Zaujímavé súťaže pre školáčikov

Chcela by som odporučiť do pozornosti rodičom malých školáčikov dve-tri súťaže. Slovo súťaž je trochu zavádzajúce, lebo síce vždy je pekné niečo vyhrať, ale nejde vyslovene o výhru. V tomto prípade ide skôr o to naozaj „zúčastniť sa a vyskúšať si ako to funguje.“ Samozrejme v niektorých z týchto súťaží detičky dostanú nejakú drobnosť či diplom aj za účasť.

Zaujali ma hlavne preto, že

– Sú vhodné i pre tie najmenšie detičky.
– Dieťatko sa naučí riešiť rôzne typy úloh, s ktorými sa ináč nemusí stretnúť. Aj keď sa pani učiteľka snaží, kreslený diktát je vždy iba ten istý kreslený diktát a test je vždy iba test..
– Malý žiak sa môže zúčastniť bez toho, aby sa „bál“, že dostane zlú známku alebo niečo nevie. Nikto ho nepotrestá či nevynadá mu (alebo by nemal), lebo niečo nevedel.
– Je to spestrenie vyučovania. Aj keď sa učitelia snažia robiť aj hodiny vonku, chodiť na prechádzky či exkurzie do knižnice.. to je niečo iné. Ostatní spolužiaci budú mať hodinu a „ja sa môžem uliať“ na niečo zaujímavejšie.
– Tieto súťaže sú písomné, prípadne priamo online na počítači, nikto od dieťatka nevyžaduje žiadnu ústnu prezentáciu. Takže sú vhodné i pre plachejšie stvorenia. Akurát, áno, treba vedieť odkliknúť myšou, ak to ešte deti nerobili, rodič by si mal prisadnúť.
– Pomôžu trochu odbúrať stres z budúcich skúšok, testov, možno prijímacích pohovorov. Tam už síce o niečo ide, ale dieťatko sa začína učiť brať veci trochu s nadhľadom, že ak niečo neviem a skúsil som najlepšie čo viem, svet sa „neprestane točiť“. Ja vždy aj na písomky, diktáty hovorím deťom, že ak si sa učil, dával pozor, skúsil si to najlepšie čo vieš, tak je všetko v poriadku aj pri horšej známke.

Prváčikovia ešte nevedia čítať zadanie, nie vždy je intuitívne, treba pri nich sedieť. Staršie deti to teoreticky môžu zvládnuť samé, tretiaci už určite, hlavne ak si zopár podobných cvičení „predskúšajú“.

Prvá súťaž je „klokanko“ a druhá „ibobor“. Mnohí rodičia pravdepodobne o týchto súťažiach počuli. Iní možno nie. Nie vždy má čas rodič, ktorý má denne x-vecí na zozname, postrehnúť i nejakú súťaž, ktorú mu škola ponúkne. A niektoré možno škola menej reklamuje.

Matematický klokan či klokanko

Súťaž prebieha na jar, takže stačí sa zahlásiť v marci. Treta platiť vstupné 4EUR. Môjho prváčika zahlasovala škola, tam som aj odovzdala 4 EUR zápisné. Moju tretiačku som zahlásila sama, poslala prevodom 4 EUR a dostala som pre ňu na email jej heslo – číslo.

https://matematickyklokan.sk/

Deťom som dala odskúšať úlohy, takže vyskúšajte si, aby dieťatko videlo, čo asi má robiť:

https://matematickyklokan.sk/vyskusaj-sa/#vyber-kategoriu

Talentitída

Klokanko patrí pod neziskovú organizáciu Talentitída. Všetky súťaže tejto organizácie nájdete na
https://talentida.sk/

Pre menších sú tu okrem Klokanka
celoročná matematická súťaž Maksík
https://maksik.sk/
a
Všetkovedko
https://vsetkovedko.sk/

Preklikajte si, môžete si vyskúšať online úlohy, či Vám téma sedí.

Pre staršie ročníky 5-9 sú v ponuke MAKS a Expert. Linky nájdete na https://talentida.sk/ alebo na googli.

Bobrík pre malých programátorov

Nech Vás slovo programátor neodradí, pre menších sú to jednoduché logické úlohy. Prihlásiť sa treba začiatkom školského roka v septembri na svojej škole. Súťaž prebieha na počítači. Úlohy si môžete vyskúšať spolu s dieťatkom. Na stránke vpravo sú dva taby, treba si vybrať rok a potom kategóriu dieťatka vhodnú pre jeho vek / schopnosti:

http://demo.ibobor.sk/sutaz_demo/

Rozdelenie kategórií od Drobca (2. ročník) sa nachádza na:

http://demo.ibobor.sk/

Je lepšie, ak deti už vedia ako-tak čítať, takže je to skôr pre druhákov, ktorí už slušne zvládajú čítanie v septembri. Ak má dieťatko nedostatky, tak ešte to odložte o rok, aby sa nestresovalo, že si nevládalo prečítať úlohu.

Niečo trochu vážnejšie

Keď sme už pri školských súťažiach, asi každý vie, že existuje niečo také, ako olympiády, tie sú už možno trochu „vážnejšie“, hlavne pre druhý stupeň. Ja osobne som nikdy nebola, naša piatačka sa zatiaľ nehrnie, tak ju nenútim, uvidíme s mladšími, či budú chcieť.

Olympiády, pytagoriády a ďalšie súťaže, s termínmi aj podmienkami, nájdete na
https://www.iuventa.sk/sk/IUVENTA-home.alej

Ak kliknete na vybranú olympiádu, nájdete tam aj úlohy z predchádzajúcich rokov na precvičenie, preskúšanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.