Prečo nejesť na Vianoce kapra

Kupovanie kaprov na štedrovečerný stôl nie je vôbec zaužívané vo väčšine krajín. Nezdedili sme ju po starovekých Slovanoch ani kresťanských predkoch. Je to propaganda, ktorú sme „zdedili“ u nás, v Čechách a v Poľsku vymývaním mozgov od komunistov. Veľa obchodných reťazcov končí s trápením zvierat a nebude predávať živé kapry. Drahí priatelia, prosím, nekupujte živé kapry počas Vianoc ani v obchodoch, ktoré sa tejto humánnej akcie nezúčastnia. Alebo nekupujte žiadneho kapra. Darujte kaprom na Vianoce život. Upozornite deti na chybu v školských učebniciach, nenúťte ich k zbytočným „tradíciám“ a naučte ich novým, humánnejším tradíciám. Ďakujem

🐟PRE KAPRY PRIŠLI VIANOCE SKÔR. MNOHÉ REŤAZCE SA ZAVIAZALI, ŽE S PREDAJOM ŽIVÝCH KAPROV NADOBRO KONČIA.🐟
🎄Kapor je pre mnohých symbolom Vianoc a nesmie chýbať na sviatočnom stole. Je ale pravdou, že táto tradícia nemá veľmi hlboké korene. Kapor sa začal počas Vianoc konzumovať až v druhej polovici dvadsiateho storočia a to najmä dôsledkom komunistickej propagandy. A hoci v súčasnosti už takmer polovica ľudí kapra na štedrovečernú večeru nekupuje, krutá praktika predaja živých kaprov na Slovensku stále pretrváva.
💀Ryby sa lovia už koncom októbra a kým sa takýto kapor dostane z rybníka až na náš stôl prežije veľa utrpenia a bolesti. Vyhladované a vystresované ryby strávia týždne natlačené jedna na druhej v kadiach, kde je často nedostatok kyslíka a zvýšená kyslosť vody. Ak kapor takéto podmienky prežije čaká na neho ešte väčšie peklo. Mnohé predajné miesta sa nachádzajú na frekventovaných parkoviskách pred nákupnými centrami či v blízkosti ciest, čo pre kapry obzvlášť citlivé na nadmerný hluk a vibrácie znamená obrovský stres. Navyše predajcovia a predajkyne pri manipulácii podberákmi do rýb neustále narážajú a môžu im spôsobiť poranenia. Ak sa zákazník či zákazníčka rozhodne, že si živého kapra odnesú domov a tam ho zabijú sami kapor sa cestou v igelitke dusí, má bolesti a prepadá panike. Jeho umiestnenie doma vo vani nie je však pre neho žiadnym vykúpením. Chlórová voda mu totiž leptá žiabre a zbavuje ochranného slizu. Takto vystresovaný a zúbožený kapor je potom neodborne a často pri plnom vedomí usmrtený. V súčasnosti sa poskytuje aj možnosť usmrtenia na mieste predaja ale táto možnosť kapra ušetrí len od časti jeho utrpenia.
💚Kapry tak isto ako všetky ostatné zvieratá si zaslúžia našu ochranu. Nepodporujte preto túto krutú praktiku a kúpte si radšej mrazenú či chladenú rybu. Najviac však našu planétu potešíte keď sa na vašom štedrovečernom stole mäso vôbec neobjaví.
Cieľom tohto príspevku je poskytovanie informácií a poradenstva a vznikol aj vďaka finančnej podpore národného projektu Zlepšovanie informovanosti a poskytovanie poradenstva v oblasti zlepšovania kvality životného prostredia na Slovensku.

https://www.facebook.com/zelenalinka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.