Ako sme kupovali vysávač alebo moje červené Ferrari

Pred letom sa mi pokazil náš starý Electrolux. Nuž starý, mal zo 7-8 rokov, toľko čo moja prvorodená dcérka. Bolo to minulé leto, nie toto posledné s vírusmi, tak ma napadlo, že sa pozriem do kamenného obchodu. „Aké ťažké to už len môže byť vybrať si nový vysávač?“, pomyslela som si. Keďže sa poznám, aká som na všetko neskutočne prieberčivá, to bola veľmi hlúpa myšlienka. Hlavne keď vezmeme aj v úvahu, aká som neskutočná „trapasáčka“ pri všetkom, čo robím. Nič u mňa nie je jednoduché a so všetkým sú vždy komplikácie.

Takže náš Electrolux. Nebol dokonalý, ale nebol ani hrozný. Mal v mojich očiach dve nedokonalosti.

1. Za prvé, rýchlo sa prehrial. Často po jednej miestnosti začal štrajkovať, až kým sa neochladil. Hlavne v lete s ním hodinu-dve „nebola reč“. Potom bol ochotný pracovať ďalej. Takisto neznášal, keď mal zanesené filtre, ale to mu nezazlievam. S tým prehrievaním to bola oštara, v podstate som ho mohla hneď dať vymeniť, ako prišiel, ale nechcelo sa mi .. Bol objednávaný online a proste sa mi nechcelo posielať ho nazad. Koncom jari 2019 povedal, že už pracovať ďalej nebude, tak som to vzdala.

2. A za druhé, nádobka na prach bola polykarbonát. Dávam si záležať na plastoch v domácnosti, snažím sa obchádzať jedovatejšie a nerecyklovateľné druhy ako polystyrén, polykarbonát a PVC. Ale nieže by mi z toho dieťa jedlo, tak sme to prežili. Je ťažké zistiť na diaľku, z čoho máte vyrobený vysávač alebo iný prístroj. To je zas nevýhoda online obchodov. Pre mnohých ľudí je plast proste plast a ak sa spýtate na recyklačný znak, tak sa na Vás budú dívať čudne.

Chcela som niečo podobné:

– Malý a ľahký. Ja toho veľa neunesiem a občas to treba ťahať po schodoch či do pivnice. A hoci nádobky vyzerajú pri menších vysávačoch vždy tak mini, oni sa nenaplnia tak rýchlo. Ja síce vynášam nádobku po každom povysávaním všetkých izieb, ale nikdy nie je naplnený ani do polovice. A nieže by sme nemali dosť prachu.
– Bezvreckový. Nuž, tu som mala v kamennom obchode problém. 99% vysávačov tam mali sáčkové alebo vreckové, správnejšie. Našla som tri nesáčkové kusy, z toho dva vyzerali „divne“. Vraj ľudia uprednostňujú sáčkové. Neviem, či ľudia naozaj uprednostňujú sáčkové alebo sú to iba kamenné obchody, čo uprednostňujú sáčkové. Keďže, potom sa treba vracať kupovať sáčky a kamenné obchody sú predsa radi, keď sa im zákazníci chcú či musia vrátiť. Jediná výhoda pri sáčkových je, že teoreticky pri čistení by mohli byť menej prašné. Ale mne sa nepráši vyslovene nádobka, keď ju vysypem. To, čo je prašná práca je čistenie filtrov. A aj pri sáčkových treba občas vyčistiť dáky ten filter, pokiaľ viem. Aj sáčkové sa samozrejme dajú použiť bez sáčku, akurát ten látkový vačok sa dosť zanesie a to vyprášiť už nie je ktoviečo (neviem ako pri všetkých druhoch, pri sáčkovom mojej matky je taký látkový. Aj naša prastará Eta mala taký látkový vačok).

Keď som sa tak pozerala na „modernejšie“ druhy, tak som si samozrejme pozrela aj tyčový či robotický. Aj v Lidl mávajú vždy taký mini robotický a deti vždy otravujú, že prečo nie taký. My síce nie sme „kobercoví“ (väčšina našej podlahy sú parkety alebo kameň) a robotický vyzerá chutne, ale u mňa má jednu veľkú nevýhodu. Ako každý prístroj, určite je hlučný, teda vydáva určitý zvuk. A u nás je stále niekto doma. Ako robot je pomalý, takže si neviem predstaviť, že by mi tu furt niečo hučalo. A som si istá, že by to rozčulovalo domáce zvieratká. To je tak pre kancelárie, kde vypnú svetlo, odídu a zapnú vysávač, nech povysáva (pravda, ak tam majú poplašné zariadenie, tak to môže byť problém).

A druhá vec je spôsob, akým vysávam a načo vysávač potrebujem. A preto aj tyčový bol rozhodné „nie“ aj keď niektoré vyzerajú „cool“. Akurát neviem, či v niektorých prípadoch s tou vodou to nie je iba nahradenie mokrej handry. Alebo tepovanie kobercov, ale ako hovorím, ja nemám koberce a nepotrebujem ani tepovať. Mám iba mini detské koberce, ktoré v krajnom prípade (pri nejakej nehode) ošpliecham mydlom a vodou vo vani. Ak mám šťastie, tak je to uprostred leta a do hodiny sú suché, ak smolu a je vlhké počasie, tak sa mi zopár dní budú sušiť. Bezkobercové podlahy sa určite ľahšie udržujú. Prach sa zvyčajne zbiera iba na niektorých miestach na zemi. Zvyčajne sú to nejaké rohy či miesta za dverami, kde nájdem po zopár dňoch chumáče. Pravda, dajú sa i zdvihnúť rukou alebo pozametať. Prach na stoloch je nepríjemnejší. Koberce nemám rada. Sú síce teplejšie, ale vždy sú plné prachu, vlasov, chlpov.. o zápachu nehovoriac. Nie som fanúšikom kobercov, skôr teplých ponožiek a papúč.

Vysávač u mňa vo veľkej miere nahrádza prachovku. Celkom rada vysávam, aspoň na chvíľu „vypnem“ iné zvuky a problémy, ale nenávidím používať prachovku, utierať prach zo stolov, poličiek (preto u nás máme poličky výlučne uzavreté a iba tie najnutnejšie). Takže ja vysávam nielen zem, ale aj stoly, parapety, police, kam sa zmestím, klávesnice, zadné časti monitorov, plastové hračky a krabice.. Skúste to povysávať s tyčovým (alebo robotickým)… O niektorých užších rohoch nepovediac.

Ale vráťme sa ku kamennému obchodu. Nepoviem kde, nech „neohováram“, kamenný obchod je vždy o ľuďoch, čo tam pracujú, a niektorí sú príjemní a ochotní a iní menej. A to sa mení od mesta k mestu. Vzali sme pokazený Elektrolux a odovzdali ho – jedna z výhod, čo viete spraviť, ak si idete kúpiť nový domáci prístroj do kamenného obchodu. A keďže nebolo priveľa na výber, tak ma prehovorili na jedinú Rowentu čo tam mali. Prečo nie, povedala som si, nevyzerala príšerne. Akurát, keď som prišla domov a rozbalila krabicu, tak som zistila, že mi nepribalili tyče. Výstavný kus, zabudli. Už sa to začína.. Po dvoch telefonátoch môj partner vybehol po tyče. A hneď som „s hrôzou“ zistila, že majú jednu obrovskú chybu v mojich očiach. Nemali tú zastokávaciu jamku. Niekto si povie, taká hlúposť. Aj ja som si skúšala celú noc nahovoriť, že mi to nevadí. Ale som sa ráno zobudila a vadilo mi to. Ja používam vysávač zo dvakrát týždenne a je to na niekoľko rokov. Proste mi vadilo, že „tá palica“ nemá tú zacvakávaciu jamku.

Tak sme tam ráno išli znova a doniesli nedotknutú Rowentu. Oh môj bože, to bolo výhoviek, komplikácií a prehovárania, než bol predavač ochotný to prijať naspäť. Pokúšali sa ma prehovoriť, že také palice pod 200EUR ani neexistujú. Keďže to bol výstavný kus a pravdepodobne si ho ľudia niekoľkokrát odskúšali, tak palice mali škrabance na mieste, kde sa zasúvajú (veď hovorím nemajú tú jednoduchú malú nasúvaciu priehlbinku). Tak ma predavač obviňoval, že som to doškrabala ako to má teraz predať. Ani som sa toho vysávača nedotkla. Ako som uvidela tie palice, založila som ich do krabice, že sa nato vyspím. Napokon rozumný vedúci prikázal, nech nám vrátia peniaze. Môj partner nie je citlivka, ale povedal, že tam už v živote nevkročí.

Ešte sme sa stavili vo vedľajšom obchode a tam sa mi zas predavač doslova „vysmial“, že také tyče mali za komunizmu iba staré Ety a dnes už neexistujú. No môj Elektrolux nestál viac ako 50-70 EUR a nebol z čias komunizmu a mal normálnu zastokávaciu tyč, čo som pokladala za úplnú samozrejmosť. Nie niečo, čo musím extra hľadať na vysávači.  Pribudol mi teda ďalší atribút na vysávači: do hadice zacvakávacia tyč. Tak som išla domov a urobila som to, čo som mala urobiť hneď ako prvé. Vygooglila som si všetky vysávače, čo predáva alza i mall a našla plno takých, čo mali palice podľa môjho želania.

Akurát nebolo to úplne ono, vždy tam bolo niečo, čo sa mi nepáčilo. Napríklad, čo je to za novota, že fúka dopredu. Aby na mňa nefúkal vzadu? Ale veď mi rozfúka prach predo mnou, to určite nepotrebujem. A ja zvyčajne vysávam tak, že som pred vysávačom, nie za. Alebo môjmu partnerovi sa nepáčil hluk či výkon motora.

A potom úplne náhodou, som ho objavila. Vysávač „mojich snov“. Philips FC9729/09 PowerPro Expert. Divné, že ma nenapadol, moja matka má už vyše desaťročie Phillips, aj keď vreckový. Musí mať už dosť veľa rokov, možno aj zo 20, nemám ani poňatia. Moja sestra ho dovliekla z Nemecka, kde ho používala. Neviem, podľa mňa nebol úplne nový, keď ho priniesla. Akurát tento je trochu väčší a ťažší. Ale tiež má v zadnej časti malú komoru na doplnky a zavinovací kábel. V tom čase čo bol prinesený, bol u nás ešte moderný, keď vezmeme v úvahu, my sme ešte mali naozaj prastarú komunistickú Etu. Moja matka mu občas kúpi sáčky. Ešte stále ich predávajú na moje prekvapenie. Asi je to nejaký štandard.

Tak som si ho teda objednala. Ja som si vybrala model a palice a môj partner schválil motor a hlučnosť. Prišiel koncom júna 2019. A je úplne dokonalý. Dobre skoro dokonalý. Má asi o 10cm kratší elektrický kábel ako môj pôvodný Elektrolux, cítim to na jednom schode, ale dá sa to prežiť, iba ho musím natiahnuť z druhej strany.

Pravda, dbali sme aj na kvalitný filter. Môj synček má alergiu na prach a roztoče. Ak má niekto veľké problémy s alergiou alebo astmou, tak by nemal čistiť filter za nádobkou a mal by to nechať na menej citlivého príbuzného, to je ako vyprášiť dobre zaprášenú prachovku. Je pekné, že má v atribútoch napísané, ako pohltí 99.9% prachových častíc, ale ten filter treba raz za čas vyprášiť (dá sa aj vymyť, už som to robila, ale zo deň sa bude sušiť na radiátore, je to taká stlačiteľná pena ako špongia) a pritom prášení sa nadýchate prachu. Má tri filtre, akurát tento penový za nádobkou treba vyprášiť. Ja ho vyprášim do smetiaka vždy keď vynesiem nádobku.

Nádobka je z polypropylénu a ľahko sa vysype. Ak veľmi chcete alebo ste z tých super čistotných, dá sa aj vymyť vodou, ale nejak špeciálne netreba. Ibaže by ste vysávali niečo veľmi špinavé po rekonštrukcii bytu alebo tak.

Veľmi ťahá, tak zo 10x silnejšie ako môj starší vysávač. Pri detských kobercoch mu musím znížiť sanie, ináč ich odsaje. Sanie sa dá znížiť dvoma spôsobmi. Na rozdiel od môjho staršieho vysávača, kde to bolo iba tým, že sa otvoril otvor na palici. Tu sa dá znížiť sanie aj priamo na vysávači. Bezvreckový má ešte jednu výhodu. Ak povysávate lego alebo korálku svojich detí, tak to pokojne vyberiete alebo vykotúľate. Motor má určite v pohode, zatiaľ mi ani raz neštrajkoval. (Má 5 ročnú záruku na motor.)

Ako aj matkin sáčkový Phillips, má miesto na všetky doplnky, takže ich nemusíte niekde extra skladovať. Akurát ten náš ich má v zadnej časti, „na zadku“,  a ten mojej matky v hornej časti, „na chrbáte“. Ja veľa tých doplnkov nepoužívam. Akurát malú kefku, ktorú má rovno na tyči používam na nábytok. A tú zmenšenú časť asi mini hubicu (neviem pomenovať tie časti) na sedačky alebo teraz aj mačací strom.

Môj vysávač je jemne menší a o hodne ľahší ako ten starší mojej mamy. Ale to bude aj dobou a modernizáciou. Pozerala som aj vreckové na stránkach Phillipsu, už sa im zmenil dizajn. Nemyslím, že je ľahší ako bol môj sedemročný Elektrolux, veľkosťou a váhou mi pripadajú podobné. Ten som vyslovene „schválne“ nefotila, ale možno ho nájdem na nejakých fotkách.

Zvláštne, že ani jeden kamenný obchod, kde som bola (v troch som bola), nemal Phillips ako značku v ponuke. A dodnes nechápem, prečo je „zacvakávacia“ palica taký exot. Alebo by mala byť. Musia to predsa vyrábať ako na bežiacom páse v tej istej továrni či susednej..  Jedine viem, že Lidl máva Phillips v ponuke z času na čas. Keď sme tento kúpili, tak mali v Lidl asi o dva týždne takmer o polovicu lacnejšie (náš vyšiel na 169EUR). Akurát ten bol vreckový, tak mi to nemuselo byť ľúto. A ja som spokojná s mojim malým „červeným Ferrari,“ ako to môj partner nazval.

Všetky parametre, ak linka bude fungovať, tu som iba niektoré vybrala:
https://www.philips.sk/c-p/FC9729_09/7000-series#see-all-benefits

Prietok vzduchu (max) 32,5 l/s
Vstupný výkon (max) 750 W
Hladina úrovne zvuku 67 – 75 dB
Kapacita na prach 2 l
Výstupný filter Allergy H13 filter
Filter motora Doživotne umývateľný filter
Úroveň filtrácie Úroveň HEPA13
Dĺžka kábla 7 m
Rozmery produktu (D x Š x V) 505 x 292 x 292 mm
Hmotnosť produktu 5,5 kg
Uskladnenie príslušenstva Zabudované

Posielam linku priamo na Phillips. Keďže vysávače sa môžu dobou jemne zmeniť. O linkách na predajcoch nehovoriac. Ale search na google funguje celkom slušne.

https://www.philips.sk/c-m-ho/vysavace
Tento článok nie je sponzorovaný.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.