Zinok vs titanium dioxid a ďalšie otázky k pobytu na slnku a opaľovacím prípravkom

Iste ste sa už ako aj ja zamýšľali nad tým, ktorý prírodný filter je lepší. A prečo sa pri niektorých prípravkoch píše, bez zinku iba s oxidom titaničitým? Veď zinok je v každej mastičke na bábätkovský zadoček. Čo je to SPF? Môžem sa spáliť, keď je zamračené? Prečo je toľko kriku okolo nano? Napraví sa vôbec niekedy ozónová diera? Čo používame? Ako trávime leto?

Každý rok dostávam otázky, na ktoré nestíham odpovedať, začo sa neskutočne ospravedlňujem. Je mi to veľmi ľúto, ale deň má iba toľko hodín a ja naozaj nestíham viac. Nehovoriac o tom, že keď sú doma všetky tri deti, tak si nepočujem vlastnú myšlienku 20h/deň. Snáď tento článok zodpovie niekoľko tých najčastejších otázok, prípadne nastolí ďalšie a nenahnevá priveľa ľudí 🙂

Každý rok napíšem niečo o opaľovacích prípravkoch a pobyte na slnku a a naučím sa o trochu naviac. Nuž, tak tu sú niektoré moje tohtoročné úvahy a zistenia v špeciálnom vydaní o opaľovacích prípravkoch a pobyte na slnku 2017 alebo tohtoročný guláš o opaľovaní.

Prírodné minerálne filtre

Existujú iba 2 prírodné minerálne filtre.

Oxid zinočnatý, ja ho budem občas volať jednoducho zinok, a oxid titaničitý, ja ho budem niekedy volať titanium dioxid, sú jediné prírodné filtre. Iné nie sú…Všetko ostatné sú chemické filtre.

Takže pomenovanie „opaľovací prípravok bez chemických filtrov“ sa zvyčajne používa na tie opaľovacie prípravky, ktoré používajú ako JEDINÚ/VÝLUČNÚ aktívnu zložku minerály oxid zinočnatý a/alebo oxid titaničitý. Nazývajú sa aj minerálne opaľovacie krémy.

Opaľovacie prípravky, ktoré používajú chemické alebo správnejšie neminerálne aktívne zložky na ochranu proti slnečnému žiareniu, ako sú avobenzone alebo oxybenzone a pod., sú chemické opaľovacie prípravky. To nevylučuje fakt, že môžu obsahovať oxid titaničitý alebo oxid zinočnatý ako zložku navyše. Slovo „chemický“ je trochu zavádzajúce ak si napr. spomenieme, že H2O je chemický vzorec pre vodu. Niekto bude tvrdiť, že všetko pod slnkom je chemikália a je zložené z chemikálií, chémia nás učí o prvkoch v prírode a bude mať teoreticky pravdu. Takže nazvime tieto prípravky správnejšie syntetické opaľovacie krémy alebo prípravky.

A áno, opäť môže dôjsť k námietkam, že i oxid titaničitý/zinočnatý sú vyrobené v laboratóriu, čo je tiež faktom, krémy nám nenamiešal nejaký šaman, potom čo si nadrvil trochu minerálov v jaskyni, ale už nechoďme do extrémov. V podstate nejde o to, kde boli vyrobené, ide o to, ako sa správajú voči našej pokožke, nášmu zdraviu a akým spôsobom nás chránia proti slnečnému žiareniu.

Zinc_oxide_sample

Takže aké sú vlastne rozdiely minerálnych filtrov v porovnaní so syntetickými?

Aktívne zložky v minerálnych opaľovacích prípravkoch pôsobia ako fyzická bariéra – štít na našej pokožke, ktorý odráža slnečné UV žiarenie.

Oxid zinočnatý a titaničitý sú minerály, ktoré sa nerozpúšťajú do našich opaľovacích krémov, neabsorbujú do pokožky, pôsobia na jej povrchovej vrstve a odrážajú žiarenie.

Keďže „sedia“ na vonkajšej odumretej vrstve pokožky, neovplyvňujú živé bunky, kým syntetické aktívne ingrediencie prenikajú hlboko do pokožky („jeme ich“). A asi netreba zdôrazňovať, že to nie je čokoláda, chemikálie v opaľovacích prípravkoch sú spájané s množstvom vedľajších, hlavne hormonálnych účinkov.

Syntetické chemické aktívne látky prenikajú do pokožky a fungujú ako filtre na absorbovanie slnečného UV žiarenia.

Práve pre túto skutočnosť, že minerálne ochranné prípravky sú na povrchu pokožky, pôsobia ihneď po natretí, kým syntetické treba natrieť určitý čas vopred, aby sa „vpili“ do pokožky a začali pôsobiť.

Chemikále v opaľovacích prípravkoch poškodzujú aj naše koralové útesy. V skutočnosti sa 14.000 ton opaľovacích krémov každým rokom usadzuje v koralových útesoch na celom svete. Zistilo sa, že oxybenzone spôsobuje aktívne ich degradáciu lúhovaním živín z útesov a ich bielenie. Obyvateľstvo Havaju dokonca v súčasnosti uvažuje o zákaze používania určitých opaľovacích prípravkoch na svojich plážach.

Prečo teda nepoužívajú všetky opaľovacie prípravky minerály ako oxid zinočnatý a oxid titaničitý namiesto chemikálií?

Na získanie SPF30 treba použiť veľmi veľa oxidu zinočnatého a/alebo oxidu titaničitého. To znamená:
1. vyššie náklady, väčšina komerčných prípravkov so syntetickými filtrami je lacnejšia.
2. bielenie na pokožke, čo nie každý má rád.

Ako rozoznám chemické filtre

Chemické filre majú zvyčajne zložitý názov, najpoužívanejší chemický / syntetický filter v Európe je Avobenzone, jeho odborný názov je BIS-ETHYLHEXYLOXYPHENOL METHOXYPHENYL TRIAZINE

http://www.slozenikosmetiky.cz/butyl-methoxydibenzoylmethane/

O čom sú nanočastice?

Podľa EU ak viac ako 50% celkových častíc v zložke je v rozmedzí 1-100 nm v akomkoľvek rozmere, tak sa zložka pokladá za nano.

Ak vynecháme čísla, nano je niečo veľmi malilinké, menšie ako normálne, menšie ako malé. A čím je niečo menšie, tým skôr vie preniknúť našou pokožkou do nášho tela a spôsobiť nám ujmu. O nano som už písala, takže iba v stručnosti.

Diskusia o nanočasticiach vyplýva z potenciálnych zdravotných rizík spôsobených nanočasticami, ak by prenikli do ľudského tela, hlavne do krvného obehu. A tieto nanočastice sa nemusia správať rovnako ako vo svojej „normálnej“ veľkosti a ich účinok nie je riadne preskúmaný. Keď je látka taká malá, že sa meria v nanometroch (1 až 100 miliárd metrov), pomer povrchu k objemu je taký veľký, že sa môžu zmeniť skutočné vlastnosti látky.

Ako zistím, či moja kozmetika obsahuje nanočastice?

V EU platí zákon, podľa ktorého sú výrobcovia povinní v zložkách uviesť, či kozmetický prípravok obsahuje alebo neobsahuje nanočastice. Ak to chcete zistiť, stačí si pozrieť zoznam ingrediencií, či sa pri niektorej z nich nenachádza v zátvorkách [nano]. Americké FDA nanočastice nedefinuje a ani neuvádza výrobcom podobnú povinnosť.

Najväčším problémom s nanočasticami v kozmetike je hrozba inhalácie, keď sa používajú v práškoch a sprejoch. V EU kvôli tejto skutočnosti je zakázané používať nanočastice v sprejoch (platí to pre minerálne aj syntetické filtre). V žiadnom spreji na ingredienciách by ste nemali nájsť [nano] pri zložke.

Je rozdiel medzi normálnymi časticami oxidu zinočnatého a oxidu titaničitého a ich nanočasticami?

Podľa stránok spoločnosti Badger, ktorá vyrába známy opaľovací prípravok, pri svojom výskume nezistili žiadny rozdiel v správaní oxidu zinočnatého v jeho zmenšenej forme. Na žiadosť svojich zákazníkov a po zdokonalení svojho receptu prestali používať nanočastice zinku v roku 2010.

Dnes žiaden z výrobcov prírodnej kozmetiky nepoužíva nanočastice oxidu zinočnatého a oxidu titaničitého vo svojich opaľovacích prípravkoch práve z týchto dvoch dôvodov – prípadná nedôvera zákazníkov a zdokonalenie výskumu.

Ďalším dôvodom je, že by ich prípravok neprešiel schvaľovacím procesom, keďže väčšina organizácií udeľujúcich certifikát prírodnej kozmetiky, vrátane najrozšírenejšej organizácie Ecocert, ktorej základným stanovám podliehajú aj ďalšie organizácie, nepovoľujú nanočastice.

Aké je nebezpečie používania opaľovacích prípravkov a filtrov?

Všetky filtre, minerálne (oxid titaničitý, oxid zinočnatý) a aj neminerálne, majú v podstate dve veľké riziká:

1. Prášok.

Ako vyššie spomenuté, sú to prášky a všetky prášky sú pri vdychovaní toxické.

Už dlhé roky sú „klasické“ púdre na zadočky pre novorodeniatka na ústupe a množstvo odborných článkov varuje nastávajúce mamičky pred ich používaním. Hocikedy môže dôjsť k nehode, dieťatko sa dostane k púdru, a ak aj nie, pri púdrovaní ten prášok preniká do vzduchu. Rovnako si treba dať pozor na dekoratívnu kozmetiku a overiť si v zložkách, či púder neobsahuje [nano]. Jednoducho nepoužívať.

Keď sa filtre používajú v krémovej alebo mliekovej podobe, nie je riziko ich inhalácie. Pri oxide zinočnatom a oxide titaničitom vraj ani pri ich [nano] forme, keďže ich úlohou je zostávať na pokožke a neprenikať do tela. Ale lepšie je nič neriskovať.

2. Fotoreaktivita.

Filtre sú zároveň fotoreaktívne, čo znamená, že expozícia ultrafialovému žiareniu môže vytvárať voľné radikály poškodzujúce živé bunky. Aj pre túto skutočnosť je dobré používať minerály,
1. majú nižšiu fotoreaktivitu ako chemické filtre;
2. zostávajú na vrchnej časti pokožky, kde sú mŕtve bunky, ktoré sa už nedajú poškodiť, neprenikajú k živým bunkám pod povrchom ako chemické filtre.
3. oleje (olivový, slnečnicový, karanja olej – obľúbený u všetkých európskych značiek, arganový – jeden z najvzácnejších olejov vôbec) a vitamín E obsiahnuté v prípravkoch sú silné antioxidanty, ktoré tam nie sú iba preto, aby sme si nenatierali čistý minerál na telo, ale zachytávajú a absorbujú voľné radikály, ktoré poškodzujú našu pokožku. Zároveň majú svoju vlastnú dávku SPF (napr. olej z ryžových otrúb vynikajúci UVA a UVB filter).

Je rozdiel medzi ochranou prostredníctvom oxidu titaničitého a oxidu zinočnatého?

Ak sa snažíte zistiť, ktorý filter je lepší, či už proti slnku alebo z hľadiska zdravia, dopredu poviem, nepoznám odpoveď. A neviem, či ju poznajú experti, predpokladám, že názory sú odlišné, rovnako ako názory na množstvo iných teórií. Väčšina európskych spoločností uprednostňuje prípravky s oxidom titaničitým alebo kombináciu oboch. V zámorí uprednostňujú prípravky s oxidom zinočnatým alebo kombináciu oboch.

Osobne si myslím, že z každého trochu je o.k., nič netreba preháňať a akosi mám pocit, že mix oboch možno poskytuje ideálnejšiu ochranu, jednak preto, že ani z jedného nemáme priveľa a jednak preto, že každý z nich má určite iné ochranné i negatívne vlastnosti, čo môže zavážiť hlavne pri nutnosti vyššieho SPF, ale to je iba moja preferencia.

Pokiaľ ide o trochu odbornosti, budem čerpať zo stránok spoločnosti Badger, ktorá robila mnohé roky „pokusy“ so zinkom. Podľa nich „oxid zinočnatý je jedinečný medzi zložkami proti slnečnému žiareniu, pretože je to skutočne široko-spektrálny blokátor, ktorý chráni pred UVA, UVB a dokonca aj UVC. Oxid titaničitý je ďalšia minerálna aktívna zložka, ktorú môžete vidieť v opaľovacích prípravkoch iných značiek. Zatiaľ čo veľmi dobre chráni pred UVB žiarením, poskytuje slabšiu ochranu pred UVA žiarením.“

Skutočnosti, že oxid titaničitý má problémy s UVA ochranou, nasvedčuje aj niekoľko faktov. Napr. spoločnosť eco cosmetics, ktorá je viac menej priekopníkom výroby prírodných opaľovacích prostriedkov v Európe, mala spočiatku problém dosiahnuť potrebnú tretinovú UVA ochranu iba s oxidom titaničitým a museli niekoľkokrát preformulovať svoj vzorec. Ich neutral verzia je síce obľúbená, ale nie je to mlieko ako naznačuje. Od mlieka to má dosť ďaleko hustotou, aspoň SPF20, čo som skúšala, je to skôr krém. Tento rok vydali novú radu prípravkov Sensitive, kde už kombinujú oxid titaničitý s oxidom zinočnatým, očividne je to jednoduchšie.

Po vydaní UVA zákona 1:3* to Weleda vzdala, rozhodla sa neinvestovať do výskumu a rovno prestala vyrábať svoj prípravok na opaľovanie, ktorý bol mimochodom veľmi populárny.

* Na produkte uvedené LSF sa vzťahovalo predtým iba na UVB ochranu. Od roku 2009 platí v celej Európe nariadenie , podľa ktorého prípravky slnečnej ochrany musia preukázať minimálnu ochranu pred UVA a UVB lúčmi v pomere 1:3.

Talianske spoločnosti, ktoré vyrábajú množstvo opaľovacích prípravkov pre deti i dospelých, uprednostňujú kombináciu zinku a titania, a ich vzorce sú si veľmi podobné. Tieto fakty a prevaha prípravkov s oboma minerálmi u nás i v zámorí podľa mňa viac-menej naznačujú, že je to ďaleko jednoduchšie naformulovať prípravok s oboma zložkami.

Keď je teda ľahšie a lacnejšie naformulovať prípravok s oboma minerálmi, prečo sa niektoré spoločnosti snažia ponúknuť zákazníkovi prípravok iba s jedným minerálom. Možno je lepšie mať iba jeden minerál a nezaťažovať organizmus oboma? To je naozaj otázka, ktorú neviem zodpovedať. Tu je presne tá hranica, kde sa musíte rozhodnúť sami.

Môžem sa chrániť výlučne prírodným olejom?

Niektoré oleje majú vlastné SPF, vysokým SPF je známy hlavne malinový olej, takže sa do určitého faktoru (SPF6-15) dá namiešať opaľovací prípravok i bez minerálneho či chemického filtra. Mnohé prípravky majú dobré ohlasy a už sú na trhu roky, patrí sem aj veľa balzamov na pery. Ale prepokladám, že sa nesmú reklamovať ako opaľovací prípravok schválený zákonom, a neviem, či dodržujú zákonom stanovený pomer 1:3 UVB a UVA ochrany. Navyše určite SPF závisí od kvality oleja a jeho spracovania. A v každom prípade, prosím, miešanie takýchto prípravkov nechajte na expertov a nerobte to „doma na kolene“, nerobte pokusy so svojim zdravím a už vôbec nie so zdravím svojich detí.

D-test vydal tento rok opäť ďalšie varovanie, prikladám linku, nerobte to.

Ktorý prípravok si mám vybrať

P1080588

Jedna z najčastejších otázok, ktoré dostávam. Snažím sa napísať čo-to o použitých prípravkoch, ale každý článok je neskutočne časovo náročný. A je veľmi ťažké zodpovedať osobe, ktorú nepoznám, aký prípravok si má vybrať. Za prvé, je to v poriadku, byť prieberčiví a vyskúšať si rôzne prípravky. Za druhé, vždy veľmi záleží od toho, aké dieťa či dospelý bude používať prípravok a pri akej príležitosti: bábätko na vychádzky v kočíku, príležitostné hranie sa v piesku, dieťatko samostatne – s pomocou pani učiteľky – na školskom výlete, na pláži, 1 dieťa či 2 deti, dospelý, pokožka citlivá na prípravky či spálenie..

Malé balenia a baby krémy sú vhodné pre bábätká, pre väčšie dieťatko či dospelého na ruky, ale sú hustejšie a pri väčších plochách či netrpezlivejších deťoch môžete mať problém s rozotrením. Navyše sú podstatne drahšie.

Mlieko a hlavne fluid sú veľmi populárnou voľbou pre väčšie deti či dospelých. Spreje sú veľmi populárne buďte opatrní v okolí tváre, nosa a očí.

Ak má dieťatko samostane používať prípravok, dbajte na praktické dávkovanie a ľahké rozotieranie. Pri pokožke citlivej na zložky uprednostnite prípravky bez parfému, neutral. Pri pokožke citlivej na slnko vyššie SPF50. Za normálnych podmienok je postačujúce SPF30, čím nižšie SPF, tým menej je naša pokožka zaťažovaná filtrami.

A nezabudnúť! Pred pobytom v zahraničí vždy doma vyskúšať prípravok.

Oxid titaničitý i oxid zinočnatý sú súčasťou nášho každodenného života, oxid titaničitý máme v každej bielej farbe, či už panvici nafarbenej na bielo alebo vo farbe na stene, v niektorých potravinách, zinok je v každej dezinfekčnej mastičke na ranu či proti zapareninám, tak v prírodnej i syntetickej. Nehovorím, že je to super, ale viem dať ako odpoveď iba môj názor, prípadne ďalšie otázky k zamysleniu.

Príklady niektorých opaľovacích prípravkov

Tu sú príklady niektorých opaľovacích prípravov, ktoré sme použili. Možno ich prehľad trochu pomôže pri výbere.

Alga Maris Kids SPF50 krém

Určené pre bábätká od 1 roku a deti.
Aktívna zložka oxid zinočnatý, oxid titaničitý (zinku je viac)
Hlavné pomocné zložky: kokosový olej, bambucké maslo, vitamín E
Parfém: áno
krémové zloženie, istý čas lepivý pocit
Pre dospelých: skôr nie, primalé balenie a príliš husté, SPF30 verzie mlieka a spreju sú populárnejšie
Krajina pôvodu Francúzsko
viac s obrázkami

Eco Cosmetics Baby & Kids SPF45 krém

Určené pre bábätká od 1 roku a deti.
Aktívna zložka oxid titaničitý
Hlavné pomocné zložky: kokosový olej, bambucké maslo, olivový olej, vitamín E
Parfém: áno
krémové zloženie, istý čas lepivý pocit
Pre dospelých: skôr nie, primalé balenie a príliš husté, SPF30 neutral verzia je populárnejšia
Krajina pôvodu Nemecko
viac s obrázkami

Eco Cosmetics Neutral SPF20 mlieko

Určené pre bábätká od 1 roku, deti a dospelých.
Aktívna zložka oxid titaničitý
Hlavné pomocné zložky: kokosový olej, bambucké maslo, olivový olej, vitamín E
Parfém: nie
krémové zloženie, nie je to mlieko ako si predstavujeme (negatívum vzhľadom na zavádzajúce pomenovanie)
Pre dospelých: na menšie časti tela áno, na celé telo iba pre menej chlpatých, primalé balenie a príliš husté na mlieko, skôr odporúčam vyskúšať iné mlieka, fluid
Krajina pôvodu Nemecko

Badger Balm SPF 30 krém, balzam

Určené pre bábätká od 1 roku, deti a dospelých.
Aktívna zložka oxid zinočnatý
Hlavné pomocné zložky: slnečnicový olej, včelý vosk, vitamín E
Parfém: nie pri neutral verzii, áno pri nechtíkovej alebo mandarinkovej verzii
krémové zloženie, chvíľku mastnejší pocit
Pre dospelých: na menšie časti tela áno, na celé telo iba pre menej chlpatých, primalé balenie a príliš husté
Krajina pôvodu USA
viac s obrázkami

Bjobj Baby Fluid na opaľovanie SPF 50

Aktívna zložka oxid zinočnatý, oxid titaničitý (zinku je viac)
Hlavné pomocné zložky: arganový, jojobový, ľanový olej, karanja olej a slnečnicový olej, vitamín E
Parfém: nie
fluid/mlieko, bez mastného pocitu
Pre dospelých: veľmi odporúčam, vynikajúco sa rozotiera
Krajina pôvodu Taliansko
viac s obrázkami

SPF 20 či 50?

Vždy sa treba prikláňať k nižšiemu SPF. Na jar a bežné použitie by SPF20 a SPF30 mali byť postačujúce. V prípade, že máte Vy alebo Vaše dieťatko na slnko citlivú pleť, tak treba zohľadniť vyšší filter, podobne pri pobyte pri mori v zahraničí.

Zoznam ingrediencií

Pokiaľ ide o zloženie, v podstate to funguje tak,že všetky prípravky jednej rady majú rovnaký vzorec, iba sa filtre posunu vyššie v poradí = je ich tam viac v prípravku. Zložky v kozmetike sa podľa zákona píšu v určitom poradí – zložka, ktorej je najviac je na prvom mieste a zložka, ktorej je najmenej je na poslednom mieste. Ak je najviac vody v prípravku, na prvom mieste bude Aqua, voda. Ak je najmenej parfému v prípravku alebo vitamínu E, na poslednom mieste bude uvedený Parfum alebo vitamín E.

Príklad novej rady Eco Cosmetics Sensitive s aktívnymi zložkami oxid zinočnatý a oxid titaničitý:

spf 20: Aqua, Glycine Soja Oil*, Punica Granatum Fruit Water*, Coco Caprylate, Zinc Oxide,
až piate miesto zinok, titanium je až na predposlednom mieste, takže viac menej eco cosmetics vydal po prvý raz prípravok založený iba na zinku
spf 30: Aqua, Zinc Oxide, ..
zinok sa posunul na druhé miesto a titan dioxid na 6-7
to znamena, že už museli pridať obsah filtrov kvôli vyššiemu SPF
spf 50: Aqua, Zinc Oxide, Glycine Soja Oil*, Titanium Dioxide,
tu zostal zinok na 2 mieste ale titanium posunuli na 4 miesto
takže opäť, pribudlo množstvo oxidu titaničitého, aby prípravok dosiahol vyššie SPF

Prípravky po slnku?

P1080587

Určite odporúčam mať doma každý rok prípravky na regeneráciu pokožky po pobyte na slnku. My máme tento rok Eco cosmetics a Urtekram aloe vera gél.

Falošné prírodné prípravky a načo si treba dávať pozor

Dado Sens kozmetiku vyrába tá istá spoločnosť, ktorá vyrába i certifikovanú prírodnú kozmetiku Annemarie Borlind.

Predajcovia na Slovensku reklamujú Dado Sens prípravky na opaľovanie ako prírodnú kozmetiku. Čo je podľa zoznamu ingrediencií na oficiálnych stránkach výrobcu klamstvo.

Prípravok pre deti SPF30 obsahuje tri chemické filtre:
BIS-ETHYLHEXYLOXYPHENOL METHOXYPHENYL TRIAZINE (Avobenzone)
ETHYLHEXYL TRIAZONE
BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE

Prípravok pre deti SPF50 obsahuje rovnaké tri chemické filtre a ešte mu pribudol oxid titaničitý. To by samo osebe nebolo až také zlé, ale oba prípravky obsahujú benzyl alcohol na pomerne vysokom mieste v ingredienciách, ktorý môže reagovať s oxidom titaničitým a tvoriť aldehydy vrátane formaldehydu.

Pani Annemarie Lindner, zakladateľka značky Annemarie Borlind bola priekopníčkou prírodnej kozmetiky s množstvom ocenení. Stará pani zomrela vo veku 95 rokov minulý rok vo februári a akosi mám pocit, že by nesúhlasila s podobným klamaním zákazníkov.

Na stránkach aromaterapie.sk Karel Hadek pre ľudí ponúkajú Aloe Vera SPF6 regeneračný prípravok pre citlivú pleť. Obsahuje syntetický filter Avobenzone, že sa nehanbia, pre faktor 6.

Zároveň prípravok obsahuje Retinyl palmitate, formu vitamínu A, čo na prvý pohľad nie je zlá ingrediencia. Ale v poslednom čase sa všade na svete ozývajú varovania nepoužívať Retinyl palmitate v opaľovacích prípravkoch, vrátane zlého hodnotenia na Skin Deep databáze.

Od roku 2009 FDA prehodnocuje údaje z niekoľkých štúdií o potencionálnej súvislosti medzi retinyl palmitátom a rizikom rakoviny. Národný toxikologický program vydal v januári 2011 správu založenú na štúdii s myšami, v ktorej dospel k záveru, že retinylpalminát a kyselina retinová sa stanú karcinogénnymi pri slnečnom svetle. Následne americká ekologická organizácia EWG vydala výhlásenie, v ktorom odporúča, aby výrobcovia odstránili Retinyl Palmitate zo všetkých výrobkov používaných na pokožku vystavenú slnku. Podľa vedcov FDA sa retinyl palmitát rozkladá pri slnečnom svetle a v prítomnosti UVA a UVB žiarenia na fotomutagénne zlúčeniny, vytvárajúce voľné radikály. Konečné hodnotenie FDA ešte nebolo zverejnené.

V každom prípade, dôvody sú dosť silné nato, aby sme sa vyvarovali chodenia na slnko v prípade, že používame vitamín A na pokožku. To samozrejme vylučuje ochranný prípravok proti slnku obsahujúci túto zložku.

zdroje: https://www.truthinaging.com/ingredients/retinyl-palmitate
https://www.annmariegianni.com/ingredient-watch-list-should-you-avoid-retinyl-palmitate-in-your-sunscreens/

Prečo sa vlastne treba chrániť?

My ľudia znečisťujeme životné prostredie, to je asi známy fakt, a svojou nepozornosťou sme narušili ozónovú vrstvu Zeme. Stalo sa to v 30.-70. rokoch minulého storočia, keď ľudia usilovne používali freóny a halóny, od chladničiek po spreje na vlasy. Ozónová vrstva je plyn alebo ak chcete „náš štít“ voči nebezpečnému ultrafialovému (UV) žiareniu: chráni nás proti smrteľnému UVC žiareniu a proti UVB žiareniu, „ktoré spôsobuje spálenie pokožky, podieľa sa na vzniku kožnej rakoviny, očného zákalu, zoslabuje imunitný systém, nepriaznivo pôsobí na živočíchy, rastliny a rôzne materiály.“ A keďže z našej viny nás ozónová vrstva už nestačí ochrániť, musíme používať ochranné prostriedky, či už odev, slnečníky alebo opaľovacie prípravky. Ak si urobíme dieru do štítu, potrebujeme náhradný, je to jednoduché.

Máme nádej na nápravu?

Keď si ľudstvo všimlo, čo spôsobilo, bola už veľká „diera v štíte“. V roku 1987 bol podpísaný tzv. Montrealský protokol o látkach poškodzujúcu ozónovú vrstvu, ktorý postupne podpísalo 191 krajín sveta a svojím podpisom sa zaručilo nepoužívať / prestať vyrábať látky poškodzujúce ozónovú vrstvu. Slovensko takéto látky nevyrába, podotýkam. Podľa medzinárodnej správy z roku 2010 „v poslednom desaťročí celkové množstvo ozónu v globálnej mierke už neklesá, ale nenastal ešte ani jeho vzostup. V globálnom priemere je ozón stále asi 3,5 % pod úrovňou rokov 1964-1980.“

„Na úroveň aká bola pred rokom 1980 by sa ozónová vrstva v miernych zemepisných šírkach severnej pologule mala dostať v rokoch 2015-2030, nad Arktídou v rokoch 2020-2035. Nad Antarktídou zostáva predpokladaný termín približne rovnaký: 2045-2060. Ozónové diery malého rozsahu by sa nad južným pólom mali objavovať až do konca storočia.“

Takže, aby som to zhrnula, pre naše deti a vnúčatá to momentálne vyzerá veľmi nádejne, akurát treba zachovať opatrnosť a rozum pri vyššom UV žiarení.

„Obmedzenie a zákaz výroby ozón poškodzujúcich látok nielen zastavilo proces deštrukcie ozónovej vrstvy Zeme, ale mnohým týmto látkam zabránilo podieľať sa na tvorbe skleníkového efektu.“

„Na druhej strane treba povedať, že mnohé látky, ktoré v priemysle nahradili freóny a halóny sú tiež veľmi aktívnymi skleníkovými plynmi a bude potrebné regulovať ich výrobu, či hľadať náhradné riešenia.“

Úryvky o ozóne sú citované zo správy, ktorú napísal Dr. Miroslav Chmelík z Gánoviec*
*Jediná stanica na meranie celkového atmosférického ozónu v Slovenskej republike sa nachádza v Gánovciach pri Poprade.

Ako sa najlepšie chrániť pred slnkom?

Ochrana pred slnkom závisí veľmi od spôsobu nášho života a práce. Na slnku sa treba správať zodpovedne, to je tá najlepšia ochrana. Netreba sa vyhýbať slnku, treba sa vyhýbať vysokému UV žiareniu, to nie je vždy to isté. Pravdaže, nakoľko nám to práca a spôsob života dovoľujú.

Medzi 11.00 – 15.00 dopadne na zem 50% UV žiarenia z celkovej dennej dávky.

To znamená, že medzi 11.00 a 15.00 počas letných prázdnin máme sedieť doma/v kancelárii na zadku a nikam nechodiť, ak nemusíme. A hlavne nikam nevodiť/neposielať deti. Nesmieme zabúdať, že celoživotný pobyt na slnku sa nám spočítava. A najviac žiarenia absorbujeme do 20 roku života.

Byť informovaní, vedieť aké je počasie, aké je UV žiarenie, naplánovať si výlety s deťmi, pobyt vonku. To je základ zodpovedného pobytu na slnku. Dospelí si nie vždy môžu vybrať, ale deti počas prázdnin vieme uchrániť, je to iba na nás rodičoch. Opaľovať a kúpať sa dá i pri UV3-4 žiarení, v tieni, pri vyššom žiarení uprednostniť kryté bazény, detské centrá, múzeá… nemusíme ísť na UV7 žiarenie. Ten trávnik tiež netreba pokosiť o dvanástej naobed a burina v záhrade nikam neutečie do večera. Treba sa naučiť mať siestu cez leto podobne ako prímorské krajiny.

Odporúčaný čas opaľovania

D-vitamín?

Doprajte si bezpečné slnko a jedzte slaninu. Radí Vám niekto, kto nemá rád slnko a nemá rád slaninu, nuž nie som dokonalá 😛

Slnko je najdôležitejším zdrojom D vitamínu, ale pre jeho dostatočné získanie nám stačí 30 minút až 2 hodiny denne v závislosti od typu pokožky. Bezpečného slnka. Nie UV 7-8 žiarenia.

Ešte raz zdôrazňujem, netvrdím, že nechoďte na slnko, hovorím, že nechoďte na vysoké UV žiarenie, to je rozdiel.

Takisto netreba zabudnúť na stravu, žiaľ v ovocí a zelenine je D vitamínu pomenej, ak nepočítame avokádo alebo pridávaný D vitamín do džúsov. Najviac D vitamínu obsahujú ryby.

Zoznam potravín obsahujúcich D vitamín – vajcia, treska, sleď, sardinky, hovädzie mäso, kuracie mäso, bravčové mäso, syry, losos, mliečne výrobky, avokádo, pečienka

Podrobnejšie k stravovaniu a k jednotlivým potravinám

Čo je to UV index/UV žiarenie?

UV index je medzinárodne uznávaný spôsob merania intenzity UV žiarenia (0-11+). Čím vyššie číslo, tým horšie – tým vyššie zaťaženie organizmu UV žiarením.

Ako zistím aké je UV žiarenie/počasie.

Hydrometeorologický ústav má rozsiahlu stránku venovanú tejto tematike.

Predpoveď poludňajšej hodnoty a denného chodu UV indexu

Takisto si povšimite, že UV žiarenie závisí aj od nadmorskej výšky, miesta s nižšou nadmorskou výškou majú nižšie UV žiarenie. S pribúdaním 1000m nadmorskej výšky stúpa intenzita UV žiarenia o 15%. A je čas vygoogliť si nadmorskú výšku svojho bydliska..

Závislosť UV indexu na poludnie od nadmorskej výšky

Nezabudnite si pozrieť hydrometeorologické výstrahy a na rizikový stupeň 2 si naplánujte radšej pobyt pri knižke, vymaľovánkach, počítači, v múzeu – a prevoz autom/taxíkom do múzea – nie, v aute sa nespálite, za oknom sa neopálite, ale NIKDY nenechávajte dieťa/zvieratko osamote zavreté v aute v letnom období, ani na 1 min.

Hydrometeorologické výstrahy

Stránok venujúcich sa predpovedi počasia je plno, ja používam http://www.pocasie.sk/, Slovensko > kraj > mesto.

Môžem sa spáliť / opáliť aj za oblačného počasia?

Áno, UV žiarenie preniká aj cez oblaky. Až 90% žiarenia prenikne.

Nato mám aj jednu čerstvú tohtoročnú historku. Môj životný partner má veľmi svetlú pokožku, ten typ čo sa rýchlo spáli, nikdy neopáli. Našťastie má dostatočné množstvo chlpov na rukách a nohách, aby ho aspoň čiastočne chránili. Ale krk má úplne červený celé leto. Dlhé roky som bojovala, aby začal nosiť šiltovku, hlavne keď mu začali rednúť vlasy, napokon ma poslúchol. Ale dôkazom toho, že nie vždy poslúcha a „hádžem tu hrach o stenu“ je i to, že sa mi vrátil z Nitry koncom júna so spálenou plešinkou na hlave. Bol tam na detskom festivale s deťmi a hovoril, že bolo zatiahnuté, tak načo by mal čapicu.. Nuž, občas neprichádzam k slovám. Tu je výsledok mojej námahy. A to som ho nenútila potrieť sa niečim, keďže to neznáša, iba mať obyčajnú šiltovku na hlave. Komu niet rady…

Ďalšie otázky a čísla?

Voda – do hĺbky 1m prenikne 50% UVB a 75% UVA žiarenia.
Piesok – odráža 50% UV žiarenia
Sneh – odráža 80-90% UV žiarenia
Opálim sa za zavretým oknom? – Nie.
Väčšina správ o tom, že natierať sa treba aj vnútri pochádza zo stránok, čo vyrábajú podobné prípravky ako Daylong a tí by chceli, aby sme sa natierali aj v atómovom úkryte 2km pod zemou. Samozrejme tým, čo vyrábajú oni.

Na množstvo ďalších otázok opäť odporúčam stránku hydrometeorologického ústavu.
Podobne, odpovede na najčastejšie otázky nájdete i na stránkach d-testu.

Čo znamená ochranný faktor?

Ochranný faktor určuje, koľko UVB žiarenia prenikne cez filter.
Ochranný faktor 20 znamená, že prenikne 1/20 UVB žiarenia (5% prenikne, 95% sa odfiltruje)
Ochranný faktor 30 znamená, že prenikne 1/30 UVB žiarenia (3% prenikne, 97% sa odfiltruje)
Ochranný faktor 50 znamená, že prenikne 1/50 UVB žiarenia (2% prenikne, 98% sa odfiltruje)

Ochranný faktor UVA by mal byť aspoň tretinový oproti UVB ochrane. Pre pobyt na priamom slnku sa odporúča minimálne ochranný faktor 15, zároveň sa treba vyhýbať najsilnejšiemu UV žiareniu medzi 10.00 a 15.00/16.00 hodinou.

Existujú lepšie ochranné prostriedky ako opaľovacie prípravky?

Opaľovacie prípravky nie sú jediný, sú iba ultimatívny spôsob ochrany. Oblečenie, hlavne prikrývky hlavy, slnečníky sú tiež účinné. Je potrebné chrániť plecia a nosiť radšej tričká s krátkym rukávom ako bez rukávov, radšej farebné ako biele a pod. Oblečenie má ochranný faktor 2-20. Tieň stromu a slnečníka ochranný faktor 15.

Čapice, čapice a zas len čapice

P1080592

Treba sa chrániť klobúkom, šiltovkou, hlavne deti a naša mužská polovička s redšími vlasmi či plešinkou – potíte sa, je to nepríjemné, nevadí, vezmite si 2 šiltovky a vymeňte ich, ak je jedna spotená a mokrá.

Klobúky chránia nielen hlavu, ale aj krk, uši a tvár, šiltovky síce iba hlavu a tvár, ale aj to je veľká pomoc. Hlavne, ak má niekto redšie vlasy.

Neľutujte peniaze na čapice sú lacné a sú všade. A určite nech majú deti vzor aký sa im páči a postavičku so svojej obľúbenej rozprávky. Ak chcú mať v pondelok dinosaura na čapici, v stredu auto a v piatok Frozen, tak nech majú. Nosiť čapicu je zvyk, naučte ich to. Ten stojan na čapice je z Ikey mimochodom.
Pri šiltovkách a vytŕčajúcich uškách, trochu krému na ušká nezabudnúť. Pri ostrom slnku, nie keď ráno idú do školy.

Moje dcéry okrem mnohých šiltoviek ešte stále majú kvetinkové BabyBanz (Kids) klobúky, sú podľa mňa výborné so suchým zipsom a širokým šiltom. Navyše je to veľmi tenká a ľahká, príjemná látka. Je pravda, že aj také Tesco má klobúčiky a aj my máme aj také, ale tie majú všetky trochu kratší šilt navôkol, ak sú teda látkové. Môj syn už v 4 rokoch nechcel klobúk, keby mu naň dali obrázky Cars alebo Paw Patrol, tak by si to možno obliekol. Už trochu prešiel aj na dinosaurov, tak aj dino by to možno spravil.

P1080591

Nezabudnime na prikrývku hlavy vo vode. Áno, hlavu plnú vlasov si nevieme natrieť a bavlnená šiltovka / klobúk ak uletia do vody, sú nepoužiteľné. Takže, mať v zásobe kúpacie čapice alebo čapice čo neuletia. Pre menšie deti môžem veľmi odporučiť jednu plávajúcu čapicu Playshoes, jediná svojho druhu čo som našla.

Plavky dostať aj lacnejšie, ak si nezakladáte na rovnakom vzore, my máme čapicu Playshoes so žralokmi a plavky so žralokmi z Tesca. Ide mi výlučne o čapicu. Prečo je skvelá? Je to elastická plavkovina, ten istý materiál, z čoho sú plavky, vynikajúci materiál, neuletí, nespadne, chráni tváričku, krk šiltom čiastočne aj plecia. Nič podobné som nenašla, áno je plno čiapiek, ale bavlnený klobúk/šiltovka a hranie pri vode nie sú práve najvhodnejšie.. Uletí to, je to mokré, dlho sa suší, už to dieťa nedá na hlavu, poznáme to.

Jediná nevýhoda je, že je vyrábaná iba v 3 číslach (49,51,53). Ja som mala minulý rok pre mladšie deti 51 (3-ročného synčeka a 4-ročnú dcérku) a 53 pre staršiu dcérku (6 rokov). Malému bola už 51 tento rok malá, musela som mu tento rok (mal 4 roky v marci) objednať už 53, mojej 5 ročnej dcérke (bude mať 6 v novembri) je 53 akurát, ale ona je aj drobnučká. Moju 7 ročnú dcérku už 53 tlačí.

P1080590

Iba tak narýchlo, nebudem robiť extra recenziu. Je to made in China, má SPF50 ochranu testovanú. Ani mi nejde o ten test, ale že je to plavkovina a naozaj vynikajúci materiál k vode, do bazéna, k moru… Posielam linku na oficiálnu slovenskú stránku, majú tam veľkú linku na maloobchod. Majú ich každý rok a v množstve vzorov, netreba si robiť extra zásoby.

Linka na našu čiapku
http://www.playshoes.sk/playshoes-ciapka-so-siltom-a-uv-ochranou-zralok-vel-4953-id-2507.html
http://www.playshoes.sk/xxxplayshoes-ciapka-so-siltom-a-uv-ochranou-krab-vel-4953-id-470.html

Pre českých zákazníkov robí distribúciu http://www.babypartner.cz/, iba menia eshop, tak sa tam popýtajte, neviem čo je aktuálne, sú tam veľmi milí.

Ako trávime leto

V prvom rade si nemyslím, že treba deti sústavne zamestnať a urobiť im rozvrh na každú hodinku denne. Všetky deti sa občas nudia cez prázdniny, aj tie moje. Väčšina európskych detí nie je ukrátená o hračky, majú všetko od stavebníc po jednoduchý terč na hádzanie s lepiacimi loptami, a predsa občas tvrdia, že sa nudia, je to normálne, vo svojej podstate zdravé. A takisto nám všetkým občas „lezú nám na nervy“, to však neznamená, že ich pošlem na dvor na UV7 žiarenie. Občas deň uletí a ja mám pocit, že som ich ledva videla a inokedy mi pripadá hrozne dlhý a neviem sa dočkať kľudného večera. Máme plastelinu, kukuricu, na chvíľku ich to zabaví. Určite mám vždy v zásobe nejaký časopis na dažďový deň…

A iste, majú i deň, keď presedia pred filmami alebo pred počítačom. Moja prváčka je teraz veľký fanúšik seriálu Winx, má to 4 série, ktoré už videla asi stokrát a teraz ju baví hra Monster High New Ghoul in School, ktorú tiež už prešla zo desaťkrát. Menší sú zas velkí fanúšikovia Paw Patrol a ďalších nickjr seriálov ako sú Shimmer and Shine, Peppa, Dora a ďalšie. Najmenší je teraz fanúšikom PJ Mask Disney Jr seriálu, to sú traja kreslení superhrdinovia – deti. Veľa tabletujú, možno priveľa. Keď je rizikový stupeň dva a nedá sa tu dýchať od tepla, tak im navrhnem vaňu, zahrajú sa i hodinku a schladia. Včera sa celý deň hrali s bábikami a plyšákmi ani som o nich nevedela, iný sa od rána  hádajú a nemôžem sa dočkať kedy pôjdu von. V niektoré dni sa vypytujú každých 5 min kedy môžu ísť von a v ďalší sa im nechce…A pokiaľ ide o mňa, až po 4 poobede, dovtedy ani na krok.

Teraz ma určite niekto „ukameňuje“, ale trochu učenia ani cez prázdniny neuškodí. Nemáme predpísaný rozvrh, som proti akýmkoľvek rozvrhom a pravidelnosti cez prázdniny. Sú predsa prázdniny. Ale aspoň jeden diktát denne, to je jedno či o 8.00 jeden deň alebo o 16.00 iný deň, povinné čítanie nahlas, prepisovanie textov.. Ešte aj moja škôlkárka má písanie číslic, počítanie do 10 a nejaké tie písmenká. Najmladší sa ešte stále nemá k nejakej tej kreatívnej činnosti, tak ho nenútim, občas si chytí plastelinu alebo nožnice a niečo postrihá. Dúfam, že v škôlke sa chytí ceruzky, keď uvidí ostatné deti kresliť. Nepotrebujem z neho Picassa, ale bola by som rada, keby bol ochotný držať ceruzku než pôjde do školy.

P1080618

P1080627

Natieram ich veľa?

Bežne takmer vôbec nie, niekto možno povie primálo. Predtým ako pustím deti von väčšinou pozriem aké je UV žiarenie na daný deň/hodinu, ale zväčša rovnaké a chodia aj tak von po 16.00, často aj neskôr a vtedy ich už nenatieram. Neviem či som prehnane ne/opatrná alebo či robím dobre/zle. Táto fotka z bazéna je zo 16.00 včera, slnko ešte praží, je 31 stupňov a UV3-4 žiarenie, vraj. Nie sú natreté. Myslím, že toľko slnka im nezaškodí. Síce slnko praží, ale aj rýchlo z neho ubúda, takže než dosiahnu svoj hodinový limit je určite UV1-2. Občas sa vrátia o hodinu, občas ich neviem o ôsmej večer dostať dnu.

Máme trochu posunutý deň, vonku je dlhšie svetlo, chodíme neskôr spať, malých sa snažím vypnúť o 21.00 ale občas zostanú dlhšie hore. Moja prváčka pred desiatou ani neráči zaspať. A vstávame neskôr, často je 10.-11. hodín než sa dostaneme k ranajkám. Keď príde september, tak to zas posunieme na chodenie do postele o 20.00.

Doobeda chodia von zriedka, keď sme dlhšie neboli nikde a sú vyspané. Snažím sa ich vyhodiť, aj keď špeciálne ich nenútim, aj tak by sa mi to nepodarilo, mám jediné poslušné slniečko, dvaja zvyšní sú tvrdohlaví durďoši. Moja najstaršia dcérka veľmi rada chodila von ako bábo, moje mladšie deti sú  pecivali. Podľa toho ako skoro sa prebudia a či sa im vôbec chce a nakoľko sú zamestnané raňajšími hrami. Práve teraz, keď sa snažím toto dopísať sú dievčatá od deviatej vonku, malému sa nechcelo, tu pobehuje. Teraz pribehli, že mám vytlačiť vymaľovánky Shimmer and Shine a samozrejme iba také, čo oni si vyberú z vyhľadávača. Tak si vonku v tieni kreslia. Každú chvíľku chodia dnu a von, čo je nesmierne rušivé, ak sa človek snaží na niečo sústrediť. Budem ich musieť okolo jedenástej zahnať dnu, ale asi sa ani nemusím namáhať, ešte nie je jedenásť a pribehli, že je veľmi teplo. Asi sa mi toto nikdy nepodarí dopísať, už sa snažím niekoľko dní… Tiež ich nenatieram, okolo domu je celé doobeda tieň. Doobeda mám pravdu povediac väčšie pochybnosti ako večer.

Určite mám pochybnosti, či to čo robím je to najsprávnejšie pre moje deti. Nejde iba o opálenie či spálenie od UVB žiarenia, ktoré je samozrejme viditeľné a pri dieťatku v mojich očiach v prípade spálenia neodpustiteľné. Nevieme presne čo robí UVA žiarenie dlhodobo, nie je to nikde poriadne zdokumentované. A keďže pokožka každého je jedinečná a celý náš život nepredvídateľný asi to ani nikdy nebudeme vedieť. Je to výlučne na mne, ja sa musím rozhodnúť, čo je pre nich bezpečné a zdravé, nikto to nespraví za mňa. Pokiaľ ide o slnko, zatiaľ to vyzerá tak, že všetky tri deti sa riadne opália a žiadne z nich za normálnych okolností nesčervená či sa nespáli. Tak si hovorím, že to UV3-4 do 11.00 a od 16.00 hodiny je v poriadku aj bez natretia. Či už zostanú vonku pol hodinku alebo do ôsmej večer. Trochu odolnosti a D vitamínu zo slnka potrebujú. Nedá sa žiť v skúmavke. Neviem či sme „normálny“ alebo nie alebo to preháňam a púšťam ich primálo na slnko alebo priveľa bez natretia.

Zväčša sa deti hrajú iba okolo domu. Cez víkendy chodia k starým rodičom naobed, to je tak zo 5 min cesty pešo (čo ich určite nenatriem) a až okolo 16.00 na dve hodinky do detského parku. A samozrejme na zmrzlinu, ako inak. Občas chodia do krytého termálneho bazéna v meste, boli aj na jar. Aj keď sa ocko sťažuje, že vstupné je stále drahšie a drahšie, takže teraz v auguste asi budú chodiť do normálneho kúpaliska. Mama a kúpaliská sa nemajú radi, takže to nechávam na ockovi a starých rodičoch, ja ich radšej vezmem do Zoo, múzea či hvezdárne.

Starým rodičom sa to zdá trochu málo, aj keď deti raz týždenne niekam vezmeme. Boli sme v Bratislavskom ZOO, tam sme sa samozrejme natreli, aj keď som sa snažila vybrať deň, keď sa trochu schladilo. Boli sme tam od obeda celé poobedie. Dosť trpeli v aute dve hodiny, nemyslím, že by prežili tri hodiny do dákych Bojníc, v mojich očiach sú na dlhšie cestovanie primalí. Snažím sa nájsť na okolí nejaký program, pozriem internet či múzeá, detské centrá, matica niečo neorganizujú.

Boli sme autobusom v Hurbanovskej hvezdárni, veľmi odporúčam, ak to máte blízko. Majú 2x denne program pre deti celé leto, na linke nájdete pokyny.

A hneď začiatkom leta sme boli na detskom festivale v Agrokomplexe v Nitre, ktorý sa poriada každý rok.

Teraz bude každý augustový týždeň program pre deti v našom miestnom múzeu spolu s výstavou exotických zvierat, tak tam určite pôjdeme. Samozrejme im vysvetlím, že tie vypchaté zvieratká sú plyšáci, od niektorých vecí sa ich ešte snažím ušetriť. Pôjdeme pozrieť nejaké koníky či jarmok, ak bude. A určite mám občas pocit, že ich zanedbávam a venujem sa im primálo.

A čo škola?

Je pravda, že koncom júna moja najstaršia dcérka, ktorá teraz chodila do prvej triedy asi dostala tú najväčšiu dávku slnka. A robila som si o ňu starosti a panikárila v duchu. Nie vždy sa to dá ustrážiť, chodia na dvor, čo je určite v poriadku, že desiatujú na dvore. Jedeň deň mi prišla, že boli naobed na zmrzline. Aj keby som ju natrela o 7 ráno, tak neviem, či o 11-12 keď boli na zmrzline jej to vydrží. Mala šiltovku, ale dosť pražilo. Všimla som si trošku popukanú kožičku na ušku, tak som jej ho natierala s aloe zopár dní, veľmi rýchlo sa to pozbieralo. Namiesto šiltovky som jej nadelila ihneď klobúčik.

Ale určite treba trochu spolupracovať so školou a ozvať sa. Koncom roka som už zavolala riaditeľovi, nech ich neposielajú na telesnú von na 5. hodine, bolo vyše 30 stupňov a vyhlásený rizikový stupeň 2 v ten týždeň. Nebolo mi to príjemné, ale pán riaditeľ je veľmi chápavý k panikárskym prehnane starostlivým mamičkám. A povedal, že ich už nebudú na telesnú posielať von. A takisto som povedala ráno pani učiteľke, veľmi mladá milá, práve skončila vysokú, že nech ich už nevodí von a na zmrzliny naobed, polovica detí nemá ani len čapicu. Jednoducho treba povedať, stačí možno slušne pripomenúť, že je tu problém, nie vždy si ľudia, čo ešte nemajú vlastné deti alebo vyslovene neboli zvyknutí slnko extra riešiť toto uvedomia. Zákon nie je dokonalý a domyslený a aj keď samozrejme pobyt detí vonku spadá pod zákon o bezpečnosti na vyučovaní, nie je tam vyslovene spísaný zoznam, že „je 30 stupňov UV7 alebo vyhlásený rizikový stupeň 2, nepošlite tie deti už po 11.00 von“.

Tak to je všetko o slnku na tento rok, čo ma napadlo. A oficiálne vstupujem do štrajku na rok, pokiaľ ide o tému opaľovákov, mám ich plné zuby. Ale pýtať sa môžte. 🙂

41 Responses to Zinok vs titanium dioxid a ďalšie otázky k pobytu na slnku a opaľovacím prípravkom

 1. slecnaD píše:

  Dobrý deň. Prosím Vás ten aloe vera gel Urtekram pouzivali aj vase deti? nikde sa priamo nepise, ze je aj pre deti, ale sama myslim, ze to zlozenie je celkom dobre tak sa len chcem utvrdit 🙂 Celkovo Urtekram pouzivame, ale tento gel sme este nemali. Dakujem, pekne

  • electra píše:

   Dobry den, no my ho pouzivame, aj teraz ho mam v zasuvke. Jednak v lete na nejaky stipanec. A potom aj na palicku na uska, ja nepouzivam vodu, ale dam im nato gel, dievcata mavaju este supinky na hlavicke, take zltkaste ako babatka volakedy ked boli, maly toho mal pomenej, ma iny druh pokozky. Mozno je to aj moja vina, ja nie som fanusikom kupania kazdy vecer a umyvame si hlavu tak 1-2 krat tyzdenne, v zime pomenej, v lete sa viac dostanu do vody. Hlavne mladsia a tie padaju aj na uska a za uska a v podstate lubia ten chladivy pocit, ked im to s tym cistim. Ked sme mali ovcie kiahne pred dvoma rokmi ak sa nemylim (na Vianoce, ako ine, odkedy sa deti narodili mame vzdy nieco na Vianoce) a odporucili mi v lekarni nejaky liek, teraz narychlo neviem nazov, v podstate to bol iba chladivy gel proti skrabaniu a so zlozenim, ze som sa zhrozila. Tak som si povedala, to zvladne aj aloe vera a davala som im to, pri ovcich kiahnach je to aj tak viac o psychike, aby sa prilis neskrabali. Mali sme predtym iny, 96% aloe, ale ak je to prihuste, tak sa to zle vpija pri suchsej pokozke a vytvori iba taku supinu na pokozke, co sa zosupe, je to neprijemne. Urterkram mi zatial nerobil podobny problem.

  • Vanda P. píše:

   Dakujem za vynikajuci clanok a cenne rady. Ukladam si ho medzi oblubene, aby som sa k nemu mohla vratit aj do buducna, kedze take mnozstvo informacii si nezapamatam. Mam akurat jednu pripomienku k opalovaniu cez zavrete okno. Dlho som si myslela, ze je to nemozne, ale odkedy mam holu macku plemena sphyx, vidim na nej ze sa opali a ostala so z toho prekvapena, kedze je cisto bytova a okna otvarame len na ventilacku. Takze sa azu predsa cez to okno da opalit 😉

   • electra píše:

    Dobry den, dakujem za pripomienku, budem na to mysliet 🙂 Ja som taky upir, vzdy mam zatiahnute zavesy. A detom odtahujem akurat ked si kreslia po tme, ale aj tie su po mne upircata, lenive si odtiahnut zaves.

 2. slecnaD píše:

  Dakujem pekne za odpoved. Uz som ho aj objednala spolu s tym Badger bez vone na opalovanie (este sme ho nemali). dala som si na cas tento rok, lebo vzdy ma to slniecko nakoniec zaskoci a potom kym vypatram vhodny krem tak mi to nejaku dobu aj trva 🙂 🙂 dakujem, pekny zvysok dna

 3. Lenka píše:

  Dobrý deň, môžem vedieť vás názor na opalovaci krem pre deti Equilibria 50SPF? Malý ma rok a 11mesiacov, svetlu pokožku a ryšavé vlasky.

  • electra píše:

   Musela som si ho vygooglit a zial som nikde nenasla zlozenie. A ak neviem zlozenie, nemozem sa k nemu vyjadrit. Sice tam nieco tvrdia o prirodnych zlozkach, ale nenasla som prirodny filter, tak mi je to vzdy take podozrive, ze to tych peknych reci o prirode, ci nezabalili chemicke filtre. Pri takmer dvojrocnom dietatku, ktore uz neudrzite v kociku a navyse je svetlovlase so svetlou pokozkou, vsak rozhodne odporucam spf50.. eco cosmetics, weleda, biosolis, acorelle, nova lavera spf 50 kids, officina naturae, alga maris..

   • Lenka píše:

    Ďakujem za odpoveď ste veľmi zlatá. Skúsená lekárnička mi nakoniec tu equilibriu neodporúča ale la roche posay zloženie posielam. Weledu mi kožná neodporúča vraj malý môže dostať nejaké reakcie.. Prečo sú taky opatrný pri tých prírodných opalovacih kremoch? 😏 Co znamená tam to PPD? Ďakujem
    La roche posay
    ANTHELIOS
    MLIEKO PRE DETI
    SPF 50+/PPD 38

    AQUA / WATER
    C12-15 ALKYL BENZOATE
    GLYCERIN
    ETHYLHEXYL SALICYLATE
    BIS-ETHYLHEXYLOXYPHENOL METHOXYPHENYL TRIAZINE
    ALCOHOL DENAT.
    DIISOPROPYL SEBACATE
    BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE
    DROMETRIZOLE TRISILOXANE
    PROPYLENE GLYCOL
    DIETHYLHEXYL BUTAMIDO TRIAZONE
    DIMETHICONE
    SYNTHETIC WAX
    TITANIUM DIOXIDE
    POTASSIUM CETYL PHOSPHATE
    AMMONIUM POLYACRYLDIMETHYLTAURAMIDE / AMMONIUM POLYACRYLOYLDIMETHYL TAURATE
    CAPRYLYL GLYCOL
    DISODIUM EDTA
    GLYCERYL STEARATE
    HYDROXYPROPYL METHYLCELLULOSE
    ISOPROPYL LAUROYL SARCOSINATE
    PALMITIC ACID
    PEG-100 STEARATE
    PENTYLENE GLYCOL
    PHENOXYETHANOL
    STEARIC ACID
    TEREPHTHALYLIDENE DICAMPHOR SULFONIC ACID
    TOCOPHEROL
    TRIETHANOLAMINE

   • electra píše:

    Na la roche nie je nic prirodne a samozrejme to lekarnicka odporuca, je zato platena, aby to robila. Ten posay nebudem analyzovat, je tam tolko toxickej chemie, ze by mi to zabralo pol dna a uz som to v niekde robila a nestooji mi to za to. Filtre su tam stary chemicky filter avobenzone, ktory sa do hodiny rozpada, takze mu tam strcili na pomoc tinosorb, ktory ma la roche certifikovany pod vlasnym nazvom niekde. V podstate keby tam nestrcili avobenzone tak by to asi tinosorb zvladol aj sam. Rozmyslam, ci tam nedali avobenzone preto, aby im to povolili predavat v usa, kde je avobenzone viac menej povinny. S PPD si nerobte starosti, nechce sa mi to hladat, ale to je oznacenie spf pre cudzokrajnych, teraz neviem ci australiu alebo daku aziu alebo nieco take, musela by som to hladat. Proste niekde sa to vyzaduje, ale nechcite odo mna staty hladat, meria to ochranu uva a v preklade to znamena persistent pigment darkening. U nas sa zvycajne udava 1:3 UVA, co je zakonom povinne mnozstvo ochrany

 4. Katarina píše:

  Dobry den, velmi pekny clanok. Rada by som sa ale opytala, vsetky vyssie uvedene opalovacie kremy pre deti sunod 1 roka. A co dat dietatu do 1 roka. Mam polrocneho chlapceka a teda neplanujem s nim ziadne letne vylety ale prilezitostne do kocika cez leto. Dakujem

  • electra píše:

   Dobry den, vsetky hore uvedene kremy a aj tie na fotkach sup re deti od 1 roka. Ak chcete iba do kocika na leto, kde je chraneny aj strieskou, tak mu urcite staci natriet iba vytrcajuce rucicky a nozicky a velmi velky klobucik, teda ak uz sedi. Moje tiez v tom case iba obdivovali leto z kocika s klobukom 🙂 Hociktory prirodny spf30 krem to tiez spravi, pre istotu samozrejme na kusku telicka skontrolujte alergiu, ale ak nebol alergicky na zinkovu masticku na zadok, tak by mal byt v pohode, ono vsetky tie masticky maju velmi podobne zlozenie iba v inom pomere a s niecim navyse.

   • Dana píše:

    Dobrý deň,
    mám presne ten istý prípad ako Katarína,len sa chcem spýtať,či malinový olej je pre polročné bábätko ok a ak áno,ako často ho natierať. Alebo vyslovene to musí byť nejaký prírodný krém? Ktorý je podľa vás najlepší? Ďakujem

   • electra píše:

    Viem, ze to bude zniet ako mudrovanie, ale polrocne babatko nema co byt na UV ziareni od 11.00 do 16.00 a ked sa prevaza , tak ma byt chranene ciapkou a oblecenim. Ked uz musite tak urcite riadny baby opalovaci pripravok – hociktory prirodny pripravok to spravi, pri tak malickom dietatku by som odporucila sensitiv a bez vone verzie, mozete badger, alebo ak uprednostnujete nieco tekutejsie, tak niektory baby fluid alebo mlieko. Eco cosmetics ma teraz sensitiv mlieko so zinkom a malinovym olejom..

   • Katka m píše:

    Prepacte, nechcem tu mudrovať, skvelý článok,so všetkým súhlasím, len ten malinovy olej…
    Bolo to testované, dopadlo to hrôzostrašne! Malinovy olej je nepostačujúci ani pre dospelého človeka a nie to ešte pre malé dieťatko! Použité opaľovací krem, len prosím nie malinovy olej.
    Ak ste na instagrame, pozrite si uložené príbehy smartbeauty, ona o tom pisala podrobnejšie 😊

   • electra píše:

    Naprosto suhlasim, aj ked som necitala pribehy a testy. Proste, nerobila by som na sebe ani na dietati pokusy s malinovým olejom. Treba si vybrat vhodný opalovaci pripravok pre dieta.

 5. Zdenka píše:

  Dobrý deň. Chcem sa opytam na bioderma photoderm kid spf 50+ pre ročne Dieta. V lekarni som pýtala čisto opalovaci krem mineralnymi filtrami a odporučili bidermu photoderm kid 50+ ďakujem

  • electra píše:

   Nechcem byť zlá, ale akosi si nemyslím, že predajcovia v lekárni vedia, čo je to minerálny filter. Bioderma bioderma photoderm kid nemá jediný minerálny filter, iba chemické a ešte je aj [nano].. zlozenie mam priamo z bioderma com
   AQUA/WATER/EAU, DICAPRYLYL CARBONATE, DIISOPROPYL SEBACATE, METHYLENEBIS-BENZOTRIAZOLYL TETRAMETHYLBUTYLPHENOL [NANO], BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE,ETHYLHEXYL TRIAZONE, GLYCERIN, CYCLOPENTASILOXANE, DECYL GLUCOSIDE, METHYLPROPANEDIOL,C20-22 ALKYL PHOSPHATE, C20-22 ALCOHOLS, ECTOIN, COMPLEXE BREVETÉ D.A.F., FRUCTOOLIGOSACCHARIDES, LAMINARIA OCHROLEUCA EXTRACT, PENTYLENE GLYCOL, MICROCRYSTALLINECELLULOSE, CREATINE, XANTHAN GUM, CELLULOSE GUM, PROPYLENE GLYCOL, CAPRYLIC/CAPRICTRIGLYCERIDE, 1,2-HEXANEDIOL,CAPRYLYL GLYCOL, CITRIC ACID,SODIUM HYDROXIDE, DISODIUMEDTA. [BI 552]
   Mineralne filtre ma Photoderm MINERAL SPF 50, vid komentar o tomto produkte

   • Marcela píše:

    Dobry den prajem, a o hovorite na BIODERMA – Photoderm Mineral SPF 50+ pre 2 rocne dieta s atopickym ekzemom. Alebo je vhodnejsia Weleda? Alebo co by ste mi odporucili? A ohladne znaciek Nuxe a avene pre dospelych mate aky nazor? Dakujem.

   • electra píše:

    Photoderm Mineral SPF 50+ – DECYL OLEATE, DICAPRYLYL CARBONATE, ZINC OXIDE, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, COCOGLYCERIDES, TITANIUM DIOXIDE, SILICA DIMETHYL SILYLATE, POLYHYDROXYSTEARIC ACID, TOCOPHERYL ACETATE, HYDROGENATED PALM GLYCERIDES CITRATE, STEARIC ACID, ALUMINA, TOCOPHEROL. [BI 694]
    Tento je s mineralnymi filtrami bez chemickych, Vsetky zlozky vyzeraju byt ok, akurat TOCOPHERYL ACETATE ma trojku ako alergen, ale nemalo by to byt velky problem, ak nie je dietatko na nic citlive. Odskusajte na rucicke.
    https://www.ewg.org/skindeep/ingredient/706569/TOCOPHERYL_ACETATE/

 6. Zuzana píše:

  Dobrý deň, prosím Vás, váš názor na krém značky soleo organická all naturální sunscreen softvér 30. Krém som dnes kúpila v dm drogérii, či ho možem použiť aj na 10 mesačného syna. Dakujem za odpoved. Prajem krásny zvyšok dňa.

 7. Zuzana píše:

  Ospravedlňujem sa za chyby v písaní ale to tablet si robí čo chce😀značka krému je soleo organics all natural sunscreen spf 30. Dakujem

 8. Martina píše:

  daylong-baby-spf-30-krem-50ml
  Dpbry den, myslite si ze pripravky daylong maju dobre zlozenie?alebo je to iba reklamny produkt?dtakujem pekne

 9. Mária Gendová píše:

  Dobry den prajem. Prosim viete mi poradit konkretny pripravok pre deti? Obe blondave s bielou pokozkou. Mala 3,5 rocna ma velke znamienko na nozke ktore je nutne chranit. Maly 4,5 rocny zase za uskom velke znamienko. Neviem sa v tych produktoch vyznat a kazdy poradi len na zaklade reklamy ci sponzorstva. Dakujem pekne.

  • electra píše:

   Dobry den,

   existuju dva druhy sirokospektralnych filtrov, ktore pokryju uva aj uvb ziarenie

   zinc oxide, oxid zinocnaty
   tinosorb s a tinosorb m

   Tinosorb S je nazyvany bis-ethylhexyloxyphenol methoxyphenyl triazine
   je to filter novej generacie, schvaleny okolo 2000, je fotostabilny, pokryva cele spektrum a nie je to jed pre ludi aj prirodu ako nestabilny avobenzone..

   Nepoznam vsetky znacky na svete. Ak by som si mala teraz rychlo vybrat z toho, co ma napada a co by som im dala, tak ked prirodne, tak
   eco cosmetics spf 50 sensitiv mlieko so zinkom, titaniom ako filtrami a malinovym olejom
   alebo nieco podobne

   alebo nedavno mi niekto dal pozriet
   Equilibria spf 50+ sun cream
   ma to dva filtre novej generacie
   Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate
   Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine – Tinosorb S
   ktore su fotostabilne – boli schvalene okolo 2000
   a neobsahuje to privela chemie s vynimkou jedneho silikonu to vyzera ako dost neskodny pripravok

   co nechcete:
   chemicke filtre starej generacie, napr.
   avobenzone (Butyl Methoxydibenzoylmethane) a spol sa rozpadaju na slnku po hodine a potrebuju vela stabilizatorov
   Octocrylene – ma mizernu ochranu sam osebe, pouziva sa na stabilizaciu inych uv filtrov ako avobenzone a neskutocne vela ludi je nan alergickych, treba ho drzat prec od deti.

   • Anonym píše:

    Dakujem krasne za odpoved. Uz som toho prestudovala dost. Este sa chcem opytat na vas nazor na badger spf30, prekvapilo ma zlozenie nano nepotiahnuty oxid zinocnaty, neviem sa v tom vyznat, a este prosim nazor na alga maris. Dakujem pekne.

   • Mária Gendová píše:

    Dobry den prajem. Dakujem za odpoved a rady. Studovala som tie pripravky, a este by som sa chcela opytat. Ak je napisane nano nepotiahnuty oxid zinocnaty? (Badger spf30) a este Vas nazor na alga maris 30,50spf. Dakujem pekne.

   • electra píše:

    Vsetky Badger opalovacie pripravky su nepotiahnuty zinok, presne taky ako je v kremoch na zadocek pre babatka. V podstate, ak si vyberiete napr zinkovu mast na zadok weledu, tak nejak vyzeraju zinkove opalovacie masticky. To znamena, ze nie je to nicim obalene, aby to nebielilo a mozno su tam aj ine dovody. Su na to mineraly, ktore to balia u niektorych vyrobkov, napr mica, teraz som tresla z pamati. Trochu upravene, aby to tak prehnane nebielilo, ale podstata je ta ista. V USA su iba dva pripravky, ktore su schvalene pre uva ochranu, jeden je zinok a druhy je ne/slavny avobenzone. Problem s avobenzone je, ze je po hodine nestabilny na slnku a vyzaduje mnozstvo stabilizatorov. Druhy problem je, ze je toxicky pre cloveka aj koralove utesy, existuju cisla podla ktorych kolko americanov ma v krvi avobenzone, ale nechce sa mi to hladat. Preto ma vela odporcov a vacsina ludi v USA by uprednostnila chemicky filter novej generacie, ktory schvalili v eu aj australii, ako som spominala, je to ten tinosorb. Akurat v usa s tym ich lobbizmom a roznymi divnymi vecami to ide pomali. Takze vyrobcovia v USA maju na vyber zinok alebo avobenzone.. Zakaznik si moze nieco kupit v EU ci susednej Kanade, pravdedpodobne, ale ako je to u nich s clom a povoleniami to uz neviem. Badger ma novu radu zinc clear pre odporcov bielenia. Zinc clear znamena, ze pridany zinok je vo forme nanocastic, aby tak nebielil. A aby sa vyhli problemu s odporcami nano, tak tie nanocastice zamiesali do zhlukov, aby vo finalnom produkte neboli nano. Nieco ako aby aj vlk bol syty aj ovca zostala cela. Clear zinc nie je v usa novinkou. Pravdepodobne je to ok, ale neviem, ci az tak vyriesili to bielenie. Badger ma v ponuke aj nadalej aj povodne rady bez clear zinc. Alga maris je pohode, akurat krem pre babo sa mi zda trochu hustejsi, ale pokial viem, ludia uprednostnuju mlieko alebo sprej aj pre dieta, kedze ma to iste zlozenie ako baby krem, hlavne ta spf30 je popularna, ale k moru alebo pre ruzovych jedincov by som odporucila 50

   • Mira píše:

    Equilibria spf 50+ ma v polke ingrediencii Triethanolamine (TEA), pouziva sa teraz hojne v kozmetike na udrzanie ph a surfaktant.
    povolena koncentracia je 2,5 %, nemal by sa vdychovať.
    „Triethanolamine may be used in non-rinse-off and other cosmetics and personal care products at a maximum concentration of 2.5%.“

 10. Silvia Stolarikova píše:

  Prosim, aky mate nazor na tento pripravok
  justna hrin.sk produktove-rady /slnecny-rad-just/opalovacie-mlieko-spf-30
  Velke dakujem!

  • electra píše:

   Tak na prvy pohlad to ma dva vyborne chemicke filtre novej generacie. Ak Vam nevadi chemia, tak to vyzera na spolahlivy opalovaci pripravok

 11. Marcela píše:

  Dobry den, a co poviete na tento?
  prezdravie .sk/ opalo vacie-mlieko-spf-50-baby-230-ml.html
  Dakujem

  • electra píše:

   Je to plne chemie spolu so starym chemickym filtrom octocrylene, chrani pred uvb, kratkymi uva lucmi. Ale kedze nechrani pred vsetkym, tak tam sekli dalsi chemicky filter so super nazvom Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol, inac ho volaju aj Bisoctrizole. Neskodne pripravky zvyčajne nemaju v chemicke nazvy kriciace, ze som toxicky typu „Butyl, Methyl“ a spol.

 12. Jana píše:

  Dobrý deň, čo hovoríte na toto zloženie opaľovacieho krému pre 2r dieťa? DOMÁCI ŠĽAHANÝ OPAĽOVACÍ KRÉM: Avokádový olej, bio bambucké maslo, malinový olej, mrkvový olej, včelí vosk, levanduľa, oxid zinočnatý bez nano častíc.
  Ešte sa chcem spýtať, keď by sme chodili von v lete do 10h a po 16h, netreba natierať? Niekde som čítala, že je treba dieťa vystaviť na obed nenatreté na 3-4 min., že v tej dobe sa vstrebáva najviac a najľahšie vitamín D. Je to pravda? Ďakujem za Váš čas 🙂 krásne leto želám

  • electra píše:

   Dobrý deň, ďakujem za príspevok. Nie som fanúšikom domácich opaľovacích prípravkov. Je dosť nepravdepodobné, že viete namiešať prípravky doma v potrebnom pomere v sterilnom prostredí bez ohrozenia prípravku baktériami a nepokladám za testovací subjekt seba ani svoje dieťa. Pokiaľ ide do 10h a po 16h, nemám rada teoretické otázky, pretože veľa závisí od typu pokožky, veku dieťatka a nadmorskej výšky, počasia… Svoje deti by som do 10h a po 16h v Podunajskej nížine u nás na dvore, kde je dostatok tieňa a kontroly nenatrela. Dieťa so svetlou pokožkou so sklonom k spáleniu do 10min by som rozhodne natrela aj v tomto období, pretože presný čas UV žiarenia je ťažké odhadnúť, 9,40 a 16,20 ešte môže byť veľa a nemusí. Vo vyššej nadmorskej výške alebo mimo domova by som asi svoju druhorodenú dcérku, ktorá má sklon k pehám zo slnka natrela, ostatní dvaja sú odolnejší a viac do hneda. Pri 3-4 min by sa nikomu nemalo nič stať, pravda je to na zodpovednosti dospelého či tie 3-4 min aj ustráži. Myslím, že také isté množstvo vitamínu dostanete naobed aj na tieni domu pri troche hrania sa, prípadne do 10 a po 16 hodine. Zdá sa mi to extrémne čudné jednoducho vystrčiť o 12,00 polonahé dieťa na slnko so stopkami a potom ho dať dnu.

 13. Jana2 píše:

  Dobrý deň,len nedávno som objavila Váš blog a som vďačná za množstvo informácií, čo ste tu zhromazdili.
  Hľadám opaľovací krém pre synov: 4roky a 1rok (mladší s atopickym ekzémom) V DM som našla Weledu s minerálnymi filtrom bez nano, čo na nu hovoríte?
  mojadm.sk/weleda-detske-mlieko-na-opalovanie-sensitive-spf-30-p4001638500258.html

  mojadm.sk/weleda-detsky-krem-na-opalovanie-sensitive-spf-50-p4001638500265.html

  Ďakujem pekne za Váš čas.

  • Julia píše:

   Dobry den,tiez netrpezlivo cakam,ci si autorka blogu najde cas na odpoved,tieto weleda kremy su aj v mojom uzsom vybere.. myslim, teda z toho,co mam zatial tu precitane, ze tam bude problematickejsia ta UVA ochrana, kedze je pouzity len titanium dioxide. a zaujimalo by ma,ako sa tieto konkretne pripravky rozotieraju, asi dost bielia.
   Mozno nakoniec urobim kompromis a pojdem do Equilibria opalovakov, asi to bude lepsie ako doteraz pouzivane nivey a daylongy🤫

   • electra píše:

    Dobry den, neviem ako sa natiera Weleda, neskusala som ju. A je pravdou, ze Titanium dioxid je slabsi ako zinok, vykonnostou ak ide o UVA ochranu, ale vzhladom na povinnu 3:1 ochranu zo zakona, ktoru je kazdy pripravok v EU povinny dosiahnut, nemyslim, ze znacka ako Weleda by si svoj pripravok dostatocne neotestovala.

 14. Jana píše:

  Dobry den, prosim, co hovorite na tento pripravok:

  Opaľovacie telové mlieko Baby & Family SPF 30 WoodenSpoon

  Zlozenie:

  Sunflower (Helianthus Annus) Seed Oil*; Zinc Oxide (non-nano); Theobroma Cacao Seed Butter*; Butyrospermum Parkii (Shea) Butter*; Cocos Nucifera (Coconut) Oil*; Cera Alba (beeswax)*; Tocopherol (VitE);

  *Certifikované ako organická látka

  • electra píše:

   zlozenim je v poriadku, ale neskusala som ho.. maju v opalovakoch „klasicky“ slnecnicovy olej + zinok + vcely vosk ako badger a pridali tam masla a kokosovy olej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.