Čisté prádlo bez vôní a parfémov

Nemám rada navoňané prádlo. Neviem, či som exot a ostatné obyvateľstvo prestalo používať nos alebo sa väčšina iba prispôsobila bežne navoňaným pracím prostriedkom, keďže nemala na výber. Niektoré sú znesiteľné, niektoré sú tak prehnané, že ich cítiť z jedného konca ulice na druhú.

Keď príde občasná návšteva, musím otvoriť okno, aby som vedela dýchať a keď sme boli na dovolenke, tak som si musela dať pod hlavu uterák prinesený z domu, aby som v tom posteľnom zaspala. Uznávam, že mám nos poľovníckeho psa, ale snáď mi niektorí dajú za pravdu, že vôňa väčšiny pracích prostriedkov je prehnaná. Čo tým vlastne chcú výrobcovia prekryť? Ten zápach chemikálií, smogu alebo nevypraných baktérií? Od umelých vôní už naozaj necítime nielen vonkajší zimný smog ale ani vôňu okolitých kvetov či vôňu letného dažďa. Tie prehnané vône sa dokonca „nalepia“ aj na prádlo v nich neoprané; na susedný kabát zavesený na navoňaný kabát v čakárni u zubára či nohavice, ktoré si sadnú na sedačku napáchnutú po iných navoňaných nohaviciach. A síce je každého osobná vec v čom behá po svete oblečený, ľuďom citlivým či alergickým na vône to znepríjemňuje život.

Strávila som niekoľko rokov hľadaním toho „dokonalého“ pracieho prostriedku, ktorý by mi vyhovoval – t.j. nielen „slušne“ operie, ale operie bez vône a popritom nezanechá prádlo tvrdé a nepríjemne škrabľavé. Máme totiž extrémne tvrdú vodu (ionizátori máme namontované) a ešte stále nemáme sušičku na prádlo, čo je jeden z najjednoduchších a vraj najdokonalejších prostriedkov, ako prádlo zmäkčiť.

Skôr ako sa dostanem ku konkrétnym pracím prostriedkom, niekoľko poznámok:

Ku článku:

1. Toto je môj osobný a neodborný „výskum“.

2. Trvalo mi niekoľko rokov preskúmať a vyskúšať tieto pracie prostriedky, obaly či zloženie sa mohlo zmeniť.

3. Tento článok nie je sponzorovaný. Nikto ma neplatí za jeho napísanie a nedostanem ani cent, ak kliknete na niektorú z uvedených liniek.

4. Nie som zodpovedná za nefunkčnosť akejkoľvek linky v čase čítania tohto článku. Boli funkčné, keď som toto písala a nemám čas ani náladu ich aktualizovať o niekoľko mesiacov či rokov neskôr.

5. Vôbec nenútim nikoho s ním súhlasiť alebo sa ním riadiť.

K vôňam:

1. Slová „sensitiv“ a/alebo „bez vône“ na produktoch nezaručujú, že prádlo bude naozaj bez vône, ako som sa z vlastnej skúsenosti „tvrdo“ naučila.

2. Slová „jemná vôňa bavlny“ na pracom prostriedku sú hrozným klamstvom v mojich očiach, nebudem uvádzať príklady, aby to nebolo ohováranie, ale po jednom praní som prací prostriedok okamžite vyliala. So slovom „jemný“ to malo pramálo spoločného.

Žiaľ nie som z tých osôb, čo by zaťali zuby a dopoužívali navoňaný prací prostriedok, ktorý im nevyhovuje. Proste ho vylejem alebo vyhodím do smetného koša, ak je práškový. A obal do zberu, samozrejme. Ak som mohla, tak som nejaký darovala miestnej škôlke, ale už ani tam nechodíme. Niektoré nedopoužívané pracie prostriedky mám ešte odložené v pivnici, lebo mi je to ľúto vyliať, kvôli životnému prostrediu, nie peniazom, možno sa spýtam v detskom domove, či to nechcú. Alebo to možno tam zostane, kým sa neodsťahujeme, keď to budem nútená riešiť.

3. Vetranie pomáha. Často vyhodím kabáty či nohavice detí iba tak von na dvor vyvetrať. Buď na hodinku-dve alebo na celú noc. Šetrí to vodu, elektrinu aj samotné oblečenie. Ak ste uprostred zimného smogu v meste síce skončíte s trochou vyúdeného prádla, ale to sa ľahšie vyperie či vyvetrá ako syntetické vône od iných pracích prostriedkov.

K samotným pracím prostriedkom:

1. Pracie prostriedky uvádzam podľa abecedy.

2. Skúšala som ich v rôznom poradí, mnohé viackrát a v rôznej kombinácii s avivážou.

3. Každý má iné preferencie, inú vodu, inú práčku, iné prádlo, iné finančné možnosti. Môj top výber sa nemusí zhodovať s tým Vaším.

4. Všetky tu uvedené sú vhodné pre bábätká aj alergickú pokožku. Ale vždy si vyskúšajte menšie balenie.

5. Nie sú tu uvedené pracie prostriedky na jemné prádlo a vlnu z jednoduchého dôvodu, nikdy ich nepoužívam a nekupujem. Posledná vlnená vec, čo som mala, boli vlnené nohavičky na plienky než môj syn doplienkoval a to je už priveľa rokov dozadu, nepamätám si to.

Attitude little one séria

Aj keď prvý prací prostriedok v abecede, posledný v poradí, čo som kúpila. Mám jedno balenie, ale ešte málo odskúšané, vyjadrím sa neskôr. Prala som v ňom iba niekoľkokrát.
Vzhľadom na kanadský pôvod, jeden z tých najdrahších pracích prostriedkov tu uvedených. V tomto čase Nature verzia s ľadovým medvedíkom alebo pinguinom je bez vône. Moje foto je ešte staršia verzia, nemá Nature nápis.

(Pozor, musí mať Fragrance free napísané, lebo sú aj Pear Nectar a Sweet Lullaby verzie, tie som neskúšala ale nebudú bez vône).

Sensitiv verzia s hnedým medvedíkom NIE je bez vône, aj keď je tam uvedené, že je bez vône (Fragrance Free). Je to jemná vôňa, ale vadí mi, nebudem v nej pokračovať.

https://attitudeliving.com/collections/laundry/Baby-&-Kids

linky na shop, odkiaľ som kúpila
https://www.biolindo.com/attitude/fragrance-free-baby-liquid-detergent
https://www.biolindo.com/attitude/fragrance-free-baby-fabric-softener

DM Denkmit Ultra Sensitiv séria

Bola to moja prvá relatívne úspešná séria pracích prostriedkov bez vône po sklamaní s mnohými inými. Nemám proti tomuto praciemu prostriedku nič konkrétne, iba som mala takého „malého škriatka v hlave“, čo mi pripomínal, že to nie je práve prírodný prací prostriedok. Ale rozhodne pre neho hovorí bezkonkurečne nízka cena, ako pre všetky vlastné DM výrobky. A samozrejme aj dostupnosť. Môj syn, ktorý je citlivý tak na vône ako na pokožku, s ním nemal žiaden problém. A ak nemáte nič iné po ruke a chcete ho vyskúšať, nech sa páči… Používali sme ho pomerne dlho, tak zo tri roky, ale je to už niekoľko rokov dozadu. Kupovala som ho osobne v DM predajni, je dostupný aj v DM e-shope online. Akurát s DM e-shopom mám tie skúsenosti, že sú pomalší (naposledy, keď som objednávala obrúsky). Ale možno boli iba preťažení počas lockdownu a teraz sa už trochu „prispôsobili.“

prášková verzia: Denkmit Prací prášok Ultra Sensitive
tekutá verzia: Denkmit Prací prostriedok na farebnú bielizeň Ultra Sensitive, pôvodne som mala 1L, potom ho zmenšili na 750ml (cenu ponechali tú 1L, ale ešte stále je to lacnejšie ako čokoľvek iné)
aviváž: Denkmit Aviváž Ultra Sensitive, 1 l

linky na DM shop
https://www.mojadm.sk/denkmit-praci-prasok-ultra-sensitive-p4010355491459.html
https://www.mojadm.sk/denkmit-praci-prostriedok-na-farebnu-bielizen-ultra-sensitive-p4058172215421.html
https://www.mojadm.sk/denkmit-avivaz-ultra-sensitive-p4058172215469.html

poznámka k Denkmit na biele prádlo. Ja som mala ešte aj túto verziu, neviem či sa ešte vyrába, na e-shope som nenašla. Je tam White Sensation, ale iné balenie. Nie je úplne bez vône, niečo tam cítiť po praní i usušení prádla. Nemala som tento prací prostriedok rada.

Obrúsky proti zafarbeniu oblečenia:

Jediná vec, pre ktorú chodím momentálne do DM, ak nerátam občasné zubné kefky. A bez ktorej „nemôžem existovať“, a zásadne neperiem. Milujem tieto obrúsky, majú 24ks aj 50ks balenie, vždy kúpim aspoň 2-3 balenia, hlavne teraz, keď je každú chvíľu lockdown. Aj keď ja prádlo dosť triedim, mne sa za týždeň nazbiera pri malej práčke a pri piatich ľuďoch týždenne sivé a plno čierneho prádla, a každé dva týždne ružové, svetlomodré (ktoré občas miešam so svetlosivým) a biele, ale aj tak dávam 2-3ks na prádlo. Podľa mňa to „vysaje“ aj veľa škvŕn a zápach. Aj pri bielom vždy skončím so „špinavo žltkastým“ obrúskom, tak niečo určite „vysal“.

Po dlhom rozhodovaní som kúpila aj bielu verziu, ale tú som ešte neskúšala. Vždy mi trvá, než sa odhodlám urobiť nejaký pokus. Nebojím sa, že mi „pokazia“ prádlo, ale aby náhodou nebolo nejaké navoňané.

linka na DM shop
https://www.mojadm.sk/denkmit-utierky-do-pracky-na-zachytavanie-farieb-a-necistot-p4010355487988.html

Poznámka ku Colour Catcher obrúskom. Raz mi môj partner priniesol Colour Catcher, otvorený balík som rovno vyhodila a druhý vrátila do DM. Bol príšerne navoňaný, ani som to nedala do prádla, nehovoriac o tom, že stojí 2x toľko ako tieto DM balenia.

Ecover Zero séria

Ecover je akousi legendou pri pracích prostriedkoch. A mnohí naň nedajú dopustiť. Spolu so značkou Sonett sú priekopníkmi prírodnych čistiacich prostriedkov. A je mi veľmi veľmi ľúto, dlho som to skúšala, ale mne Ecover nevyhovuje. Prádlo mi zostávalo príliš tvrdé a pranie tiež nebolo úžasné. A ostatné verzie sú pre mňa prehnane navoňané.

Ecover Zero tekutý prací prostriedok
Ecover Zero prací prášok universal
Ecover Zero aviváž

Ale Ecover Zero je bez vône, ak chcete odskúšať.

https://www.ecover.com/de/ecover-zero/

Aviváže

Odbočím trochu od pracích prostriedkov a zastavím sa pri avivážach. Skutočných aviváží bez vône je strašne málo a ešte menej tých, čo naozaj fungujú. Všetky tu uvedené som používala niekoľko mesiacov alebo rokov s výnimkou Attitude, ktorú som kúpila na skúšku nedávno.

1. Attitude little one bez vône, 1 L

Nemám dostatočne odskúšané, dopíšem. Trochu drahšie ako iné.

2. Denkmit Aviváž Ultra Sensitive, 1 L

Nie je cítiť po použití a funguje. Jediný mínus pre mňa bolo, že keď som to tam liala, tak som cítila „tú chemikáliu“. Mala som ten nepríjemný pocit, že lejem toxickú látku na prádlo. Je to to, čo „normálny“ (menej excentrický) človek (ako ja) necíti od všetkých parfémov, ktoré obsahujú bežné pracie prostriedky a aviváže. Ale po uschnutí prádla nič necítiť.

3. Ecover Zero

Bola som dlho na Ecover Zero aviváži. Niekoľko rokov, kým som nezačala používať Klar. Funguje, ale pri dvojnásobnej veľkej spotrebe. Upchávala mi priehradku, bolo ju treba premiešavať, vytvárala zrazeniny, ako keď sa zráža mlieko. A teraz pri novej verzii, v porovnaní s Klar avivážou „niečo“ cítim.

4. Klar

Moja najmilšia aviváž až dodnes. Bez konkurencie pre mňa.

5. Sonett Aviváž

kyselina citrónová, nefunkčná, aspoň na moje prádlo.

6. Sodasan Aviváž Aloe vera

asi ju už nevyrábajú. Zanechávala prašný zápach na prádle. A nefungovala.

Klar séria

Moja súčasná top kombinácia, ktorú kupujem a držím doma. A pri ktorej asi zatiaľ zostanem. Klar je neutral verzia spoločnosti, ktorá vyrába Almawin pracie prostriedky. Práškové sú síce s výťažkom mydlových orechov, ale majú redukovaný obsah mydla.

Klar prací prášok Heavy-duty Detergent Vollwaschmittel
https://www.biolindo.com/klar/heavy-duty-detergent
Mám 1x 4,40kg praktickú plastovú nádobu, kam dokupujem 2.48kg kartónové balenia raz za niekoľko mesiacov. Šetrí to tak životné prostredie, ak nekupujem každú chvíľku plastovú nádobu. Dúfam. Zvyčajne, keď majú v biolindo akciu. Používam na 90% prádla na praní 30-40-60 stupňoch. Výnimkou sú príliš krátke cykly.

Dávam 60ml na moju 5kg práčku a tvrdú vodu, ale nezvyknem ju naplniť na prasknutie. A priamo do bubna spolu s odmerkou. Mám takú guľatú nádobku s odmerkou, „praciu guľu“ , s ktorou to periem. S výnimkou niektorých prehnane citlivých vecí. Aj tú odmerku mám z biolindo.

https://www.biolindo.com/officina-naturae/measuring-cap-1

Klar Aviváž
https://www.biolindo.com/klar/fabric-softener-1
Kupujem vždy niekoľko fliaš, snažím sa mať slušnú zásobu, keďže je sústavne vypredaná.
Dávam do priehradky jeden vrchnáčik. S výnimkou posteľného, na to nedávam aviváž.

občasne
Klar prací prášok Color
https://www.biolindo.com/klar/laundry-powder-basis-compact-colour
Tiež som kúpila jednu plastovú 4kg nádobu, do ktorej iba dokupujem občasné 1kg balenia a presýpam.

Klar prací prostriedok tekutý Universal
https://www.biolindo.com/klar/universal-detergent
Odkedy zmenili balenia na plastové sáčky (ja viem, že kvôli šetreniu prostredia), tak sa bojím vyliatia počas dopravy a som opatrná, kupujem iba jeden balíček najviac. A vždy mám zlý pocit miešať to s práškovým, hoci aj ten je v plastovom sáčku, nemalo by sa mu nič stať. Stalo sa mi, totiž, že sa vylialo. Pomohlo nafotenie a reklamácia. Oni Vám pošlú zľavový kupón alebo náhradu, sú veľmi slušní v biolindo. Ale nie je to šetrenie životného prostredia, ak Vám rozliaty sáčok poleje celý obsah, prípadne ešte aj vedľajšie balíčky v dopravnom aute. Mám odloženú pôvodnú „normálnu“ nádobu aj s vrchnákom, kam to prelievam.

Celá Klar séria je bez vône, ale nekupujem všetko.

Vždy keď objednávam, snažím sa váhu trochu „rozložiť.“ Je mi ľúto šoférov, ak musia vláčiť 40kg balenia pracích a čistiacich prostriedkov. Snažím sa zmestiť sa pod 20kg. Dokonca aj keď mi to vyložia na dvor, nedám to vyvláčať svojmu partnerovi naraz v krabici, radšej to tam otvorím a nanosím do pivnice po jednom. Treba šetriť zdravie ľudí, nehovoriac o ich chrbticiach.

Mám aj zmäkčovač vody pre istotu, ale pre ten prací prášok Universal netreba, iba pre Color. Tu je linka na všetky pracie prostriedky od Klar
https://www.biolindo.com/klar/high-quality-eco-friendly-laundry-detergents

Kupujem z e-shopu
https://www.biolindo.com/
Dopravné zdarma od 47.90 EUR, čo nie je tak veľa raz za niekoľko mesiacov aj s mojim top čistiacim prostriedkom na WC – o tom niekedy inokedy. A občas kúpim i mydlo. Treba si počkať na zľavu. Ak sa registrujete, dostanete info o občasnej zľave 10%-30% na celý nákup. Zväčša sú to nejaké sviatky.

+

DM Denkmit obrúsky proti zafarbeniu oblečenia 50ks
kupujem osobne, ak sa dá, asi raz som ich objednávala online na jar.. Ale než to poslali, tak už otvorili kamenný obchod.
https://www.mojadm.sk/denkmit-utierky-do-pracky-na-zachytavanie-farieb-a-necistot-p4010355487988.html

Sodasan Colour Sensitiv séria

Pri Sodasan pracích prostriedkoch som mala ako jediných problém, že zostávali v prádle. Prací prášok som mala iba raz a akosi sa mi nepáčil, iba som ho dopoužívala. A tekutý som skúšala niekoľko rokov, ešte stalú verziu. A mala som po nej napáchnuté čierne prádlo. Neviem či to boli baktérie alebo prací prostriedok v prádle. 60 stupňové prepranie pomohlo. Ale nebolo to ono. Navyše nové balenie mám pocit, že niečím cítiť. Neviem, možno je to iba preto, že som prešla na iný prostriedok a v porovnaní s ním. Mám jednu otvorenú fľašu, neviem či ju dopoužívam..

Color Sensitiv tekutý prací prostriedok 1.5L, 5L a 20L verzie
Comfort sensitiv prací prášok 5kg a 1kg verzia
Universal Sensitiv tekutý som neskúšala, neviem.

https://www.sodasan.com/Sensitiv.html

Nájdete v mnohých bio obchodoch.

Sonett Sensitiv séria

Mne bolo prádlo pritvrdé a „nechytili“ ma. Navyše Sonettu stále chýba poriadna aviváž, ak máte problémy s tvrdým prádlom. Viem, že sa snažia o viacstupňový systém s pridávaním zmäkčovadla pri tvrdej vode, čo je chválihodné, ale nevhodné pre lenivších ľudí či ľudí, ktorí nemajú čas sa „piplať“ s odmerkami ako ja a iba „od oka“ rýchlo nasypú niečo do priehradky alebo priamo do bubna. Ale môžete skúsiť, prádlo je bez vône.

Pri tekutom prostriedku pozor, nedávať priveľa, navyše príliš pení. Vôbec pri tekutých, Sodasane i Sonette som mala problémy s tým, že viditeľne zostávali v prádle. Hlavne pri uterákoch, ktoré veľa nasávajú si treba dať pozor.

Prášok na pranie COLOR 1,2 kg Sensitiv
Tekutý prostriedok na pranie vo verziách 2L, 10L, 20L

https://www.sonett.eu/eur/index.php?id=30&lang=en

Nájdete v mnohých bio obchodoch.

Priznávam, že pokiaľ ide o Sonett, Sodasan a Ecover viac som používala tekutý prací prostriedok. Práškové som trochu „odflákla“, skúsila som iba jedno balenie. Aj preto je tu pomenej foto, bolo to tak dávno, že som tie fotky stratila alebo ich neviem nájsť. Priveľa fotím, a fotky detí síce zakladám, ale zvyšok uložím ktoviekam alebo zmažem.

Až Klar práškový som si obľúbila. A som rada, pretože teraz všetky ekologické značky prechádzajú na sáčok pri tekutých pracích a čistiacich prostriedkoch. Ten sáčok ani zďaleka nepokladám za nezničiteľný. Pravda, aj pevné fľaše sa občas rozlievali. A ani jedno rozliatie nie je ekologické, ako som spomenula. Zničí obsah balíčku i okolitých balíčkov. A dopravca a predajca si to odnesú. Dopravca vyžaduje od predajcu , aby to dobre zabalil, ale jediné dobré zabalenie je tona plastovej výplne alebo dokonca – ešte horšie polystyrénu, čo potom úplne neguje ekologickosť pracieho prostriedku a jeho zmenšené ekologické balenie do sáčku namiesto fľašky.

Mydlové oriešky

Mydlové oriešky sú bez vône a dobré na rýchle prepranie. Ale škvrny neodstránia a veľa toho neoperú. Najlacnejšie sú asi rakúske Planet Pure.
https://www.biolindo.com/planet-pure/organic-hypoallergenic-soap-nuts-fragrance-free

Baktérie v prádle.

Pracie prostriedky bez vône sú vynikajúce ešte na jednu vec: pocítite baktérie. Ako dokazujú pokusy na mnohých stránkach, ktoré si ľahko vygooglite, 30-40 stupňové pranie baktérie neodstráni. Zostáva v prádle, to je jedno, nakoľko je navoňané. Navoňané prádlo nerovná sa čisté a už vôbec nie bez baktérií.

60 stupňové pranie by malo byť povinné na posteľnú bielizeň, uteráky, o plienkach nehovoriac. Tie nezaškodí preprať i na 90 stupňoch.

A občas nezaškodí samotnú práčku, ak nie inak, tak naprázdno preprať na 90 stupňoch. Stačí polovičný cyklus s vypnutým plákaním a žmýkaním.

Pre dobré svedomie a prípady chorôb občasne dávam do pracieho cyklu bambino mio dezinfekčný prostriedok. Je úplne bez vône a vhodný na všetko prádlo. Vždy kúpim naraz niekoľko krabíc, keď je dostupný (v čase písania tohto článku nie je, ešte mám poslednú krabicu našťastie). Bambinomio je britský výrobca plienok, ináč doručujú aj na Slovensko.

https://www.bambinomio.com/collections/cloth-diaper-laundry-accessories

Nemám zvyčajný obchod, keď mi dôjdu zásoby vygooglim prvý čo má aspoň zo 5-6 balení a s tým vydržím niekoľko rokov. Zvyčajne niekde v Čechách ho majú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.