Analýza farieb – Objavte svoju pleť

Na farbe záleží. Farby nás ovplyvňujú. Vďaka farbám môže naša pleť vyzerať zdravšie a jasnejšie alebo vyblednute. Farba nášho trička vrhá tieň na našu tvár, môže prehĺbiť vrásky či kruhy pod očami alebo ich zatieniť. Od farby záleží, či budú naše oči vyzerať zakalené alebo žiarivé. Niektorí ľudia sa rodia s prirodzeným zmyslom pre farbu. Vidia na prvý pohľad, ktoré farby sa k sebe hodia. Pozrú sa do zrkadla a vedia, či farba zodpovedá ich farbe očí, pokožke, vlasov. Väčšina ľudí však nemá to nadanie. Mnohí z nás majú skriňu plnú oblečenia, ktoré nechcú nosiť a nevedia zrána čo si obliecť. S trochou námahy sa dá naučiť, ktoré farby nám sedia. Jedna z prvých vecí, ktoré nezaškodí vedieť, je či je naša pleť „chladná“ alebo „teplá“.

 

rachelvsmonica

Priateľky Jennifer Aniston (warm) a Courtney Cox (cool). Jennifer je v palete farieb letny a Courtney zimný typ.

 

Keď hovoríme o pleti, nemyslíme tým „svetlú“ a „tmavú“ pleť, ako je zobrazená napríklad na Fitzpatrickovej stupnici. Táto stupnica rozdeľuje pleť na 6 veľkých kategórií, od svetlú až po tmavú. Číslo jedna je veľmi svetlá, zatiaľ čo číslo šesť je najtmavšia. Dostaneme sa aj k farbe pleti, ale najskôr si treba uvedomiť tón pleti.

 

fitzpatrick-scale1

 

1. Tón pleti

Existuje „sezónne“ rozdelenie pleti, ktoré nemeria to, či máme pleť tmavú či svetlú, ale na základe nášho tónu pleti určí, či máme:
– chladný (cool) typ pleti
alebo
– teplý (warm) typ pleti.

 

warmvscool

Warm vs Cool
Kate Hudson, Tia Carrere – warm
Naomi Watts, Lucy Liu – cool

 

Sezónne rozdelenie pleti je súčasťou analýzy farieb, ktorá má 12 kategórií. Určuje, ktorá farba sa k nám hodí. Je to tak trochu zmes vedy, inteligencie, zdravého rozumu a vkusu. Je založená na prirodzenej farbe našich vlasov, pleti a farbe očí, podľa ktorej nás zaraďuje do podkategórií, nazvaných podľa 4 ročných období – zima, leto, jar a jeseň. Tie sa potom ešte ďalej štiepia, každé ročné obdobie na 3 ďalšie podkategórie, ale tam až nepôjdem v tomto článku.

Pozrime si niekoľko ďalších príkladov:

Nasledujúci obrázok je vynikajúcou ukážkou rozdielov medzi afroamerickým teplým (Beyonce a Mary J.) a studeným (Oprah) tónom pokožky. Dve dámy na okrajoch majú zlaté odlesky vo vlasoch, zatiaľ čo pani Oprah má oblečené čierne šaty s chladnými farbami, ktoré zdôrazňujú jej chladné tóny v pokožke. Dievčatá s teplými tónmi v pokožke si vybrali krémové a nie čisto biele šaty.

 

warmvscool

Beyonce (warm), Oprah (cool), Mary J. Blige (warm)

 

Indské herečky Katrina Kaif a Vidya Balan. Pokožka Indov má hnedý, modrofialový alebo zlatý podtón. Niektoré farby zdôraznia tento podtón, ktorý veľmi lichotí celému vzhľadu. Takže kým niekto so zlatým podtónom a ostrými rysmi môže nosiť jasne oranžové šaty, kým iný s hnedým podtónom sa v oranžovej stratí.

 

whats_your_colour_undertone_katrina_kaif

Britská herečka indského pôvodu Katrina Kaif.

 

Zavrite na chvíľu oči a potom ich otvorte a pozrite sa na obrázok. Katrina Kaif má ružový podtón pleti. Je príliš pekná pre tento odtieň svetlomodrej farby. Trochu sa bijú – svetlo modrá a svetlo ružová. Krémovo biela nie je zlá, ale musíte uznať, že na strednom obrázku, v tej ružovej vyzerá kúzelne.

 

whats_your_colour_undertone_vidya_balan

Indská herečka Vidya Balan

 

Myslím, že i pri pohľade na túto fotku Vidya Balan viete povedať ihneď, ktorá farba najviac svedčí indskej herečke. Ak si na pár sekúnd zavriete oči a potom ich otvoríte pri pohľade na obrázok vás tá ružovozlatá kurta oslepí. A zatieňuje i herečku. Chladná biela a svetloružová výšivka sú tiež trochu prisilné. Väčšina z vás si iste vybrala za víťaza prostredný obrázok s červenou a medenou.

Rozdielne analýzy

Ešte než sa dostaneme k analýze toho, ako zistiť či máme „cool“ chladný typ pokožky alebo „warm“ teplý typ pokožky, je dôležité upozorniť, že mnohé analýzy sa líšia. Niektoré zostanú pri rozdelení na cool a warm, iné uznávajú aj tzv. neutrálny typ. A mnohé – hlavne, ak sa jedná o makeup idú ešte viac do podrobna.

Treba si uvedomiť, že každý môže byť neutrálny bez ohľadu na farbu pleti. „Neutrálna“ osoba je osoba, na ktorej väčšina farieb vyzerá dobre. Na niektorých to platí, na iných nie. Iba veľmi malá časť ľudí má ozajstný neutrálny podtón pleti, tak si to nezľahčujte a nezaraďujte sa tam automaticky. Aj keď ste neutrálny podtón, bude Vás to „ťahať“ viac k jednej alebo druhej strane.

Takže to, čo je „cool“ chladný a čo je „warm“ teplý typ pokožky? Ľudia s chladnou pleťou majú modré a ružové tóny v pokožke, zatiaľ čo teplá pleť má zvyčajne zelené, žlté, broskyňové tóny v pokožke. Áno viem, nie sme modrí ani zelení ako Marťankovia…

Pozrime sa teda na náš tón, správnejšie povedané podtón pleti. Schválne je použitý výraz „podtón“, pretože sa tým myslí farba „pod kožou“, nezávislá na genetických (pohlavie, rasa) či vonkajších okolnostiach (opálenie, akné). Gény a pohlavie hrajú významnú úlohu v type pleti. Stravovanie, vek, ekologické, fyziologické faktory taktiež ovplyvňujú typ pokožky. Ale podtón zostane rovnaký, aj v prípade akné či zmeny pigmentácie. Môže sa však meniť pohľad naň počas dňa, či už zmenou osvetlenia a únavou našej pokožky. Keďže cez pokožku sa pozeráme na podtón. Samozrejme, každý je jedinečný a zaradiť sa do kategórie nemusí byť vždy jednoduché.

V našej oblasti sa najčastejšie vyskytujú teplý (žltý) podtón pokožky a studený (ružový) podtón.

Príprava

1. Predtým, než si začnete zisťovať podtón pleti, odstráňte všetok makeup, umyte sa. Zbavte sa odumretých kožných buniek a potu. Nehydratujte svoju pokožku.

2. Testujte sa v dobrom osvetlení. Je vždy dobré, skúsiť si to na jednom mieste a potom ísť na iné, s iným osvetlením. Vonkajšie prirodzené svetlo je vhodnejšie ako vnútorné. Vnútorné svetlo je zvyčajne príliš žlté a zelenkasté.

3. Opýtajte sa na názor niekoho iného, často je objektívnejší ako váš pohľad v zrkadle.

4. Oblečte si biele tričko. Akákoľvek ná farba ako biela ovplyvní výsledok.

Testy

Test 1 – žily

Pozrite si žily na rukách.  Tvár nie je práve ideálna, mnohí majú červené fľaky na tvári, ktoré môžu viesť k domienke, že majú ružovú v pokožke.

V prípade, že majú žily viac modrastý nádych na dennom prirodzenom svetle a pokožka je viac ružovkastá, ste cool – máte studený podtón pokožky. V prípade, že žily majú viac zelenkastý nádych na dennom prirodzenom svetle a pokožka je viac žltkastá či oranžová, ste warm – máte teplý podtón pokožky. A prečo zelená? žltá + modrá = zelená. Dívate sa na modré žily cez žltú pokožku.

Obrázky môžu pomôcť, ale i popliesť, spoľahnite sa na vlastný úsudok.

 

Figuring-out-Skin-Tone-500x243

 

cool

 

warm

 

neutral

 

Test 2 – pozrite sa za ucho

To je spôsob, ktorý používajú profesionálni maskéri a vizážisti. Ale sami to asi nezvládnete. Poproste maminu, sestru, kamarátku..
Vytiahnite ucho dopredu, až uvidíte kožu v malom bránkovisku. Ak nepoužívate samoopaľovací prípravok, vždy bude mať buď ružový alebo žltý nádych. Opäť – ak je tam žltá, vaša pleť je „warm“. Ak nájdete ružovú, ste „cool“.

Test 3 – biela

Dajte si vlasy do copu. Obviažte si bielym uterákom vlasy i krk tak, aby ste videli iba bielu.  Čisto biela najlepšie odráža podtóny pleti. Odraz modrých, ružových, purpurových podtónov znamená studený tón pleti. Odraz žltých, béžových alebo zlatých odtieňov znamená chladný podtón pleti

Test 4 – zlato vs striebro

Priložte si kus zlatej a striebornej látky alebo šperku k tvári. Zlato vyzerá lepšie na teplom podtóne pleti, striebro na studenom. Spýtajte sa niekoho iného na názor, bude to objektívnejšie, vy môžete uprednostňovať podvedome jednu farbu.

Test 5 – opálenie

Chladný typ pokožky – Pokožka sa na slnku rýchlo spáli do červena, ťažšie sa opáli. To platí pre svetlú pleť. V pokožke je viac „ružová“ ako „broskyňová“. Potom je tu tmavšia pleť – tmavohnedá pokožka s červenými podtónmi (pôvodní Američania, ľudia afrického pôvodu); a tí, ktorých pokožka je „bronzová“ alebo „hnedá“, keď sa opália.

Teplý tón pokožky je prítomný u ľudí svetlej pokožky, ktorí sa dokážu opáliť; u tých, ktorí majú tendenciu vyzerať skôr „broskyňovo“ ako „ružovo“, u ľudí, ktorí majú viditeľne „žlté“ tóny (ľudia ázijského, afrického pôvodu); u ľudí, ktorých pokožka je popisovaná ako „zlatá“, keď sa opália.

Test 6 – Farby

Požičajte si kus látky alebo trička, košele v týchto farbách: hrdzavá / oranžová, svetlomodrá, biela a smotanová, krémová, béžová. Popadnite najlepšieho priateľa alebo maminu znovu v dobrom osvetlení pred zrkadlom si ich odskúšajte. Každú farbu si priložte k tvári alebo dajte okolo krku. Vrhá na vás hrdzavá zdravý opálený odtieň, alebo vyzeráte uškvarene? Je svetlomodrá naozaj vaša farba, alebo v nej vyzeráte unavene? Pozrite sa na kruhy pod očami, zdôraznené vrásky.

Biela farba môže byť problematická pre mnohých z nás. Ak nemáme na sebe tú správnu bielu, budeme vyzerať unavene a „vygumovane“. Ak svetlomodá a biela sú vaše farby, tak ste „cool“. Ak vyzeráte lepšie v smotanovej a oranžovej, ste „warm“.

Vyzeráte lepšie, keď si dáte okolo krku oranžový alebo ružový šál? Ak ihneď odpoviete oranžový, máte teplý podtón pleti. Ak odpoviete ružový, máte chladný podtón pleti.

Čo sú odtiene bielej viď
http://en.wikipedia.org/wiki/Shades_of_white

Test 7 – identifikujete sa s niektorou so známych osobností?

Všetky známe osobnosti sú analyzované a zaradené do kategórií odborníkmi. Mnohí sú obliekaní na rôzne príležitosti módnymi návrhármi – niektoré modely sú vydarenejšie iné menej.

Test 8 – video ukážka

Kto vie po anglicky možno mu pomôže video. A kto nie, možno mu pomôžu farby.

 

 

Čo to má s farbami?

Farba môže mať mnoho rôznych hodnôt – inými slovami môže byť svetlejšia alebo tmavšia pridaním bielej alebo čiernej. Napríklad pridanie bielej do čisto žltej vytvorí pastelový odtieň, zatiaľčo pridanie čiernej do tej istej žltej vytvorí horčicový odtieň.

Väčšina farieb má jemné podtóny, ktoré sú buď červené, modré alebo žlté.

Tieto šaty sú dokonalým príkladom dvoch rôznych odtieňov tej istej farby. Tmavšia červená sukňa má v sebe viac „modrej“ ako jasnejšia vrchná časť, ktorá má v sebe viac „žltej“.

 

lanvin-red1

 

Základná paleta farieb pre studený podtón pokožky:

CoolToneColors-Summer-Winter

Paleta pre studený podtón pokožky zahŕňa svetlé a pastelové farby, množstvo modrej, ružovej. Na niektoré príliš žiarivé farby treba nájsť odvahu, ale experti tvrdia, že naozaj vyzdvihnú ožiaria pokožku a dajú jej ten zdravý nádych. A samozrejme, keďže striebro vyzerá lepšie na pokožke, množstvo odtieňov šedej.

Treba si dať pozor na olivovú, blonďavé vlasy môžu získať zelený nádych.

Takisto sa pri príliš svetlej pokožke treba vyvarovať čiernej, aby sme neskončili s mŕtvolným nádychom pokožky.

Základná paleta farieb pre teplý podtón pokožky:

WarmToneColors-Autumn-Spring

Ako vidno na palete, zahŕňa veľa oranžovej, a farieb zeme.
Odporúča sa vyhýbať sa príliš žiarivým a pastelovým farbám a držať sa skôr sýtych prírodnych farieb.

Video s ukážkami pre jednoduchú inšpiráciu. Samozrejme takýchto ukážiek nájdete na youtube na stovky.

 

 

Prehľad a príklady:

studený/ružový podtón pleti

Žily na dolnom zápästí majú modrastý nádych.
Pokožka vo farbe slonovej kosti alebo svetlo ružové sfarbenie.
Pokožka sa ľahko na slnku spáli a opáliť sa trvá dlhšie
Pokožka tváre je náchylná na sčervenanie po cvičení alebo pití alkoholu.

Môžete mať :
– svetlé až stredne tmavé hnedé vlasy
– prirodzene blond / svetlé vlasy
– prirodzené ryšavé vlasy
– svetlo zelené, orieškovo hnedé, sivé alebo modré oči
– svetlá farba pokožky
– pehy

 

1

 

teplý/žltý podtón pleti

Žily na dolnom zápästí majú mierne nazelenalý odtieň.
Pokožka má viac žltý alebo broskyňový nádych.
Máte sa tendenciu skôr opáliť ako spáliť.

Zároveň môžete mať
– prirodzene tmavo hnedé, čierne, gaštanové alebo zlaté tóny vo vlasoch.
– hnedé alebo zelené oči

 

11

 

olivový podtón pleti

Žily sú viac modré ako zelené.
Farba pleti je zlato hnedá.
Niektorý podkladový makeup vyzerá príliš ružovo alebo popolavo na pleti.
Máte európsky alebo ázijský pôvod.

Olivová pleť je kombinácia teplých tónov (oranžová / béžová / žltá) s miernym chladným podtextom (zeleným podtextom). Z tohoto dôvodu, olivová pleť je veľmi univerzálna, pokiaľ ide o výber farieb.

 

12

 

teplý/ oranžový/červený podtón pleti

Môžete mať
– prirodzene tmavohnedé / čierne vlasy
– oranžové, lieskovohnedé, hnedé alebo čierne oči
– teplé farby ako koralová, marhuľová, pomarančová sú vhodné ako bronzer a blush, farba na líčka.

 

13

 

studený / modrý / čierny podtón pleti

Môžete mať:
– tmavé vlasy
– hnedé oči
– ľahké namodranie okolo vonkajšieho okraja pier
– tmavo modrý tón presvitajúci cez kĺby a kolená.
– studená modrá zvýrazní tvár
– studená ružová svedčí tejto farbe pleti

 

14

 

Už táto analýza začína byť pridlhá a otravná, tak dúfajme, že máte akú takú predstavu, či máte teplý alebo studený podtón pokožky a o čom to vlastne je. Ak vás zaujíma iba oblečenie, môžete zvyšok preskočiť. Teraz sa pozrieme na intenzitu farby pokožky.

2. FARBA POKOŽKY

Farba pokožky má význam hlavne pri výbere makeupu, výber oblečenia na všedný deň je trochu tolerantnejší a „vystačíme si“ s „cool“ alebo „warm“ a farbou vlasov a očí.

Väčšina informácií je prevzatá z blogu Make up charts, ak to niekoho zaujíma podrobnejšie.

Farba pokožky – svetlá až svetlo opálená

 

light_skin_tones

Veľmi svetlá. Najsvetlejšia pokožka, často s pehami. Neopáli sa alebo iba veľmi ťažko, vždy sa spáli.
Modré, ružové alebo zelené podtóny.
Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Julianne Moore.

 

fair_skin

Svetlá. Svetlá pokožka, ktorá sa mierne opáli a vyzerá pomerne prirodzene s malým množstvom žltohnedej.
Žlté, zelené a ružové podtóny.
Coco Rocha, Haruka Ayase, Cate Blanchette.

 

medium_skin

Stredne svetlá pokožka. Prirodzené béžová alebo žltohnedá pokožka.
Žlté až zlaté podtóny.
Natalie Portman, Gisele Bundchen, Takei Emi.

 

light_tan_skin

Svetlá žltohnedá. Zvyčajne stredomorský, ázijský, indický alebo brazílsky pôvod. Známa aj ako olivová pleť. Vyzerá často nezdravo bez slnka kvôli zelenému podtónu pleti.
Zelené, žlté a zlaté podtóny.
Morena Baccarin, Penelope Cruz, Aishwarya Rai.

 

Ďalšie podrobnosti:

Cool Vs. Warm Skin Tone & Coloring: Penelope Cruz and Amanda Seyfried

Amanda Seyfried and Her Skin’s Pink Undertone

Olive Skin Tone such Penelope Cruz has

Skin tone charts for grey haired

Farba pokožky – tmavá

tan_skin_tones

Žltohnedá. Svetlá medzi tmavou farbou pleti. Odtiene olivový, kávový a karamel.
Podtóny chladné žlté s nádychom do zelena alebo teplé žlté zlaté podtóny.
Halle Berry, Kim Kardashian, Rihanna.

dark_tan_skin_tones

Tmavá žltohnedá. Intenzívnejšia farba pleti, ktorá vyzerá veľmi teplo, zriedka môže byť popolavá.
Tóny môžu byť zeleno-žlté (ktoré vyzerajú popolavo) a zlaté až červené.
Sara Nuru, Chanel Iman, Naomi Campbell.

brown_skin_tones

Hnedá pokožka. Prirodzene béžová alebo zľahka opálená pokožka so žltými až zlatými podtónmi.
Lauryn Hill, Tais Araujo, India Arie

bronze_skin_tones

Bronz a eben. Exoticky vzácny je modro-čierny podtón. Zvyčajnejší je teplý červený podtón.
Jeneil Williams, Viola Davis, Alek Wek.

Pokračovanie:

Dovolím si zdôrazniť, že rozdelenie na teplý a chladný podtón pokožky a jeho zaradenie do farebnej palety je iba začiatkom. Farby, ktoré sa k nám hodia, závisia i od vlasov a očí. A preto podrobnejšia sezónna analýza zahŕňa i rozdelenie na ďalšie 4 podkategórie, a to jar, leto, jeseň a zima. O tom niekedy inokedy…

Cool and Warm

 

Hlavné zdroje:
http://glamthings.com/what-is-skin-tone/
http://cicilalang.com/category/natural-makeup

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.