Ako pripevniť vreckár na stenu

Bavlnený vreckár či kapsár. Je jedno ako to nazveme, podstata je tá istá: niekoľko vreciek prišitých na pevné bavlnené pozadie. Vždy sa mi páčila myšlienka mať v detskej izbe bavlnený vreckár, ktorý poskytuje praktický priestor pre obľúbených plyšáčikov alebo pyžamko. A zároveň zateplí stenu za posteľou.

Dosť dlho ma však odrádzalo to, že som nevedela ako pripevniť vreckár o stenu tak, aby z neho nevytŕčali ostré kovové háky. Najčastejšie sa vaky vešajú na hák či drevenú tyč – ktorá tiež visí na hákoch. A to je presne to, čo som nechcela. Deti sa hrajú na posteli, skáču po nej. Vôbec nechcem, aby zo steny niečo vytŕčalo. Druhou možnosťou je vreckár jednoducho prišróbovať napevno o stenu. Ale čo ak ho potrebujeme vyprášiť či oprať..

P1070643a

Keď som čakala svoju prvú dcérku, tak som si dala ušiť jeden vreckár na postieľku podľa návodu na internete. Bol z jednej hrubej látky, zadnú stranu mal na suchý zips, v ktorom bol zasunutý kartón – ten sa dal vybrať keď bolo potrebné vreckár oprať. Vrecká boli vyplenené vatou. A mal popruhy z rovnakej látky, za pomoci ktorých sa jednoducho zavesil na ohrádku. Putoval spolu s postieľkou od dieťaťa k dieťaťu a keď sme predali bábätkovskú postieľku s ohrádkou akosi stratil význam. Dodnes som neprišla nato, kam ho zavesiť.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

A tak som chvíľu uvažovala, aký vreckár za postieľku kúpiť. Odkedy moje mladšie deti prestali spávať v postieľke s ohrádkou tak sa iba tlačili na stenu.

Napokon som ako prvý kúpila vreckár od českej spoločnosti Noe vláčik. Presnejšie dva – jeden s rušňom a dvoma vagónikmi a druhý, na to nadväzujúci, s troma vagónikmi. Vďaka doplnkom, ako obláčiky či komín je to spolu 8+6 vreciek. Vreckáre sú samozrejme ušité tak, aby spolu ladili pozadím a sú aj rovnakej veľkosti 100x50cm. Dva vreckáre presne sadnú na jednu posteľ, ale ak je potrebný dlhší, je možnosť prikúpiť ďalší vreckár s vagónikmi. Alebo aj viac.

P1050781a

Je dosť hrubý, pozadie má pravdepodobne plnené molitanom, vrecká bavlnou či bavlnenou látkou. Pri druhom praní sa mi vnútro v niektorých vreckách trochu „pohužvalo“, musela som to naťahovať. Možno to trochu prehnali s výplňou. To pokrčené vnútro vreciek po praní je vlastne jediné také mínus, čo som na vreckároch našla. Tie vrecká sú z tak hrubej látky, že by pravdepodobne ani nepotrebovala výplň.

Bolo to naše prvé pripevnenie, odvtedy sme ho už premiestnili do inej miestnosti a trochu „zdokonalili“ spôsob pripevnenia.

Tak ako sme ho napokon pripevnili? Privŕtaným lankom kúpeným v hobby obchode a podlhovastými drevenými korálkami od spoločnosti Detoa. Pravda, Detoa dáva tie korálky do balíčkov náhodne, tak nie je vždy ľahké nájsť dostatočný počet rovnakých kusov.

Takže, čo potrebujeme:
– silné (nylonové) lanko
– podlhovasté drevené korálky

Nylonové lanko je vhodné na niečo takéto, je pevné a odstrihnutý konček sa dá zataviť, aby sa nepáralo.

Najvhodnejšie sú podlhovasté drevené korálky. S rovnomernou dĺžkou. Po prvýkrát sme použili také oválne s bruškom, s tými sme sa nadreli. Obyčajné podlhovasté sú ideálne. Korálka sa navlečie na lanko a urobí sa slučka na dĺžku korálky, tak aby sa korálka dala pootočiť v prípade, že chceme vak zvesiť. Tá dĺžka špagátu od steny musí byť najmenšia dĺžka tak, aby sa korálka dala pootočiť. Korálka sa pootočí a vie vykĺznuť z dierky. Netreba nič vŕtať ani rezať na korálkach.

P1070662a

P1070663a

P1070648a P1070650a

P1070649a

Tie dierky na vakoch sú približne 1cm od okraja a nie je dosť miesta ako ukryť šrób, preto to treba pekne vypočítať. Šrób zašrobujeme tak, že držíme šnúrku dohora a nie tak, že šnúrku necháme visieť dolu. Šrób po zašrobovaní pritlačí šnúrku o stenu a šnúrka prevísa cez šrób. Tým sa šnúrka skráti o dĺžku šróbu, ale predovšetkým lepšie zakryje šrób.

A ešte jeden detail. Šróby treba navŕtať nie presne tam, kde sú dierky na vakoch, ale posunúť ich aspoň o 1cm. Treba myslieť na to, že vak je elastický a visí na šnúrkach, bude naplnený. Takže treba počítať s tým, že vak bude o 1cm nižšie ako dierky, čo navŕtame. Takže si vymeráme vak, kde ho chceme mať a potom vŕtame nie presne tam, kde sú dierky, ale minimálne 1cm nad strednú dierku a pri krajných dierkach 1cm vyššie a do strany.

Samozrejme dalo by sa to pripeniť iba šróbom bez lanka a koráliek, ale bude to vyzerať horšie a ak treba vak odmontovať, tak to nie je ideálne, časom sa opotrebuje hmoždenka.

P1070318a

P1070319a

P1070320s

Tento druh korálky je ideálny, nebolo ju treba upravovať.
Pri slučke treba nechať priestor na pootočenie korálky.

P1050787a

Toto nie je dobrý výber korálky museli sme ju rezať.

P1050788a

Lanko má prevísať zhora cez šrób. Lepšie ho zakryje.

Ako tretí sme kúpili najstaršej dcérke k posteli, viac-menej ako skladovací priestor pre plyšákov, čo sa jej tlačili v posteli, a dekoráciu ako zateplenie. Ona to zateplenie až tak nepotrebuje. Ako jediná má kúpenú posteľ s nízkou ohrádkou dookola celej postele, takže sa o nič neopiera.

Vreckár je veľkosti 100x68cm a má A4 vrecká. Tie sú už pomerne dosť veľké na väčšinu stredných plyšákov by možno stačili A5 vrecká. Do A4 sa presne zmestí knižka na čítanie, tablet či štíhlejšie bábiky typu Barbie. Sama si ho vybrala – mal jedno ružové vrecko (neviem pokom je taká neskutočne „ružová“..)

P1070321a

P1070322a

P1070567a

P1070565a

Náš štvrtý vak bol krokodíl. Mladšia dcérka si ho sama vybrala, je veľmi pekný, možno najkrajší popri vláčiku, ale najmenej praktický. Má až 18 vreciek, ale sú také maličké, že sú vhodné iba na prstové maňušky alebo podobne drobných plyšáčikov. Aspoňže ona má dostatočné množstvo prstových maňušiek, keďže má najradšej drobné zvieratká. Ale pravdu povediac je skôr na dekoráciu a zateplenie, ako skladovací priestor. Keďže bol taký osamelý a na pol postele, tak som dokúpila ďalší vak vedľa neho.

P1070571a

Všetky ostatné vaky od Noe s výnimkou vláčika, ktorý má vyšku 50cm (je najnižší), sú rovnakej veľkosti (+/-1cm, keďže sú šité ručne). A to 100x68cm. Takže sa dajú podľa ľubovôle kombinovať. Ale ja som chcela, aby to už nebolo nejaké zvieratko – ako to bude vyzerať vedľa krokodíla, iba vrecká. Bolo mi jedno či A4 alebo A5 vrecká, ale s modrým pozadím, aby sa to hodilo ku krokodílovi. A nezaškodí, ak sa to hodí aj k tapete, moja dcérka má v izbe tapetu s motívom morských zvieratiek, takže modrú.

Tak som si vypýtala od Noe, nech mi pošlú hocijaký vak s modrým pozadím, čo by sa hodil ku krokodílovi. A poslali mi identické pozadie, začo som im bola vďačná. V podstate som rada, že mi poslali A4 vrecká, ako som spomínala, tie sú naozaj veľmi veľké, ale bola by som fajn aj s A5 vreckami. Išlo mi hlavne o to pozadie. Pravdu povediac, je asi o 1cm dlhší ako krokodíl, ale pri posteli to nevidno. Je to identická modrá aj s vláčikovskou.

P1070642a

Vreckáre sú naozaj pekné, každému odporúčam pouvažovať o kúpe, to je jedno akej značky, alebo ušití vlastného. Dieťatko to iste poteší a využije ho dlhé roky.

Vreckáre možno kúpiť na stránkach spoločnosti Noe alebo v eshopoch ponúkajúcich ich produkty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.