30 najhorších chemikálií v našej kozmetike

Toto je zoznam 30 najhorších chemikálií, ktoré sa bežne používajú v našej kozmetike. Mnohé z nich sa dostávajú do našich domácnosti prostredníctvom zahraničnej kozmetiky i napriek tomu, že ich používanie je v EU zakázané. Mnohé sa skrývajú po názvom „fragrance“, parfém, ktorého zloženie  podlieha výrobnému tajomstvu.

Zoznam vznikol pred niekoľkými rokmi  v Marin County v Kalifornii, kde sa niekoľko ľudí čudovalo, prečo je v ich komunite taký zvýšený výskyt rakoviny. Za podpory Georga Lucasa a Judy Shils vznikol Marin County Cancer Project (Projekt Marin County proti rakovine). Ako jednu z prvých vecí si uvedomili, že k zvýšenému výskytu rakoviny prispieva používanie určitých chemikálií v kozmetických prípravkoch. Identifikovali a spísali zoznam najnebezpečnejších chemikálií a nazvali ho podľa známeho vojnového filmu „DIRTY DOZEN“, „12 špinavcov“.

Projekt bol rozšírený o mladších členov komunity a novovytvorená organizácia Teens Turning Green (Mládež sa mení na zelených) rozšírila zoznam na tridsať: DIRTY THIRTY (30 špinavcov).

1. CHEMIKÁLIA: ALUMINUM ZIRCONIUM a OSTATNÉ ZLÚČENINY HLINÍKA
Funkcia: Používaná na kontrolu potu  a zápachu v podpazuší, pretože spomaľuje tvorbu potu.
Používaná v: Antiperspirantoch. Zakázaná v EU.
Zdravotné riziká: Spájaná s tvorbou Alzheimerovej choroby; rakovinou prsníka; pravdepodobný neurotoxin; spôsobuje poškodenie nervového systému, dýchacích ciest a vývojové vady.

2. CHEMIKÁLIA: BENZYL ACETATE, benzyl acetát
Funkcia: Rozpúšťadlo; často ukryté pod slovom “fragrance (parfém).”
Používaná v: Mnohých kozmetických prípravkoch a prípravkoch osobnej starostlivosti, čítaj etikety.
Zdravotné riziká: Spojená s rakovinou pankreasu (podžalúdková žľaza); veľmi ľahko sa absorbuje do pokožky a spôsobuje rýchlu reakciu v tele; štúdie na zvieratách poukazujú na prekrvenie pľúc; možný gastrointestinalny (týkajúci sa žalúdka a čriev) toxín, poškodzuje pečeň, dýchacie cesty, možný neurotoxin (jedovatá látka napádajúca nervové tkanivo).

3. CHEMIKÁLIA: BENZALKONIUM CHLORIDE a BENZETHONIUM CHLORIDE benzalkónium chlorid, benzethonium chlorid
Funkcia: Antimikrobiálna látka, deodorant, konzervačná látka, biocíd.
Používaná v: Hydratačný krém, opaľovací krém, prostriedky na čistenie tváre, liečba akné, úľava od bolesti. Zakázaná v Japonsku a v Kanade.
Zdravotné riziká: poškodzuje imunitný systém; vyvoláva astmu; poškodzuje orgány; štúdie na zvieratách poukazujú na endokrinné poruchy (žľazy s vnútornou sekréciou) a poruchy mozgu, nervového systému, ovplyvnenie dýchacích ciest a krvného obehu; možný karcinogén.

4. CHEMIKÁLIA: BRONOPOL
Funkcia: Konzervant.
Používaná v: zvlhčovač (hydratačný prostriedok), umývanie tela, tváre, odstraňovač make-up-u, prostriedky proti starnutiu. Zakázaná v Kanade.
Zdravotné riziká: toxická pre imunitný systém; toxická pre pľúca a pokožku; štúdie na zvieratách poukazujú na endokrinné a gastrointestinalne poruchy, poškodenie mozgu a nervového systému; iritant (dráždidlo).

5. CHEMIKÁLIA: BUTYL ACETATE, butyl acetát
Funkcia: Rozpúšťadlo v lakoch , zabraňuje štiepeniu.
Používaná v: lakoch na nechty a prostriedkoch na úpravu nechtov.
Zdravotné riziká: Opakované vystavovanie spôsobuje vysušovanie a popraskanie pokožky; výpary spôsobujú ospalosť a závraty; horľavina.

6. CHEMIKÁLIA: BUTYLATED HYDROXYTOLUENE (BHT)/ BUTYLATED HYDROXYANISOLE (BHA), butylhydroxytoluén, butylhydroxianizol
Funkcia: Anti-Oxidant; spomaľuje rýchlosť, pri ktorej prísady v produkte menia farbu.
Používaná v: Mnohých kozmetických prípravkoch a prípravkoch osobnej starostlivosti, čítaj etikety. Zakázaná v EU.
Zdravotné riziká: toxická pre imunitný systém; endokrinný disruptor; ľudský karcinogén; štúdie na zvieratách poukazujú na poškodenie mozgu, pečene, neurotoxin, toxický pre reprodukčné a dýchacie orgány.

7. CHEMIKÁLIA: ETHOXYLOVANÉ ZLÚČENINY:CETEARETH/PEG ZLÚČENINY
Funkcia: Povrchový, emulzačný, čistiaci prostriedok, zvýšenie pôsobenia prostriedku.
Používaná v: Mnohých kozmetických prípravkoch a prípravkoch osobnej starostlivosti, čítaj etikety.
Zdravotné riziká: Štúdie na zvieratách dokazujú ovplyvňovanie mozgového a nervového systému, účinky na zmyslové orgány; iritant; toxický pre reprodukčné orgány a pokožku, mení štruktúru pokožky, umožňujúc iným chemikáliám preniknúť hlboko do pokožky a zvyšuje množstvo ostatných chemikálií, ktoré preniknú do krvného obehu; môže obsahovať škodlivé prísady.

8. CHEMIKÁLIA: COAL TAR, uhoľný decht
Funkcia: Kontroluje svrbenie a ekzémy, zjemňuje tvrdú, šupinatú, drsnú pokožku, používaná taktiež vo farbe na vlasy.
Používaná v: Šampónoch a farbách na vlasy. Zakázaná v Kanade a EU.
Zdravotné riziká: Známy ľudský karcinogén; toxický pre pokožku a dýchacie cesty.
US National Cancer Institute at the National Institutes of Health
https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/substances/coal-tar

9. CHEMIKÁLIA: COCAMIDE DEA/ LAURAMIDE DEA
Funkcia: používaná ako penidlo v šampónoch, produktoch do kúpeľa, ako emulgátor v kozmetike; penidlo a čistiaci prostriedok pre  “svieži dych.”
Používaná v: Mnohých kozmetických prostriedkoch a prostriedkoch osobnej starostlivosti, čítaj etikety.
Zdravotné riziká: Toxická pre ľudský imunitný systém; vytvára karcinogénne zlúčeniny nitrosamínu ak sa zmieša s nitrosačnými prípravkami; štúdie na zvieratách poukazujú pôsobenie na zmyslové orgány a pokožku; môže obsahovať škodlivé prísady.

10. CHEMIKÁLIA: DIETHANOLAMINE (DEA)
Funkcia: úprava pH.
Používaná v: prípravkoch na opaľovanie, zvlhčenie pokožky (hydratácia pokožky), farbenie vlasov.
Zdravotné riziká: Toxická pre pokožku a imunitný systém; možný karcinogén;  štúdie na zvieratách poukazujú na poškodenie endokrinného systému, nervového vývoja, vplyv na nervovú a mozgovú činnosť; vyvoláva astmu.

11. CHEMIKÁLIA: ETHYL ACETATE, etyl acetát
Funkcia: Rozpúšťadlo.
Používaná v: Lakoch na nechty, riasenkách, bielenie zubov, parfémoch.
Zdravotné riziká: Pravdepodobný neurotoxin; pravdepodobne toxická pre nervový systém; možný karcinogén; iritant; vysoko horľavá

12. CHEMIKÁLIA: FORMALDEHYDE, formaldehyd
Funkcia: dezinfekčný prostriedok, germicíd (prípravok na ničenie baktérií) fungicíd (prípravok proti hubám a plesniam), konzervačná látka.
Používaná v : Deodorantoch, lakoch na nechty, mydlách, šampónoch, krémoch na holenie. Obmedzená v Kanade. Zakázaná v  EU.
Zdravotné riziká: Toxická pre imunitný systém, krvotvorbu, pokožku; pravdepodobný karcinogén a kardiovaskulárny toxín; môže poškodiť DNA; môze vyvolať astmu; štúdie na zvieratách dokazujú vplyv na zmyslové orgány, mozog a nervový systém; toxický pre vývoj človeka.

13. CHEMIKÁLIA: KONZERVANTY UVOĽŇUJÚCE FORMALDEHYDE- ( QUATERNIUM-15, DMDM HYDANTOIN, DIAZOLIDINYL UREA A  IMIDAZOLIDINYL UREA, DEA, MEA, TEA),
Funkcia: Anti-microbiálne konzervačné látky.
Používaná v: Mnohých kozmetických prostriedkoch a prostriedkoch osobnej starostlivosti, čítaj etikety.
Zdravotné riziká:  V prítomnosti amínov MEA, DEA a TEA vytvára karcinogénne nitrosamíny; pravdepodobne toxický pre imunitný systém, krv, kardiovaskulárny obeh a pokožku; možný karciogén; štúdie na zvieratách dokazujú endokrinné poruchy, vplyv na nervový systém, môže obsahovať škodlivé prísady.

14. CHEMIKÁLIA: FRAGRANCE (PARFUM), parfém
Funkcia: Deodorant, maskovanie, parfumácia
Používaná v:  Mnohých kozmetických prostriedkoch a prostriedkoch osobnej starostlivosti, čítaj etikety.
Zdravotné riziká: Toxická pre imunitný systém; možný neurotoxin; môže obsahovať od 10 do 300 rozličných chemikálií, mnohé z nich nikdy neboli testované pre bezpečnosť; viď phthalates, ftaláty. Označenie na etiketách môže byť mätúce. V prípade neistoty pokúste sa kontaktovať výrobcu.

15. CHEMIKÁLIA: HYDROQUINONE, hydrochinón
Funkcia: Antioxidant, zložka paréfmu, fragrance, prostriedok na bielenie pokožky, farba na vlasy.
Používaná v: Zosvetlovanie, bielenie pokožky, hydratačný prostriedok na tvár, prostriedok proti starnutiu, krém na opaľovanie, farba na vlasy, čistenie na tvár, hydratačný krém. Zakázaná v Kanade.
Zdravotné riziká: Toxická pre imunitný a dýchací systém; možný neurotoxín; karcinogén; iritant; pokusy na zvieratách dokazujú endokrinné poškodenie.

16. CHEMIKÁLIA: IODOPROPYNYL BUTYLCARBAMATE , iodopropynyl butylkarbamát
Funkcia: konzervačný prostriedok.
Používaná v:  Mnohých kozmetických prostriedkoch a prostriedkoch osobnej starostlivosti, čítaj etikety. Zakázaná v Japonsku.
Zdravotné riziká: Toxická pre človeka; možný toxín imunitného systému pečene; alergén.

17. CHEMIKÁLIA: LEAD (OLOVO) a ZLÚČENINY OLOVA
Funkcia: Farbivá.
Používaná v:  farby na vlasy, vlasové prípravky. Stopy nájdené v niektorých červených rúžoch. Zakázané v Kanade.
Zdravotné riziká: Pravdepodobný karcinogén; toxický pre vývoj, dýchaciu sústavu, tráviacu sústavu a reprodukciu; znížená plodnosť; štúdie na zvieratách dokazujú pôsobenie na metabolický, nervový a mozgový systém; podozrenie na obsah nanozložiek schopných absorbovať sa do pokožky.

18. CHEMIKÁLIA: METHYLISOTHIAZOLINONE (MI/MCI) a METHYLCHLOROISOTHAIZOLINONE
Funkcia: konzervačný prostriedok.
Používaná v:  Mnohých kozmetických prostriedkoch a prostriedkoch osobnej starostlivosti, čítaj etikety. Zakázaná v Kanade, Japonsku.
Zdravotné riziká: Toxická pre imunitný systém; pokusy na zvieratách ukazujú obmedzenie rastu axónov a dendritov (výbežky nervových buniek) nezrelých nervova, neurotoxicitu a pozitívne mutačné výsledky; môže viesť k zlyhaniu spôsobu, akým komunikujú neuróny jeden s druhým; obzvlášť škodlivé pre vývoj nerovej sústavy.

19. CHEMIKÁLIA: Oxybenzone (BENZPENONE-3)
Funkcia: súčasť opaľovacích krémov; pohlcovač ultrafialového žiarenia, UV filter.
Používaná v: opaľovacie krémy, makeup
Zdravotné riziká: Spájaná s fotoalergickými reakciami, toxická pre imunitný systém  Pravdepodobný karcinogén a endokrinný disruptor; Zvýšená absorbcia pokožkou bioakumuluje na nebezpečnú úroveň; biochemické zmeny buniek.  Škodlivá pre vývoj a reprodukciu.

20. CHEMIKÁLIA: PARABÉNY (METHYL, ETHYL, PROPYL A BUTYL)
Funkcia: Konzervačný prostriedok a antibakteriálna prísada.
Používaná v: Mnohých kozmetických prostriedkoch a prostriedkoch osobnej starostlivosti, čítaj etikety.
Zdravotné riziká: Môže meniť hladinu hormónov, zvyšuje riziko niektorých typov rakoviny, poruchy plodnosti, alebo zmeny vývoja plodu a malých detí; štúdie našli stopy parabénov v nádoroch prsníka; toxický pre pokožku; štúdie na zvieratách poukazujú na zmeny mozgového a nervového systému.

21. CHEMIKÁLIA: PETROLATUM (PETROLEUM), petrolát
Funkcia: Vytvára na koži bariéry; vďaka nej sa rúž leskne a krémy sú jemnejšie; veľmi lacné zmäkčovadlo na pokožku.
Používaná v:  Mnohých kozmetických prostriedkoch a prostriedkoch osobnej starostlivosti, čítaj etikety. Zakázaná v EU.
Zdravotné riziká: Môže byť kontaminovaná škodlivými prísadami,  spájaná s rakovinou a inými vážnymi zdravotnými problémami.

22. CHEMIKÁLIA: PHTHALATES (DIBUTYL PHTHALATES), ftaláty (dibutyl ftaláty)
Funkcia: Súčasť parfémov (Fragrance) , zmäkčovadlo, rozpúšťadlo.
Používaná v: Mnohých kozmetických prostriedkoch a prostriedkoch osobnej starostlivosti, čítaj etikety. Zakázaná v EU.
Zdravotné riziká: Toxická pre imunitný systém; toxická pre vývoj a reprodukciu; toxická pre dýchacie ústrojenstvo; pravdepodobný neurotoxin; pravdepodobný karcinogén a endokrinný disruptor; bio-kumuluje sa vo voľne žijúcich zvieratách.

23. CHEMIKÁLIA: P-PHENYLENEDIAMINE (PPD), fenyléndiamín
Funkcia: Farba na vlasy.
Používaná v: Farba na vlasy, šampón, sprej na vlasy. Zakázaná v Kanade.
Zdravotné riziká: toxická látka pre imunitný a dýchací systém, pravdepodobný neurotoxin; ekzém; pravdepodobne toxická pre nervový systém, pokožku, obličky a pečeň; iritant; môže vyvolať astmu a gastritis (zápal sliznice žalúdka); u zvierat spôsobuje rakovinu.

24. CHEMIKÁLIA: PROPYLENE GLYCOL, propylénglykol
Funkcia: Rozpúšťadlo, zvyšuje prenikanie a pôsobenie prípravkov, mení pokožku, kontroluje viskozitu (priľnavosť, kvapalnosť), zabraňuje produktu topiť sa vo vysokých teplotách alebo zamrznúť v mrazoch.
Používaná v: Mnohých kozmetických prostriedkoch a prostriedkoch osobnej starostlivosti, čítaj etikety.
Zdravotné riziká: Mení štruktúru pokožky, umožňujúc ďalším chemikáliám preniknúť hlboko do pokožky a zvyšuje podiel iných chemických látok, ktoré sa dostanú do krvného obehu; štúdie na zvieratách preukazujú vplyv na reprodukciu, možné mutácie, vplyv na mozgový a nervový systém, endokrinné poruchy.

25. CHEMIKÁLIA: SODIUM LAURETH SULFATE
Funkcia: úprava povrchu, zvyšovanie prenikania
Používaná v: Mnohých kozmetických prostriedkoch a prostriedkoch osobnej starostlivosti, čítaj etikety.
Zdravotné riziká: Mení štruktúru pokožky, umožňujúc ďalším chemikáliám preniknúť hlboko do pokožky a zvyšuje podiel iných chemických látok, ktoré sa dostanú do krvného obehu; iritant (dráždidlo); štúdie na zvieratách dokazujú pôsobenie na zmyslové orgány.

26. CHEMIKÁLIA: TALC, mastenec
Funkcia: Absorbuje vlhkosť, protihrudkujúca látka, plnidlo.
Používaná v: púdroch, práškoch, očných tieňoch, detských púdroch, deodorantoch.
Zdravotné riziká:  karcinogén; dokázané spojenie medzi mastencovým púdrom a rakovinou vaječníkov; častice mastenca sa podobajú na častice azbestu a dáta naznačujú, že môže spôsobiť nádory na pľúcach; pravdepodobne toxický pre dýchacie ústrojenstvo;

27. CHEMIKÁLIA: TOLUENE, toluén
Funkcia: Antioxidant, rozpúšťadlo na zvýšenie priľnavosti a lesku.
Používaná v: lak na nechty, farby na vlasy
Zdravotné riziká: Toxická pre pečeň; toxická pre vývojový, nervový a dýchací systém; pravdepodobne toxická pre kardiovaskulárne orgány, svalové a pohybové ústrojenstvo, ľadviny a zmyslové orgány; možný karcinogén a reprodukčný toxín; iritant; vysoko horľavá;

28. CHEMIKÁLIA: TRICLOSAN, triklosan
Funkcia: Antibakteriálna látka, dezodorant, konzervačná látka, biocíd. Redukuje a kontroluje bakteriálnu nákazu na rukách a v upravených produktoch.
Používaná v: Antibakteriálnych mydlách, dezodorantoch, zubných pastách, ústnych vodách, prostriedkoch na tvár, čistiacich prostriedkoch. Zakázané v Kanade, Japonsku.
Zdravotné riziká: Pravdepodobný endokrinný disruptor a karcinogén; ľahko sa bio-kumuluje (hromadí v tele) na nebezpečnú úroveň; iritant; štúdie na zvieratách dokazujú vplyv na reprodukciu; pravdepodobne kontaminovaná ďalšími jedovatými prísadami, ktoré sú spájané s rakovinou a ďalšími vážnymi zdravotnými problémami; štúdie preukázali, že spôsobuje smrť buniek, keď je použitá v ústnych vodách.

29. CHEMIKÁLIA: TREITHANOLAMINE (TEA)
Funkcia: Vonná prísada (Fragrance) , úprava pH, povrchová úprava.
Používaná v: mlieka na ruky a telo, holiace krémy, mydlá, šampóny, kúpeľové prášky, hydratačné krémy.
Zdravotné riziká: toxický pre imunitný systém; možný karciogén; štúdie na zvieratách preukazujú endokrinnú disrupciu ; môže vyvolávať astmu; vytvára karciogénne zlúčeniny nitrosamínu ak je zmiešaná s nitrosačnými prísadami.

30.   CHEMIKÁLIA: 1,4 DIOXANE
Funkcia: Penetrácia, prenikanie do hĺbky pokožky
Používaná v: telové mlieka, hydratačné, samoopaľovacie prípravky, detské mydlá, produkty proti starnutiu.
Zdravotné riziká: EPA (Enviromental Protection Agency, USA) ju klasifikuje ako pravdepodobný karciogén nájdený v 46 zo 100 produktov osobnej starostlivosti označených ako organické alebo prírodné, a Národný toxikologický program (USA) ho pokladá za známy karciogén u zvierat.  Akútne (krátkodobé) vdychovanie vysokej úrovne  1,4 dioxane spôsobilo závraty, ospalosť, bolesti hlavy, nechutenstvo, podráždenie očí, nosa, hrdla a pľúc u ľudí.  Môže podráždiť pokožku.

Zdroj: http://keys-soap.com/keysblog/?p=402

V Európe i na Slovensku je dostupné množstvo známych značiek kvalitnej a overenej prírodnej kozmetiky, netreba zbytočne vystavovať seba a svoje deti dobrovoľne zdravotným rizikám už aj v tak zamorenom životnom prostredí:

http://www.playsafe.sk/cosmetics.html

http://www.prirodnakozmetika.sk/

http://www.bio-eko-logicky.cz/

76 Responses to 30 najhorších chemikálií v našej kozmetike

  1. Lula píše:

    bi onecosmetics.cz/o-znacce (bez medzere)
    nemate niekto skusenosti? Prave oni snad ako jedni z mala maju dost jemny obsah, cudujem sa ale, ze nikde som sa s nou este nestretla, nikto neskusal?

    • electra píše:

      Ja som o nich tiez nepocula, tak som si ich zbezne pozrela. Problem cislo 1 – preco nie su certifikovany? kazdy o sebe moze tvrdit , ze je prirodna kozmetika. Cesi maju CPK certifikat, udeluje ho KEZ http://www.kez.cz/prirodni-a-bio-kosmetika. Dobre, povedzme ze sa neunuvali, aby boli lacny, preco nikde nie je zverejneny zoznam ich ingrediencii? Pisu o nich v par ceských blogoch, napokon som nasla som nasla zoznam jedneho produktu s ingredienciami na omla zeni.cz/pletova-kosmetika-bione-64-260531-0.html (bez medzere), kde hovoria, ze

      Výživný mandlový krém – Složení: (INCI) Aqua, Glycerin, Isopropylmyristate, Butyrospermum Parkii, Sodium Polyacrylate (and) Hydrogenated Polydecene (and) Trideceth-6, Octylmethoxycinnamate, Allantoin, Panthenol, Xanthan Gum, Cross-linked Acrylic Vinyl Ester Copolymer, Carbomer, Parfum, Sodium Hydroxide, Ubiquinone, Tocopheryl Acetate, Retinyl Palmitate, Sweet Almond Oil, Phenoxyethanol. Obsah neionogenních emulgátorů 0,15% a obsah tukové fáze 40%.

      Nuž, ak je tento zoznam správny tak to nie je rozhodne prírodná kozmetika. Nie som chemik a nechcelo sa mi to cele studovat, tak som si vybrala prvu podozrivu zlozku a to Trideceth-6 , keďže pri čítaní som sa už stretla s trideceth-x, y, z čísielkami a už v človeku ten zlý pocit z niektorej zložky zostane.

      Podľa Skin Deep „Trideceth-6 is a polyethylene glycol ether of Tridecyl Alcohol (q.v.).“ Strucne povedane Trideceth-6 je PEG (polyethylene glycol) používaný ako penetrátor a hoci s nizkym rizikom nie je vhodný na poškodenú a citlivú pleť a nemá čo hľadať v prírodnej kozmetike.

      Je i na zozname nepovolených zložiek talianskeho certifikačného úradu ICEA a bude i na ďalších .. zoznam na http://old.icea.info/Portals/0/Doc/DTR06%20Standard%20for%20environmental%20friendly%20cosmetics.pdf , je to dlhočizne, pri kliknutí ctrl+f a doplnení slovíčka do vyhľadávania to rýchlo nájdete.

      Podrobný popis Trideceth-6 je na http://www.truthinaging.com/ingredients/trideceth-6

      Doplnok pre budúce referencie – tridecyl ether datasheet http://datasheets.scbt.com/sc-281132.pdf

  2. Mariana Balážová píše:

    Dobry den! Kupila som si Marseillske mydlo, tekute, znacka Durance. Pisu, ze 100% rastlinne mydlo. A ked som si pozrela doma zlozenie cez biodizionario.it tak mi to vyhodilo 5 zlych poloziek: POLYSORBATE 20, EDTA, CI xxx. Som z neho sklamana, kupila som ho v bioobchode. Som zvedava na Vas nazor, dakujem. Mariana

    • electra píše:

      ok 🙂

      Dobrý deň, budem odpovedať tak narýchlo, keďže mám voľnú chvíľu…

      1. To, že niečo kúpite v bio obchode nie je zárukou, že je to bio. Zárukou je Váš úsudok + certifikát. Na druhej strane, ak sa nejaký obchod vydáva za bio, nie Vaším jobom je behať so zoznamom zakázaných látok a kontrolovať indgrediencie, to by mali urobiť oni, než si napíšu nad obchod „bio“ a predávajú necertifikovaný výrobok, ktorý si ani neoveria. Chápem, že nie každý výrobca si dáva všetko certifikovať, ale potom je to na zodpovednosti predajcu, ak si necertifikovanú kozmetiku dá do zoznamu predávaných vecí ako „prírodnú“. Predsa si overím značku aspoň trochu a neurobím „copy-paste“ všetkých ponúkaných vecí.

      2. Dovolím si odporučiť svoj článok Prečo musí byť prírodná kozmetika certifikovaná, pri francúzskej kozmetike, s ktorou mám hrozne málo skúseností, keďže moja francúzština na rozdiel od nemčiny či angličtiny je minimálna, by to mal byť certifikát niektorý z Ecocert group alebo priamo Ecocert.. tu je ich zoznam

      http://www.ecocert.com/en/cosmos

      majú i zoznam povolených zložiek(approved raw materials) a áno polysorbate 20 tam nepatrí.

      3. Dovolím si pripomenúť, že nie som chemik, iba sa zaoberam niektorými vecami, čo ma zaujímajú a mám na to pri troch deťoch do 4 rokov strašne málo času. Tak pri najbližšej analýze namiesto „…“ by som poprosila výpis celého zloženia.. a okolností nákupu, nemusíte linkovať obchod, podľa prvej linky kde som našla zloženie durance

      coun trylife.cz/durance (bez medzere)

      (vybrala som si prvé tekuté mydlo levandula)

      Iba podľa obrázkov nikde nevidím žiadny certifikát.

      Aqua (Water), Potassium Cocoate, Glycerin, Potassium Olivate, Polysorbate 20..

      zložky sú .. presnejšie majú byť podľa zákona uvádzané v poradí v akom je ich najviac.. teda najviac je vody, a 4 zložka je polysorbate..

      Polysorbát je neškodný sorbitol, teda sugar alcohol, problém je že pre použitie v produktoch osobnej starostlivosti o pleť je zmiešaný s etylenoxidom, preto polysorbát 20, lebo je v ňom 20 dielov etylénoxidu.

      Používa sa ako emulgátor v kozmetických krémoch, mliekach, pleťových vodách, opaľovacích krémoch, detských olejoch a pod.

      Problémom je, že ak akúkoľvek zložku „ošetríte“ etylénoxidom, tak ju kontaminujete 1,4 dioxánom, známym karciogénom, ktorý preniká pokožkou. Dokonca v New Jersey bol i proces proti výrobcom detskej kozmetiky, ktorá obsahovala formaldehyd a 1,4 dioxan… Iná historka..

      a samozrejme ak je na zakázaných zložkách ICEA

      http://old.icea.info/Portals/0/Doc/DTR06%20Standard%20for%20environmental%20friendly%20cosmetics.pdf

      tak to nie je certifikovaná prírodná kozmetika, lebo im to nikto necertifikuje.

      Záver

      Odporučila by som bioobchodu, z ktorého ste to kúpili slušne „otĺcť“ výrobok o hlavu a napísať im, že ich biokozmetika durance nie je prírodná kozmetika, kľudne ma linknite.

      Iste to neurobili schválne a ono sa to predáva ako prírodná kozmetika, ale je to z ich viny, že nevedia čo predávajú a slovo „prírodný“ je zavádzajúce. A vypýtala by som si naspäť i peniaze za poštovné, keďže v tomto prípade ide o klamanie zákazníka, i keď pravdepodobne nepriame, ale ešte raz zdôrazňujem, je to ich chyba, že nevedia čo predávajú. Nie som právnik a nebudem teraz behať a linkovať zoznam pravidiel obchodnej inšpekcie a zákonník ochrany spotrebiteľa, ale pokiaľ viem, klamanie zákazníka je zakázané a dokonca pravidlá pre elektronické obchody sú prísnejšie ako tie pre kamenné v niektorých prípadoch. Aj keď ste neuviedli, či ste to kúpili online. Neviem, kde ste to kúpili a nakoľko presviedčajú zákazníkov, že sú prírodná kozmetika a podobne, proste okolnosti viete sama.

      Dúfam, že to pomohlo..

      • Mariana Balážová píše:

        Dakujem za promptnu odpoved, pomohlo. Mydlo som kupovala v kamennej predajni, u nas v Šamoríne, obchod aj vedúca pôsobi seriozne, zatial som nemala zlu skusenost s nakupom. Na mydlo ich urcite upozornim.

        Najblizsie budem poctivejsie pisat zlozenie, tie „xxx“ mali byt 3zlozky s kodom CI a ciselnym oznacenim, pisala som narychlo, tak som to nevypisala.
        Tak aspon dodatocne, islo o CI 17200, 42090, 42053.

        Esteraz vdaka, pekny vecer zelam, Mariana

      • Veronika píše:

        Dakujem!

    • electra píše:

      mimochodom Váš tip na http://biodizionario.it je skvelý díky

    • domi píše:

      ahoj, ja som ešte nenašla na Slovensku NAOZAJ žiadnu kozmetiku, ktorá by neobsahovala aspoň jednu zo zakázaných látok. aj v lekárni nájdete všetko so zakázanými látkami, aj v tzv. BIO produktoch. nič nevyrobia bez umelín, aby sa to nepokazilo, nesmrdelo, nezrazilo, atď… všetky zakázané látky sa veselo používajú-> biznis sa veselo predáva-> zarába sa na ľudoch, ktorí to kupujú a im idú peniaze za poškodzovanie ľudského zdravia->my skončíme v rukách „odborníkov“, ktorí nám ako liečbu predpíšu ďalšie „umeliny“ – lieky… a kolobeh sa opakuje, ako sa tomuto vyhneme? nijako.
      Len ma zaujíma prečo sa tie ZAKÁZANÉ LÁTKY BEZTRESTNE POUŽÍVAJÚ… či už v kozmetike, potravinách, nábytkoch, látkach, atď…

      • electra píše:

        Ak nájdete niečo z týchto látok v produktoch predávaných v obchode, tak s najväčšou pravdepodobnosťou nie sú zakázané, ibaže by to soi prehliadla. To, že sú na zozname zakázaných látok pre certifikovanú prírodnú kozmetiku alebo zakázané napríklad v Kanade, neznamená, že sú zakázané v EU. Napríklad taký Triclosan, od roku 2010 je zakázaný v EU v produktoch, ktoré prídu do styku s potravinami a jeho používanie v kozmetike je regulované (napríklad nie je odporúčané v produktoch, ktoré zostávajú na tele a nezmývajú sa), ale nie je zakázaný. vid EU o Triclosane tu
        http://ec.europa.eu/health/opinions/triclosan/en/l-2/2-uses-cosmetics-disinfectant.htm
        Ak chcete používať kozmetiku bez týchto látok, musíte hľadať na produktoch logo certifikovaná prírodná kozmetika. Nie každé mesto má kamenný obchod s certifikovanou kozmetikou, ale sú už pomerne rozšírené, online obchodov s certifikovanou prírodnou kozmetikou je mnoho. A prečo nie je niečo, čo škodí človeku zakázané je na dlhú debatu, zákonodárne orgány a vývoj asi idú príliš pomali. Ale mnohé veci, ktoré boli povolené pred 10 rokmi už nie sú, vidíme to na bpa v dojčenských produktoch, a možno sa dožijeme i zákazu polystyrénu…

  3. Zuzka píše:

    Skuste sisel ja som roky hladala kvalitu a cisty produkt

    • electra píše:

      Na Sisel mi vadi niekolko veci:
      1. Nemaju ziaden certifikat, nedoverujem necertifikovanej prirodnej kozmetike
      2. Obcas niekde pri nejakom produkte si hodia poznamku, ze neobsahuje SLS, pri dalsom ze neobsahuje parabeny.. ale co ostatne skodlive latky, kde je zlozenie samotneho produktu
      3. Pri slusnej prirodnej kozmetike najdete rovno pri produkte zoznam zloziek, nemusite sa unuvat prehladavat internet
      4. Nuz ja som si nasla ich Intensive Wrinkle Lotion , t.j. intenzivne pletove serum proti vraskam za 65 Eur/30ml (to je fakt nehanebne..)
      zlozky vid http://biodizionario.it/
      butylene glycol – cervene, neakceptovatelne, rozpustadlo
      phenoxyethanol – zlte, neakceptovatelne , konzervant
      capryl glycol – zlte, nakceptovatelne..
      viac sa mi nechcelo hladat
      zlozky su prevzate priamo zo Sisel produktu vid na
      http://media.mysiselpro.com/MySiselPro/PDFs/Product/PSheet-F011002-10-01_en_US.pdf
      5. americania – nedoverujem americkej kozmetike.. stranku maju prelozenu do slovenciny, ale poznamku pod produktami sa neunuvali prelozit * These statements have not been evaluated by the Food and Drug Administration. This product is not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease. (Tieto tvrdenia neboli overene FDA. Tento produkt nie je urceny na diagnostiku, liecbu alebo prevenciu choroby.)
      6. lizatka na chudnutie za 30 eur/24ks, oh please…

  4. Katarina píše:

    Dobry den, velmi ma zaujali vase informacie. Prosim, aky mate nazor na kozmetiku Alverde, ktoru ponuka DM drogeria. Malo by ist o prirodnu kozmetiku, dokonca sa prezentuju nejakym Green Brands Germany ocenenim.
    Dakujem pekne.

    • electra píše:

      Dobry den, myslim si, ze Alverde je slusna certifikovana prirodna kozmetika. Je to dobrá kozmetika na zoznámenie sa s prírodnou kozmetikou vôbec, vzhladom na to, ze DM ma kamenne obchody, kde si mozete kozmetiku „chytit a ovonat“ + ma dostupne „studentske“ ceny. Ich telové maslá sú výborné a ich maskary dosť obľúbené, pokiaľ viem.

      • Nn píše:

        Ale alverde tiež obsahuje všeličo ako talc a podobne ….sama som si ju kúpila a zloženie emaju na každom produkte o zložení som sa dočítala až na stránke DM a poputovala do koša

  5. murdock píše:

    Dobrý deň,

    prosím Vás viete mi poradit kde kupit co najmenej „skodlive“ mydlo, najlepsie tuhe a sampon?

    • electra píše:

      Dobrý deň, zaujímavá otázka 🙂 Pretože sú to moje obľúbené druhy kozmetiky a najlepšia vec, kde začať, keď si chceme vymeniť syntetickú kozmetiku za prírodnú.. A tiež nemám rada tekuté mydlá, ale tuhé sú zakázané vo verejných zariadeniach, škôlkach, takže ja napríklad do našej škôlky nosím Sonett tekutý neutrál, niekedy citrón (keďže som bola zhrozená, keď som tam po prvýkrát prišla a deti mali na dávkovači mydla napísané v zozname ingrediencií tak zo tri parabény).
      Tuhé mydlo ja mám najradšej Sonett, v zahraničí to voľajú aj kernseife, ja ho mám denne, aj keď občas použijem na skúšku i iné, je úplne obyčajné, bez vône, obsahuje certifikovaný palmový a kokosový olej a prírodný glycerin, a stojí nejakých 0.95-0.99Eur, podľa toho kde ho kúpite a podľa mňa ho predávajú v každej bio predajni. A nerozpadá sa a nemäkne pri používaní. Ako také fajnovejšie pre deti sa zvykne používať nechtíkové mydlo od Weleda s navyše s výťažkami z nechtíka a ryže. To som mala ako dojčenské. Tea Natura mydlá, čo som našla, sú ešte bez farbív. Ďalšie, u nás dostupné prírodné značky na mydlá ako Anatura (DM), Sodasan majú + nejaký druh prírodného farbiva a vône, nato aby boli červené, zelené, fialové, oranžové + navoňané. Nehovorím, že je to zlé, ale som radšej bez toho.
      http://www.playsafe.sk/sk/kozmetika/soaps/solid-soaps.html
      Pokiaľ ide o šampóny, väčšina prírodných značiek má svoje šampóny, ktoré sú úplne v pohode. Iba si treba si vyskúšat a nájsť taký, čo Vám bude vyhovovať. Môj prvý prírodný šampón bol Lavera citrónový a som dodnes pri ňom, občas odskúšam iný a vždy sa k nemu vrátím. Tak každý druhý deň ho používam. A môj priateľ nedá dopustiť na Laveru proti lupinám. Odskúšala som aj iné, Logona nie je zlá, mne je príliš navoňaná, mňa bolí hlava, keď mi zostáva vôňa na hlave, som dosť citlivá na parfémy. Khadi je pridrahé a navoňané (môj priateľ nie je citlivý na vône, ale Khadi mu vadilo, idem mu dať odskúšať Sante niekedy). Môžete skúsiť Anatura šampóny, ak máte niekde poruke Dm-ko, ja som ich neskúšala. Zvyčajne sa odporúča použiť šampón vhodný na daný druh vlasov – proti mastnote, proti lupinám, na slabé vlasy.. + si dať týždennú kúru z času na čas s repair šampónom na posilnenie a výživu vlasov.

      • murdock píše:

        Ďakujem za info, bol som dnes v DMku..kupil som si Weleda rakytníkový a alverde, bohuzial obidve tekute, na tuhe som nenatrafil,weleda bola vypredana.Skusim ten webshop. Chcem sa ešte spýtať, všade je linalool,limonene s hviezdičkami s tým ze úpochadzaju z prirodných esenc.olejov. Su z hladiska skodlivosti lepsie ako ked je niekde napísané bez tých hviezdiciek o povode?

      • electra píše:

        Myslim, že by nemali byť škodlivé, či je to tam s hviezdičkami alebo nie. Iba v prírodných produktoch tým myslia, že to tam nedali naschvál, ale že je to prirodzený vedľajší produkt niektorej z ingrediencií. Napr Linalool je alkohol nachádzajúci sa v kvetinách a koreňových rastlinách, jeho vedľajším produktom je vitamín E. Podľa wikipedie, ho používajú v 60-80% čistiacich prostriedkoch ako vôňu,tam napríklad to dajú „naschvál“. Uvádzajú to tam preto, že ako každá vôňa, môže byť alergénom. A v prípade niektorých výrobkov pre citlivejších ľudí proste použijú rastlinky, ktoré ho neobsahujú.

      • electra píše:

        Ináč alverde má celkom slušné mydlá aj tuhé, ale je pravda, že sú často vypredané, treba sa častejšie zastaviť a u nás pozrieť „dolné police“ na posledné kusy. Akurát ako som spomenula, majú farbivá a vôňe – fialová je levanduľa, červená jahoda a podobne, zo začiatku som ich aj ja používala kým som neobjavila Sonett a s tým som v pohode, nemusím mať navoňané ruky, keď niečo robím a pri deťoch mám tiež lepší pocit. Tej Weledy je škoda, určite vyskúšajte aj ich mydlo. Pravda, Weleda je z tých drahších a fajnovejších, ale i zaslúžene. Napríklad ak si kúpite Alverde sprchový gél, je to iba základný sprchový gél, v pohode, ale rozdiel je iba vo vôni, ak chcete niečo fajnovejšie a aj akú takú starostlivosť, tak si kúpte Weledu. Tým nemyslím, že drahý = automaticky kvalitnejší, akurát pri týchto dvoch príkladoch to sedí.

    • Anonym píše:

      Za skúšku určite stoja manna mydlá, 100 % prírodné, tuhé, bez akýchkoľvek syntetických prísad, umelých vôní, palmového oleja atď. Majú aj mydlo určené na umývanie vlasov, vhodné najmä pre citlivú a ekzematickú pokožku. Ceny mydiel od 5,90 eur.

  6. ta3Anka píše:

    A čo pracie prostriedky, viete mi poradiť v tejto oblasti? Je naozaj vhodný tzv.prací sliz alebo ani toto nie je zárukou zníženia chémie v domácnosti?

    • electra píše:

      To je dost komplikovana tema, ktora sa neda zhrnut tak rychlo..Treba zohladnit zlozenie z hladiska nasho zdravia, ekologie, vykonnosti, moralky spolocnosti, ktoru podporite peniazmi. Co je dost velka polozka na kazdu domacnost. A ani konvencne pracie prostriedky ani prirodne nemozno hadzat do dvoch velkych vriec s plusom a minusom.

      1. Ako hovorim, konvencne pracie prostriedky netreba vsetky hadzat do jedneho kosa. Ak by som si mala vybrat napriklad medzi Persilom a Ariel, vyberiem si Persil, uz aj preto, lebo Nemci (Persil) uz davno odstranili fosfaty z pracich prostriedkov, kym taky Procter&Gamble (Ariel, Lenor) sa neunuval az donedavna. A vobec Procter and Gamble mam v zaludku..

      Cesi testovali vykonnost pracich prostriedkov
      http://ekonomika.idnes.cz/test.aspx?r=test&c=2005M071t06A

      2. Mydlovy sliz je takeho zlozenia, aky si ho spravite a je dobry na niektore veci, nie na vsetko. Hlavne na synteticke tkaniny, polyester by sa mydlo davat nemalo..

      viac o nom
      http://www.bocianiehniezdo.sk/content/mydlovy-sliz-lacny-prostriedok-na-pranie/

      3. Ekologicke pracie prostriedky mozu byt setrnejsie voci zivotnemu prostrediu i nasmu zdraviu zlozenim, ale maju svoje limity vo vykonosti. Existuju ekologicke pracie prostriedky s enzymami a bez nich. Bez enzymov je to zdravsie, ale budu mat limity pokial ide o skvrny. Bez chloru je to zdravsie, ale kyslik potrebuje teplotu 40+ na bielenie.

      Oriesky a ekogule su nanic z oboch hladisk nielen podla mna, ale aj ceskych a nemeckych testov

      http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/mydlove-orechy-ani-praci-koule-neperou-ukazal-test

      Ak sa date na ekologicke pracie prostriedky, tak bude chvilu trvat, kym si najdete ten pravy, co Vam konkretne bude vyhovovat

      Ja som momentalne takmer vylucne na tekutom Sonett Neutrale a 40-60+, lebo 30 mu nestaci, ale to je naozaj na Vas co si vyberiete. A nielen na plienky, ale o tom som uz napisala zas roman

      http://www.bocianiehniezdo.sk/content/pranie-plienok-v-ekologickych-pracich-prostriedkoch/

  7. Michaela píše:

    Dobry den. Nadabila som na tuto temu. Co vravite na kozmetiku viv aco.cz – nasla som produkty s kozim mliekom co ma tam oslovili. Este som nevyskusala, rozmyslam ci objednat.
    Dakujem.

  8. zuzana píše:

    dobrý deň, nejakým zazrakom som sa dostala na tuto diskusiu a len by ma zaujímal vas nazor na kozmetiku yves rocher a česká manufaktura? Vdaka za vasu ochotu.

    • electra píše:

      Dobrý deň Zuzka, ospravedlňujem sa za neskorú odpoveď, rušný život… Na českú manufaktúru nemám názor, ani nie preto, že rôzne české kozmetické firmy rastú ako „huby po daždi“ a mne sa ich nechce sledovať, ale preto, že na svojich stránkach nemajú napísané zloženie produktov. A bez zloženia mám iba ten názor, že ak nemáme čo skrývať, tak to nerobíme. Napísať, že sme čisto prírodný a tradičný nestačí. Aspoň mne nie.
      Na yves rocher mám iba negatívny názor, vzhľadom nato, že sú na zozname organizácie PETA pre pokusy na zvieratách. Ich produkty nekupujem, ak pôjdem okolo DM a nezabudnem , tak sa na nejaký pozriem, ale prírodná kozmetika to nebude. A podľa článku http://www.sugarpuffish.uk/2012/05/are-yves-rocher-telling-truth.html tam nájdete parabény a skin deep databázy problematické zložky ako PEG-100 STEARATE..

  9. Jana píše:

    Dobrý deň, taktiež ako vy aj moje dcéry a celá rodina sme zdesení, čo nám všetko nezdravé obchod ponúka. Viete, že taký detský šampon sa vyrába z ropy ? Hrozné !!! Dnes má každý druhý výrobok v názve BIO a tak sa domnievame , že si kupujeme zdravé potraviny, kozmetiku. Dcéra však vyštudovala chemickú VŠ a na všetko škodlivé nás upozorňovala a tak to pomaly vylučujeme z našej domácnosti. A tak niet čo kúpiť. Druhá dcéra (býva v ČR) sa z uvedeného dôvodu nahnevala a spracovala projekt – ak výnde dostaneme dotáciu z EU na výrobu BIO kozmetiky, bez akýchkoľvek chemikálií. Všetko musíme mať certifikované !!! Všetky obchody čo sme zatiaľ oslovili, majú záujem. Dúfam, že nám to výnde a pomôžeme ľuďom, čo túžia kúpiť si naozaj BIO kozmetiku. Jana

    • Nikola píše:

      dobrý deň. ja práve vytváram webové noviny zamerané na prírodný, eko, bio životný štýl. ponúkam vám možnosť publikovať u mňa svoje skúsenosti s klasickou kozmetikou a akože bio kozmetikou alebo o tom čo vás priviedlo k tomu začať sa zaoberať vlastnou výrobou bio kozmetiky. ak máte záujem ozvite sa mi na

      • Nikola píše:

        Dobrý deň.
        Môžem poprosiť o zmazanie mailovej adresy v mojom predchádzajúcom príspevku? Ďakujem

  10. Martuška píše:

    Dobry den. Stale hladam nieco zdravšie, hlavne kvôli detom. Doma perieme a čistíme dedrou. S Avonom som skoncila uz davno. Yves rocher pred 2r. Bolo mi divne,ze taka zdrava kozmetika ma v deo aluminium.Najprv mi napisali,ze ved len v min množstve. Po mojom maili cca do pol roka vysli s vyrobkami bez alu. Kedze sa dcera zacala movat,hladala som nieco bezpecne. Oslovila ma ponuka od Farmasi. Cakam prvy balik. Som zvedava na deo. Alverde mi az tak nesedi. A domace kokosove ties moc nie. Neviete o nejakej prirodnej slovenskej dekoratvnej kozmetike? D

  11. Zdenka píše:

    Zdravim. Co vravite na tvz. Bezropovy NuSkin alebo Pharmanex? Vraj ziadne ropne derivaty…. vdaka za nazor

    • electra píše:

      „tzv“ to presne vystihlo. Tak som klikla na prvy produkt, ageLOC® Future Serum 30ml za 222 Eur ouch – fakt by to niekto kupil? A tam je zato chemie nadostatok, ale rozoberat sa mi to nechcelo. Nehnevajte sa, vazim si svoj volny cas a naozaj sa mi nechce zaoberat sa vsetkymi znackami kozmetiky sveta, ktore sami seba nazvu prirodne, bez ropy, chemie a podobne, nato su platene certifikacne spolocnosti. Ma to nejaky certifikat prirodnej kozmetiky? Nema. Chcete vediet co jednotlive zlozky znamenaju? = google.com. Chcete vediet nazory kupujucich? = google.com. Napr 32 z 55 ludi v USA si myslia, ze su podvodnici na https://www.consumeraffairs.com/cosmetics/nu_skin.html.. Pharmanex? Neverim v zazracne vitaminove doplnky na znizenie vahy, nato je pevna vola, zdravy rozum a pohyb. Nenasla som nikde uistenie, ze nerobia pokusy na zvieratach, v USA nie su zakazane pri vyrobe kozmetickych doplnkov.. tym pre mna prestali existovat.

  12. Valika píše:

    Dobry den. Chcela by som sa spytat ci ste nahodou nepoculi o Hristina kozmetike. Natrafila som na ich stranku vcera a pacia sa mi produkty, ktore ponukaju. Zlozenie maju uvedene, vraj 100% prirodne.
    Hladala som nejake recenzie na nete, ale vela som nenasla. Len nejake blogy s recenziami, ktore nehovorili vlastne nic. Ako napr. recenzia na sampon proti vypadavaniu vlasov, kde samotna blogerka taky problem ani nemala. Alebo krem pre starsie zeny pouzity jej mamou, avsak len kratku dobu, kedze to nebolo na jej typ pleti… Pokial su teda taki super, ako to, ze nie su taki znami?

    • Renáta píše:

      Ahoj Valika. Ja používam kozmetiku Hristinu už vyše roka… Všetky ostatné výrobky som porozdávala a doma mám už pre seba iba túto kozmetiku. Vlasové šampóny sú skvelé – mám po nich veľmi dobré vlasy. Ja však ale nemám žiadny problém s pleťou ani s vlasami. Ale túto kozmetiku si začali kupovať aj moja sestra a švagriná. Sestra používa ich tvarový peeling anti akné a vidí pokrok (ja ho užívam tiež, ale mažem si ho aj na telo – na chrbat a ruky, tam mam také malé akné a tiež mi pomohol) a ona ho používa na tvár ale aj z časti na telo. Oni majú aj telové peeling len sme ešte neskúsili. Švagrinej zasa pomohli šampóny – na rast a proti vypadávaniu – strieda tie dva. Za celý rok sme urobili už niekoľko objednávok a sme spokojné. Ono keď sa rozhodneš tak ale treba naozaj používať iba takúto prírodnú kozmetiku (či už Hristinu alebo inú) a ostatné výrobky s chémiou nepoužívať a až potom zbadáš rozdiel! Mňa táto kozmetika oslovila naozaj preto, že nemá v sebe chémiu…napr. na jemné penenie šampónov používajú prírodnú zložku – mydlicu lekársku, na „konzervovanie“ niektorých výrobkov zasa vitamín E, takže samé dobré veci. Keby si chcela ešte nejaké info tak email – cleo3131 @ gmail.com (bez medzier)
      Pekný večer
      Renáta

  13. Zuzana píše:

    Dobry den,

    Ja som zacala pouzivat kozmetiku Annemarie Borlind – da sa zohnat cez rozne eshopy, narazila som aj na jednu lekaren kde ju drzia. Podla stranky ma aj certifikaty prirodnej kozmetiky aj ked je trochu drahsia. Ne ate s touto kozmetikou nahodou skusenost? Mne sa to zatial paci ale nevyhladavala som uplne vsetky zlozky v zoznamoch zakazanych a povolenych zloziek, spolieham sa na ten certifikat.
    Dakujem

  14. Eva píše:

    Prosim vas o radu .vhodnu kozmetiku pri seboriickej dermatitide. vlasy.tvar…alvetde dm? (alkohol)?weleda?nazor na bioderma,avene?dakujem

    • Eva píše:

      Ospravedlnujem sa za preklepy 🙂

    • electra píše:

      Dobry den,

      nie som kozny lekar, takze urcite sa poradte so svojou lekarkou, co ste pravdepodobne urobili. Pretoze on by mal stanovit diagnozu, ono tieto kozne choroby nie je vzdy lahke diagnostikovat sukromne. V kazdom pripade, je vzdy dolezite zistit pricinu choroby.

      So seboreou u dospelych mam skusenosti iba v podobe lupin na hlave mojho partnera, co ma podla mna podobnu pricinu ako u babatiek. Babatka ju maju pomerne casto v podobe supiniek (lupin) na hlave, vsetky moje deti ju mali. A to je vsetko, co o nej vlastne viem z praxe a potom co som o nej citala. Moze sa vraj vratit medzi 20-30 rokom zivota (hlavne u muzov) a po menopauze. Priciny su rozne, u kojencov je to vraj nadmerne posobenie mazovych zliaz, vytvaraju sa im supinky na hlavicke, ktore ked sa nedaju dolu, tak sa moze vytvorit taka helmicka zo supiniek. Padajuce supinky z hlavy babatka (a nielen jeho) potom mozu vyvolat rozne druhy alergii, usadzaju sa za usami, na vieckach, kde mozu sposobit zacervenanie, flaky… Moja starsia dcerka mala velmi vela supiniek a naslednu alergiu, nastastie babatka sa z toho zvycajne rychlo dostanu a aj jej to tak prislo ako odislo.

      Urcenie pricin koznych chorob a naslednych alergii dnes nie je prave lahke vzhladom na meniacu sa klimu a narast alergii. Ja som to u deti tak riesila – u mladsich uspesnejsie, kedze som mala viac skusenosti z pokusov u najstarsej dcerky, ze som im naolejovala hlavicku, nechala ju zabalenu v bavlnenej ciapocke a potom hlavicku umyla. Podstatou bolo, aby supinky zmakli a dobrovolne zisli dolu, tie, co uz maju pod sebou zahojenu pokozku. Ak sa supinka zoskrabala nasilu, tak ze pod nou zostala este nezahojena krvava pokozka, tak sa supiny iba vratili a bola tam este aj krvava chrasticka.

      Pricinu seborei u dospelych podla mna nikto nevie, moze to byt rovnako u babatiek zvysena tvorba kozneho mazu, vraj to moze byt aj pocasim, hormonalnou nerovnovahou, genetickymi predispoziciami, rozmnozenim kvasiniek, to nech riesia mudrejsi ako ja – je to nahodne neda sa tomu akosi predist, ti s mastnou pokozkou su nato nachylnejsi a mali by si davat viac pozor, hydratovat pokozku nemastnymi kremami, netravit pridlho vo vode.

      Mozete to riesit viacerymi sposobmi, v kazdom pripade by ste sa mali poradit s lekarkou, aspon aby zistila pricinu, potom sa rozhodnete, ci chcete pouzit lieky alebo skusit prirodnu kozmetiku.

      Neviem nic o vasom stave a aj keby som vedela, urcite vam neviem „predpisat“ zazracnu kozmetiku, treba si prestudovat ponuky jednotlivych vyrobcov prirodnej kozmetiky, ktori ponukaju radu produktov pre podobne stavy, vychadzajuc z pricin vasej choroby, uvediem zopar prikladov:

      pravidelne cistit, nevysusovat, hydratovat, ale nie mastnymi pripravkami, pripravky redukujuce produkciu sebumu (kozneho mazu), pripravky redukujuce zacervenanie, supiny a flasky na pokozke (napr. pupalkovy olej), pripravky na upokojenie ekzemov a dermatitis s aloe vera (viem, ze vsade davaju aloe vera, ale je to naozaj neskutocne lieciva), neutralne pripravky a pripravky bez parfemov na citlivu alergicku pokozku (napr. weleda white mallow), sol z mrtveho mora, regenerujuce pripravky pre suchu a zrelu pokozku (napr.mangove maslo)

      Neviem nic o kozmetikach bioderme ci avene, nie je to prirodna kozmetika, a ja sa zaoberam hlavne tou. Neviem Vam tieto znacky odporucit alebo neodporucit pre vas stav, to je ako by ste sa ma pytali, ci si mate dat acylpirin alebo este to vyriesi teply caj, musite poznat svoj stav. Prirodna kozmetika ponuka alternativu k lieku, nie pre vsetky stavy, urcite nenahradi chirurgicky zakrok ako je operacia slepeho creva, ale som zastancom toho, ze pri bolestiach zaludka po jedle treba urcite najskor vyskusat bylinkovy caj s obsahom maty/zazvoru a nesiahnut hned po tabletke.

      Musite sa rozhodnut, ak Vam tieto znacky odporucil lekar, tak si ich prestudujte na ich vlastnych webstrankach nie na strankach ich predajcov.. A ak sa rozhodnete si vyskusat ich pripravky, vyskusajte si ich s tym, ze je to liek, nie prirodna kozmetika.

  15. Ela22 píše:

    Len by som chcela upozorniť ze informácia o položke 8 coal tar je nepravdivá. V Kanade je táto látka povolená a pre medicínske a kozmetické účely prehlásena za neskodnu. Dá sa to dozvedieť z oficiálnych kanadských vlastných zdrojov. Taktiež link na Vami citovaný zdroj je nefunkčný. V dobe šírenia hoaxov by ste si mali zdroje informácií dôkladne overovat.

  16. Mirka píše:

    Dobry den, mozem sa opytat na vas nazor na kozmetiku the ordinary?

    • electra píše:

      velmi zly.. dalsi zazracny liek proti vraskam z USA,
      zvysuje citlivost na UV ziarenie a tvorbu akne, neodporuca sa tehotnym a dojciacim zenam

      ingrediencie zavisia od uplne od verzie, kazda ma ine
      verzie na slov trhu su suspenzie v silikone a obsahuju PEG – to je zas styl lieku budete bez vrasok ale mozete dostat rakovinu
      The Ordinary Vitamin C Suspension 30% in Silicone 30ml
      Dimethicone, Ascorbic Acid, Polysilicone-11, PEG-10 Dimethicone.

      nemam dobry nazor na „zazracne“ lieky proti vraskam hlavne pochadzajuce z USA, kde boli testovane na zvieratkach a ako i vyrobca uvadza nesplnaju EU regulacne normy a pravdepodobne bude ich dovoz do EU zakazany alebo obmedzeny
      mam dost malo casu v poslednej dobe a naladu studovat zlozenie kadejakych necertifikovanych dovozov, ospravedlnujem sa, tak narychlo preklad zo stranok vyrobcu.

      http://theordinary.com/product/rdn-advanced-retinoid-2pct-30ml?redir=1

      Upozornenie: Retinol môže v počiatočných štádiách liečby spôsobiť výrazné podráždenie, sčervenanie a odlupovanie, hlavne okolo očí a úst, pričom koža vytvára toleranciu. Ak ste v minulosti nepoužívali vysoko pevnú formu retinolu, dôrazne odporúčame, aby ste začali s retinolovým režimom s našim Retinolom 0,2% v Squalane a prispôsobte sa vyššej pevnosti Retinolu 0,5% v Squalane a Retinole 1% v Squalane ako vaša pokožka vytvára toleranciu. Dosiahnete rovnaké konečné výsledky bez nepríjemného sčervenania a šúpania pozdĺž cesty.

      Poznámka: Voda môže ovplyvniť stabilitu retinolu. Okrem toho rastlinné oleje v retinolových formuláciách môžu spúšťať lipidovú peroxidáciu a môžu zhoršiť integritu retinolu. Tento vzorec neobsahuje vodu, silikóny, rastlinné oleje ani alkohol.

      EÚ: Sme schopní dodať tento výrobok v rámci Európskej únie. Berte však na vedomie, že Vedecký výbor pre bezpečnosť spotrebiteľov vydal 20. apríla 2016 stanovisko naznačujúce, že obsah retinolu v kozmetike by mal byť obmedzený na 0,3%, ako je zhrnuté na strane 67 publikácie uvedenej nižšie. Zatiaľ čo toto stanovisko doposiaľ neovplyvnilo regulačné obmedzenia, mohlo by to v blízkej budúcnosti a takéto obmedzenie platiť pre všetky výrobky predávané v rámci EÚ obsahujúce retinol. Odporúčame Vám uvažovať o granakatívnom retinoide 2% alebo 5% od ordinary, ak máte obavy z používania produktov Retinolu.

      Prečítajte si tu Európsku bezpečnostnú správu.

      Upozornenie: Retinoidy môžu spôsobiť, že pokožka bude citlivejšia na UV žiarenie. Ochrana pred slnkom je obzvlášť dôležitá pri používaní retinoidov. Tento liek sa nesmie používať spolu s inými retinoidmi vrátane retinolu alebo kyseliny retinovej. Tento produkt nie je liečba akné. Koža náchylná na akné môže počas prvých týždňov užívania akejkoľvek formy retinoidu vrátane tých, ktoré sa používajú v tejto formulácii, spôsobiť dočasné zvýšenie akné.

      Upozornenie: Keď sa tehotná alebo dojčíte, odporúča sa vyhnúť akýmkoľvek výrobkom starostlivosti o pleť obsahujúcim retinoidy, ako sú formulácie s granaktívnym retinoidom alebo retinolom.

      Inštrukcie

      Naneste malé množstvo na tvár v PM ako súčasť vášho režimu starostlivosti o pleť, po vodných sérach, ale pred ťažšími ošetreniami. Nepoužívajte pri iných liečebných postupoch s retinoidmi. Vyhnite sa nechránenej slnečnej expozícii. Uchovávajte na chladnom, suchom mieste.

  17. Alžbeta píše:

    Prosím vás, čo hovoríte na značku kozmetiky BIONE? Odporúčate ju? Ďakujem

  18. Alžbeta píše:

    prosím vás a prírodná značka Hristina? ďakujem

  19. Iris píše:

    To čo je za blbosť že zakázané v EU?? Pomaly každý bežný produkt mnohé tieto látky obsahuje.. Tak asi by sa tu vôbec nepredavali..

  20. Anka G píše:

    Dobrý deň poradíte mi prosím čo najmenej škodlivú farbu na vlasy,ktorá chytí aj na šedivé vlasy?Mám 44 rokov s pomerne malé deti,preto musím farbiť.Som z toho nešťastná,lebo sa mi aj rýchlo vyzýva a vyrastie.dakujem

    • electra píše:

      Dobry den, vlasy su dost individualne a ja si este nefarbim (ale aj to bude), takze z osobnej skusenosti zatial neviem iba co sa docitam. Skusili ste ceske voono.cz/ ? je to nove a maju slusne komentare a velmi podrobny popis a blog. Uz ich maju aj niektore obchody u nas. Nuz a potom je tu klasicka nemecka Logona alebo Sante, niektore odtiene by mali chytit aj sedive vlasy. Aha, zabudla som Khadi, to je dost oblubena prirodna znacka. O takomto case zaspavam pred pocitacom cez tyzden 🙂

  21. Martina píše:

    Aký je Váš názor na kozmetiku od ponio, navia, musk – značky zo Slovenska. Ďakujem.

    • electra píše:

      Dobry den, viem o nich. Tych slovenskych znaciek je viac noizz.sk/inspiracia/slovenski-vyrobcovia-prirodnej-kozmetiky/7bewmj5 Nazor na kvalitu vyslovene nemam, este som ziaden vyrobok neskusala, ale vacsina ma vlastny eshop a su tam hodnotenia zakaznikov, pokial ide o spokojnost. Dokonca je aj eshop, ktory predava iba slovenske znacky, ak chcete mix. Ak chcete konkretnu znacku, je mozno lepsie obratit sa priamo na vyrobcu, kedze kazdy z nich ma vlastny eshop, ako som spomenula. Je fajn, ze to slovaci skusaju s prirodnou kozmetikou. Pokial ide o zlozenie, nie su certifikovani, aspon vacsina z nich alebo o tom neviem, takze sa spoliehame na ich cestne slovo, a tie zlozky tipujem ze menia obcas a vylepsuju svoje produkty, vsetci sa ucime praxou. Ale nemam cas, aby som presla zlozenie vsetkych ich desiatok vyrobkov, to odo mna nemozete chciet. Niekedy sa na niektore pravdepodobne pozriem, ale naozaj neviem „kde mi hlava stoji“, aby som to riesila. Povedala by som tak narychlo o tych co som si minule pretukavala, ze to nevyzera zle a vacsina tych zloziek bola v poriadku, pravdu povediac suche sampony ma zaujali .

  22. Eva píše:

    Dobrý deň, prosím Vás môžeme považovať Mary Kay kozmetiku hlavne séra na pleť z notina za bezoečnú kozmetiku? Ja by som povedala že áno, ale po tomto prečítaní váham. Ďakujem

  23. Niki píše:

    Dobrý deň, objavila som túto diskusiu a nestačím sa čudovať koľko akože „bio“ výrobkov je na trhu, ktoré v konečnom dôsledku ani nie sú také zdravé ako by sa zdali. Tiež som sa začala zaujímať viac o kozmetiku a výrobky, ktoré každodenne používam a môžem povedať, že som ich vyskúšala naozaj veľa a žiadne zázraky sa nikdy nediali. Mám zmiešanú pleť, no vlasy sa mi mastia dosť rýchlo, ale keď už, tak sa snažím voliť tú zdravšiu alternatívu. Teraz som začala používať hustý sprchový gél na telo aj vlasy – zore.sk/shop/prirodny-provensalsky-sprchovy-gel-syria.html
    poradila mi ho pani v obchode, ktorá ho sama používa a vyzerala celkom vzdelaná v tomto obore, ale ako tak čítam aj zloženie, myslím, že to nie je také hrozné…
    Inak som z neho očarená, nádherne vonia a pokožku mám z neho fantastickú, hebkú, vláčnu 😉
    Používam aj pleťový/telový olej modrapupava.sk/catalog/product/boz_jaz_50 a som s ním tiež spokojná. Na to, že to je olej sa celkom rýchlo vstrebe a nezanecháva pokožku mastnú, len tak akurát príjemnú :)Myslím, že je to lepšia alternatíva, ako „patlať“ na seba tie komerčné telové mlieka, aspoň ja mám sama zo seba lepší pocit :)V blízkej budúcnosti ešte určite vyskúšam aj iné výrobky od týchto výrobcov.

  24. Katy píše:

    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať aký máte názor na prírodnú kozmetiku Soaphoria. Máte s ňou skúsenosť? Malo by sa jednať o slovenskú čisto prírodnú kozmetiku…

  25. Iveta píše:

    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na Váš názor na kozmetiku Farmasi. Nepoužívam ju,ale známa ju predáva a tvrdí, že je to prírodná kozmetika. V katalógu mali aj označenie Ecocert, ale ja sa zatiaľ držím oznacdnioznačení bdhi, natrue, ktoré ste spomínali v jednom Vašom článku a kupujem len kozmetiku s týmto označením. Neviem ako sa vlastne berie označenie Ecocert, ak niekde je, znamená to tiež že je zloženie 100% prírodné? Ďakujem

    • electra píše:

      Farmasi nepoznam. Tak som tukla na slovensku verziu stranky Farmasi, zatial neverim, ze je prirodna, lebo

      1. nikde zlozenie, mozno nemaju cas, co uz, bez zlozenia neviem posudit
      2. ich Dr. C. TUNA seria, ktora ma zlozenie, napr. Tea tree vlhčené obrúsky na tvár 20 ks obsahuje Triethanolamine (TEA), ktore spolu s Diethanolamine (DEA) Ethanolamine su jednymi z najnebezpecnejsich karcinogennych latok v kozmetike
      vid cesku linku https://www.slozenikosmetiky.cz/triethanolamine/
      3. nikde na obaloch nie je Ecocert certifikat, aspon na obrazkoch som nevidela.
      4. Turecko podla mojich poslednych sprav nie je clenom EU, t.j. este nema zakazane pokusy na zvieratach v kozmetickych pripravkoch.

      Nechcem ich 100% odsudit, kedze som neracila pretukat vsetky ich produkty a ani sa nechystam, ale mne to „smrdi reklamnym podvodom“

      A na zaver, co je najlahsie a najpresvedcivejsie zistit, ci su prirodni>
      Ecocert certifikat je spolahlivy a v poriadku, rovnako ako Natrue alebo bdih, ale musi byt na produkte + Farmasi NIE SU NA ZOZNAME ECOCERTU pre kozmetiku, tu su vsetky znacky (dufam, ze mi to hodi dobru linku, pri pdf nikdy nie som si ista)
      zoznam Ecocert certifikovanej prirodnej kozmetiky
      Ak nie, tak si hodte ecocert cosmetics brands na google , prva pdf linka.
      Ako pisu v nadpise, tieto znacky su s nimi v kontakte, co neznamena, ze vsetky ich produkty su 100% certifikovane, musi to byt uvedene aj na obale produktu. Potom este su aj stranky na vyhladavanie jednotlivych produktov.

      • Iveta píše:

        Ďakujem, tak mi známa poslala foto jednej strany z katalógu, kde je vypísané, že netestuju na zvieratách a čo všetko ich kozmetika neobsahuje – parabeny atd. Co mi príde zbytočne všetko rozpisovať, pokiaľ by to bola naozaj prírodná kozmetika. Na konci je napísané že istý rad výrobkov obsahuje „zložky“ ecocert, čiže chápem to tak, že tam pridali pár prírodných eko certifikovaných vecí a zvyšok je bordel. Na produktoch Ecocert značka asi nie je, teda konkrétne jeden mi dala zdarma na skúšku nech vyskúšam a nie je tam. Zloženie také, že ledva prečítam ale do googla som dala prvé dve – cyclopentasiloxane a ethylhexyl methoxycinnamate a myslim že je všetko jasné. Ta kozmetika sa teraz vo veľkom rozbieha na Slovensku, hlavne na fb bazároch. Smutné ze to niekto nazve bio prírodnou kozmetikou a čistiacimi prostriedkami

  26. Jaja píše:

    Ahojte.

    Poznáte Margit? Odporucam do pozornosti tento jej clanok: Kosmetika a úklid bez zdravotního rizika – PharmDr. Margit Slimáková
    margit.cz/kosmetika-a-uklid-bez-rizika/

  27. Zuzana píše:

    Dobry den, kupila som levandulovy olej na masaze, chcela by som sa opytat ci je jeho zlozenie v poriadku kedze by som nim chcela natierat aj dcerku. Dakujem za odpoved
    Zlozenie:olus oil, parfum, tocopherol, linalool, limonene, coumarin.

    • electra píše:

      Teoreticky je v poriadku. Prakticky, neviem co sa skryva pod slovom parfem, moze sa tam schovavat mix niekolkych ingrediencii, ktore nie su v poriadku, naco niekto pridava parfem do levanduloveho oleja. A neviem naco tam davali kumarin.

  28. Saša píše:

    prave toto bol pre mna apel, aby som tuto chemiu vymenila za prirodnu kozmetiku.

  29. Petra píše:

    Dobrý deň vedeli by ste mi poradiť dekoratívnu kozmetiku vhodnú na citlivú a suchú pokožku?

  30. Katka píše:

    Dobrý deň chcem sa opýtať na značku Just vraj pochádza z prirody

  31. Dadka píše:

    dobrý den, jedina indulona pomaha mojej dcérke 4m. proti suchej pokozke, nakolko má atopicky exem, a ziadne ine a sto razy drahsie kremy pre deti nezaberali. lenze tam sa nachadza ako prva zlozka Petrolatum, Aqua, Lanolin, Paraffinum liqiudum, Cetearyl alcohol, Cholesterol, Parfum, Citronellol, Coumarin, Geraniol, Isoeugenol, Alpha-Isomethyl Ionone, Linalool, d-Limonene. myslíte ze by som indulonu nemala pouzivat?

    • electra píše:

      Dobry den, nie urcite by ste nemali indulonu davat dietatu. A urcite je na trhu dost mastnych olejnatych kremov pre tak male dieta. Zeleny weleda skin food je taka oblubena klasika pre celu rodinu vratane ekzemnej pookozky, ich baby balzam mi bol vzdy prehnane olejnaty, toto je lepsie… nechtikovy martina gebhard je z tych drahsich, tiez sa mi zdal trochu prilis mastny.. potom ma este napada nechtikovy krem od bioturmu, ak pre nieco nechcete weledu..Inac, tak male dieta najskor z atopickeho exzemu dost rychlo vyrastie.
      weleda.sk/skin-food/47-skin-food-

  32. Evka píše:

    Dobrý deň, mňa oslovila značka weleda, ktorú som našla na notine. Myslíte, že je vhodná táto čiste prírodná kozmetika v tehu ?

    • electra píše:

      myslim, ze kazda certifikovana prirodna kozmetika je vhodna, nedrzim sa vyslovene znacky, skor si vyberam z tej ktorej co mi vyhovuje

  33. Mirka píše:

    Dobry den,chcem sa spytat,kupujem si uz tretie balenie sera ze vraj 100% prirodne,nikde som tam nenasla chemiu v zlozeni…je v poriadku?Dakujem pekne

    Ingredients:
    AQUA, HAMEMELIS VIRGINIANA LEAF/STEM EXTRACT, ALOE BARBADENSIS LEAF EXTRACT, RETINOL, TOCOPHERYL ACETATE, SODIUM ASCORBYL PHOSPHATE (VITAMIN C), GLYCERIN, BETAINE, PROLINE, DIMETHYL SULFONE, SIMMONDSIA CHINESIS, ETHYLHEXYLGLYCERIN, CARBOMER, SODIUM HYALURONATE, ARGININE, PHENOXYETHANOL.

  34. Rebeka píše:

    Dobrý deň,
    existuje nejaká nezávadná pánska voda po holení? Vyzerá to, že chlapskú kozmetiku sa chce málokomu vyrábať.. :/
    A aký máte prosím názor na používanie retinolu ako takého..?
    ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.