Ako sa vyhnúť BPA

Pravidlá, ako sa vyhnúť bisfenolu A sú veľmi jednoduché, avšak nie vždy je ich aj také jednoduché dodržať:

 • Používajte produkty označené PET alebo PETE (#1), HDPE (#2), LDPE (#4) a PP (#5), keďže neobsahujú BPA. Plasty s recyklačným kódom #1 smú byť použité iba raz, aj keď sú bez obsahu BPA, pretože pri opätovnom použití by mohli vylúčiť iné chemikálie (napr. antimón), hlavne ak sú vystavené teplu a čistiacim prostriedkom. (Keď sme už pritom: Čo dobré je na jednom použití?).

plasticgood

 • Vyhýbajte sa hliníkovým nádobám, konzervám a plechovkám, pretože ich povrchová vrstva, ktorá má zabrániť styku jedál a nápojov s kovom, je ošetrená bisfenolom A
 • Vyhýbajte sa polykarbonátovým dojčenským fľaškám a nádobám  (recyklačný kód #7 alebo PC). Nie všetok plast v kategórii #7 obsahuje BPA; mnohé nové plasty ako PES a Tritan sú zahrnuté v kategórii #7 (Other), a sú bez obsahu BPA. Výrobcovia nie vždy označujú produkt recyklačným kódom alebo materiálom. Ak nájdete neoznačený produkt, nekupujte ho alebo kontaktujte výrobcu.
 • Uprednostňujte nádoby na potraviny z antikórovej ocele, skla, silikónu a dreva.

Prevzaté zo Soft Landing.

2 Responses to Ako sa vyhnúť BPA

 1. kika píše:

  ahoj.. vdaka za vsetky clanky..teraz ma pri tomto napadlo..takze vsetky tuniakove konzervy obsahuju BPA?

  • electra píše:

   Nuž, nemám dáku ukludnujucu spravu alebo pocit. Pouzivam rozum pri nakupoch… a toto je iba co viem:

   Oceľové plechovky by mali byť vyrobené z pocínovaného plechu (cínom pokovovanej ocele) alebo bezcínovej ocele. Podľa wikipedie, komerčne dostupné plastové obloženia z cínu obsahujú BPA. Vnútorná časť plechovky je potiahnutá epoxidovým povlakom, aby sa zabránilo tomu, že potraviny alebo nápoje prídu do styku s kovom. Čím dlhšie je jedlo v plechovke a čím je teplejšie a kyslejšie, tým viac BPA sa uvoľní do potraviny. V sept 2010 Kanada ako prvá vyhlásila BPA za toxickú látku, a nato postupne zakázali BPA v detských fľašiach v Kanade i Európe. Niektoré spoločnosti vyhlásili, že dobrovoľne eliminujú BPA zo svojich konzerv, ale nie všetci prezradili akou chemikáliou to nahradia.

   Problém je tá alternatíva – mnohí začali používať BPS, ktoré je vraj horšie, lebo ľudia absorbujú 19x viac BPS ako voľakedy BPA. Niekto vyhlásil, že pokrytie pre jeho rajčiny je vinyl, ešte horšie. .. Iní ho nahradili modifikovaným polyesterom, nemám ani poňatia čo to je.

   Druhý problém je, že máme plechovky z hliníka alebo pocínovanej ocele. A tie z hliníka sa ďaleko menej recyklujú ako tie pocínované. Pocínované sa pomerne slušne a často recyklujú. Nehovoriac hlinik vs bpa.. vyberiem si BPA.

   Podľa wikipedie napojove plechovky su vyrobene z hlinika (75% celosvetovej vyroby) alebo pocinovanej ocele (25% celosvetovej vyroby), takze napoje v konzervach by som urcite nikdy nepila, navyse sa im da lahko vyhnut.

   Ale z coho je vyrobena rybacia konzerva, to teda neviem. Dufam, ze to bude pocinovana ocel a dufam, ze olej daleko menej absorbuje ako rajcina alebo nieco podobne, takze vyhnime sa kyslym jedlam a rajcinam v konzervach. Tipujem, ze existuju rozne druhy konzerv, nie vzdy sa kazdy unuva to uviest. Nasla som doma akurat iba psiu konzervu ma na sebe 83 co je papier, drevovlaknita doska / plechova doska, zas nikto mi nepovie zlozenie toho plechu.

   Iste je lepsie obmedzit konzervy na minimum, kde nemate na vyber, teda aj my jeme konzervovane ryby, hlavne kvoli pomazankam. Ale napr. tým konzervovanym drinkom sa da vyhnut. A ak je nieco mozne kupit v sklenenej alebo PET flasi, radsej kupim to. Opat, vrchnaciky na zavaraninach su tiez niecim potiahnute.

   Jogurty, aj ked kupime PP kelimky a nie polystyren, este stale vrchnacik je hlinik.

   Tetra pak dzusov má tiež rôzne zloženie, niektori vyrobcovia ho uvedu (teda recyklacny znak), existuje niekolko recyklacnych znakov pre tetra pak. Iny ho za neuvedu, take madarske Sio sa neunuva na svojich ovocnych dzusoch. Ja mlieko v Tetra Paku nikdy nekupujem. Jednak Tetra Pak nie je recyklovatelny, jednak kadeco obsahuje. Takze mavame mlieko vylucne v PET flasiach, obcas v skle, ak sa nam to chce vliect z Billy. Ale dzus v Tetra pakoch mavame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.