Ako odľahčiť deťom tašku do školy

Prvácka taška ešte nie je veľmi ťažká. Ale ako som napísala, keď som vážila knižky pre jeden zo svojich článkov, s pribúdajúcimi predmetmi jej váha vzrastá až na dvoj-či trojnásobok toho, čo dieťatko unesie. Je to pre dieťatko nezdravé i nebezpečné. Naša útla tretiačka klasickú tašku naplnenú tretiackymi knižkami nezdvihne. Dali sme jej tašku na kolieskach, ale má pred sebou obrovské schodište do svojej triedy. Kým sme jej tašku odniesli až do šatne, tak sme to neriešili. Potom zakázali rodičom prístup do školy, s prižmúrenými očami nám povolili tašku vyniesť aspoň po schodoch, prípadne jej pomohla staršia sestra, kým ju nepreložili na domáce učenie. Ale museli sme to začať riešiť a tak som hľadala spôsoby, ako jej tašku odľahčiť.

Najjednoduchší a ten logický spôsob je mať učebnice a čítanky, do ktorých dieťa nepíše, dvojmo – v škole i doma. S písankami toho veľa nenarobíte, ale učebnice sa dajú. Druhá možnosť je  dohodnúť sa na niektorých pravidlách s pani učiteľkou.

Deti majú dva druhy učebníc a zošitov:
– vlastných, do ktorých píšu,
– požičaných školských, ktoré používa viac ročníkov, do ktorých nepíšu a ktoré sa vracajú škole.

Všetci sme chodili do školy, takže tento systém asi ovládame.

Ročník 1-4.

Prváci píšu aj do šlabikárov a učebníc, ale od druhého ročníka im pribúdajú knižky, ktoré nepoužívajú na písanie a vracajú ich škole:

slovenský jazyk učebnica 2-4 ročník
čítanka 2-4 ročník

1. Doma nepotrebné učebnice a zošity nechávať v škole.

My máme v škole zakladače, každé dieťatko dostalo drevený Ikea zakladač ako prváčik. Ale malé dieťatko nevie, ktoré učebnice si má nechať v škole a ktoré priniesť. Existujú potom zvyčajne dva extrémy: dieťa, ktoré nechá všetko v škole a dieťa, ktoré nosí hore-dolu všetky učebnice, aj tie nepotrebné.

Malého som neriešila, jednak je prváčik a jednak má triedu rovno pred vchodovými dverami. Našej tretiačke som za obal všetkých učebníc a knižiek, ktoré majú zostať v škole dala vytlačený cetlík: „Ahoj, nechaj ma prosím v zakladači“.

Platí to na všetko, čo máme dvojmo, do čoho nepíšeme, z čoho sa neučíme:

– etická výchova
– slovenský jazyk učebnica
– čítanka – učebnica, nie pracovný zošit
– anglický jazyk učebnica
– matematika učebnica
– matematika zbierka úloh

2. Učebnice online.

Pre nášho prváčika a našu tretiačku používame učebnice vydavateľstva AITEC s výnimkou anglického jazyka. Všetky učebnice i pracovné zošity sú dostupné online. Pravda, je lepšie, ak má malé dieťatko knižku pred sebou, ale pre súrne prípady, je to použiteľné i pre menšie deti.

https://www.aitec.sk/zoznam-produktov

3. Požičať si v škole.

Škola zvyčajne má niektoré knižky navyše, hlavne ak je detí menej ako v predchádzajúcom ročníku – ak viac, máte smolu. Pravda, nebude dvojmo pre každého, ale „kto prv príde..“ Ak ste spoľahliví a pekne poprosíte…

Ja som nevedela zohnať čítanku pre tretí ročník. Všade bola vypredaná a vydavateľstvo Poľana už neexistuje. Predpokladám, že vydanie prevezme vydavateľstvo Aitec, keďže vydali pracovný zošit i druhácku čítanku, akurát to ešte nemajú pripravené na tlač. Takže Čítanku som si požičala. A druhácku rovno kúpila pre svojho syna na budúci rok.

4. Dohodnúť sa s pani učiteľkou.

Matematika 2-4. ročník sú 3xA4 knižky. Deti píšu rovno do učebnice, robia dve strany pracovného zošita denne, prípadne ešte úlohy zo zbierky úloh. Matematika je o počítaní – je to dobrý systém, ktorý naučí deti vynikajúco počítať, neprotestujem. Akurát to poriadne pridá na váhe tašky.

Takže sme sa dohodli s pani učiteľkou, že úlohy zo Zbierky robia deti v škole, aby to nemuseli nosiť. Pracovný zošit si nosia. A ja som učebnicu vyriešila tak, že domáce úlohy z nej robíme do malého zošítka. Tú som nemusela kupovať, lebo máme po mojej najstaršej dcérke doma. Síce je použitá a niečo je vyplnené, ale vygumovali sme.

5. Zakúpiť učebnice. / Oskenovať.

Skenovanie a fotenie nevyzerá tak pekne a ak to chcete aj vytlačiť, materiál a farba stojí toľko čo originál, ak nie viac. Takže ja som mnohé učebnice jednoducho zakúpila. Zakúpené učebnice môže použiť ďalšie dieťa, potom sa môžu darovať škole, prípadne predať na bazose. Skôr ako niečo pokúpite, zistite si, aké učebnice škola používa, prípadne počkajte, kým ich deťom začiatkom školského roka rozdajú.

Väčšinu učebníc mám priamo z Aitec vydavateľstva.
https://www.aitec.sk/

Angličtinu a učebnice pre 5. ročník mám buď z
preskoly.sk
alebo
martinus.sk

Kúpila som
– Aitec Slovenský jazyk pre 3. ročník učebnicu.
– (Rovno som kúpila aj na budúci rok Aitec Slovenský jazyk učebnicu pre 4. ročník.)
– Aitec Čítanku pre 2. ročník.
– Anglický jazyk pre tretí ročník:
Family and Friends 2nd Edition Level 1 Class Book (2019 Edition) z preskoly.sk

Priznám sa, že angličtinu pre svoje menšie deti som do druhého ročníka ignorovala, keďže sú to zvyčajne slovíčka typu farby, čísla, zvieratká, rodina. A deti sú dosť pokročilé, nachytali toho veľa z youtube, moja mladšia dcérka, čo je rečovo dosť nadaná, hovorí plynule bez toho, aby som ju naučila čo i len slovíčko. Začala som to riešiť až teraz v treťom ročníku, keď už majú aj písať. Lebo „píše ako počuje“… Nehovoriac o tom, že každé z mojich troch detí malo inú učebnicu angličtiny v 1-2 ročníku, až v treťom prešli na niektorú verziu Family and Friends.

Family and Friends nájdete aj na youtube, aj keď niektoré časti, zvyčajne gramatické, chýbajú. Ale dialógy a slovíčka sú nahovorené.

5. ročník

Osobne si myslím, že by bolo dobré, keby školy boli vybavené pre staršie ročníky tabletmi. Pravda, chápem, že nie všetky školy na to majú financie, prípadne, ešte stále sa o to niekto musí starať. Tablety nabíjať, aktualizovať.. Existujú rôzne systémy učebníc, knižiek, povinnej literatúry online, napr. www.eaktovka.sk, pravda nič nie je zadarmo. Aj online knižka stojí licenciu, ak niekomu patrí, treba byť prihlásený, mať prihlasovacie heslo od školy a pod.

Takže my sme zatiaľ u papierových verzií. A väčšinu učebníc som kúpila, aj keď naša piatačka je teraz doma aj so všetkými učebnicami. Opäť, rovnako ako u menších detí, treba si zistiť aké učebnice škola používa alebo ešte lepšie, počkať na september, kým im ich rozdajú, keďže tu to už môže byť rôzne.

Dejepis vydávajú Mladé letá a mám to priamo od nich.

Dejepis pre 5. ročník
www.mladeleta.sk

Väčšinu ostatných učebníc mám zo stránky preskoly.sk pod Učebnice s príspevkom MŠSR:

www.preskoly.sk/k/ucebnice-s-prispevkom-mssr/zakladne-skoly/5-rocnik/

Ak chcete ušetriť poštovné, videla som tam aj dejepis od Mladých liet, ale nie všetky ročníky.

Slovenský jazyk od Krajčovičová, Hirschnerová a kol., SPN, 2015.
Literárna výchova pre 5. ročník základných škôl od Krajčovičová, Patria I, 2018.
Biológia pre 5. ročník ZŠ od Hantabálová a kol., Expol Pedagogika, 2012.
Geografia pre 5. ročník ZŠ – učebnica, od Ružek a kol., VKÚ Predaj, 2012.
Matematika 5 – Učebnica – 1. časť, Žabka, Černek, Orbis Pictus Istropolitana, 2015.

V 5. ročníku z literatúry sa deti venujú hlavne ľudovým a autorským rozprávkam. Síce sa patrí mať doma zbierku ľudových rozprávok od Dobšinského, ale ak niekto doma nemá, internet je toho plný. Dokonca aj youtube má nahovorené rozprávky ako Pamodaj šťastia, lavička.

Zlatý fond SME má na internete sprístupnené mnohé slovenské i zahraničné diela Dobšinského, Andersena, Čapka.. Hollého zbierky. Slovenských spisovateľov od Bajzu, cez Kalinčiaka po Záborského.
https://zlatyfond.sme.sk/autori

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.