Ako sa plyšový medvedík vrátil z Číny

Horiace medvede – nočná mora pre deti i rodičov. A pre spoločnosť Steiff. Vyrába totiž najdrahšie plyšové zvieratká na svete. Plyšové zvieratá iných spoločností sú ošetrované chemickými spomaľovačmi horenia. Je to jednoduché a lacné a tam, odkiaľ plyšové zvieratko pochádza, to nikoho nezaujíma. V Číne, kde sa vyrába viac ako dve tretiny autíčok, bábik a vypchatých zvieratiek, sú ekológia a zdravie vecou druhoradou.

Plyšový medvedík spoločnosti Steiff však nehorí ani bez obsahu jedovatých spomaľovačov horenia a chemických látok. Nemecká spoločnosť Steiff je známa ako vynálezca plyšového medvedíka a plyšových zvieratiek vôbec. Vyrába najkvalitnejšie a zároveň najdrahšie plyšové hračky na svete. Na plyšových hračkách Steiff vyrástli za posledných 135 rokov generácie nielen nemeckých, ale i európskych a amerických detí.

Ľudí však nie vždy zaujíma kvalita, a konkurencia na trhu hračiek je silná. Detské oddelenia obchodných domov sú plné lacných plyšových hračiek z Ďalekého východu, istý čas ich dokonca McDonald rozdával ku svojim jedlám zdarma. V Nemecku sa nedá lacno vyrábať. Ceny Steiff plyšáčikov začínali od 60 Eur.

Po zlom roku 2002 sa teda vedenie spoločnosti rozhodlo k ráznemu kroku. Vytvorili lacnú líniu hračiek Cosy Friends a v roku 2003 preniesli výrobu hračiek pre deti do Číny. Samozrejme, nie drahé repliky mohérových medvedíkov a drahé zberateľské predmety. Vzhľadom na výrazne nižšie mzdy vedeli zrazu ponúknuť medvedíkov za 14.95 EUR, ako oznámil hrdo Richard Hussmanns, vtedajší riaditeľ spoločnosti. Vytriezvenie z nadšenia prišlo veľmi rýchlo. V roku 2008, o necelých päť rokov neskôr, Martin Frechen, od roku 2006 nový generálny riaditeľ spoločnosti Margarete Steiff GmbH, oznamuje návrat z Číny. A nemecká verejnosť spozornela. Stará švábska spoločnosť sťahuje výrobné linky z Číny naspäť do Nemecka, Portugalska a Tuniska. Spoločnosť Steiff prevzala kontrolu výroby svojich hračiek opäť do vlastných rúk. A čo ich viedlo k tomuto rozhodnutiu?

664847

Steiff medvedík zdraví nový rok 2016.

„…chceme dať dieťatku výrobok Steiff v kolíske a uistiť rodiča, že sa mu nemôže nič stať, “ vyhlásil Frechen. Nieže by Steiff plyšáci z Číny boli všetci kontaminovaní nebezpečnými látkami, problémy boli inde. Skúsený výrobca plyšákov podcenil svoje schopnosti, myslel si totiž, že plyšáčika nie je až také ťažké vyrobiť. Ale výrobcovia hračiek v Číne sa nedokázali vysporiadať s vysokými požiadavkami nemeckého vynálezcu plyšového medvedíka, pre ktorého je už 5000 ks predaných psov či levov postačujúce. Značka Steiff je zárukou kvality, nie kvantity, filozofia čínskej výroby hračiek je práve opačná. Vystriedali jednu spoločnosť za druhou… Napokon našli jednu, čo bola ochotná pristúpiť na ich požiadavky.

Ochotná áno, schopná nie. Nedbalo prešité medvedíky, šikmé tváričky, očká nakrivo. Ak je očko nakrivo iba o iba o milimeter, plyšová hračka už nekuká priateľsky, ale zazerá. Môže sa stať, že nový pohľad pokladajú Ázijci za roztomilý, ale pre európskych a amerických zákazníkov zvieratko divne zíza. Trvalo 6 mesiacov vycvičiť šičky a 8-12 mesiacov než dosiahli požadovanú kvalitu a produktivitu. Ale tak dlho sotva zostala krajčírka, pri každej jednej návšteve Frechen videl nových ľudí. Vycvičené krajčírky im z noci na noc utekali ku konkurencii alebo do susednej továrne na automobilku, ktorá ponúkla o cent naviac. Navyše mali extrémne problémy so zásobovaním.

A napokon, keď v Nemecku otvorili prvý kontajner z Ďalekého Východu, ktorý potreboval na príchod namiesto 6 týždňov 3 mesiace.. ľadové medvieďa Knut už nevyzeralo tak chutne a prítuľne. V roku 2008 sa teda rozhodli stiahnuť výrobné linky z Číny. Začali problémy so sťahovaním, súdne spory, o ktorých sa im nechce doteraz hovoriť.. Trvalo dlhé dva roky, než sa definitívne skončilo čínske dobrodružstvo Steiff medvedíka.

Väčšina zvieratiek pre deti sa už nevyrába v nemeckom Švábsku, ale v Steiff továrňach v Tunisku a Portugalsku, obe továrne existujú už viac ako 10 rokov. Zo začiatku to boli jednoduché krajčírske dielne, na ktorých boli predmontované položky jednoducho zošívané. Medzitým sa masívne rozšírili a sú tam nainštalované riadne výrobne linky s takmer 1000 zamestnancami. Hlavne v Tunise sa vyrábajú všetky drobné časti na zvieratká.

A prečo by malo v Tunise fungovať niečo, čo v Číne zlyhalo. Schvaľovacie procesy pre novinky netrvajú mesiace, iba týždne, kratšia doprava umožňuje pružnejšie reagovať na dopyt. Závod nie je v Európe, ale dosť blízko nej, aby dovoz plyšákov netrval mesiace. Produkty sú navrhnuté a látky zostrihané ešte stále doma, 2/3 nákladov spadá na Nemecko. V Tunise nepotrebovali 6-10 mesiacov aby šičky dosiahli Steiff kvalitu a v neposlednom rade ich vyučené šičky neutekajú ku konkurencii, keďže tá je v Tunise veľmi malá. Závod sa nachádza v Sidi Bouzid, uložený v bezpečí vnútrozemia.

V roku 2010 sa zlúčila spoločnosť s Duisburskou tkáčskou spoločnosťou Schulte, ktorá už viac ako 100 rokov dodáva mohér a alpaku pre Steiff hračky. Zlúčenie bolo plánované už dlhší čas. Takže spoločnosť robí teraz všetko sama – nákup priadzí, tkanie, farbenie textílií, rezanie, šitie, plnenie… A trochu viac dohliada na výdavky. Zvieratká sú trochu menšie, to šetrí materiál. Kvalita nadovšetko. A netreba vždy iný materiál na každé zvieratko, blonďavá kožušina sa hodí tak na tigra ako zlatého retrívera, opäť sa trochu ušetrilo. Stále majú 700 položiek v ponuke, z toho 200 pre zberateľov, tu sa trochu vypúšťa.

Prvoradým cieľom Steiff hračiek je kvalita a bezpečnost pri tovare pre bábätká v duchu motta Margarete Steiff „Pre deti len to najlepšie je dosť dobré!“. Pridali výrobu oblečenia, doplnkov pre bábätká, zaviedli líniu z biobavlny. Steiff dobrovoľne nepožíva optické zjasňovače, ktoré sú povolené v detských hračkách. Mladí rodičia sú kritickí a dôležití kupujúci. Steiff vykonáva viac ako 12.000 testov ročne.

Iróniou je, že tam, kde Steiff nepochodil s lacnou líniou, tam luxusná tradícia a kvalita zožali obrovský úspech. Ešte aj v Pekingu má Steiff štyri vlastné obchody, kde si uvedomelí rodičia môžu kúpiť plyšákov Made in Germany.

Hračky pre bábätká:

Hračky pre bábätká sú vyrábané z našuchorenej biobavlny alebo jemného plyšu, a zvyčajne majú vyšívané očká.

237577

Hoppel zajačik z biobavlny.

240096

Oslík Issy z jemného baby plyšu.

239571

Medvedík na dobrú noc z baby plyšu.

 

Hračky pre deti:

Na výrobu hračiek pre deti používa Steiff jemný plyš a jemnú umelú kožušinu. Tú druhú hlavne na repliky zvieratiek lesných, domácich, divých… V tejto kolekcii nájdete naozaj zvieratká od výmyslu sveta, od obľúbených plemien psov po bobra či mravcožrúta.

022951

Lotte medvedík z roku 2015, 24 a 28cm verzie a je určený pre deti.

045622

Sovička Wittie je novinkou z roku 2015. Dokáže otočiť hlavičku o 360°. Jej páperová srstička je umelou napodobeninou tej skutočnej.

070488

Koník pre deti Franzi aj s taškou.

069284

Nádherný vlk Snorry.

076961

Zlatý retriever Lenni je novinkou tohto roku.


Zberateľské edície:

Zberateľské limitované edície a historické repliky zvieratiek nie sú určené ako hračky pre deti, ale pre dospelých zberateľov a ako luxusné doplnky do domácnosti. Sú stále vyrábané v Nemecku, z vlny alpaky a mohéru.

403132

Táto 40cm replika medvedíka z roku 1929 z najfajnovejšieho mohéru vyjde fanúšikov „iba“ 349 Eur. Limitovaná edícia v počte 1000 kusov.

021381

Tento 27cm mohérový medvedík z roku 2015 Vám na tieto Vianoce zaspieva i „Jingle Bell Rock“, pravda za 189 Eur.

658136

A tento mohérový policajný medvedík má dokonca k dispozícii skutočnú repliku Goggomobilu v pomere 1:18. Limuzíny boli vyrábané v Bavorsku v rokoch 1954 až 1969.

Tento článok je pokračovaním môjho príbehu o vynálezcovi plyšového medvedíka, spoločnosti Steiff.

Množstvo fotografií plyšových medvedíkov si môžete prehliadnuť na tejto linke.

Obrázky zvieratiek sú prevzané z http://www.steiff.com

Hlavné zdroje:
http://www.stern.de/wirtschaft/news/ende-eines-ausflugs-warum-steiff-china-wieder-den-ruecken-kehrte-3149886.html
http://www.spiegel.de/spiegel/a-670025.html

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.