Detské prípravky na opaľovanie Alga Maris 50+ a Eco Cosmetics 45
Základné údaje
Oba prípravky na opaľovanie sú určené pre bábätká a deti zhruba od 1 roku. Alga Maris je vyrábaný vo Francúzsku, Eco Cosmetics je vyrábaný v Nemecku.
Krémy majú certifikát prírodnej kozmetiky od certifikačnej spoločnosti ECOCERT, prvej certifikačnej spoločnosti so štandardami pre prírodnú kozmetiku vôbec (od roku 2003; Ecocert bol založený vo Francúzku v roku 1991 a certifikuje primárne potraviny, ale i kozmetiku, čistiace prostriedky , parfémy a textil).
Oba prípravky majú obsah 50ml, u Alga Maris vyrábajú aj 100ml balenie, u Eco Cosmetics je to jediné balenie. Ľahko sa dávkujú jednoduchou pumpičkou. Zatiaľ sa mi nestalo, že by pumpička „vypovedala službu“. Ale na dovolenkách človek nikdy nevie, vždy je lepšie mať zálohu alebo iný prípravok (tubu a pod).
Stručné porovnanie zložiek
Alga Maris obsahuje dva prírodné filtre, titanium dioxid (oxid titaničitý) a zinc oxid (oxid zinočnatý). Eco Cosmetics obsahuje jeden filter, titanium dioxid. Filtre nie sú vo veľkosti nanočastíc. Prípravky neobsahujú syntetické filtre.
Oba prípravky majú pomerne vysoký obsah výťažku z kokosového oleja – podľa poradia zložiek je táto zložka na prvom mieste u AM a na štvrtom u EC – Caprylic/Capric Triglyceride, čo je zmes triesterov odvodených z kokosového oleja a glycerínu dodávaný vo forme olejovej kvapaliny, zmäkčovadlo a rozpúšťadlo. Preniká do povrchu pokožky a vlasov a poskytuje ľahkú a nemastnú lubrikačnú bariéru; ďalej pomáha zvyšovať dodávku vitamínov a pigmentov a ďalších aktívnych zložiek obsiahnutých v roztoku, aby sa dali rovnomerne rozotrieť a absorbovať vrchnou časťou pokožky. Olejovitá textúra pomáha zahusťovať kozmetické zloženie a poskytuje „klzkosť“, čo umožňuje ľahkú roztierateľnosť produktu a hladký pocit na dotyk po rozotretí. Zložka je cenená pre nedostatok farby a zápachu a svoju stabilitu. Má veľkú stabilitu a odolnosť voči oxidácii a takmer neobmedzenú životnosť. Boli vykonané testy zahŕňajúce injekciu, prehltnutie, styk pokožkou a očami a nepreukázali žiadnu iritáciu. O tejto zložke je množstvo informácií na internete.
U Alga Maris prevažujú výťažky z kokosového oleja i v ďalších zložkách, Eco Cosmetics má tých olejov viac – sója, olivy a svoje obľúbené rakytník a granátové jablko, ktoré nájdeme v mnohých jeho produktoch.
Oba prípravky obsahujú po jednom minerály, u Alga Maris je to alumina (oxid hlinitý), ktorý slúži ako „dopravný prostriedok“ pre minerálne pigmenty, u Eco Cosmetics je to mica (sľuda) odrážajúca svetlo.
Oba prípravky obsahujú bambucké maslo.
Caprylic/Capric Triglyceride olejová kvapalina vyrobená z kokosového oleja a glycerínu, zmäkčovadlo z rozpúšťadlo
Zinc Oxide
Cocos Nucifera Oil* kokosový olej, zmäkčovadlo pokožky
Coconut Alkanes kokosové alkány
Titanium Dioxide
Polyglyceryl-2 Dipolyhydroxystearate kondicionér, emulgátor na výrobu kozmetických olejov
Butyrospermum Parkii Butter* bambucké maslo
Polyglyceryl-3 Diisostearate kondicionér, emulgátor na výrobu kozmetických olejov
Hydrogenated Vegetable Oil hydrogenovaný rastlinný olej
Coco-Caprylate/Caprate kondicionér z kokosového oleja
Lauroyl Lysine kondicionér, derivát z kokosového oleja
Alumina oxid hlinitý, „dopravný prostriedok“ minerálnych pigmentov
Stearic Acid kyselina stearová, derivát rastlinných tukov
Glyceryl Caprylate prírodný zahusťovač z kokosového oleja
Gelidium Sesquipedate Extract extrakt z červených rias
Maris Aqua morská voda
Potassium Olivoyl Pca prírodné zmäkčovadlo, lipoprotein rastlinného pôvodu, „dopravný prostriedok“ mastných kyselín
Tocoperol vitamín E
Helianthus Annuus Seed Oil slnečnicový olej
Sodium Hydroxide hydroxid sodný reguluje hladinu pH
*organic
99,9% zložiek sú prírodného pôvodu
20% zložiek pochádza z bio hospodárenia
Aqua voda
Glycine Soja Oil sójový olej, kondicionér pokožky, zmäkčovadlo*
Titanium Dioxide
Caprylic/Capric Triglyceride viď vyššie
Polyglyceryl-3 Ricionoleate emulgátor vyrobený z glycerolu a mastných kyselín – zvyčajne z ricínového oleja, používaný napr. pri výrobe čokolády
Glyceryl Oleate emulgátor pre krémy vyrobený z glycerínu a kyseliny olejovej – tuku získaného z rastlinných olejov
Butyrospermum Parkii Butter* bambucké maslo
Glycerin cukrový alkohol
Punica Granatum Extract * výťažok z granátového jablka, obľúbený pre vysoké hladiny vitamínu C, antioxidantov, populárny v antiaging produktoch a prípravkoch na regeneráciu pokožky
Hippophae Rhamnoides Extract* u Eco cosmetics obľúbený výťažok z rakytníka
Olea Europaea Leaf Extract * výťažok z listov olív
Olea Europaea Fruit Oil * olivový olej
Simmondsia Chinensis Oil * jojobový olej
Oenothera Biennis Extract * olej z pupalky
Hippophae Rhamnoides Oil* rakytníkový olej
Oriza Sativa Bran Oil ryžový olej, olej z ryžových otrúb
Glycyrrhiza Glabra Extract extrakt sladkého drievka
Mica sľuda, minerál, ktorý odráža svetlo, kremičitan používaný v kozmetike pre svoje trblietavé vlastnosti, slovo je vraj odvodené z latinského slova „micare“, „bliští“, ťaží sa v tenkých plátkoch, zvyčajne prírodne v zelených alebo modrých odtieňoch, zvyčajne považovaný za bezpečnú prírodnú látku; PETA vydala varovanie na produkty, ktoré obsahujú sľudu, keďže sú často testované na zvieratách.
Tocopherol vitamín E
Macadamia Ternifolia Oil olej z makadámia orechu, ktorý má domov v Austrálii
Parfum parfém
* organic
100% zložiek sú prírodného pôvodu
25,35% zložiek pochádza z bio hospodárenia
Hlavné zdroje
Na Welede, ale i iných stránkach nájdete vysvetlivky olejov, ak by niekoho zaujímala vlastnosť tej-ktorej zložky
Skin Deep databáza má vysvetlivky a riziko takmer všetkých zložiek vrátane známok od najlepšej po najhoršiu, ako v škole
Wikipédia
a niekoľko ďalších databáz s ingredienciami
Pocit
Oba prípravky majú krémové zloženie, nie je to tekuté mlieko ani príliš hustý krém. Pri prvom nanesení oba prípravky bielia, po chvílke a rozotretí bielenie zmizne. (Na obrázkoch je priveľa krému na malú plochu). Oba sa dobre rozotierajú, možno Eco Cosmetics je o jemnúčko hustejší, ale to je iba pocit, v podstate sú si dosť podobné. Netreba ich dáko silno šúchať, aby sa natreli ani sa báť, že budú deti vyzerať ako po natretí kriedou. Je to taký dosť „normálny krém“, s trocha lepivým pocitom.
Po prvej chvíli zostane ten nepríjemný lepivý pocit na dlaniach, hlavne vonku na slnku a ak chceme niečo robiť, napr. podať jedlo, určite si treba ruky prepláchnuť. Ak to chceme úplne zmyť, potrebujeme mydlo, prípadne dlhšiu sprchu. Na ostatných častiach tela zostane určitý čas trochu lepivý pocit, ktorého nie som fanúšikom. Ten krémový pocit mi až tak nevadí, hoci nie som zvyknutá používať krémy či mlieka každodenne (po sprche trochu kolená, lakte, ak stíham, a tvár každé ráno a večer).
Oba prípravky majú veľmi jemnú, takmer nepoznateľnú vôňu, nič rušivé, čo by odháňalo ľudí alebo komárov.
Ako boli prípravky použité
Oba prípravky používajú/li moje deti vo veku 2-6 rokov, Eco Cosmetics máme už tretí rok, Alga Maris tento rok. Deti sa nesťažujú ani nemajú nič proti natieraniu. Prípravky sme nepoužili v žiadnych extrémnych podmienkach pri mori (z jednoduchého dôvodu, nikdy sme tam neboli), iba na juhu Slovenska. Ani jedno z detí nevyzerá veľmi citlivé na slnko ani prípravok, pekne sa opália skoro na jar na ručičkách, a v kraťaskoch i na nožičkách, kým ešte nie je vysoké UV žiarenie, i bez natierania. Nosia klobúčiky a vždy krátke rukávy, nikdy nie bez rukávov alebo na ramienka vonku. Ku koncu júna už začína byť vysoké UV na môj vkus. Raz sme mali jemné šúpanie nenatretého neopáleného krku ku koncu júna, aj keď boli deti vonku až po 4 hodine poobede, čo ma vydesilo. Aj dnes je 2 stupeň pohotovosti až do 5 večer. Takže „normálne“ chodia von až okolo 4-5 k večeru. Osobne nie som fanúšikom opaľovania ani som sa nikdy neopaľovala vyslovene „pre opálenie“, iba čo ma chytí slnko, ak chodím po vonku. Takže aj ja sa natriem, ak musím, nerobím to však vedome preto, aby som si na hodinu sadla na slnko a zhnedla.
Eco Cosmetics má na obale uvedený dátum spotreby 9/2017, takže ho vyrobili asi 9/2014. Alga Maris má na obale uvedený dátum výroby 2/2016, takže by mal byť spotrebovaný do 2/2019. Samozrejme, po otvorení sa záručná doba skracuje. Zvyčajne sa odporúča spotrebovať výrobok do 6-8 mesiacov od otvorenia, pri dobrom skladovaní možno opaľovací prípravok použiť i dva po sebe nasledujúce roky.
Ďalšie články o opaľovacích prípravkoch
Eco cosmetics 45 na Vaše odporúčanie používam už dlhšie, ako aj playsafe.sk/sk/eco-cosmetics-opalovacie-mlieko-spf30-100ml.html. Takže platí že oba výrobku sú stále dobré a vhodné aj na nadchádzajúcu sezónu?
Myslite asi otvoreny pripravok. Ak ste ich skladovali niekde v chladnejsej tmavej miestnosti (ja ich davam do pivnice aj spolu s beznymi liekmi co mam pre deti, napr. proti horucke ci kaslu), malo by to byt v poriadku, ja som pouzivala pripravok otvoreny rok predtym, ale samozrejme vyskusajte to na jar na miernom slnku na rukach, ci su v poriadku.
Nie myslela, som ci sa nejako nezmenilo zlozenie, viem, ze sa to niekedy meni a ze to sledujete. A dakujem velmi pekne za odpoved. Btw. mam este otvorene z minuleho leta ale mam to normlane v byte v skrini, v bytemame teplotu 22-23C, to by mohlo byt OK?
Neviem o novom zlozeni a podla mna je na to priskoro, tipovala by som tohtorocnu sadu / pripadne zmeny receptury na maj/jun. Vsetko v obchodoch bude 2016 a starsie aj u vyrobcov a ak zaciatok roka 2017 este stale ta ista receptura, viem napr ze eco cosm 30 neutral ma daku dobu expiracie 1/20, to znamena, ze ho vyrobili 1/17. Nova Lavera zvykla byt az dost ku koncu skolskeho roka, ak sa dobre pamatam.
Dobrý deň,chcela by som sa opýtať či mi neporadite,pre malého 4roky chcem krém na opaľovanie.neviem sa rozhodnúť medzi badger a ecocosmetics,obe by mali byť bez nano,v podstate sa mi zdajú byť podobné. Badger sme už mali,je dosť hustý ale inak bez výhrad.50tky faktor nechcem,aj tak ho ešte chránime oblečením. Už viac krát mi vaše prieskumy ohľadom kozmetiky pomohli:).ďakujem.
Dobrý deň, ak Vám ide o hustotu eco cosm 45 a badger 30 sú si dosť podobné, naozaj si môžete vybrať ktorýkoľvek, budete na tom asi rovnako pokiaľ ide o natieranie, akurát eco cosm ma davkovač a badger tubičku. A aj pokiaľ ide o zloženie pokladám 45 za taký „európsky badger“ jednoduchosťou aj keď ingrediencie nie sú tak jednoducho spísané ako u badgeru, ale v podstate je to dosť jednoduchý vzorec. S tou výnimkou, že badger je založený na zinku a eco cosm až donedávna robil prípravky založené výlučne na titan dioxide.
Práve som mala takú menšiu diskusiu s jednou pani či zinok alebo titanium sú lepšie, neviem prečo u nás uprednostňujú titanium a v zámorí zinok, možno zinok má viac upokojujúcich / dezinfekčných vlastností. A až na bábätká, ktoré majú zinok v každej mastičke na zapareniny (a potom niektoré lieky/mastičky), máme zinku menej ako titania v potrave a kozmetike, takže možno nezaškodí prikloniť sa ku zinku, ak nám ide o akúsi „rovnováhu“ koľko toho zinku / titania vlastne pojmeme do tela ročne. Taliani tiež robia prípravky založené viac zinku, aj keď tam dávajú i trochu titania. Takže z tohto hľadiska trochu viac + pre badger.
Pokiaľ ide o natieranie iba ručičiek / nožičiek, tak by som zostala iba pri nich. Mala som oba, nemám výhrady, teraz na jar máme badger ešte minuloročný, ale o mesiac radšej rozbalím novú tubu.
Je pravda, že takmer všetky prípravky pre bábätká/ deti sú spf50, čo je prehnané od výrobcov, pravdepodobne chcú dať rodičom „pocit bezpečia“ a aj sebe, ale iste, na naše podmienky pod dozorom rodičov spf30 dieťaťu úplne postačí. Takže ak chcete niečo tekutejšie, hociktoré mlieko/fluid spf30 prípravok podľa mňa sú v pohode, aj keď by som zostala pri neutral/sensitive verziách pre dieťa do 7 rokov a v prípade, že má citlivú pokožku až do dospelosti.
Pravdu povediac, u starých rodičov majú deti teraz bjobj spf50 fluid, keďže ich nechcem zaťažovať rozotieraním krému, a to bol jediný bez vône čo bol v rýchlosti dostupný minulý rok, eco cosm neutral bol vypredaný v tom čase. Nemám proti nemu výhrady, je veľmi dobrý, akurát áno, je spf50 a tak skôr k moru alebo na pláž. A môj syn má tiež 4 a nie je vzor trpezlivosti. Majú tam nafukovací bazén a nie som tam cez víkendy, keď ich strážia poobede a samozrejme deti poskakujú radšej nahé. Aj ja som rozmýšlala tento rok, že musím dáky fluid/mlieko mať aj doma, ak vytiahneme bazén, lebo tri deti celé krémovať sa mi teda nechce, najstaršia dcérka má už 7 a malý je nepokojný, ako som spomínala, tak uvažujem , že vyskúšam novú eco cosm sensitive verziu, pravdu povediac neviem sa rozhodnúť či to alebo zostať pri neutral, záleží od vône sensitive, musím si ju ovoňať, ja som hrozne citlivá na vône.
Neutral je už na trhu dva roky ak sa nemýlim, eco cosm tento rok vydal aj Sensitive radu, je to jeho prva rada založená viac-menej na zinku, aj aj keď obsahuje tit dioxid , ale pomenej. Ešte som ho neskúšala, prvé hodnotenia čo som našla boli priaznivé, koniec koncov eco cosm je taký „priekopník“ prírodných opaľovákov v Európe, boli jedným z prvých ak nie prví vôbec, čo niečo vyrábali, takže sa určite učia a zdokonaľujú, ich neutral rada je dosť obľúbená.
ďakujem veľmi pekne za odpoveď, na Vás sa dá vždy spoľahnúť:))) objednala som nakoniec ten Eco Cosmetics Opaľovacie mlieko SPF30 bez vône, vyskúšame:). ďakujem ešte raz a pekné leto.