Bazén pre deti, hračky do vody

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

CRIVIT BEACH

Vyše dva roky som sa pokúšala nájsť nafukovací bazén nevyrobený z PVC a/alebo nevyrobený v Číne. Po dlhom čase som prišla k záveru – je to nemožné. Očividne výrobcovia doteraz nenašli vhodnú náhradu za PVC pokiaľ ide o nafukovacie produkty. A to, že nafukovacie bazény sa vyrábajú výlučne v Číne je trochu hanba pre európsky hračkársky priemysel.

Nafukovacie bazény, kolesá, vesty, hračky

Všetky nafukovacie produkty sú vyrábané z PVC (Vinyl). Priemysel doteraz nenašiel vhodnú alternatívu pre nafukovacie produkty z PVC. Keďže PVC je pre životné prostredie ten najškodlivejší a pre naše zdravie ten najnebezpečnejší plast, treba si kúpu produktu z PVC vždy zvážiť. Nezaškodí dobrovoľné testovanie produktu na škodlivé látky treťou stranou, niektorým z nezávislých európskych laboratórií a nezávadnosť potvrdzujúci certifikát. Značka CE dnes jednoducho nestačí a pri PVC už vôbec nie. A to je úplne jedno, či je to PVC z Číny alebo Timbuktu.

Pri PVC platí jednoduché pravidlo – vždy sa spoľahnite na svoj nos a zdravý úsudok. Ak PVC po rozbalení smrdí či je príliš lepkavé (= ftaláty), nie je to dobré znamenie. Nepomáha ani kúpa starého „vyvetraného“ PVC v tomto prípade, keďže nezabúdajme, že vývoj ide dopredu a staré PVC nafukovacie produkty obsahujú akurát ftaláty, z ktorých niektoré sú už dnes zakázané.

4453e8f694386e1a330a86bbb9fbe72e

TÜV Rheinland certifikát

Nafukovací bazén

Najčastejšie značky pre nafukovací bazén sú americké značky Bestway a Intex, a talianska značka Mondo, všetky vyrábané v Číne. Bestway má dve továrne v Jiangsu, pokiaľ je mi známe, o ktorých vyhlasujú, že sú super ekologické, lebo majú solárne panely na streche. To, že bazén je drahý neznamená, že je lepší ako iné, znamená iba to, že ho Američana doviezli z diaľky a dali si naň riadne percento.

Keby bolo na mne, tak sa bez nafukovacieho bazénu kľudne zaobídeme, ale bola som prehlasovaná. Keďže moja dôvera vo veľké americké korporácie vyrábajúce v Číne je nulová, tak som zvažovala Mondo a Lidl. Z európskych značiek, aj keď vyrábaných v Číne mám vždy o jedno percento lepší pocit v žalúdku ako z Američanov. Predsudky – možno, ale treba uznať, že Američania  majú dosť zlý record. Napokon vyhral Lidl, už aj preto, že som si ho vedela chytiť, skontrolovať, ovoňať (nepáchne a nie je divne lepkavý 😛 ) a má TÜV Rheinland certifikát na škodlivé látky.

Takže máme v babičkinej záhrade značku crivit beach, vyrábanú spoločnosťou OWIM GmbH & Co. KG, Neckarsulm a dovážanú LIDL Česká republika. Vyrobené v Číne.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

CRIVIT BEACH

Teraz musí ocko chodiť s vedrami vody – keďže je tu druhý problém – ako napustiť bazén vodou bez toho, aby voda prešla cez prastarú babičkinu PVC hadicu, ktorá  je úplne nevhodná na pitnú vodu (áno, tu je zas otázka, nakoľko je pestovanie vlastnej zeleniny v záhrade a jej polievanie PVC hadicou zdravé a ekologické, ale to nechajme na diskusiu inde). Tak mám čo robiť, hľadám polyetylénovú hadicu na polievanie. Bolo mi treba privoliť bazén…

LIDL ponúka dve verzie bazénov, väčšiu modrú, a menšiu trojfarebnú verziu 150x32cm.

Untitled-1bc3

CRIVIT BEACH

Alternatíva k nafukovaciemu bazénu z PVC – pevný polyetylén

Nahradiť nafukovací bazén z PVC je možné detským bazénom z pevného polyetylénu. Väčšina z nich je využiteľná ako pieskovisko a/alebo ako bazén. Všetky sú vhodné pre najmenšie detičky. K najznámejším značkám u nás patria Smoby, Starplast a Dohány. A ani jedna zo značiek nie je pridrahá. Pravda pevné bazény majú jednu nevýhodu – neviete ich jednoducho na zimu „stočiť“, ako tie nafukovacie a sú vhodnejšie pre rodiny, ktoré majú na to skladovací priestor.

Starplast je izraelská spoločnosť, vyrába svoje produkty v Izraely.

pib635249514627885219

STARPLAST

Francúzske Smoby vyrába produkty kadekde (Francúzsko, Španielsko, Nemecko, Čína.. ), táto vanička-pieskovisko v podobe motýľa s vodotryskom je vyrobená v Európe.

51ugDVYY+pL._SL1500_

SMOBY

Dohány Toys&Games je maďarská spoločnosť bratov Dohányovcov a vyrába svoje produkty v Maďarsku.

2075_kagylos_homokozo_medence

DOHANY

V USA je známy Play Shade Pool od STEP2, vyrábaný v USA, slnečník je vyrobený v Číne.

819jue7KSQL._SL1500_

STEP2

My máme doma STEP2 polyetylénovú šmýkaľku, a sme veľmi spokojní, ale pokiaľ ide o bazén, zdá sa mi to pridrahé. Ale vyzerá chutne.

Samozrejme, ak máte dieťatko do dvoch rokov podobnú funkciu splní i detská polyetylénová vanička, ktorú si kedykoľvek môžete vyniesť do záhrady. Naša detská bebe jou vanička je vyrobená v Holandsku a myslím, že plní rovnakú funkciu celkom v pohode.

Untitled-1bc

BEBE JOU

Záchranné vesty z PVC

Mnohé záchranné vesty sú vyrábané z PVC peny (výplň) a pokryté vrstou nepremokavého vinylu. Môžete ich identifikovať podľa lesklého, mierne gumového povrchu. I mnohé záchranné vesty z neoprénu a nylonu sú plnené PVC penovým jadrom. Príklady nájdete napríklad na tejto linke alebo na tejto linke. Výraz „najlacnejšia vesta bez atestu“ tiež nie je práve reklama na kúpu záchrannej vesty pre dieťa, navyše lacný plast je vždy synonymum pre polystyrén, čo je tak „z dažďa pod odkvap“, od jedného karciogénneho plastu k druhému.

Záchranné vesty bez obsahu PVC

Ak sa pozorne pozriete, nájdete aj záchranné vesty s výplňou z polyetylénovej peny, iba si treba pozorne prečítať materiál, z ktorého je produkt vyrobený, prípade sa opýtať výrobcu.

52(3)

HIKO BABY

Nafukovacie kolesá z PVC

Nafukovacie kolesá, rukávniky sú taktiež vyrábané PVC. V tomto prípade už je alternatíva i na produkt vyrábaný v Európe,  testovaný na ftaláty. Česká spoločnosť Fatra vyrába nafukovacie kolesá, lehátka, lopty, hračky, ktoré si môžete pozrieť či zakúpiť na tejto linke. Nie sú ekologické, ale aspoň testované na zdravotnú nezávadnosť a ftaláty podľa posledných bezpečnostných kritérií.

Polyetylénová a PEVA pena – produkty do vody bez obsahu PVC

Kto chce ekologickejšiu variantu, česká spoločnosť MATUŠKA-DENA s.r.o. ponúka zaujímavé produkty do vody z polyetylénovej peny – plavecké pásy, plaváky, zábavné nudle, nálepky a ďalšie produkty do vody.

dena1

DENA

Untitled-6

DENA

Hračky do vody z pevného polyetylénu a polypropylénu

Hračkám do vody z PVC je jednoduché sa vyhnúť – nie sú nevyhnutné, nekúpte ich. Viete sa im vyhnúť, nie je to ako napríklad s plastovými bábikami, že by ste nemali na výber inú alternatívu. Jediné, o čo prídete, sú striekacie zvieratká. Tie môžete pokojne nahradiť striekacími pištoľami alebo injekčnými striekačkami z lekárne. My sme dostali do daru Tschibo striekacie zvieratká a sú schované v pivnici (mamin štýl „zíde z očí, zíde z mysle“ funguje vynikajúco), a po poslednom Tschibo fiasku s hračkami tieto Vianoce (o tom niekedy inokedy a inde..) som si istá, že som urobila dobre.

Okrem vyššie spomenutých Dena hračiek z polyetylénovej peny väčšina európskych výrobcov, ktorí vyrábajú hračky do piesku, ponúka i niekoľko dutých hračiek do vody z pevného polyetylénu. A sú zábavné nielen vo vani, bazéne, ale i na hranie doma a na zimu. A nevadí im, keď ich jednoročné dieťa zhodí z poschodia na prízemie. Moje deti sa veľmi radi hrajú s plastovými zvieratkami – kačičkami, delfínom, žabkou a podobne. Prestierajú im tanieriky a misky s jedlom ..

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Hračky a vanička z pevného dutého polyetylénu (PE alebo HDPE, recyklačné číslo 2)

Ak chcete tie lepšie, vyberte si mäkšie s väčšou dierkou. Kvôli dôkladnému odstráneniu vody a vysušeniu. Dierka sa dá vždy zväčšiť horúcim kovom, ale z tých mäkších „stlačiteľných“ sa lepšie odstraňuje voda. K našim obľúbenejším patria žltá hviezdička od nemeckej značky Wader, vyrobená v Poľsku. Prišla náhodou s niektorou sadou do piesku. Môj jednoročný si ju hneď prisvojil (hoci ja tvrdím, že je to kvôli tomu, že má rád žltú farbu, čo mi nikto neverí).

Untitled-4bc

SMĚR, GIOCATOLLI, WADER

Máme zvieratká od pražskej spoločnosti Směr, sú naozaj dosť jedinečné na európskom trhu, delfín, kačička či rybka sú aj z tých mäkších a dobre sa čistia, žabka, napríklad je z tých tvrdších, z ktorých je ťažké odstrániť vodu.

A veľmi obľúbená u nás je i polyetylénová krabička od obyčajnej sóda bikarbóny, keď sme pritom. Je to taká fajn krabička na drobnosti i do vody. Nie príliš tvrdá ani príliš krehká. Taká, akurát.

Untitled-1bc4

GIOCATOLLI, SMĚR, WADER

Naše talianske kačice a loďky od Androni Giocattoli z Dráčika nie sú moje najobľúbenejšie, sú trochu tvrdšie na odstraňovanie vody, ale deti milujú tie mini kačičky. Jednu peknejšiu kačku z mäkšieho PE máme od francúzskeho Ecoiffieru. Oni nemajú vyslovene hračky do vody momentálne v ponuke, prišla so sadou na kúpanie pre bábiku.

Z magnetickej sady Geomag Baby máme štyri zvieratká, tie nie sú z polyetylénu, sú zo syntetickej gumy. Všetky moje deti sa s nimi pekne prehrali.

Untitled-1bc2

GEOMAG BABY

A máme do bazénu aj mini vodné pištole, ktoré si dedo vyžiadal, od maďarskej spoločnosti Dohány.

17886-thickbox_default

DOHANY

14 Responses to Bazén pre deti, hračky do vody

 1. natalia píše:

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či ste neriešili podobne aj gumáčiky a pršiplášte pre Vašich drobcov. V obchodoch je prevažná väčšina vyrobená z PVC a made in China. Tak len náhodou či mi neviete poradiť. ďakujem pekne.

 2. natalia píše:

  ďakujem veľmi pekne za obsiahly komentár. Včera večer som tiež robila na internete prieskum:) a tiež mi vyšlo z toho že tie playshoes asi, majú aj kaučukové gumáčiky, akurát súhlasím s Vami, že cez internet objednávať topánky nieje ktoviečo.Pozriem aj LIDL, teraz keď začína škola, podľa budú mať zas v ponuke také veci. Súhlasím, že niektoré veci je ozaj ťažké zohnať ( ak sa človek neuspokojí s hocičím – myslím PVC a spol. ), treba veľa hľadať cez internet, čo má zas nevýhodu že sa to nedá popozerať poriadne, prečítať štítky. Ale inak mne osobne veľmi pomáha aj táto Vaša stránka:). ďakujem ešte raz za odpoveď.

  • electra píše:

   Z lidlu mam skor pocit, ze preto su taky lacny pokial ide o detske oblecenie, ze niektore veci maju velmi po sezone. Proste im to da nejaky sklad, ze vezmite si, lebo uz je aj tak neskoro. Ja som kupila teply kabat malej dvojrocnej koncom januara, a to nebolo hocico, pekny hruby, made in europe, certifikovany ekomaterial za cca 6-7Eur.. Aj tie prsiplaste mali podla mna hrozne po sezone, uz zacinalo leto. Tak hovorim, bude na jesen a teraz trochu lutujem, co ked bude az niekedy v novembri. Mali taky krasny fialovy, malej by sa lubil. Este pri skolkaroch to tak nevadi, ak nie ste v robote, ak je hrozny necas, proste zostanu doma, pri skolakoch to uz nie je jedno ci kupite prsiplast v septembri alebo novembri. A u malickych deti sa ludia boja dopredu kupovat, ked neviete ako to za 3-4 mesiace vyrastie, tak sa to neoplati. Ak ste dospeli, tak si mozete kupit cizmy v januari, nic sa nedeje, nehrozi ze z nich vyrastiete do buducej zimy.

  • electra píše:

   dobry den, podla nemeckeho lidlu, neviem co plati i pre nas, sa dockame aj gumakov aj vetroviek okolo 18.9, pravda tam sa to da objednat aj online

   http://www.lidl.de/de/lupilu-kleinkinder-regenstiefel-mit-blinklicht/p183250
   http://www.lidl.de/de/lupilu-kleinkinder-maedchen-matsch-und-buddeljacke/p180752

 3. Martina píše:

  Dobrý deň,
  rada si čítam Vaše články, keďže sa tiež snažím pre dcéru vyberať bezpečné veci. V tomto článku ma zaujala PVC hadica. Pred tým mi nenapadlo toto riešiť, no už pár dní mi to nedá pokoj. Chcem sa opýtať, či ste už našli takú záhradnú hadicu bez PVC, tiež by som ju rodičom kúpila, ja som zatiaľ natrafila len na také bez PVC, čo sa zakopávajú do zeme. No pri pátraní po takejto hadici som sa zamyslela nad hadicou, ktorou sa sprchujeme, oslovila som viacerých predajcov a dokonca aj tie drahšie gumené majú vrstvu PVC, a aj tie kovové vo vnútri. Nechce sa mi to veriť…
  Určite máte aj toto preskúmané a poriešené, tak by som Vás chcela poprosiť o radu, lebo pomaly mi začína byť nepríjemné sa aj sprchovať a kúpať dieťa 🙂 :-):-)
  Viem, že sa to k tejto téme nehodí, no tento článok ma donútil zamyslieť sa, preto to píšem sem

  vopred ďakujem
  Martina

 4. Martina píše:

  ďakujem. Veľmi ste mi pomohli. Do záhrady pre rodičov pôjdem pozrieť tú Gardena – naši majú záhradu pred domom cez cestu, i keď je to slepá ulica, sem-tam tam nejaké auto prejde, tak musí byť ešte aj taká, aby to vydržala…

  Čo sa sprchy týka – som z toho znechutená, tak ako ste napísali „100 rokov za opicami“. To aby si človek dával pozor už naozaj úplne na všetko. Tým, že si filtrujem vodu na pitie, riešila som aj vodu na sprchovanie – tak v dobrej viere som kúpila sprchový filter. A napúšťam malej vodu cez sprchu, alebo, čo je častejšie ju sprchujem… Teraz, keď viem z čoho sú naše sprchové hadice, neviem, čo je horšie, či ten chlór a iné prípadné škodliviny z vody, alebo tá PVC hadica….
  Je mi z toho zle. A poznám ten pocit, keď sa ostatní čudujú, aj ja im pripadám divná. A mne zase oni 🙂 Ja nepochopím ako to môže byť niekomu jedno !

 5. iveta píše:

  Tiez som pri malom synovi zacala riesit plasty. A,zial, tiez sa stretavam s divnymi pohladmi. Dokonca i v rodine… velmi zaujimave a podnetne info na stranke i komentaroch… nova pe hadica na zahradu bude aj u nas…

 6. Martina píše:

  Chcela by som doplniť moje zistenia, čo sa týka hadíc Gardena. Komunikovala som s nimi mailom. Jedine špirálová 10m hadica je z polyuretánu, nie z PVC. Všetky ostatné záhradné hadice majú základný materiál bezftalátové PVC – podľa nich pravdepodobne zmäkčované prípravkom Mesamoll.

 7. Martina píše:

  Ešte pre doplnenie – opýtala som sa ich dodatočne aj na tú konkrétnu hadicu zo synt.gumy, čo uvádzate vyššie a odpísali mi teraz, že už ju nemajú v ponuke a nedá sa nikde kúpiť, jedine, že by ostala niekomu na sklade :-(. Tak teda všetky, čo majú momentálne v ponuke sú z toho bezftalátového PVC.

  • electra píše:

   Je to smutne, ze u nas nemate inu moznost ako napustit dietatu pitnu vodu do bazenu ako nosit vedra vody. Sice to znie ako v stredoveku, ale my zmyvame zvysky samponu detom z hlavy vedrom vody namiesto sprchy.. aj ked my miesto drevenych ci kovovych vedier mame take plastove plazove vedierko na hranie do piesku takze sme modernejsi 🙂 .. ale aj k nam sa niekedy dostavi daky ten pokrok. Iste Amazon nieco prinesie, pocula som, ze sa chysta na Slovensko, a potom si to obchodnici, hlavne ti vacsi, budu musiet s ponukou rozmysliet. Dnes je este postovne z Amazonu 25Eur, ale ked budu mat u nas sklad, tak to bude iste prijatelnejsie.

   Mrzi ma iba, ze Slovensko, stredna a vychodna Europa su tak trochu pokladane za smetisko Zapadu. Ved si pozrime BPA flasky. Zacali ich zákaz v Kanade, ked ich nikto nechcel v USA, posunuli ich Europe.. postupne ich nechceli v UK, Francuzsku, u nas sa este veselo predavali dalsie dva roky, nez ich vobec EU zakazalo. V tom case uz nikto tie flasky nevyrabal, jednoducho vypredali svoje zasoby u nas a pokojne ich nechali zakazat az vtedy. Ak zostali skladom v nejakych malych obchodikoch, to nikoho nezaujimalo.

   Vynikajuci je priklad internetoveho pripojenia od telecomu. Ked zacalo ISDN u nas, tak v Nemecku s tym uz koncili a testovali prevadzu DSL. Nemci v tom case uz vlastnili polovicku telecomu. Vsetky svoje stare isdn modemy presunuli sem – ludom instalovali isdn a modem, ktory k tomu bol daval telecom bol znacky AVM Fritz, co je nemecka znacka a aj cely manual bol po nemecky .. odvtedy to tak funguje, vzdy ked u nich testuju novy typ internetoveho pripojenia, stary odpad prenesu sem a propaguju ako ultra novinku a pokrok. Ked v Nemecku presli na VDSL, tak zas k nam presunuli DSL, ktore bolo na zapade zastarane. A tak to pokracuje dodnes.
   I ked teraz uz ten dopad nie je taky velky, lebo je ina doba a internet mozeme mat aj od inych firiem, ktore napr investuju do optiky. Ale niektore lokacie nemaju na vyber.
   Vsetky modemy, dsl modemy a rootre co dodava telecom su nemeckych znaciek alebo specialne vyrobene pre deutsche telecom. Slovak telecom neponuka znacky bezne dostupne na trhu, iba take specialne nemecke. Nemci si chcu zaplatit silnejsi internet, tak co budu robit s tou zasobou starych zariadeni na skladoch – posunu to ako novinku na Slovensko.

  • electra píše:

   inac, vdaka za vyskum, kazda trocha informacii navyse pomoze 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.