo a nepršalo, a niekto hneď aj do večera zazvonil, či si to môže vziať).

Dosky neboli lakované iba ošetrené voči plesniam. Takže sme si ich natreli. Pre niekoho je to možno nevýhoda, nám to nevadilo, aspoň sme si vybrali, čím to natrieť a nesmrdelo mi to tu. Ekologické farby sme „študovali“ minulý rok, potrebovali sme natrieť vonku zábradlie, plot, kov a drevo a nechceli sme, aby to tu páchlo na celú záhradu. Na väčšinu dreva a kovu v záhrade sme použili Balakryl z Mercury Market. Ale zvyšky, čo sme mali, boli trochu pritmavé, tak sme použili priesvitnejší Xyladecor, čo sme ešte našli. Ale ani ten nesmrdel.

Drevo je to pekné a nechceli sme ho prekryť, takže je to taká priesvitná farba. Dosky boli na prekvapenie celkom presne urobené až na jeden kus pri sedačke, tam to bolo potom trochu puzzle, aby zapadli dierky. Nebol s tým žiaden špeciálny problém to poskladať do dvoch hodín. Teda, potom čo boli dosky dvakrát natreté a usušené.

Druhou alternatívou bola Verona Patio. Tá má ošetrené dosky a oblúkovitú striešku, ktorá pravdepodobne viac odtieni. Jediné, čo sa mi neľúbilo bola reťaz, na ktorej to visí, bála som sa, či tam deti náhodou nestrčia ručičky. Ináč proti nej nič nemám.

https://dajar.sk/zahradna-hojdacka-verona-patio

Výber

Väčšina detských hojdačiek je do 10-12 rokov a moja najstaršia dcérka už má desať. Iba tak hojdačku sme nemali kam zavesiť a k celej zostave sme sa akosi nedostali (vždy bolo niečo iné akosi dôležitejšie). Síce ma trochu mrzí, ale nieže by boli deti bez hojdačky u susedov, v škôlke či na detských ihriskách. Proste, po dlhšej úvahe sme sa rozhodli, že kúpime záhradnú hodajčku. Dievčatá si tam môžu čítať, tabletovať alebo vyniesť hračky. Výber mi trval asi zo dva týždne, kým som prehľadala všetky možnosti, všetky druhy a obchody, vrátane Mercury Market, Jysk a pod. – online, keďže boli zavreté.

Môj hlavný atribút od začiatku bol, že sa na sedačke dá sedieť aj bez podušiek. A takýchto hojdačiek je menej.
Druhý atribút bol, aby mala nohy, konštrukciu vhodnú na trávnik, to znamená taký masívny ovál dolu. Teoreticky by sme mohli kúpiť aj konštrukcie s nohami do „obráteného V“, ale trebalo by to ukotviť.
Môj partner bol zodpovedný za bezpečné zavesenie a kritizovanie môjho výberu 🙂

SEDAČKA

I. dá sa na nej sedieť aj bez podušiek

1. umelý ratan, polyratan

Umelý ratan zvaný aj polyratan je vyrobený z polyetylénu. A ak je kvalitný, tak vydrží dlho. Skutočný, prírodný ratan by sa rozpadol pomerne rýchlo.

Môj prvý a hlavný typ. Od začiatku som chcela polyratanovú hojdačku. Problém s polyratanovými hojdačkami bol ten, že
– je ich pomenej, ja som si dala vyhľadať „ratanová hojdačka“, „polyratanová hojdačka“, „umelý ratan“, „ratanová záhradná hojdačka“, a nenašla som 10 kusov, teda na Slovensku a v Čechách.
– 99% má „obrátené V“ nohy a tie sú vhodnejšie na pevnú podlahu, betón, terasu ako na trávnik.

Pravda, keby som nenašla inú vhodnú, vzali by sme aj ratanovú s nevhodnými nohami a ukotvili ju.

Moje top výbery z ratanových boli
duvlan.sk/ratanova-hojdacka-duvlan-federica/
– v zlave 209eur pre 3 osoby
– mínus „obrátené V“ nohy
– zavesenie mizerné ako u 90% ostatných

O niečo menšia, ale drahšia
duvlan.sk/ratanova-hojdacka-duvlan-gloria/

Menej vhodné

Vyše 300Eur a iba 120cm šírka sedadla
najnabytok24.sk/produkt/vidaxl-zahradna-hojdacka-polyratan-cierna-167x130x178-cm/

Táto iba 130cm
najnabytok24.sk/produkt/cierna-hojdacka-z-umeleho-ratanu-s-baldachynom/
ale vysoko tyč, ak to chcete ukotviť.

2. drevo
A) kovová konštrukcia, drevená lavica

Takže, toto je tá naša, pre ktorú sme sa rozhodli. Dosky sú síce iba borovicové, ale vždy sa dajú vymeniť, ak sa niektorá poškodí. A tá oceľ by mala vydržať rovnako ako u iných druhov.
Veľmi zriedkavý typ.

B) celodrevená

Celodrevenú som nechcela. Drevo je síce pekné do záhrady, ale iba pre „záhradných“ ľudí. Teda, niekoho, kto má záhradný nábytok a trávi dni v záhrade, my sme skôr vnútorný typ.
1. Treba sa oň veľa starať.
2. Drahé exotické drevo. Ak chcete kvalitné drevo, čo vydrží, potrebujete exotické drevo ako teak, robinia či eukalyptus. Jednak skôr vydrží počasie a jednak ho obídu škodcovia. Kadejaké domáce drevo časom zhnije alebo ho zjedia.
3. Veľmi zriedkavé.

3. textilene

Textilene je polyesterové vlákno, ktoré obalia PVC. Musela som si naštudovať záhradné materiály, než som sa z x-tej stránky dozvedela, čo textileneˇnaozaj je. A keďže som dosť veľkým odporcom zbytočného PVC v domácnosti, keďže je neekologické, nedá sa recyklovať a navyše toxické, tak som vyhodila zo zoznamu všetky hojdačky, ktoré boli z textilene alebo obsahovali textilene, ako striešku z textilene.

Patria sem napr. Hecht Berlin hojdačky.

4. celokovová hojdačka

Našla som na internete jedinú celokovovú hojdačku, pravdepodobne sa na nej dá sedieť bez podušiek, ale ani len strieška v cene (423 EUR).. trochu drahá mi pripadala.

II. nedá sa na nej sedieť bez podušiek

Ak by som sa rozhodla pre tento typ, tak by som asi skôr išla na drôtený výplet ako látku.

1. drôtený výplet

Trochu zriedkavejší typ:

– niektoré drahšie verzie Patio na jardin.sk
jardin.sk/kovove-zahradne-hojdacky/

– záhradná hojdačka PROPER INES bola jedna z mojich na zozname
proper.sk/hojdacka-kovova-zahradna-INES

Mercury Market mal zaujímavý tento typ hojdačky aj s moskytiérou, v modrom aj oranžovom prevedení. Dosť som nad ňou uvažovala, v tom čase bola oranžová o dobrých 80Eur lacnejšia ako modrá. Akurát sa mi nepáčilo, že tam napísali, že je to výstavný kus a možné poškodenia. To by som musela bývať v jednom z tých výstavných miest, aby som sa pozrela, či je v poriadku. A za cestovanie mi to nestálo.
Majú v ponuke aj jednu ratanovú a aj textilene hojdačku.

merkurymarket.sk/zahradne-hojdacky/

2. látka (polyester) natiahnutá na tyčiach

90% záhradných hojdačiek, možno 80%, aby som nepreháňala, je látka natiahnutá na tyči. Ak si vyberiete takúto, rozhodne chcite výrobcu, čo predáva aj náhradnú látku. Pretože jedno poškodenie a rovno sa to bude párať. Asi preto predávajú aj náhradné látky. Neviem, nakoľko je to odolné, ale toto bol typ, čo som od začiatku nechcela.

NOHY

– do opačného V
Skôr vhodné na pevnú dlážku, betón, terasy. Ak ich dáte na trávnik, tak to treba dobre ukotviť.
– do širokého oválu
Skôr vhodné na trávnik.

UCHOPENIE / ZAVESENIE

90% hojdačiek má hrozné zavesenie, ak ide o bezpečnosť. Vôbec sa neunúvali, aby dali hore na tyč malú dierku, cez ktoré by sa hojdačka nevyvliekla pri väčšom zahojdaní alebo v dolnej časti struny „prasačí chvostík“. Našla som tak zo päť hojdačiek, ktoré mali bezpečnejšie zavesenie. Jednoducho sa spoliehajú na váhu, že sa to nevyvlečie. A stálo by to možno o pár centov naviac trochu zdokonaliť tú nosnú strunu. V každom prípade, treba počítať s tým, že záhradná hojdačka nie je detská hojdačka a nie je vhodná na bláznivé či prudké hojdanie.

Potom ešte Hecht majú zavesenie na plochom železe, do ktorého sa navlieka struna. Čo je síce bezpečnejšie, ťažšie sa to z dierky vyvlečie. Ale bude to mať max uhol hojdania, a vždy keď sa rozhojdáš viac, tak tu ťukne o to železo. Takže to bol druhý dôvod, prečo sme nechceli Hecht hojdačky, okrem toho, že väčšina mala textilene sedačku.

Existujú aj nestrunové, napr. blumfeldt hojdačky na amazon.de majú nestrunové zavesenie.

STREDNÁ TYČ

Jediná výhoda, ak si vezmete hojdačku s rovnou strednou tyčou, tak pravdepodobne, v prípade potreby, pri menšom dieťati, môžete záhradnú hojdačku zvesiť a použiť konštrukciu na zavesenie detskej hojdačky. Pravda, treba to dobre ukotviť. Ale to je iba taká moja teória.
Oblúkovité tyče s oblúkovitou strieškou sú podľa mňa lepšie proti slnku, ale zriedkavejšie.

STRIEŠKA

z 90% polyester, prípadne polyester potiahnutý PUL, aby to nepremokalo.
z 90% rovná, ledva niečo odtieni
Výhodou je ochrana proti dažďu, ale iba proti miernemu mrholeniu a „rovnému“ pršaniu. Chráni hojdačku, nie práve človeka.
Naša strieška je jemne šikmá dozadu. A predsa v prednej časti stála voda po daždi, musela som do toho „strčiť“ zopárkrát, aby to vytieklo.

Na odolnosť proti vetru sa spýtajte po silných vetroch, máme ju prikrátko. Na druhej strane, nie je to veľká plocha a vyzerá to pevne natiahnuté na tyči, mohlo by to prežiť vietor.
Rozhodne viac zaváži miesto, kam hojdačku plánujete postaviť. Naša je medzi dvoma domami, chránená z juhu aj severu. Takže náš dom ju celú chráni pred prudkým severným vetrom.

ĎALŠIE ATRIBÚTY

1. Nezabudnite zohľadniť nosnosť, čím vyššia tým lepšia. Nosnosť 150kg nie je nič moc, to sú 2x 80kg dospelé osoby.
2. Nezabudnite zohľadniť dĺžku sedacej časti. Nespoliehajte sa na popis, sedačka pre 3 osoby. My máme 150cm a to je tak pre tri osoby, ak sa chcete trochu pohodlne usadiť a natiahnuť, tak jedného dospelého a jedno-dve deti.
3. Niektoré hojdačky sú rozkladacie, vraj na ležanie, tie ma nenadchli a ani som to neriešila.
4. Bude treba moskytiéru / baldachýn proti komárom dokúpiť.

HLAVNÝ ZDROJ PRE POPIS MATERIÁLU

https://www.home24.de/ratgeber/welches-material-fuer-gartenmoebel/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.