Formaldehyd v našej kozmetike a v domácnostiach
Kontrolné orgány v Nemecku v novembri 2010 upozornili na nepovolený zvýšený obsah formaldehydu v koncentráciách okolo 1,8% v prostriedkoch na vyrovnávanie vlasov. Produkty pochádzajúce z USA i Brazílie bolo možné kúpiť na internete a boli ľahko dostupné v kozmetických salónoch, ktoré si dovážajú svoje zásoby zo zahraničia.
Nie všetky ženy sú nadšené svojimi kučerami. Narovnať vlasy je veľmi jednoduché: Nastriekajte na vlasy prostriedok na vyrovnávanie vlasov, nechajte pôsobiť 30 minút a potom 230 stupňov horúceho železa vyhladí kučery na hladké. Niektoré proteíny, napr. keratín sa týmto procesom vo vlasoch zničia. To nič, výrobcovia tretích krajín majú i na toto recept pre ochotne platiacich – a veľmi hlúpych – zákazníkov – štruktúru bielkovín znova vybuduje primiešaný formaldehyd. To, že to teplo uvoľní toxické výpary formaldehydu, ktoré ktoré dráždia oči, sliznicu, spôsobujú alergie a rakovinu, im očividne nevadí.
Čo nepoznáme nám môže ublížiť, preto nie je zlé naučiť sa rozoznávať niektoré nebezpečné látky okolo nás. Ľahšie sa im potom vyhneme. Takže pozrime sa, čo je to ten formaldehyd.
Pach nového domu a laku na nechty. To je formaldehyd. Formaldehyd je bezfarebný, silne horľavý a aromatický. Formaldehyd je vlastne plyn, nie je kvapalný, ale pretože s plynmi sa nezaobchádza veľmi jednoducho, iba nám tak lietajú po miestnosti bez ochoty spolupracovať, zvyčajne sa rozpustí vo vode, aby bol viac kompatibilný, tak na 10% až 30%. Táto kvapalná zmes sa potom nazýva formalínom.
Formaldehyd (CAS: 50-00-0) je chemická látka uznávaná v EÚ i v USA ako ľudský karciogén. Ľudia, ktorí sú vystavení vyššej expozícii formaldehydu môžu trpieť na rakovinu nosohltana a leukémiu. Je to kontaktný alergén, ktorý spôsobuje podráždenie pokožky, očí a sliznice. Predsa sa povoľuje jeho použitie v kozmetike a vo výrobkoch pre domácnosti; bežne je používaný i ako konzervant v lekárskych laboratóriách.
FORMALDEHYD V KOZMETIKE
Na európskom trhu je predaj prostriedkov na vyrovnávanie vlasov s obsahom formaldehydu zakázaný smernicou 76/768/EHS, predsa sa dostávajú k zákazníkom prostredníctvom internetu alebo neopatrných kaderníckych salónov, ktoré dovážajú svoje výrobky z tretích krajín. Nielen v Európe, ale i v Írsku boli výrobky s obsahom formaldehydu na úrovni 1,7 až 2,0% z trhu stiahnuté a Írsko vydalo prostredníctvom systému RAPEX varovanie pre všetky európske krajiny.
Povolenie použitia formaldehydu v kozmetických produktoch a produktoch osobnej hygieny je veľmi problematické. Používa sa predovšetkým ako konzervačná látka a objem jeho použitia je regulované smernicou 76/768/EHS:
* tužidlá na nechty smú obsahovať koncentráciu formaldehydu 5%;
* všetky ostatné kozmetické výrobky smú používať formaldehyd ako konzervant v koncentrácii až do úrovne 0,2%;
* produkty zubnej hygieny a aerosólové rozprašovače majú povolený obsah formaldehydu maximálne 0,1%;
* pre všetky kozmetické výrobky, ktoré obsahujú formaldehyd v množstve väčšom ako 0,05% je vhodné označovanie „obsahuje formaldehyd“; produkty neprekračujúce tento obsah označenie nemusia mať.
viď databáza kozmetických ingrediencií EU
Iste sme pochopili, že to, že EÚ uznáva formaldehyd ako karciogén a smernice regulujú jeho použitie neznamená, že ho európski výrobcovia v kozmetike nepoužívajú. Rovnako to, že americké zdravotné a kontrolné orgány (U.S. Department of Health and Human Services) v lete 2011 konečne pridali formaldehyd ako uznávaný karciogén na svoj zoznam taktiež neznamená, že americkí výrobcovia ho prestali v kozmetike používať. Nehovoriac o tom, že sa ich vláda veľmi neunúva kontrolovať a obmedzí sa na „vydanie varovania pre obyvateľstvo“. „Chudákom“ Američanom to ani nemôžeme zazlievať, že nič nepodniknú na reguláciu chemikálií v kozmetike pri tých miliónoch čo sa točia v ich lobbystikej politike. Veď napr. takí bratia Kochovci, ropní a priemyselní miliardári, ktorých podniky majú mimochodom zisk z predaja výrobkov uvoľňujúcich formaldehyd, si platia lobbystov, aby presvedčili o neškodnosti formaldehydu a advokátov sťažujúcich sa, aké je obmedzovanie slobodného obchodu „neamerické“. Nuž, dovoliť si to môžu, podľa známeho amerického časopisu Forbes z roku 2011 vlastnia druhú najväčšiu súkromnú spoločnosť v USA, Koch Industries, s ročnými tržbami $98 billiónov. Koch Industries minuli $50 miliónov na lobby vo Washingtone v období medzi rokom 2006 a októbrom 2011, mimo iného i na podporu politiky proti obmedzeniu emisií skleníkových plynov či proti kalifornskej norme Low Carbon Fuel Standard (norma pre palivá s nízkym obsahom uhlíka). Vo voľbách 2012 Koch Industries’ Koch PAC darovali republikánskym kandidátom po $1.162 milióne. Môžeme iba dúfať, že neminuli priveľa peňazí proti prijatiu zákona na zákaz dovozu kozmetiky testovanej na zvieratá do Európy. Niekedy sa čudujem, či sa takým ľuďom dobre spí. Ale vráťme sa k formaldehydu.
Ako sa vyhnúť formaldehydu v kozmetike?
Ak ste sa dali na syntetickú kozmetiku a chcete sa vyhnúť formaldehydu nezostáva Vám nič iné, iba pozrieť si zloženie svojho kozmetického výrobku. Ak sa tomu chcete vyhnúť, môžete používať i certifikovanú prírodnú kozmetiku, ktorá formaldehyd nepoužíva; produkt je certifikovaný preto, lebo jeho zloženie bolo skontrolované certifikačným orgánom za Vás. Ak Vám nevadia nízke dávky formaldehydu, použite kozmetiku slušnej značky vyrobenú v Európe (ktorá si asi nemôže dovoliť škandály), tak máte aspoň nádej, že smernice EÚ ohľadne formaldehydu sú dodržané.
Tu je niekoľko základných pravidiel, ako sa vyhnúť formaldehydu v kozmetike:
1. Vyhnite sa prostriedkom na vyrovnávanie vlasov zo zahraničia, hlavne zďaleka sa vyhnite internetovým stránkam a salónom ponúkajúcim technológiu brazílskeho vyrovnávania vlasov, keratínovú liečbu, keratínovú rekonštrukciu vlasov („zaručene bez formaldehydu“, ako inak).. ste v obraze, dúfam.
2. Vyhnite sa každému laku na nechty, na ktorom nie je vyslovene vypísané, že je bez formaldehydu. Ak to nehovorí, tak asi nie je. Ak si prečítate zoznam zložiek a je na ňom formaldehyd tak máte odpoveď. Dobrou správou pre všetkých milovníkov lakov na nechty je, že laky na nechty bez formaldehydu existujú. Dokonca existujú i prírodné laky na nechty s minimálnym množstvom chemických rozpúšťadiel (Sante).
3. Výrobky obsahujúce DMDM-Hydantoin. Tu to už začína byť otravné: Treba si prečítať zoznam zložiek na zadnej strane šampónu na polici v drogérii. Tento konzervačný prostriedok totiž uvoľňuje formaldehyd a nechcete ho používať na seba, svojho partnera ani na dieťa.
4. Výrobky obsahujúce quaternium-15. Ďalší konzervačný prostriedok, ktorý uvoľňuje formaldehyd. Dokonca aj samotný priemysel to uznáva vo svojich správach. Vyhnite sa mu.
5. Výrobky obsahujúce diazolidinyl urea (alebo Germall 115). Ďalšia častá mikrobiálna látka uvoľňujúca formaldehyd. Opäť, nezostáva nič iné iba prečítať si zoznam zložiek.
6. Výrobky obsahujúce imidiazolidinyl urea (alebo Germall II). Ditto.
7. Výrobky obsahujúce butylated hydroxytoluene (BHT). Používa sa v mnohých produktoch make-upu určeného pre oblasť očí, očných ceruzkách, mnohých výrobkoch starostlivosti o pleť, vôňach a parfémoch. Niektorí tvrdia, že uvoľňuje formaldehyd, iní, že nie. Nie som chemik a mám tendenciu prikláňať sa k tej opatrnejšej strane, a Vy by ste mali tiež.
Tých chemikálií uvoľňujúcich formaldehyd je viac, prikladám zoznam.
para-formaldehyde
hexamethylene tetramine
DMDM hydantoin
polynoxyline
dimethylolurea
preventol D1
preventol D2
preventol D3
quaternium 15
bakzid
bakzid P
parmetol k50
grotan BK
imidazolidinyl urea
diazolidinyl urea
2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol
KM 103
biocide DS 5249 (Proxel T)
tris hydroxymethyl nitromethane (Tris nitro)
hydroxymethylglycinate (Suttocide A)
FORMALDEHYD V DOMÁCNOSTIACH
Nasledujúce materiály a aktivity sú primárnym zdrojom expozície formaldehydu:
* Preglejka, lisované drevo, drevotrieskové dosky, drevovláknitá doska strednej hustoty. Tieto produkty používajú lepidlá, ktoré obsahujú formaldehyd, a sú bežne používané v domácej výstavbe a rekonštrukcii, a pri výrobe „úsporného“ nábytku a skriniek.
* Farby, lepidlá, laky na podlahy.
* Výrobky pre domácnosť, ako sú tapety, lepenka a výrobky z papiera.
* Výfuky z pripojených garáží alebo z vonku.
* Dym z krbov a kachlí na drevo.
* Tabakový dym.
* Kozmetické výrobky, ako sú laky na nechty, niektoré výrobky starostlivosti o vlasy.
* Nekrčiace sa látky a ošatenie.
Ako vidno, formaldehyd je veľmi znepokojujúci a je ťažké sa mu vyhnúť, ale je možné aspoň obmedziť vysoké dávky v našom živote:
1. Zákaz fajčenia v domácnosti.
Cigarety a iné tabakové výrobky by nemali byť používané vnútri domu. Cigaretový dym obsahuje množstvo jedovatých látok, vrátane formaldehydu.
2. Čistý komín a spotrebiče spaľovania dreva.
Uistite sa, že krby a akékoľvek spotrebiče spaľujúce drevo sú v dobrom stave, aby sa zabránilo úniku dymu do Vášho obydlia.
3. Držte plynové motory preč od domova.
Výfukové plyny motora obsahujú množstvo toxických látok, vrátane formaldehydu. Ak má Váš domov priľahlú garáž, uistite sa, že dvere sú dobre utesnené a snažte sa mať priľahlé okná zatvorené keď vchádzate a vychádzate s autom z garáže. Platí to i pre iné plynové zariadenia používajúce v domácnosti, ako sú kosačky či fúkače lístia, pozor hlavne v lete, keď sú okná často otvorené.
4. Kúpte si nábytok z masívneho dreva, alebo sa uistite, že lisované výrobky z dreva sú uzavreté.
Ak chcete zachovať nízke emisie z lisovaného dreva, nábytku alebo skriniek, kúpte si predmety s plastovou fóliou alebo náterom na všetkých stranách. Pre niektoré stavebné a domáce výrobky existujú už možnosti s nízkym formaldehydom alebo bez pridaného formaldehydu, poobzerajte sa po reklame. Nábytok z masívneho dreva neobsahuje formaldehyd, a hoci je drahší ako ako nábytok vyrobený z trieskových dosiek vydrží Vám rozhodne dlhšie ako nábytok vyrobený pomocou lepidla.
5. Zvýšené vetranie pri maľovaní. Použite VOC farby s nízkymi emisiami.
Zaistite dostatočné vetranie počas maľoviek bytu alebo lakovaní podláh, pri lepení kobercov na stenu a podobne. Nátery a farby s nízkymi emisiam VOC alebo dokonca so Zero-VOC emisiami sú dnes široko dostupné a sú rovnakej alebo vyššej kvality ako konvenčné farby.
6. Nechajte nové zariadenie „vyvetrať“, než ho dáte do domu.
Ak máte tú možnosť (dvor, garáž, sklad), otvorte výrobky obsahujúce formaldehyd mimo domova a nechajte ich vyvetrať niekoľko dní.
7. Vetrajte pravidelne.
Koncentrácie formaldehydu sú vyššie v interiéri ako vonku, takže vetranie je prospešné. Relatívna vlhkosť vzduchu zvyšuje emisie formaldehydu.
8. Opatrnosť pri výbere textílií.
Presne tak, „tajnou zbraňou“ na výrobu nekrčiacej sa látky je namočiť vlákno do formaldehydu a naplniť našu skriňu karciogénnymi výparmi (veľmi zjednodušene vysvetlené). Vyhnite sa akejkoľvek nekrčivej látke, pekne si kúpte žehličku alebo behajte pokrčený. Ste alergický na šaty či látku? Formaldehyd a látky uvoľňujúce formaldehyd sú najčastejšou príčinou kontaktnej dermatitídy. I 100% bavlna môže byť vinníkom. Alebo najskôr je, veď pri pestovaní bavlny sa spotrebuje viac pesticídov ako pri pestovaní čohokoľvek iného. Nehovoriac o chemikáliách používaných pri výrobe bavlnených látok. Výborné je bambusové oblečenie, organická bavlna, organický bambus alebo certifikované ošatenie. Áno je drahšie, ale naozaj drahšie ako účty za lieky a lekárov alebo život s alergiou? Najdostupnejšie ošatenie je certifikované značkou Oeko-Tex Standard 100, je široko dostupné v mnohých obchodných reťazcoch. 17 nezávislých inštitúcií/laboratórií v Európe má právo vydávať tento certifikát a zaručuje, že textil neobsahuje určité chemické látky, prípadne ich obsahuje iba v limitovanom množstve.
Dobry den. Vraj v laku pouzity formaldehyde raisin je neskodny?
A co taky toluen? V prirodnej kozmetike Farmasi.